Vlak do pekel

Train

Vlak smrti

Horor / Thriller

USA, 2008, 94 min

Ako hororového fanúšika ma toto príjemné Bčko celkom potešilo, samozrejme je tu plno logických chýb,hlúpstí, nezmyselného konania postáv a všetko som to už videl niekde v podobných hororch, ale celkovo ma to bavilo. Train radím medzi tie tie klasické hororové Bčka, ktoré ani neurazia, ani extra nenadchnú. Taká večerná oddychovka na vypnutie mozgu.(12.2.2014)

• Rhed

Opět zde máme hollywoodskou virtuální realitu. Vlak hrůzy, složený z bulharských vozů a tažený bulharskou lokomotivou, projíždí samotným Bulharskem. Směřuje však do Oděsy a jeho personál vládne plynnou ruštinou. Příští stanice bude Hilgaard; že by snad zapomenutá komunita ukrajinských Holanďanů? Leč v zájmu zachování zbytků zdravého rozumu se přidržme Ukrajiny. Není nejmenších pochyb o tom, že i na Ukrajině fungují nelegální a především nedobrovolné odběry tělesných orgánů, o tom prostě žádná. Ukrajinci však evidentně milují "edvenčr"; proč by pohodlně a levně nakoupili "dárce" v nejbližší ťurmě, když mohou pracně odchytávat jemerické turisty? Nejspíš to bude odplata za prohrané (řecko-římské) zápasy. Ano, to bude přesně ono. Odběry je nejlépe provádět v expresu, taženém jako obvykle (Hostel) posunovací lokomotivou. Nízký rozpočet, nebo totální ignorantství? Koneckonců, jedno přece nevylučuje druhé. Vůči mladé jemerické emancipované feminacistce nezkoušejte žádné fóry: Demoiselle hravě vyřídí brutálního řezníka, jeho sadistickou nadřízenou i zrádného průvodčího. Takové samozřejmosti, jakými je rozpojení vlaku za jízdy či nástup do zápasnického ringu ihned po sérii vražd, snad ani netřeba zmiňovat. Realita Absurdistánu je zřejmě mnohem blíže, než si myslíte a Idiokracie brzy dokáže, že to dokáže.(11.4.2011)

• lennyd

Několik amerických studentů přejíždí z turnaje na turnaj napříč post-sovětskými státy. Jelikož jim ale ujede mezinárodní rychlík, musí vzít zavděk místní lokálkou. I když cesta vypadá zpočátku relativně idylicky, po čase se změní v jejich nejhorší noční můru. Jeden po druhém se stávají obětmi sadistických vrahů, kteří mají tento vlak jako svoji základnu... Člověk by se až divil, jak je vůbec možné ve střední a východní Evropě přežít. Alespoň jak je viděno různými hollywoodskými režiséry - kamkoliv člověk v Evropě vleze, tam jej rozřežou na maličké kousíčky a naloží do formaldehydu. A je jedno, jestli je to diskotéka, hotel nebo třeba vlak. Vlak do pekel patří k typickým zástupcům tohoto žánru, se všemi klady i zápory, který tento žánr přináší. Už od první vteřiny je jasné, kdo bude oním jediným přeživším, stejně tak je jasné, jakýže to chvat použije na zneškodnění posledního protivníka (i když jsem čekal, že skupina judistů bude pro východoevropské trhany větším soustem). Každopádně je třeba se nad filmem moc nezamýšlet, a už vůbec si neklást otázky (třeba jak je možné, že z venku má vlak pár vagónků, ale vevnitř má kromě normálních vagónů, jídelních vozů také laboratoř, mučírnu a další, ne zcela obvyklé náležitosti). Po herecké stránce kromě - mne nesympatické - Thory Birch nic extra, snad jen musím podotknout, že český dabing rusky mluvících občanů se vyloženě nepovedl...(27.1.2011)

Začnu trochu zeširoka. Exploiťáky coby hororový subžánr mě nebaví. Nevidím totiž nic zajímavého na tom sledovat, jak někdo někoho zaživa řeže. Tyhle scény mě prostě neberou, byť uznávám, že pohled na cizí neštěstí může být báječný relax. :-) Většinou se těmto filmům cíleně vyhýbám, ale tentokráte jsem udělal výjimku... První polovina filmu je klasická řezničina, u které jsem poklimbával, ve druhé polovině nabere film malinko jiný směr a přestože je příběh poněkud nelogický a ke konci VELMI nereálný, nakonec mohu říct, že to nebyla zase taková ztrátu času. Hlavní roli si střihla sympatická Thora Birch, která si některé akční pasáže očividně užívá. Její závěrečná bitka se sto padesáti kilovým pořízkem je ale k smíchu (týpek dá křehoučké dívčině tři rány pěstí, což by nerozchodil ani Kličko, ta se ale oklepe a ve finále mu nakope prdel – tahle scéna mě vážně pobavila :-)). Přesto mě film docela mile překvapil, pač jsem čekal daleko větší krávovinu.(29.9.2012)

Vůbec ne tak špatné, jak se původně předpokládalo. První polovina je nabitá napětím a nepředvídatelnost úmrtí je vždy plusem v slashru. V druhé půlce už to zkřípe a napětí se vytrácí, ale pořád si to udržuje úroveň reality. Gore jsou opravdu brutalní. Pokud máte chuť na Hostel ve vlaku, tak tohle je pro vás.(12.2.2012)

• - V USA byl film nejdříve označen ratingem NC-17. Později film převzala společnost Lionsgate a vystříhala některé krvavé scény, díky čemuž byl film nově ohodnocen ratingem R. (Terva)

• - Snímek měl premiéru na filmovém festivalu Screamfest Horror 16. října 2008. (Terva)

• - Příběh měl být původně remakem filmu Terror Train (1980), nakonec však dostal svůj vlastní koncept. (Terva)