Poviedkový film o živote ľudí v malom slovenskom meste sa zaoberá ich všednými radosťami a starosťami. V poviedke Žalobca je prokurátor okresného súdu Vlado Žoldoš (Siloš Pohanka) je sólistom džezového orchestra, čo sa stretáva s nevôľou miestnych malomeštiakov. V Obhajcovi sa zase zobrazuje vzťah mladého lekára MUDr. Dedíka (Ivan Mistrík) k pacientovi, ktorý sa netají svojimi reakčnými názormi. V Sudcovi je zachytený príbeh starého sudcu JUDr. Bednára (Ladislav Pešek), ktorý až po rokoch zisťuje, ako krízou prechádza jeho vlastné manželstvo... Snímka patrí k radu filmov, ktoré sa od nástupu Československej novej vlny zaoberali civilnými témami a snažili sa odideologizovať zobrazované témy. Na Slovensku novú poetiku odštartoval preslávený film Štefana Uhra Slnko v sieti, ktorý nasledovali vzápätí snímky nastupujúcej generácie mladých tvorcov, ako Peter Solan či Eduard Grečner. (oficiální text distributora)

klúčik

Práve som dopozeral tento film v Tv. Peter Solan jasne ukázal, že bol jedným z prvých režisérov tvz. cs vlny. Musím pochváliť famózne herecké obsadenie najmä v druhej poviedke OBHAJCA. ( Mistrík, Kvietik, Hoger, Štepánek) no proste paráda. Táto poviedka sa mi aj najviac páčila. V tetej poviedke SUDCA ma zaujal svojou postavou despotického človeka L.Pešek. Veľmi mladučký K.Stražanová, E.Vašáryová, M.Dočolomanský........ Film hodnotím 75%. ()

Biopler

Jedná sa o veľmi slušný obraz doby, doby šedého komunizmu, betónových sídlisk a horúceho leta. Poviedky, až na druhú, mi prišli nedotiahnuté, a hlavne prvá bola slabá a akási nemastná-neslaná. Potešili výkony hereckých elít, no celkový dojem nie je až tak skvelý. ()

IvonaK

Takových filmů už jsem viděla víc. Sice je fajn si odpočinout od komančské zkreslené veselice, ale nikdo asi nemá náladu dívat se hodinu a půl na život skleslých lidí bez elánu na socialistických sídlištích. ()

Pitryx odpad!

První povídka je jasná nula, o ničem, s hnusným hudebním podbarvením a odporným jekotem trubky. Druhá povídka je jasná nula. Ani pan Štěpánek nezachránil nudu a slabé herectví ostatních. Já jsem se musel podívat na net, o čem to vlastně bylo. Takže, buďto pan Štěpánek hrát neumí, nebo pisatel obsahu hodně chlastal a pak psal. Nikde jsem totiž žádné pohrdání (jak psáno) nepostřehl. Ale třeba jsem byl ožralý já. Třetí povídka je jasná nula. Dobří herci nedali dohromady odfláknutý a hlavně nic neříkající scénář.+++++Tak se mi zdá, že ofic distributor si spletl postavu doktora Dedika s postavou doktora Janušky. Ten se ve zhruba 39. minutě představuje pacientovi a říká to jasně a zřetelně. ()