Film „El paso“ diváka zavede do kotle vášní, emocí a živelnosti. Režisér Zdeněk Tyc se po úspěšných „Smradech“ už podruhé vrací do světa Romů, který v nás zpravidla vzbuzuje strach a rozpaky, přestože o něm vlastně vůbec nic nevíme… „El paso“ je inspirováno skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Filmová rodina Horváthových má dětí sedm. Příběh začíná okamžikem nečekané, tragické smrti otce. Matka Věra najednou stojí sama proti úřadům, odhodlaná udržet svou početnou rodinu pohromadě za každou cenu, jenže zoufale nepřipravená. Sociální odbor dává k soudu žádost na odebrání jejích dětí a následné svěření do ústavní péče. Ze dne na den jsou vystěhováni na periferii do sociálního bytu o jedné místnosti. Případ Věra versus město se dostane k mladé, ambiciózní advokátce. Svět Romů nezná a ani ji příliš nezajímá, celou kauzu bere zpočátku jako odrazový můstek své začínající kariéry. Navzdory svým předsudkům, nepochopení a občas i samotné Věře, která blonďatou advokátku zpočátku odmítá vpustit do svého světa, případ nevzdá. Naštěstí není sama, kdo stojí na straně rodiny proti většině. Je tady ještě lehce nepraktický, ovšem o to pro svou práci zapálenější, kurátor Kochta. Jeho snaha pomoci Horváthovým je přiživována také ryze soukromým zájmem o atraktivní advokátku…

„El paso“ nekončí happy endem, jen jeho příslibem. Bez lakování na růžovo nabízí pozitivní příklad. A také čas na přemýšlení, zda být Romem opravdu znamená být vinen. (MFF Karlovy Vary)

Alden_Larson

Největší kompliment, který tomuto filmu můžu dát je, že je lepší než předchozí film Zdeňka Tyce - Smardi, ale zároveň ne o moc. Tento film se taky zabývá romy a jejich rolí ve společnosti. A mohl to být velmi působivý film, kdyby jeho protagonistka - paní Horvathová - nebyla tak nesympatická. Film bez pochyby chce, aby jí divákům bylo líto, ale ona během filmu udělá tolik špatností, že pak musím souhlasit se záporáky filmu. A ani ti nejsou dobře napsaní, většina z nich se chová až směšně antagonisticky a to já prostě nemohu brát vážně. Děj celkově není nic extra, ale jak už jsem zmínil - oproti Smradům to je zlepšení. Herecké výkony byly fajn, Lenka Rybová byla dokonce velmi dobrá, což bych od ní upřímně nečekal. Prezentace byla opět lepší než Smradi, ale i tak nic moc, film častou ukazuje záběry z bezpečnostních kamer, což mi přišlo zbytečné. 4/10 ()

jopal odpad!

Neviem vobec, ako som sa k tomuto filmu dostal. Je to prvy film, ktory som nedopozeral. Ja mam cigosov v zivote dost a nie sa este na nich pozerat, ako ich niekto vykresluje ako chudakov. Je to rakovina spolocnosti, ktora sa prizivuje na slusnych obcanoch. Film o ich "nestasti" naozaj pozerat nemusim. A autorovi odkazujem, nech si ich par nastahuje k sebe do bytu. Potom nech natoci El Paso 2. To si mozno pozriem radsej! ()

Zette10

Trapný pokus o civilnější nápodobu tvorby Bohdana Slámy. Kamera hrozná, herci do jednoho tragičtí, obzvlášť mě štvala teatrálnost projevu Lindy Rybové, která si patrně myslela, že je zrovna na představení v divadle, nebo že točí druhou reklamu na Dobrou vodu, rozhodně však nepůsobila jako advokát, o čemž nejlépe vypovídá rádobyplamenná řeč před soudem. Nutno však říct, že oblečená byla vždy pěkně, takže člověk se měl alespoň na co dívat. Taktéž mě štvala falešná hra na city ruku v ruce s rolí vždyobětavého Davida Prachaře. Jako pozitivní prvky snímku mohu uvést dva songy mých oblíbených Southpaw - Shadows a Isolated. Dále hodnotím kladně několik vtipných momentů - "Ja ju ale miluju! Možna tak jeji min*ž!; Opel x Opl; Jsou to hovna!; Magi srát". Zcela bez rasistického podtextu a v souladu s jednou z "hlášek" filmu mohu snímek zhodnotit 3 slovy: "Vidím to černě." Smradi byli mnohem lepší. ()

cabaday24 odpad!

hodne oskliva propaganda, socialka a soudy jsou podle autoru horsi nez gestapo, romaci naopak jsou sice trosku pomalejsi, ale zlati lide, kterym nikdo nerozumi a je potreba jim pomahat.. wake up!! realita je trosku nekde jinde ()

jerrik7

Pokud chtěl autor všem naivním snílkům vzkázat: "Zanechte všech nadějí", pak se mu to povedlo dokonale. Pokud se pokoušel o cokoli jiného, vytvořil paskvil o ničem! Když do toho zamontoval nesmyslné ježdění advokátky a kurátora s vrakovým mikrobusem plným Cikáňat, už to přestalo být koukatelné. Zpočátku to aspoň vypadalo jako průměrný hraný dokument o mentalitě Cikánů. V tom případě je ale realita mnohem horší, než jsem si to představoval. A to mé představy rozhodně nebyly založené na naivitě nebo nedostatku zkušeností a informací. Přitom znám i velmi solidní a pracovité Cikány. ()

phoebinka

Určitě zajímavý film, zpracování dobré, lehce dokumentární nádech mi vyhovoval. Smradi se mi ale líbili víc. Tady mi to přišlo takové dost naivní a takové, že pořád stojíme na jednom místě. ()

jardel24

Začátek filmu je hodně drsný a nečekaný, další vývoj není o mnoho více pozitivní. Režisér Tyc se opět vrací k problematice soužití české většiny s romskou národnostní menšinou. V některých momentech mi přišel film úžasně pravdivý - jednoduchou formou dokázal pojmenovat hlavní odlišnosti mezi těmito dvěma kulturami a neopominul ani jazykovou bariéru, na kterou romové narážejí ve škole a styku s úřady. Podobně pravdivě působí i zobrazení soudržnosti a pospolitosti romské rodiny, o které se většině Čechům může jen zdát. Negativismus a xenofobie ze strany Čechů jsou zobrazeny kvalitně, chybí ale více empatie vůči spořádaným Čechům, kterým sousedské soužití s nepřizpůsobivými podstatně snižuje kvalitu života. Emočně pročišťovací scéna v ústavu pro neslyšící v podání dua Rybová - Horváthová je mimořádně silný moment. ()

TeachMe

Některé dialogy zavání trochu černobílým pohledem na svět, ale většinou se z toho elegantně vybruslilo dřív, než mi to stihlo zkazit dojem z filmu. Hvězdičku navíc u mě nezískala ani informace, že se jedná o "skutečný příběh", protože to film rozhodně nezvedá do větších výšin. Ale je pravda, že za filmem vidím kus poctivé práce a seznámení se se situací v Čechách. Aniž bych měla potřebu fandit jedné či druhé straně, vnímám konflikt mezi Romy a bílými především v nepochopení mentality té druhé rasy (což nemá být omluva pro jakékoliv protizákonní či jen nemorální jednání kterékoliv strany) a uvedený snímek velmi citlivě uchopuje téma s podobným pohledem na věc. Kromě toho mám ráda zúčastněné herce a dětské role byly také mile obsazené. Ani v jedné scéně jsem neměla pocit, že by bylo nutné se za tento film stydět, což se, bohužel, u mnoha filmů ověnčených Českými Lvy říci nedá. Proto Tycovi dávám 4 hvězdičky a doufám, že vypiluje nedostatky a konečně natočí opravdu kvalitní film zabývající se problematikou menšin. ()

strpozdiv

"Ty vole, Báro!" Tohle můžu. Film neidealizuje a nikoho neomlouvá, nesnaží se řešit romský problém. El paso nemá art ambice a neleze do intelektuální evropské prdele. Přitom tomu jednomu promile obyvatelstva, co chce přemýšlet, dává možnost do něčeho vstoupit. Vlastně je to spíš o nás...než o nich. ()

Bránolog

Za mě jo. Třeba proto, že jsem až do tohohle filmu nevěděl, že Rybová je slušná herečka. A líbil se mi i Prachař. ()