Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Obávaný gangster Gustave Manda (Daniel Auteuil), přezdívaný Gu, prchá s vězení. Po úspěšném útěku se vrací do svého působiště v Paříži, kde se setkává se svými přáteli a svou láskou Manouche (Monica Bellucci). Musí uprchnout se země a tak připraví akci, která ho má finančně zabezpečit po zbytek života. Akce se podaří, ale policejní manipulací Gu vypadá v očích podsvětí jako zrádce. Útěk se odkládá a Gu udělá vše proto, aby očistil své jméno. Film je věrným remakem díla Jean-Pierre Melvilla s Lino Venturou v hlavní roli natočeném v roce 1966. (Vejlupek)

(více)

Recenze (21)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Francúzsky návrat medzi gangsterky zo starej školy, v ktorej herecky dominuje D.Auteuil. Z prvej polhodiny som z filmu nemal najlepšie pocity, no časom sa príbeh sprehľadní a napätia pribúda, ale nikdy nie natoľko, aby som film označil za napínavý. Spočiatku mnoho interiérových nezáživných scén, farebné filtre a veľa spomalených záberov v prestrelkách, ktoré dnes už nefungujú tak ako kedysi. Bellucci s blond vlasmi dostáva dosť priestoru, ale jej postava je akási chladná a tajomná. Na pozretie fajn, ale do dejín gangsterského filmu sa nezapíše. 60%. ()

raroh 

všechny recenze uživatele

Remake Melvillova stejnojmenného snímku s Lino Venturou. Kde je Melville tradičně strohý, meditativní a decentně drsný, Corneau až kýčovitě estetizuje násilí (záběry na krev a průstřely - podle mě nejhorší části filmu), ale i útěk kriminálků (u něj to chvíli vypadá, jako by jeden z nich chtěl vzlétnou jako pták). Výprava (nejpůsobivější asi v gangsterském prostředí při plánování zločinu) a kamera není špatná, odpuzující je vlezlá rádobysymfonická hudba, strašný je výběr herců. Christine Fabrega představovala Manouche opravdu autenticky jako spíše tvrdší podnikatelku, žádnou uhlazenou a rádoby femme fatale jako M. Belucci, ze svéráze Albana Michela Constantina se stal díky Eriku Cantonovi nezajímavý panák, o hlavním představiteli, který nahradil Lina, raději nemluvit. Co mi však nejvíce vadí - Corneau a jeho spolupracovníci nepochopili ducha předlohy José Giovanniho (a Melvillova prvního filmového zpracování). ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Skoro doslovný remake gangsterského filmu z roku 1966, tentokrát však v barevně-obrazovém ladění jako z komiksu. Režisér Jean-Pierre Melville natočil v roce 1966 příběh gangstera Gustava, řečeného Gu, s Lino Venturou v hlavní roli. Novou verzi režíroval Alain Corneau a do hlavní role obsadil Daniela Auteuila (jeho milenku pak představuje Monica Bellucci). Gu prchne z vězení s jendím mladíkem a vrací se do Paříže, kde se snaží místní komisař zachivat alespo%n nějaké status quo, i když to jde hodně těžko. Návrat gangstera a jeho plány se komisaři hodí, aby ho shodil před ostatními z podsvětí. Gu bude muset bojovat tedy proti dvěma stranám. Už původní snímek má pomalé tempo vyprávění, a tento není výjimkou - trvá 150 minut. Avšak tam, kde Melville dal na prokreslení prostředí, charakterů i vztahů, Corneau využívá metod přepisů komiksů na filmové plátno, takže nás všude doprovázejí syté červené, modré, zelené barvy, podle nálady prostředí. I exteriéry jsou brány přes žluté filtry, což někdy působí docela starobyle a retro, jindy je to pěst na okno. Ale přesto jde o poctivou gangsterku svým způsobem ve starém stylu a s určitou atmosférou a dávkou poctivé filmařiny (byť ovlivněné ne zrovna dobře komiksovou "poetikou"). ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Jedna barva za druhou, až z nich oči přecházejí, mno to nám to hezky začíná. Tam, kde byl Melville nejsilnější, snaží se Corneau vypomoci si slovy, úvodní útěk z vězení ztratil veškeré své kouzlo i napětí. A filmu vůbec nedokáže pomoci ani to, že Auteuil se snaží tvářit jako Lino Ventura. Nejde mu. A bodejť by šlo, když se nechal obsadit do jednoho z mnoha zbytečných remaků. ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

Guy je postarší týpek, pro kterého je slovo ČEST daleko víc než vlastní život. Zvolil si prožít život gangstera a tak se občas muselo stát, že někomu musel vystřelit z hlavy přebytečný mozek. Nikdy by však nepodrazil jakéhokoliv jiného "čestného" gangstera, jenže jedna přemýšlející policejní hlavička dokázala jeho jméno spojit dohromady s podrazem na kamarády a pak už jen sledovat, jak si gauneři všechno vyřídí všechno mezi sebou. Nejvíce mě pobavil Guyův spolehlivý přítel Alban, kterého si nečekaně suverénním způsobem střihl bývalý rebel Manchesteru United Eric Cantona. ()

Galerie (25)

Reklama

Reklama