Rytíři ze Šanghaje

Shanghai Knights

Šanghajskí rytieri

Akční / Dobrodružný / Komedie

USA / Velká Británie / Česko, 2003, 114 min

Toto je nielen najlepší hollywoodsky Jackie Chan (to úplne jednoznačne), ale u mňa i najlepší Jackie Chan vôbec. Jasné, z hľadiska bojovej choreografie sú lepšie napríklad Božská relikvia 2 alebo ktorákoľvek Police Story, ale pokiaľ ide o zábavnosť aj v nebojových scénach, Rytieri v Jackieho filmografii jasne vedú. To množstvo gagov, ktoré tu je (veľkú zásluhu má na tom výborný Wilson), to sa proste len tak nevidí. "Bloody tourists!!!"(31.5.2007)

Jeden z těch pár amerických filmů Jackieho Chana, které jsou opravdu povedené. Akční scény sice občas připomínají spíš grotesku než akční komedii, ale proč ne, když je to vtipné. Děj je jen tak nahozený, aby bylo na co navěsit jednotlivá komicko-akční čísla. Sice nevím, proč musela mít každá postava „vtipné“ jméno a padouch Aidana Gillena nebyl nic moc, ale pozitiva jednoznačně převažují. Například velkorysá výprava, svižná režie a nápaditá choreografie (70%).(5.4.2007)

Pro mě nejlepší Jackie Chan! Je to nejen strašná sranda, ale nechybí tomu hlava... a dokonce ani pata. Ať už se kecá nebo bojuje, film nemá chybu. Za nejlepší scénu filmu Tenkrát na Východě považuju tu plivací, zde je nejlepší nápad ta bitka na tržišti, jejíž choreografie je excelentní. A co je také na tomto filmu unikátní je skutečnost, že je ještě lepší než první díl Tenkrát na Východě.(27.2.2008)

Zábavný film, ktorý neprekonal svojho predchodcu (aj keď úvodnú scénu má oveľa pútavehšiu ako Shanghai Kid). Kopa scén je síce samoúčelných, ale nakoniec to vždy zavŕši nejaká skvelá Jackieho choreografia. Slabší scenár vyvažujú odkazy na iné filmy a rôzne historické postavy či srandičky na úkor angličanov. Finále je prekvapivo (podobne ako úvod) namakané a dokonca sa zaujémavo vyhýba "the end klišé" bitkárskych filmov. Počas filmu ma napadlo niekoľko výčitiek, no finále a klasické pokazené scény na konci, vo mne nechali super pocit. Napriek zábavnosti má tento film jedno veľké subjektívne mínus. A to "predfinálovú" bitku so záporákom č.2. Očividne ju točil pomocný režisér, lebo je hrozná! Škaredé blízke zábery, veľa strihov... Tam, kde z dua Jackie Chan/Donnie Yen mala byť fight scéna storočia, je nechutný guláš... Možno preto, aby vyniklo šermiarske finále s Aidanom Gillenom, no pre fandov čínskych bitiek, je to poriadna facka...(4.3.2007)

"Probíhá mi život před očima...moment, tohle si nepamatuju!" Čekal jsem, že půjde jen o vyvařeninu původního solidního tématu a k mému překvapení jsem dostal dokonce lepší kousek. Jackieho akční kousky tentokrát neurčují běh filmu, takže potěší více než normálně, slovní hádky s Owenem Wilsonem nebo kýmkoli jiným spolehlivě pobaví, úsměvně zreprodukuje některá klišé filmů z dřívějších dob (skákání při polštářové bitvě) nebo zparoduje osvědčené kousky (Zpívání v dešti). Takhle si představuju oddechovou zábavu.(31.3.2007)

• - Na konci je Arthur Conan Doyle královnou povýšený do stavu "sir". Ve skutečnosti ho povýšila v roce 1902, ne v roce 1887. (Jakub225)

• - Herečce Fann Wongové při natáčení bojových scén pomáhaly zkušenosti z baletu. (SG-1)

• - Natáčelo se mimo jiné také v Kutné Hoře před chrámem Sv. Barbory, který je v tomto bývalém horním královském městě jasně nejoblíbenější filmařskou lokalitou. (dopitak)