Poněkud naivně mravoličná vyprávěnka, plně odpovídající normalizačním představám o angažovanosti, pojednává o mladém hygienikovi, jenž se pokouší zabránit znečišťování řeky, ale doplatí na to - je přeložen na jiné místo... (oficiální text distributora)

krokodlak

Film je jedním z projevů povolené depolitizované tématizace ekologie, která se rozvinula právě v druhé polovině 70. let. Kritika znečisťování řeky by nás tedy neměla svádět k tomu, abychom film vnímali jako něco odvážného, když navíc ve skutečnosti hlavním zdrojem ekologických problémů byl systémově protěžovaný těžký průmysl, jehož se film takřka netýká. Vzhledem k dosti didaktickému a frázovitému scénaři i poměrně slabým výkonům ústřední dvojice Ďurdiak a Wetlinská se úplně nedá dovodit, zda ztráta ekologického idealismu jejich postav je míněna jako něco pozitivního či negativního, navíc v kontextu toho že kritizovaní průmysloví manžeři nakonec vlastně existenci problémů přímo nepopírají, jen se prostě musí dodržovat plány. Zachycení dobové strnulosti a estetiky včetně Svobodovy hudby pohybující se někde mezi jazz rockem v podání bájného Discobola a půvabně příšernou taneční zábavou je ovšem celkem autentické. Hercům rozhodně kraluje Václav Voska v roli stárnoucího okresního hygienika, neboť i zde projevil svou charakteristickou noblesu a pronikavou intenzitu projevu, jakkoliv to při pronášení replik typu "Krávy defekovaly v ochranném pásmu vodních zdrojů." rozhodně nebylo lehké. https://www.filmovyprehled.cz/cs/revue/detail/cista-reka ()

jakoby

Okresni socialisticke mesto a reka Kamenice. Ctizadostivy mlady nadsenec doktor ci co Tomas. Textilka znecistuje vodu. Filmy jako Brontosaurus nebi treba Erin Brockovich jsou lepsi v boji proti znecistovani. Moderne vybudovana textilka se prece nezastavi a tak velkohubeho dokturka prelozi a je to. Ha !. ()

honzic

Možná poučný film, ale hodně nudný bez vnesení diváka do děje a nepomůže tomu ani princ z Večernice ani sexy Švandová a ani Němec. Hodnocení: 45 % ()

Peabody

Slabé, spíše taková normalizační televizní agitka (nevím, jaký byl zde zmíněný původní záměr, ale těžko mojhl být zásadně odlišný), tehdy ještě holt nebyl pan Steigerwald takový hrdinný bojovník jako po sametu. Debut Miroslava Donutila, hrozný casting hlavní postavy, podobné role zvládli čeští herci o třídu lépe, JD je opravdu nedůvěryhodný a to nejen kvůli své čechoslovenštině, paní Wetlinská studená jako vždy i když hrála v řadě českých filmů, nikdy jsem nechápal proč. . Líto mi bylo pana Vosky, že v tom musel hrát, stejně jako Františka Němce. Smysl snad jen pro nějaké historika české filmu sedmdesátých let. ()

raininface

Nechápu, proč si tu čističku nenechali zaplatit z fondů RVHP. Dneska se staví za prachy z EU jedna čistička za druhou a jeden z našich bývalých politických megamozků tvrdil, že EU je jako RVHP. ()

farinelli77

Slabší film, i když svou hodnotu nepochybně má. Rozhodně je snesitelnější sledovat 90 minut horlivého hygienika, který chce zachránit řeku, než dělníky v továrně. Fanoušky Karla Svobody určitě potěší jeho skvělá hudba v zapomenutém snímku. Skutečným unikátem českého filmu je ovšem setkání dvou budoucích televizních hlasatelek na stříbrném plátně, které tu bohužel nikdo nezmínil ani neocenil. P.S. Ani mi tak nevadila Jurajova čeština, ale to, že oproti ostatním hercům mu často téměř nebylo rozumět, protože příšerně kuňkal. ()