Reklama

Reklama

1984

(TV film)
všechny plakáty

Recenze (8)

gjjm odpad!

všechny recenze uživatele

Průměrná bezrozpočtová televizní hra, přenášející děj Orwellova geniálního románu poněkud násilně do prostředí studenoválečné Británie. Zjevná inspirace britskou byrokracií (to je sice blízké inspiraci samotného Orweella, ale ne atmosféře románu), několik velice trapných scén a záběrů (nejhorší je samotný záběr na ministerstvo pravdy). Davové scény v deseti lidech vyznívají ploše a trapně, O'Brienovo mnutí nosu je sice podle předlohy, ale vypadá to jakoby se snažil si utrhnout bradavici, Winston podezřele připomíná Sheldona Coopera. Dialogy jsou naprosto šáhlé, všechny odvážné myšlenky z knihy převedeny do kontextu, s nímž nemají vůbec nic společného a brutálně zprudérněné. Pozitivní na tom je to, že poměrně přesně zachovává dějovou linii knihy a některé podrobnosti, které filmová verse z roku 1984 vynechává - ovšem podstatně horším způsobem. ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Velice dobrá adaptace Orwellova životního díla. Sice je příliš zřetelné, že jde o poměrně levnou televizní produkci BBC, ale výborně provedenou a silnou zejména v druhé půlce, kdy je Winston už ve spárech O´Briena. Tomuto filmu lze vytknout ledacos, od představitelů postav Julie i O´Briena (přece jen takhle dobrý Winston Smith by si zasloužil důstojného protihráče), celý románek mezi Julií a Winstonem je dost nepřesvědčivý a matný; ale má to atmosféru, napětí a nakonec papundeklové kulisy se do stísněného prostředí Oceánie hodí víc než nějaká rozmáchlá produkce. Ale hlavně má snímek hlavní trumf v podobě představitele Winstona Smithe - Peter Cushing byl jednoduše herecký bůh. Není náhoda, že za tento film dostal cenu za nejlepší herecký výkon a na základě tohoto filmu s ním podepsalo studio Hammer smlouvu, která mu přinesla tolik pozdějších perfektních rolí. ()

Reklama

PanCitron 

všechny recenze uživatele

Myslím, že celkem vydařená adaptace, která u mě balancuje mezi verzí z roku 1984. Nemůžu říct, která se mi líbila, víc každá měla něco skvělýho, ale každé něco trochu chybělo. Zde se podle mě především až tak moc nepovedlo vykreslit onu "hnusnou" atmosféru knihy, která tak dominuje v té poslední verzi, ale Peter Cushing je prostě úžasný ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

1984 je úžasný román a je jasné, že zadaptovat ho pro film je velice těžké. Tato levná kulisová britská televizní adaptace, která byla natočena přesně 30 let před popisovanými událostmi, se děje v knížce drží poměrně věrně, i když samozřejmě dochází k hodně zjednodušením a zkratkám. Občas bohužel vázlo tempo filmu. Peter Cushing byl skvělou volbou pro hlavní roli. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama