Krásky a tajemství – tak přece začínají všechny filmy noir. Dánský sebereflexivní thriller. Základem postmoderního a sebereflexivního thrilleru dánského režiséra Oleho Bornedala je otázka, jaké jsou osudy postav mimo to, co nám z nich film ukáže, a jak si k figurám automaticky dosazujeme příběhy na základě diváckých či čtenářských zkušeností.
Během dopravní nehody potká forenzní fotograf Jonas tajuplnou Julii. Když ji posléze navštíví v nemocnici a je jejími příbuznými považovaný za jejího přítele Sebastiana, začne se propadat do víru lží a fikcí, který sám přiživuje. Jelikož o Sebastianovi nic neví a dívka trpí ztrátou paměti a následkem šoku i dočasnou ztrátou zraku, vezme na sebe Jonas identitu, kterou si sám vymodeluje na základě svých nenaplněných snů. Paralelní fiktivní život se pro něho stává únikem před každodenní prací, usedlým rodinným životem i porouchaným autem. Jenže Sebastianova realita je zásadně odlišná od toho, co si Jonas vybájil, a začne ho záhy dohánět.
Důmyslný scénář reflektuje principy noirových krimi příběhů. Ty také ve svém základu často stojí na vypravěči, jenž svému okolí a druhým postavám přiřazuje domnělé příběhy, které jsou postupně konfrontovány s realitou.
Scenárista a režisér Ole Bornedal snímkem Pouze další love story potvrdil své kvality jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti, kteří ve svých filmech reflektují a dekonstruují narativní principy klasických žánrů. Mezinárodně na sebe upozornil již v roce 1994 filmem Noční hlídač, který o tři roky později přepracoval pro americký trh do filmu Hlídač mrtvých. Z jeho dalších snímků získal nadšené ohlasy především moderní morytát Zbav nás od zlého z roku 2009. (Česká televize)

klukluka

Mám prostě rád dánský filmy... Všechno tady bylo pochopitelně přitažený za vlasy až na maximálně únosnou míru a možná i o kus dál, ale ve výsledku to jako celek úžasně fungovalo. Vysvětlení toho kouzla je vlastně docela prostý: atmoška, atmoška, a ještě jednou atmoška. ()

kolemjdouc

"...a tak si tady ležím,padá na mě déšť a já nic necítím " pomalu bych řekla,že na tom konci byl postaven celý příběh.Jeden z filmů,který mě zaujal se vším všudy od začátku do konce.. ()

DannyBoy80

Docela solidní triler s mnoha překvapeními a typickým Hollywoodským koncem ;) Kamera vynikající, zahráno solidně a Kaas výborně. Na seveřany docela vystajlovaný triler, opět s hodně zvláštním scénářem. ()

dormouse

Film začíná jako psychologické drama, pak se převtělí do kriminálního příběhu, aby skončil na bouřlivých vlnách psychothrilleru. Kupodivu tato zdánlivá nevyhraněnost stylu není na škodu filmu. Herecké výkony skvělé. Úžasné scény, kdy dva kriminalisté diskutují v pitevně nad nevábnými těly mrtvol a v pozadí pracovník pitevny usilovně piluje lebku či mohutnými kleštěmi otevírá dutinu hrudní. A jen tak na okraj: není divu, že v Dánsku vznikají těžká dramata plná incestních vztahů, když rodiče nechají 7 leté sourozence opačného pohlaví spát v jedné postýlce ve vzájemném obětí. Leda by to byl režisérův záměr zasadit sémě nesouladu do atmosféry rodinné pohody-jakby říkal: hle hle, čeho všeho se můžeme v budoucnu nadít. ()

rcorp

Úžasný mix černé/tragi- komedie, romantického filmu a thrilleru/filmu noir. Jednotlivé žánry se spojují a prolínají naprosto hladce a přirozeně, ani na okamžik to nepůsobí nuceně. Kamera je dynamická a rázná, příležitostným násilím ani sexem se neopájí, ale ani zbaběle neuhýbá. Herci bez problému zvládají jak vážné, tak humorné polohy, a stejně tak hudba a zvukové efekty (ty jsou někdy až bolestivě znělé, myšleno kladně) s přehledem vytváří momentálně zamýšlenou atmosféru. A přestože je film v podstatě tragický, tak i na konci vyvolává pozitivní pocit, podle reakcí diváků bych řekl, že většina odcházela z kina s dobrou náladou. Život sice dokáže být opravdu neuspokojivý a drsný, ale co nám zbývá, než se tomu zasmát, protloukat se dál a až dojde na nejhorší, zemřít s cynickou poznámkou na rtech. :) ()

RomanHyde

Když zde napíšu, že Dánové umí, nebude to nic nového pod sluncem. Zde opět potvrzují velké filmařské kvality své malé zemičky. Rozjezd snímku je naprosto vynikající a připravuje nás na velké finále.. mezi tím, se ovšem film vyklidňuje takovým klasickým klidem před bouří, v podstatě opravdu love story a vlastně i zapomeneme, že sledujeme thriller. Ten se však ke konci opěř probudí k životu. Tohle činí snímek vyjímečným.. střídají se v něm "motivy" a hezky si s dívákem pohraje. Technická stránka snímku, zejména úvodní sekvence se "zadní projekcí" jsou úžasné. Scény nehody, snové scény, herecké výkony, to vše je na špičkové úrovni. Tak trochu jiná love story je opravdu jiná.. je prostě severská a myslím, že nám velmi blízká. Doporučuji ! ()

bolan

Už jsem se setkal se spoustou norských filmů a kupodivu byla většina dobrá. Ani tento neni výjimkou. Asi mají na severu nějaký zvláštní cit pro zmapování prapodivných a absurdních situací. ()

Nolanofil

Chladnokrvne úchylný thriller, s výborným nápadom, hustými scénami a peknou myšlienkou. Ale niečo tomu chýbalo, možno tá výborná atmosféra, ktorá sa v druhej polke nevedno kam vytratila a ostal len prázdny polotovar so zle vyriešeným koncom. ()

petikacka

Rozhodně je to , tak trochu jiný film...Hlavně začátek je mimořádně zajímavý jak kamerou, tak střihem i scénářem...Mimochodem příběh sám o sobě překvapivý není, ale tím jak je film poskládán a natočen jej činí pro mě velmi uhrančivým...Děj je zcela jasným příkladem, že "cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly" a "člověče, važ si dobrého bydla", protože i když to všechno myslíš dobře, nakonec se to obrátí proti všem a zůstane pouze nicota resp. jedno velké NIC...Za mě 90% ()

fisikk

Víte co? Já už mám opravdu dost filmů, které začínají tím, že hlavní hrdina lže, náhle si však uvědomí, že ji miluje a snáší jí neustále modré z nebe, udělá pro ni cokoliv. Jenže, když se to ona dozví, pošle ho do pryč. To si jako nevšimla, co pro ni celou tu dobu dělal? Ale no tak! ()

Gismo.kv

Přiznám se, že jsem od filmu čekál trochu více. Začátek byl zajímavý , ale s koncem, kdy měla mysterioznost gradovat a napětí sílit, přišlo u mě vystřízlivění. Ten závěr i s pointou byl odfláknutý. I tři hvězdy jsou u mě trochu nadhodnocení. I když, ten večer jsem se na to koukal s jednou slečnou a ten film neměl být hlavní finále onoho večera, to se možná také podepsalo na celkovém hodnocení. :P ()

BazzoxCZ

Název tohohle filmu se vskutku dobře hodí jelikož jsem konečně naše ×ROMANTICKÝ FILM O LÁSCE× který se mi líbil jenže jenže jen pánské části našeho obývacího pokoje ..... :) :p ()

n3uro

Krásnej a zároveň jinej, drsnej film. Hodně drsnej film o tom, že pohádky v reálném světě prostě nefungují, a pokuď tohle nevíte, vyžerete si to do dna. Citelné znaky noiru, severu, deprese, temnosti, kdy prostě happy end nečekejte. Jak si usteleš, tak si i lehneš... ()

Kingjiri

Nějak nevim, z čeho jsou všichni tolik odvařený. Většina snímku spíš nuda, občas pokus o art, kterej moc nemusim a navíc se vůbec nepoved. Příběh mě začal bavit až ke konci, kdy se všechno začalo pořádně vysvětlovat a konečně se dostavil nějakej dramatickej a thrillerovej prvek. Jo, atmosféra byla sem tam dobrá, to je však u severský produkce příjemnej standard. Filmařina slušná, herci obstojný, ale na scénáři chtělo ještě hodně zapracovat, minimáně na tempu vyprávění. Jenom díky zajímavýmu konci se snímek dohrabal až do průměru. Nicméně platí: Still a better love story than Twilight. ()

tranquill

Skandinávsky naturální scény, originální námět, snad jen trochu překombinovaný. Zvláštní dialogy často ústící v psychologické souboje. Téma připomíná Almódovarovy snímky. ()