Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Mechanický pomeranč pro 21. století? Nic mě tolik nerozesmálo jako tohle přirovnání. Bronson je pouhou fraškou, která dělá z dementního (až zaostalého) idiota se svaly (nemáš mozek? tak musíš mít svaly) něco víc než odpad společnosti. Tím totiž je a zůstane, ať mi kdokoliv říká, co chce (nějaké podmínky ve věznici jsou mi ukradené, tohle zvíře má mít klec ... minimálně:)). Tom Hardy může hrát, jak může, ale zas tolik toho nepotřebuje (svaly stačí, hloupý obličej "cože?nerozumím ti, cože?" není žádný zázrak). Přesto je na filmu právě on to nejzajímavější. Příběh sám o sobě je jen ukázkou jednoho zločince, který využívá možností svého těla a bojuje jak jen to jde proti mašinérii, které se není schopný přizpůsobit. Prázdné, protivné a samoúčelné. PS: ne všichni by měli mít právo "být hvězdami" a už vůbec ne pokud to má stát něčí krev nebo život ;-) ()

FlyBoy 

všechny recenze uživatele

Tom Hardy (super výkon) ako neskrotný a večne neposlušný Charlie "ZJEB" Bronson sa s publikom delí a retrospektívne popisuje svoj prostoreký život naprieč rozmanitému reťazcu lochov a blázincov. Pasia z hromadných bitiek, škrtenie, kopanie, direkt sem, direkt tam. Snaha o zmenu? Áno je, no dá sa len tak zabudnúť na svoju obľúbenú vazelínu? :-) Anglická biografia tohoto naničhodníka občas prestrelí, zbytočne vytyčuje štádium psychopat/umelec, ale nepochybne sa jedná o atypickú so zvučnými tónmi ("Digital Versicolor" od Glass Candy si púšťam pravidelne) prikrytú šialenosť, pri ktorej som na hodinky ani nemrkol. ()

Reklama

eLeR 

všechny recenze uživatele

Na základe videného konštatujem, že chudáčisko Michael Peterson to v hlave nemá v poriadku, otázkou zostáva, že kedy sa mu to v nej pomotalo. Strašne smiešna postavička. Spracovanie bolo fakt zaujímavé, hudba fantastická a Hardy bol superexcelentný ... ale aj napriek tomu ma príbeh Charlesa Bronsona nejako extra nebavil. Ale zase splnilo to účel, je slávnejší ako pred 92 minútami, viem totiž o jeho existencii už aj ja. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Velice bizarní a potměšile se přetvařující film. Refn něco řekně, ale pak to udělá jinak, divácká očekávání jsou naplněna pouze částečně a/nebo v náznacích. Tohle rozhodně není typické životopisné dílo... Film tvoří koláž scén instrumentální agrese, čiré exhibice, Bronsonova nepochopení světa a naopak nepochopení Bronsona ze strany společnosti. Je to přežvláštní mix, v lecčems schopný fascinovat, nicméně v lecčems také nedotažený, prázdný a nejasný. Fakt, že diváku není poskytnut hmatatelný pocit rozuzlení, identifikace nebo čehokoli "uchopitelného", co si z tohoto vyprávění odnést, byl pravděpodobně autorovým záměrem. Bronson je nedivácký film a zážitku z něj odpovídá i mé hodnocení... 7/10 ()

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Na bitkaře Bronsona jsem se původně chystal až na 44. filmovém festivalu ve Varech. Měl však tu nevýhodu, že vyšel pár dnů před odjezdem a jelikož byl trailer více než zajímavý, vyřadil jsem jej z programu a vyšlé DVD, které vypráví o člověku jako o "most violent prisoner in Britain" jsem si stačil pustil ještě doma. Jak je tento životopisný portrét natočen? Je to taková úchylná artovka na drogách. Bohužel trailer svou kvalitou opět překonal výsledný snímek a i když se jedná o celkem zajímavou sondu do mysli jednoho "blázna", jeho zpracování je místy dost nemastné i neslané zároveň a celý film je vlastně skvělý jen díky hlavnímu představiteli Bronsona a tím je samozřejmě v této roli dokonalý Tom Hardy. Díky němu, dobré hudbě a několika zajímavým scénám, je na co koukat. Zbytek je však jen povrchní koláží a sondou do mysli jeho samotného a nakonec vyjde v podstatě naprázdno a to i přesto, že se nám to tvůrci snaží podat abstraktně uměleckými záběry. (6/10) ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Před natáčením se režisér filmu chtěl osobně setkat s pravým Bronsonem. Rozmyslel si to však a namísto toho dostal od pravého Bronsona milý dopis a pozdějí s ním uskutečnil i dvacetiminutový telefonát. Nakonec pravý Bronson zaslal svůj hlasový záznam, který chtěl Nicolas Winding Refn zařadit do scénáře, do kterého se dostala třeba tato věta: "Bylo to naprosté šílenství ve své nejlepší podobě." (dinamit_1)
  • Rola Charlesa Bronsona (Tom Hardy) vyžadovala mať na sebe aj väčšie percento telesného tuku, preto ako sám herec uvádza, cez deň jedol kuracie mäso s ryžou a na večer si doprial pizzu, zmrzlinu Häagen-Dazs a veľa Coca-Coly. Tieto vysokokalorické jedlá mu priniesli potrebné pribratie na váhe za krátky čas. Prezradil tiež, že v porovnaní s vrchnou časťou tela vyzerali jeho nohy komicky, bol doslova ako bocian. (Zdroj: refresher.sk) (YoZo8)
  • Před premiérou filmu byl promítnut i krátký proslov Charlese Bronsona, což vyvolalo protest britských úřadů. Jediné místo, kde tento rozhovor mohl proběhnout, je vězení. V Británii se ve vězení bez povolení natáčet nesmí. (Elisebah)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama