Rytíři ze Šanghaje

Shanghai Knights

Šanghajskí rytieri

Akční / Dobrodružný / Komedie

USA / Velká Británie / Česko, 2003, 114 min

Je to priemerná akčná komédia s Jackie Chanom, ktorá patrí medzi jeho horšie filmy. Má iba priemerný príbeh o čínskom šerifovi, ktorý sa dozvie o vražde svojho otca a tak vyhľadá svojho starého priateľa, aby mu pomohol a odcestujú spolu do Londýna, no zistia, že stoja proti niečomu veľkému, pláne pozabíjať kráľovskú rodinu, aby sa k moci dostal jeden z následníkov trónu. Spracovanie je celkom slušné, spočiatku film nepôsobí moc dobrým dojmom, ale príchodom do Londýna sa to výrazne vylepší, dej začne byť svižnejší, celkom nápaditý a s viacerými výbornými nápadmi, ktoré sa týkajú hlavne známych historických postáv ako Jack rozparovač alebo Arthur Conan Doyle, ale aj tak to nie je nič výraznejšie výnimočné, čo by skutočne stálo za pochvalu. Akcie je tu plno, ale zaujala ma len minimálne. Súboje síce majú prepracovanú choreografiu, množstvo nápadov, zaujímavých kaskadérskych kúskov a mnoho Chanových trademarkov, ale všetko to pôsobí až príliš detsky a nudne, že ma to vôbec nebaví. Takmer všetka Chanova akcia z tohto filmu je len o bezbolestnom využívaní okolitých vecí a nejaký priamy úder alebo kop do protivníka, čo má byť v podobných filmoch samozrejmosťou je tu doslova raritou. A tak sa mi páči iba súboj s Donnie Yenom, ktorý je už konečne normálny, len škoda, že aj krátky a občas nejaký zaujímavý kop predvedie aj Chanova filmová sestra Fann Wong a to je všetko. Humor je tu prakticky všadeprítomný a nie je úplne zlý, ale skutočne vtipná scéna je tu asi len jedna a tak teda spokojný byť nemôžem. Herecké obsadenie nie je zlé, Jackie Chan je tu slabý, jednoznačne jeden z jeho najhorších výkonov po všetkých stránkach, Owen Wilson je taký ako vždy, takže nesklame a najlepšou postavou na celom filme je aj na minimálnom priestore Donnie Yen, ktorý si na rozdiel od Jackieho Chana aspoň udržal svoju hrdosť. Réžia pôsobí úplne infantilne, ale technická stránka je výborná, na rozpočte sa nešetrilo a potešia aj niektoré zaujímavé kulisy. Ak mám tento film hodnotiť samostatne, tak je to celkom zaujímavý film so svižným príbehom, známymi hercami a peknými kulisami, takže nie je zlý, ale ako akčná komédia s Jackie Chanom nestojí za nič. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 54%.(31.7.2011)

Pro začátek bych měl asi zmínit, že jsem velký fanoušek Owena Wilsona. Mohl bych jeho filmy sledovat od rána do večera (hlavně Za Nepřátelskou Linií). Většinou to není pro jeho herectví, ale jeho smysl pro humor. To je celé jeho herectví - bizarní komentáře všech kolemjdoucích událostí. Z toho plyne, jestliže máte rádi Owena Wilsona, budete mít rádi Rytíře ze Šanghaje (A pokud jste fanouškem Jackieho Chana, budete je mít rádi také). Film jsem viděl dabovaný, ale vyjímečně to můj zážitek nijak nezkazilo. Možná trochu... ale zase tak hrozné to nebylo.___Jen pro pořádek, tohle je komedie, ne mistrovské dílo. Řídí se pravidly danými prvním dílem, je příjemný pro zkrášlení všedního dne. Navíc víte, co můžete očekávat od hlavní dvojice. Je zde několik dobrých vedlejších příběhových linií (Roy se zamiluje do Lin, malý zlodějský klučina...), které mají za úkol zkrášlit jednoduchý příběh, což se jim daří.___Teď k hereckým výkonům - herci urřitě žádného Oskara nezískají, ale jsou dobří. Jackie a Owen jsou ve formě. Jackie opět ukazuje své "pohledy", které mám rád. Fann Wong se přidává ke spoustě dalších hrdinských žen a ostudu jim určitě nedělá. Navíc je opravdu krásná, je takovou třešničkou na filmu. Donnie Yen zde moc herectví nepředvádí, má zde ale jednu vynikající bitku s Jackiem. Naopak Aiden Gillen se své role ujal s nadhledem a odvedl kus práce. Inspektor Scotland Yardu byl stereotypní... Moc se mi nelíbil.___Na film se určitě podívejte. Jsou zde srandovní bitky a hláškovací duo Jackie Chan, Owen Wilson. I když není tak dobrý, jako jeho předchůdce, hodnotím ho nadprůměrnými třemi hvězdičkami (průměr je někde mezi dvěmi a třemi, když je tu ten odpad).(1.7.2005)

Soundtrack Randy Edelman: 1. All Day and All of the Night - Jessica Harp ,2. Magic Bus - The Who ,3. Time of the Season - The Zombies ,4. England Swings - Roger Miller ,5. One - Harry Nilsson ,6. Yeh, Yeh - George Fame & The Blue Flames ,7. Winchester Cathedral - New Vaudeville Band ,8. My Generation - The Who ,9. Hot Pasta - Matter ,10. The Seal in Danger - Randy Edelman ,11. Father Theme - Randy Edelman ,12. The Buddies Visit Buckingham Palace - Randy Edelman ,13. Rathbone's Evil Heart - Randy Edelman ,14. Knights in Shining Armor - Randy Edelman ,15. Painkiller - Kim Ferron ,(14.5.2011)

Divoký Západ se nám přesunul do Londýna a vyšla z toho další celkem vtipná komedie, kterou vedou komici a komedianti v jednom. Jackie Chan je pořád stejnej, ale on se na tyhle role hodí a baví mě to zatím pořád. Wilson už na tom tak není. On má tady postavu šitou přímo na něj, ale kdyby ji měl hrát stále, tak si myslím, že by mě tolik nebavil jako Chan. Spolu jsou samozřejmě hodně dobří. Celkově je, ale film méně zábavnější, přehnanější a vtipy či nápady se dost opakují z jedničky. Takže snímek má vcelku slušný potenciál, ale není využit, tak jak by měl. Jinak komedie, která určitě na nějaký to deštivý odpoledne zabaví. 60%(1.2.2012)

Celkem zábavná komedie, ale na můj vkus až trochu moc bláznivá a barevná. Některý odkazy na budoucnost (většina) mi přišly hodně křečovitý. Není zrovna lehký udělat to tak, aby to diváku připadalo skutečný jako třeba v Návratech do budoucnosti. Tady mi to přišlo prvoplánovitý čistě jen aby se divák usmál (ušklíbl) a dál ho to udrželo u obrazovky, nebo plátna nebo kde se na to vlastně díval. Výprava je sice hodně barevná a pěkná na pohled, Jackiemu to kope jako obvykle, ale prostě mi to neštymovalo. Spíš než cokoliv jinýho bych řekl, že je to jen další zbytečný vracení se k už dávno natočenýmu filmu.(17.3.2006)

• - Ve filmu se objevuje veliké množství narážek na Sherlocka Holmese. Jedna z nich se spojuje i se jménem padoucha lorda Rathbona. Herec Basil Rathbone byl jedním z prvních, kdo ztvárnili postavu Sherlocka Holmesa ve filmu. (SG-1)

• - Děj se odehrává v roce 1887, Jack Rozparovač ale řádil až o rok později, v roce 1888. (Jakub225)

• - Závěrečný ohňostroj byl natáčen na Palackého náměstí a Palackého mostě v Praze. (dawe82)