Rytíři ze Šanghaje

Shanghai Knights

Šanghajskí rytieri

Akční / Dobrodružný / Komedie

USA / Velká Británie / Česko, 2003, 114 min

Rozhodnout se mezi jedničkou a dvojkou je peklo. Nejdříve u mě na plné čáře vedli velkolepější "Shanghai Knights" (však jsem také tento díl viděla jako první), po několika dalších zhlédnutích jsem své rozhodnutí ale přehodnotila a do čela se prodral skromnější - o to však rozkošnější - "Shanghai Noon". Tak v čem je problém? Nedávno jsem si opět zhlédla výše zmiňované "Shanghai Knights" a zjišťuji, že jsou vlastně stejně dobří (tzn. stejně skvělí) jako "Shanghai Noon".:-)(24.7.2008)

Rytíři maj trošku slabší rozjezd než tenkrát na východě, ale když se do toho film konečně opře, tak to stojí za to. Chan s Wilsonem, zase předvádí spoustu gagů a příběh taky neni úplně nejhorší, ale tentokrát mi přišlo, že ve vtipnosti trokšu Chan za Wilsnoem zaostaváí, ale zase si to vynahrazuje soubojema, který jsou jako obvykle zvládnutý na výbornou. Podle mě na to, že to je už druhý film na hodně podobný téma, to je fakt hodně žábavný pokračování, ale nejsem si teda jistej, jestli lepší než tenkrát na východě(29.12.2006)

Shangai Noon jsem dal tři hvězdičky, a přestože mě pokračování toho filmu potěšilo více, přeci jenom mě něco od těch čtyř hvězd odrazuje. Určitě to není perfektní choreografíí akčních scén, které pracují s různými filmovými žánry (výrazná je groteska nebo muzikál - Zpívání v dešti) a ani nápaditým scénářem, který pracuje s mnoha dobovými odkazy. Takže 3+.(1.4.2007)

Celkem zábavná komedie, ale na můj vkus až trochu moc bláznivá a barevná. Některý odkazy na budoucnost (většina) mi přišly hodně křečovitý. Není zrovna lehký udělat to tak, aby to diváku připadalo skutečný jako třeba v Návratech do budoucnosti. Tady mi to přišlo prvoplánovitý čistě jen aby se divák usmál (ušklíbl) a dál ho to udrželo u obrazovky, nebo plátna nebo kde se na to vlastně díval. Výprava je sice hodně barevná a pěkná na pohled, Jackiemu to kope jako obvykle, ale prostě mi to neštymovalo. Spíš než cokoliv jinýho bych řekl, že je to jen další zbytečný vracení se k už dávno natočenýmu filmu.(17.3.2006)

Spousta inteligentních a vtipných (!!!) vtipů, bezchybná ústředí dvojice, nápaditá choreografie, spousta narážek na historické postavy (Sherlock Holmes, Charlie Chaplin, A. C. Doyle, Jack the Ripper) i místa (Stonehenge, Covent Garden, Soho), k tomu svižná režie a stopáž v rámci únosnosti, a máme tu jednu z nejlepších bláznivých komedií, kterou jsem kdy viděl. . . Filmům s Jackie Chanem jsem se až doteď vyhýbal, což teď považuji za velkou chybu. Jestli jsou jeho ostatní filmy alespoň z poloviny vtipné, jako Rytíři ze Šanghaje, budu uspokojen :)(1.4.2007)

• - Starší muž, který se objevuje při scéně, kde se odehrává polštářová bitva, je asistent režie Mirek Lux. (SG-1)

• - Lord Rathbone je ve filmu zobrazován jako nejlepší šermíř Anglie. Herec Basil Rathbone hrál v mnoha šermířských filmech a dokonce byl považován za nejlepšího šermíře stříbrného plátna. (SG-1)

• - Na konci je Arthur Conan Doyle královnou povýšený do stavu "sir". Ve skutečnosti ho povýšila v roce 1902, ne v roce 1887. (Jakub225)