Rytíři ze Šanghaje

Shanghai Knights

Šanghajskí rytieri

Akční / Dobrodružný / Komedie

USA / Velká Británie / Česko, 2003, 114 min

Veľmi zábavný film a jeden z najlepších Chanových filmov(teda asi aj najlepší). Duo Wilson/Chan je neodolateľné. Chan je tu za aktívneho človeka, ktorému veľmi záleží na tom, čo robí. Avšak mnohokrát zaujímavejšia postava je postava Roya O'Bannona v podaní Owena Wilsona. Postava je flegmatik, ktorý svoju "misiu" berie viac menej ako výlet. Je stále zasnený a trúsi jednu hlášku za druhou. Wilson svoju rolu hraje elegantne a ak by na filme už nebolo nič iné, dobré, on by vystačil aj na 3*. Lenže chvalabohu tu nie je len on. Je tu aj skvelý scenár, plný skvelých odkazov (Arthur C. D., Sherlock ...). Navyše bojové scény sú skvelé, približujú sa hongkongským chanovkám. U jeho amerických filmoch mi vadilo, že akčné scény boli nudné - ale tu nie, hlavne scéna na trhu je skvostná. Film má aj skvelý soundtrack. Celkovo Rytieri prekonávajú originál, čo sa stáva málokedy. Veľmi dobrá nenáročná zábava.(24.3.2006)

Pro začátek bych měl asi zmínit, že jsem velký fanoušek Owena Wilsona. Mohl bych jeho filmy sledovat od rána do večera (hlavně Za Nepřátelskou Linií). Většinou to není pro jeho herectví, ale jeho smysl pro humor. To je celé jeho herectví - bizarní komentáře všech kolemjdoucích událostí. Z toho plyne, jestliže máte rádi Owena Wilsona, budete mít rádi Rytíře ze Šanghaje (A pokud jste fanouškem Jackieho Chana, budete je mít rádi také). Film jsem viděl dabovaný, ale vyjímečně to můj zážitek nijak nezkazilo. Možná trochu... ale zase tak hrozné to nebylo.___Jen pro pořádek, tohle je komedie, ne mistrovské dílo. Řídí se pravidly danými prvním dílem, je příjemný pro zkrášlení všedního dne. Navíc víte, co můžete očekávat od hlavní dvojice. Je zde několik dobrých vedlejších příběhových linií (Roy se zamiluje do Lin, malý zlodějský klučina...), které mají za úkol zkrášlit jednoduchý příběh, což se jim daří.___Teď k hereckým výkonům - herci urřitě žádného Oskara nezískají, ale jsou dobří. Jackie a Owen jsou ve formě. Jackie opět ukazuje své "pohledy", které mám rád. Fann Wong se přidává ke spoustě dalších hrdinských žen a ostudu jim určitě nedělá. Navíc je opravdu krásná, je takovou třešničkou na filmu. Donnie Yen zde moc herectví nepředvádí, má zde ale jednu vynikající bitku s Jackiem. Naopak Aiden Gillen se své role ujal s nadhledem a odvedl kus práce. Inspektor Scotland Yardu byl stereotypní... Moc se mi nelíbil.___Na film se určitě podívejte. Jsou zde srandovní bitky a hláškovací duo Jackie Chan, Owen Wilson. I když není tak dobrý, jako jeho předchůdce, hodnotím ho nadprůměrnými třemi hvězdičkami (průměr je někde mezi dvěmi a třemi, když je tu ten odpad).(1.7.2005)

Spousta inteligentních a vtipných (!!!) vtipů, bezchybná ústředí dvojice, nápaditá choreografie, spousta narážek na historické postavy (Sherlock Holmes, Charlie Chaplin, A. C. Doyle, Jack the Ripper) i místa (Stonehenge, Covent Garden, Soho), k tomu svižná režie a stopáž v rámci únosnosti, a máme tu jednu z nejlepších bláznivých komedií, kterou jsem kdy viděl. . . Filmům s Jackie Chanem jsem se až doteď vyhýbal, což teď považuji za velkou chybu. Jestli jsou jeho ostatní filmy alespoň z poloviny vtipné, jako Rytíři ze Šanghaje, budu uspokojen :)(1.4.2007)

Otec Chona Wanga, strážce císařské pečeti, se stane obětí vraždy (samozřejmě je ona pečeť ukradena). Chon (Jackie Chan) toho času šerif v Carson City, musí opět najít Roye (Owen Wilson) a oba společně vyráží do Anglie, aby překazili plány čínsko anglickým spiklenců, dělajícím si zálusk na vladnoucí místa v obou zemích. Když se k nim přidá ještě Chonova sestra Lin a anglický detektiv Arthur Conan Doyle, mají zločinci co dělat .... Po úspěchu prvního dílu, bylo jasné, že pokračování na sebe nenechá dlouho dělat. Místo nastavování příběhu z divokého západu se celý děj přesunul do Anglie, kde tato nesourodá dvojice působí obzvlášť podivně. Navíc autoři neváhali do příběhu zařadit spoustu historických (více či méně) postav - Jack Rozparovač, Charlie Chaplin, Sherlok Holmes. Po obou hlavních postavách mě docela překvapili svými výkony oba záporáci, a to hlavne Aidan Gillen v roli Lorda Rathbona byl naprosto dokonalý. Těch 5 hvězdiček si ale schovám na příště :)(11.11.2004)

Ostrieľaný ázijský borec Jackie Chan v kombinácii s blonďavým Američanom Owenom Wilsonom ma dosť dobre pobavili už vo filme „Vtedy na východe“. No a toto je vlastne len akési volné pokračovanie ich dobrodružstiev. Tento krát sa presunuli do Veľkej Británie, do viktoriánskeho Londýna. Perfektne nacvičené a tiež aj dobre natočené a zostrihané, zábavné, bojové choreografie a akcia prekladaná humorom splnili moje očakávania od tohoto filmu. ***(30.1.2012)

• - V tomto filmu se poprvé proti sobě utkali Jackie Chan a Donnie Yen. Nikdy předtím se spolu ve filmu neutkali. (SG-1)

• - Režisér David Dobkin byl osobně vybrán Jackie Chanem. (SG-1)

• - Akční choreografii dělal Jackie Chan. Kredit akční choreograf sdílí Nicky Li (uvedený jako Chung Chi Li) a Bradley James Allan. (Rominator)