Columbo a vražda rockové hvězdy (S10E03) (epizoda)

Columbo and the Murder of a Rock Star

Columbo a vražda rockovej hviezdy

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1991, 1 h 32 min

,,Nejsem Kolumbus, ale Columbo.“ Tentokrát je vražda zase jedna ze zajímavějších, i když od začátku je jasné, že bude trochu děravější. Nicméně vrah je sympaticky nesympatický a vůči poručíkovi správně odrzlý. Příjemná byla postava milé zrzaté policistky, co bylo Columbovi k ruce. Vyšetřování se pořád točí kolem šampaňského, jen aby ke konci nabralo jiný směr. A to je právě obrovský kámen úrazu. V tomto díle je totiž veliká chyba, na niž asi sami tvůrci nepřišli. Prozradím jen, že se jedná o časovou posloupnost. Alibi by v tomto případě nemohlo být provedeno, protože v době vraždy ještě komplic nevěděl, že bude komplic. Ale tato chyba nijak neznepříjemňuje sledování této jinak povedené epizody.(21.2.2016)

Hugh Creighton - advokát, který u soudu nikdy neprohrál vraždu, udělal zbytečné a hloupé chyby. Jedna z nich byla, že zapletl do vraždy své ženy svou kolegyni, další, že nevěnoval pozornost takovým detailům, jako jsou z nebe pršící bobule. Ale největší chybou bylo, připustit si k tělu naoko pomateného detektiva, který mu přichystal první porážku. Velice pěkný díl, protože záporák (tentokráte je jím Dabney Coleman) je zde naprosto suverénní, nabubřelý a arogantní a divák mu přeje, aby ho poručík co nejlépe pokořil, což se nakonec stane. Klasika a legendární scéna v kabrioletu.(26.11.2009)

Advokát Hugh Creighton už měl dost své milenky, která ho nejen podváděla, ale dokonce ho chtěla vydírat. A tak naplánoval dokonalou vraždu - jako advokát, který nikdy neprohrál proces, na to měl ty správné zkušenosti. Jenže to překombinoval, a taky nepočítal s protivníkem, který nejen, že nikdy neprohrál - on měl na prohru příliš málo zkušeností. Columbo nás v tomto dílu poučí o romantice a všem, co k ní náleží: „Kouzlo šampaňského je v bouchnutí a v bublinkách.“, prozradí, že se staženou střechou ještě nejezdil (no, v několika starších dílech sice ano, ale to auto už dávno skončilo svou pouť... ), ale hlavně nás seznámí s problematikou špuntů a stínů pod nosem. Jednu malou roli si vystřihnul známý (mně ovšem neznámý) Little Richard, a jednu z hlavních rolí Shera Danese, která si dokonce nazpívala jednu z písní. Je to velice dobrý díl, nemůžu jinak než dát plný počet 5 hvězdiček - 100% už třeba jenom proto, že taky bydlím „na ulici, kde prší bobule“ a tak si na tento díl pokaždé, když jí projíždím, vzpomenu... :-)(24.4.2016)

Pre mna to bola dost vtipna cast. To odvolavanie sa na predpisy nemalo chybu: "Vite kto som?" "Ano pane" "A odmitate" "Ano pane, musim." Potom turovanie starej kraksne kvoli fotke s tienom. Aj samotny zaver bol nezvycajne vtipny. Tato cast je fakt podarena, taka rebelska oproti standardu. Hlavne vdaka tym vtipnym momentom, no do plneho poctu mi tam cosi chybalo.(23.5.2018)

Začiatok deväťdesiatych rokov minulého storočia zastihol poručíka los angeleskej polície z oddelenia vrážd, Columba ešte stále v dobrej forme. Tento krát usvedčil z vypočítavej vraždy žiarlivého a veľmi vplivného advokáta. Spoľahol sa pri tom na svoj geniálny kriminalistický úsudok a na osvedčené mimikry v podobe zbrklého, nesmelého a popleteného mamľasa. Columbo je nesmierne prefíkaný a mimoriadne systematický detektív, ktorý dokáže jedinečným spôsobom odhaliť páchateľov najťažších zločinov. Presne tak to bolo aj v prípade dielu s názvom "Columbo a vražda rockovej hviezdy". ***(19.7.2015)

• - Úvodní a zároveň i závěrečnou píseň nazpívala Shera Danese, skutečná manželka Petra Falka, která v tomto dílu hraje postavu Trish Fairbanks. Píseň se jmenuje "Closer". (Billie777)

• - Columbo (Peter Falk) říká, že za dobu, co své auto má, stahuje střechu poprvé. Se staženou střechou však jezdil již v díle Columbo: Past (1972) a také Columbo: Nebezpečná hra (1973) . Technicky má ovšem pravdu, protože se nejedná o stejné vozidlo, jako ve starších dílech. Studio NBC vůz po ukončení původního seriálu prodalo a studio ABC pro nové série pořídilo dva jiné vozy, druhý sloužil jako náhradní. (Drom)

• - V roli muzikanta se ve filmu objevil hudebník Richard Wayne Penniman, znamý pod uměleckým jménem Little Richard. (Gabrielle)