Voyage to the Bottom of the Sea

Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1961, 105 min

Irwin Allen nebyl žádný béčkař, jeho Skleněné peklo a Dobrodružství Poseidonu nastartovaly v 70. letech boom katastrofických filmů a také Voyage to the Bottom of the Sea mě velmi příjemně překvapilo. Posádka ponorky se vydává na cestu přes půlku světa odpálit jadernou bombou hořící pás kolem Země, přičemž čelí sabotážím, napětí v posádce i pár překvapením co na ně číhají pod hladinou. Opravdu se mi líbil novodobý kapitán Nemo v podání Waltera Pidgeona, ale ani ostatní herci nebyli špatní a díky nim je napětí mezi posádkou docela solidně uvěřitelné. Efekty, hlavně podmořské scény nejsou také na rok 61 špatné. Celkově zábavný dobrodružno-katastrofický snímek a zaslouženě sci-fi roku 1961.(5.4.2014)

• p6qwre

Podle názvu se film snaží vypadat jako by byl natočený podle nějaké méně známé knihy od J. Verna, ale ve skutečnosti s žádným z jeho románů nemá nic společného. Scénář je opravdu hrozný: ponorka se snaží z bodu A dostat do bodu B. Posádka musí cestou překonat spoustu potíží, které přicházejí zcela bez očekávání, nelogicky, bez nějakých náznaků nebo příčin. Prostě přicházejí. Jednou je to chobotnice, podruhé tající ledové kry klesají ke dnu (scénárista si asi nevšiml, že led v jeho sklenici s whisky vždy plave na hladině), potřetí vzpoura posádky proti arogantnímu admirálovi (ok, příčinou vzpoury může být admirálovo chování. Proč se ale chová jako magor, to vysvětleno není. Je to prostě klasický geniální umíněný vědec neschopný komunikace, víc se s tím scénárista netrápil). I další postavy stojí za prd: heroický kapitán a jeho žena. Nejvíce mi ale bylo líto herce Petera Lorre, který hrál profesorova kolegu. Lorre byl do podobných rolí obsazován pouze pro to, že vypadá zvláštně a tajemně. Bohužel dialogy, které musí odříkávat, jsou hodně špatné.__Triky nepůsobí lacině, ale ani nijak nezaujmou__Nejděsnější myšlenka v tomto filmu: veškeré lidstvo zahyne přesně v okamžiku, kdy teplota překročí 175 stupňů Fahrenheita (cca 78 C). Proto profesor Nelson dobře ví, kolik mu zbývá času a neustále se dívá na hodinky a na teploměr:)(16.9.2008)

Matne pamätám z nemeckých televíznych kanálov, podobne ako aj seriál. Na svoju dobu celkom podarené, aj keď film občas fakt nudí.(22.10.2010)

Jde zhruba o tohle: Chcete ztrhat a zkritizovat 50 let starej film, kde triky jsou na úrovni...filmu starýho 50 let a příběh zrovna tak? Vždyť to je jako vzít slepci hůlku. Dobře, tak ponorka vypadá jak banán, no... Dobře, potápějící se kry (bože, kdo kdy viděl potápějící se kry???) jako drobky polystyrenu, no... Hořící obloha jak... ani nevim jak, rozhodně ale ne jako hořící obloha. Chobotnice připomíná přívěšek na klíče a záběry zevnitř ponorky, když s ní chobotnice třepe, zřejmě vznikly nakláněním kamery ze strany na stranu a zoufalým pobíháním herců sem a tam. Fajn, takže plán je někam doplout a vypálit bombu do nebe, čímž se oheň odrazí zpět do vesmíru. Účast Petera Lorre spočívá v tom, že postává v pozadí a většinou mlčky se přesunuje z lokace A do lokace B. A v ponorce se to čudí jeden přes druhýho, to muselo bejt fajn v tom vzduchu začuzeným z cigaret a doutníků existovat. Připomínalo mi to Červenýho trpaslíka, triky i příběh na stejný úrovni, jen tohle nebylo myšlený jako parodie. Na rovinu, je to naivní, srandovní film, kterej nemám to srdce víc zkritizovat.(6.10.2012)

Naprosto standardní Irwin Allen, mě ty jeho filmy prostě baví. Ponorka byla super. Často tam byly sice nesmysly ale celkově se to dalo. 65%(4.5.2011)