The War on Democracy

V roku 2002 sa venezuelská opozícia za asistencie Bushovej administratívy pokúsila zvrhnúť vtedajšiu hlavu štátu, Huga Cháveza. Tretí najväčší dodávateľ ropy Spojených štátov sa totiž rozhodol, že nebude viac podporovať veľmoc, ktorá kvôli svojej politike rozkráda krajiny s nerastným bohatstvom. Keď už sa kapitalisti po celom svete radovali z víťazstva, nastal ohromný zvrat. Chudoba bezo zbraní v rukách vyšla do ulíc, aby naspäť do kresla dosadila pôvodného prezidenta. Aby človek pochopil, čo sa to vlastne v mnohých krajinách, pod rúškom boja za slobodu tamojšieho ľudu alebo ochrany vlastného národa pred hrozbami okolitého sveta, naozaj deje, musí nahliadnuť do nedávnej minulosti, ktorá ponúka fakty dokladajúce aroganciu politiky Bieleho domu vo Washingtone. Výborným, no smutným príkladom sú krajiny ako Guatemala, Kuba, Salvador, Chile či Bolívia, ktorých národy boli v mnohých prípadoch vystavené porušovaniu ľudských práv. (*CARNIFEX*)

*CARNIFEX*

V roku 2002 sa Venezuelská opozícia za asistencie Bushovej administratívy pokúsila zvrhnúť vtedajšiu hlavu štátu - Huga Cháveza. Tretí najväčší dodávateľ ropy Spojených štátov sa totiž rozhodol, že nebude viac podporovať veľmoc, ktorá vďaka svojej politike rozkráda krajiny s nerastným bohatstvom. Keď už sa kapitalisti po celom svete radovali z víťazstva, na druhý deň nastal ohromný zvrat. Chudoba bez zbraní v rukách vyšla do ulíc, aby naspäť do kresla dosadila pôvodného prezidenta. Nato, aby človek pochopil, čo sa to vlastne v mnohých krajinách, kde politika USA, pod rúškom boja za slobodu tamojšieho ľudu, alebo ochrany vlastného národa pred hrozbami okolitého sveta, naozaj deje, musí nahliadnuť do dávno nedávnej minulosti, ktorá je vďaka určitým udalostiam, posiata faktami, usvedčujúcimi aroganciu politiky Bieleho domu vo Washingtone. Výborným no zato smutným príkladom sú krajiny ako Guatemala, Kuba, Salvador, Chile či Bolívia, ktorých národy boli v mnoha prípadoch vystavené porušovaniu ľudských práv. Toto je jeden z najlepších dokumentov, ktorý sa venuje forme prevratu v iných krajinách, pod rúškom nastolenia slobody tamojšiemu národu, či ochrane vlastného ľudu pred hrozbami z iných krajín, ktoré "reálne" ohrozujú Amerických občanov. Kým prvá polovica opisuje vyslovene situáciu v Guatemale, druhá viac menej okrajovo v iných krajinách latinskej Ameriky, kde zasiahli "vyššie" sily z bieleho domu. No rozhodne nie Iraku, Iránu, či Libanonu, ako je zverejnené v obsahu. Je to drist. ()

Zeck

Úžasně INFORMATIVNÍ dokument! Zdráhám se říct, přímo dokumentární perla. Na začátek bych chtěl zbourat pár zdejších vyjádření, které mohou dost lidí odradit od sledování. Hlavně, absolutně nezáleží jestli si hrajete na ty pro tuzemské podmínky směšné pojmy jako "levičák" nebo "pravičák", pokud jste normálně a zdravě uvažující člověk, který vraždy dětí považuje za ohavné, tento dokument vás zasáhne i když budete třeba anarchista. Jednostranné glorifikace Huga Cháveze se rozhodně obávat nemusíte, protože v dokumentu promluví a zazní více lidí, kteří ho odsuzují, než těch, kteří činí opak. Nemluvě o tom, že západní člověk si pod pojmem "Chávez" představí naprosto zdémonizovanou osobu, tudiž můžete získat maximálně tak pohled z druhé strany, což jste do této chvíle neměli moc možnost. 90% ()

heyda

Pořád se tady lidi nutí přiklánět na nějakou stranu, jedni se zastávají USA i současného kapitalistického systému a říkají si pravičáci a jsou tu lidé, kteří mají ten život o něco těžší a dívají se na kapitalistický svět opovržlivě - nazývají se levičáci. Pro mě je však toto dělení naprosto zbytečné, hloupé a každý, kdo se tak vymezuje, ukazuje jen svoji omezenost. Lidi by měli jednoduše vzít rozum do hrsti a najít způsob, jak udělat žití ve své zemi pro všechny co nejpřijatelnější (jak řekl Cháves = nejdůstojnější). Proč pomáhat milionářům a dělat z nich miliardáře, proč? Přesně to ale v současnosti děláme. Viz. vývoj daní nejen v USA, ale i u nás. V roce 1999 se každá právnická osoba (tedy příjem každé firmy) danila 35% sazbou. Dnes jsme na 19%. V USA klesli až na 10% !!! Zdanění příjmu fyzických osob (i milionářů) kleslo v USA z 35% na 15%, u nás máme taky 15% sazbu. Je zajímavé taky sledovat o kolik se státy zadlužili od dob, kdy bohatým dovolily být ještě bohatší a chudým nepřidali ani cent, zatímco ceny potravin, energií a všeho dalšího rostly. Holt je dobré sledovat dokumenty, je dobré občas si zagooglit a je dobré nemít hlavu strčenou v zadnici, am I right? ()

Frajer42

Dokument mi nesděluje nic zásadně nového. John Pilger je bezesporu velmi inteligentní člověk, který se nedá opít rohlíkem, a který rozhodně sleduje a analyzuje dění kolem sebe. Liší se ode mně a od totální většiny obyvatelstva tím, že se se současnou situací snaží něco dělat. Upřímně, moc času na této planetě už vymezeno nemá, takže těžko ho podezírat z nějaké neupřímnosti či prospěchářství. Dokument je zpracován zcela nevtíravým způsobem. Spíše, než aby se snažil někoho oblbnout, tak servíruje přímé argumenty, čistá fakta a nebojí se jít na přímou zteč s názory opačné strany. Právě posledně zmíněné tento dokument výrazně odlišuje od většiny podobných kousků. Co pro mě však nového bylo, tak rozhodně pozvání mezi chudší obyvatelstvo několika států Jižní Ameriky. Rád jsem nahlédl na tamější život a rád jsem si vyslechl verzi příběhu přímo z úst místního obyvatelstva. Rozhodně se chystám i na Pilgerův další kousek. Tohle se mi líbilo a myslím si, že každý by tomuto dokumentu určitě mohl obětovat 96 minut svého života. ()

ORIN

Ani není problém, co dokument sděluje, ale jak to sděluje. Svoji pravdu divákovi předává stejně neochvějně jako ti, které dokument kritizuje. A to je zásadní problém. Je takové dílo důvěryhodné? Těžko říct. Pilger svými naprosto vyhraněnými názory, ze kterých neuhne ani o krok, připomíná Olivera Stonea. Trochu konspirace nikdy neuškodí, ale pokud je na ni postaven celý dokument, musí si tvůrci být jistí, že doloží dostatečný počet podložených tvrzení. Bohužel War on Democracy se často omezuje "pouze" na nikdy nekončící pronikavý Pilgerův hlas, který s jistotou sobě vlastní předává svá moudra omámenému divákovi. Děkuji, ale ne. ()