Ve stejný den, kdy se králi Svatoslavovi (M. Dočolomanský) narodí dcerka, se uhlíři Matějovi (V. Müller) narodí syn. Shodou okolností musí Svatoslav onu noc přečkat právě v uhlířově domě a zde se stane svědkem sudby, kdy kouzelná kmotřička předurčí uhlířovu synovi, že si vezme královu novorozenou Julienku. Zděšen tímto zjevením se král rozhodne poslat svého dvorního astrologa (M. Lasica), aby se syna uhlíře zbavil. Ten se však zalekne znamení a raději pošle děťátko po řece, které pak šťastně dopluje k rodině bezdětného mlynáře (L. Haverl). Po dlouhých letech se král Svatoslav po cestě zastaví u mlynáře a v jeho mladém synovi Plaváčkovi (Š. Skrúcaný) pozná souzeného ženicha své dcery. Rozhodne se tedy Plaváčka poslat na svůj hrad, kde má být popraven. Hodná kmotřička se ale postará, aby se mu nic nestalo a aby se oženil s Julienkou (T. Pokorná-Herzová). Zoufalý král ve svém království zakáže smích a přikáže Plaváčkovi, aby mu přinesl tři zlaté vlasy děda Vševěda, od něhož se ještě nikdy nikdo nevrátil… Klasickou pohádku dle známých motivů z lidového vyprávění o Plaváčkovi a třech zlatých vlasech děda Vševěda natočil Martin Ťapák podle scénáře Petra Glocka vycházejícího z předlohy "Plavčík a Vratko, čo osúšajú slzy sveta" slovenského sběratele lidové slovesnosti Pavla Dobšinského. Výrazné herecké obsazení doplnila mimo jiné i Emília Vášáryová v roli královny a Svatoslavovy ženy, Július Satinský jako král jednoho z království či Karol L. Zachar jako Vševěd. Režisér Martin Ťapák také obsadil do role Plaváčkova kamaráda Mozola svého syna Marka Ťapáka, který byl ovšem v titulcích uveden pod jménem Martin Marek. Snímek uvádíme s původním českých kinodabingem v režii Víta Olmera. (Česká televize)

Pan.Antonin

Průměrná pohádka z doby, kdy ještě děd Vševěd měl zlaté vlasy, neměl sklerózu, nemuselo se na něj mluvit ve verších a nechytal trpaslíky na kus špeku. Herecké obsazení vypadá zajímavě, ale film to příliš nevyužívá. Nejvýraznější je asi Lasica jako kouzelník. ()

Jard

Námetovo aj scenárovo veľmi dobre zvládnutá rozprávka, taktiež herci boli veľmi dobrí. Veľmi mi ale vadilo to, že veľa hercov bolo predabovaných inými. 60% ()

Hombre8

Ťapák dal šanci neokoukaným hercům a moc to nedopadlo. Televizní efekty taky spíše k smíchu. Snad jen že pěkný pohled na mladinkou Terezu... Viděno navíc ve verzi předabované do češtiny, což byla hrůza. ()

Baroque

celé nejaké strnulé. dočko sa príliš nevytiahol, pokorná taká nejaká celá dementná a zhulená, skrúcaný tiež nezabodoval, mať pekné modré (a škuľavé) oči nestačí. ešteže to ťapák trocha potiahol. vášáryová sa vyznamenala dôstojným ničím. zámer dobrý, výsledok priemerný. body za nostalgiu. polónyi asi jeden z najhorších šašov v histórii rozprávok. to nie je ako króner v soľ nad zlato. skrátka, priemer. príjemné znovuzjavenie geniálneho dua L+S, ale tu nedostali príležitosť. nič extra. natočilo sa x lepších kúskov. ()

mrkvicka33 odpad!

NEMAM RAD SLOVENSKE ROZPRAVKY .... su ubohe ide znich chudoba hroza a depresia (preco musia slovensky tvorcovia šetrit kazdov korunov ved to je vidiet a hlavne citit ) ()

honza.g

Klasická pohádka, bezproblémový film. Ničím nenadchne, ničím neurazí ani nerozčílí. A herecké výkony potěší. Vzhledem k době natáčení mi přišel český dabing nečekaný, a možná bych si to v originálním znění užil aj trochu víc. ()