Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

HAL 

všechny recenze uživatele

Michael Peterson aka Charlie Bronson je agresivní blbeček se sekanou místo mozku, britský soudní a vězeňský systém nefunguje protože ho nedokáže zvládnout a režisér tohoto filmu má Charlieho asi fakt moc rád a je jeho tak velký fanoušek, že se rozhodl pokusit se mu splnit jeho největší přání a to učinit ho slavným. To je asi tak všechno co si lze z filmu odnést, protože ať už Charlieho maluje jako kabaretního baviče, pouličního rváče, oběť jakéhosi systému, či šášu co pro pobavení davu mlátí lidi, nikdy se přitom ani na okamžik nepokusí o nic hlubšího a zajímavějšího. Je tedy záhadou proč by to někoho vůbec mělo zajímat, protože popis života onoho zoufalce z vězení není ani dostatečně zábavný na to, aby i na velmi krátké ploše 88 minut nezačínal nudit. Aspoň že na hudbu měl autor vkus, na elektronice osmdesátých let není co zkazit, a tak alespoň na některé úseky filmu se dá dívat jako na vcelku zábavné videoklipy. 5/10 ()

liskam 

všechny recenze uživatele

Jak tenhle film hodnotit, kde vzít nějaká kvalitní měřítka. Jsem pouhý konzument s (prozatím) fungujícím mozkem a vlastním názorem. Jelikož je to životopisný film a já jsem ho dokoukal, tak to z mého pohledu není propadák. One man show Toma Hardyho bohužel není dokonalá. Věřím, že dnes by se toho zhostil trochu jinak a určitě lépe. Přesto byl místy opravdu extrémně přesvědčivý. A tak by to mělo býti. Když bych měl srovnávat s nějakými životopisnými filmy, patřil by tento snímek do lepší poloviny, i když nedosahuje špičky. Za mě 60-75% ()

Reklama

lillien 

všechny recenze uživatele

Ať už se tvůrci snažili sebevíc, včetně dokonalé hudby a téměř až umělecky teatrální, vypravěčské abstrakce, která se prolínala filmem mezi tím, co se zase snažilo autenticky zachytit Bronsona ve vězení, faktem zůstává, že M.Peterson (alias Bronson) je hodně velká mentoska se sklony k násilí a nutkavou potřebou si jakkoli získat uznání. A protože kromě těch svalů a rozdávání pěsťovek nic jiného nevymyslel, zvolil si za své jeviště Britské Bory na mnoho způsobů, mezi kterými osciloval tolik let, že už bych mu nějakou tu kokardu udělila alespoň za vytrvalost. Místy neuvěřitelně povedené záběry a velmi vtipné momenty, místy jsem se ale dost nudila a od půlky už mě ty natahované teatrální vsuvky začaly mírně unavovat. Tom Hardy ze sebe vymáčkl maximum, jakoby si vytyčil, že jednou toho Hamleta prostě dá a už nám na ty boxery s trapezama jak sjezdovka sere. Pravdou zůstává, že v rolích "tluč a buď tlučen" mu to sluší nejvíc. A nepřesvědčil mě ani odvážný herecký výkon jeho přirození, které několikrát vnutil téměř přes celou kameru. No, Tome, ty záda dobrý, z šulina sem si na prdel nesedla (steroidy sou kurva), ale za odvahu tleskám. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Také vám připadají životopisné filmy jeden jako druhý, bez ohledu na to o kom jsou? Tak zkuste tenhle! Režisér totiž vězeňskou temnotu narušuje kabaretním vyprávěním hlavního hrdiny, a to je jen jeden z jeho svérázných nápadů. Tom Hardy tehdy ještě nebyl moc známý, ale rozhodně má postavu rváče. S touhle šílenou vizáží jsem ho stejně skoro nepoznával, jen podle očí a jeho typicky zabarveného hlasu. Každopádně je to on, kdo táhne celý tento film. A už kvůli němu stojí za tu hodinu a půl vašeho času. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Zpovědi nebezpečné mysli. Mysli, která víc jedná, než myslí. Bronsonovo chování se vymyká veškerým škatulkám, stejně tak styl filmu. Na představení režírované uvnitř hlavy samotného Bronsona (jak naznačuje potlesk publika na nepatřičných místech) jsou záběry nezvykle dlouhé a brutalita vcelku mírná. Černohumorné metafora jediného myslitelného přístupu, s nimž vás nezlomí britský nápravný systém, naráží do pokusu vypovědět jakž takž pravdivě příběh jednoho života. Nebo mělo jít dokonce o snahu „zlidštit“ pro masy (líbivá audiovizuální stránka vždy navýší počet zájemců) další minoritní skupinu obyvatelstva – masochisty? Zde se film potýká s nadobyčejnou psychologickou plytkostí – ani aktuální prostředí o Bronsonových náladách moc nevypovídají, jak by se nabízelo – a prostým faktem, že málokterou ránu osudu schytal Bronson bezdůvodně, takže proč s nim jakkoli soucítit? Bronson je filmem spíše problematickým než špatným a rozhodně méně hloupým než třeba v něm citované Přání smrti. Nevím, co nám tvůrci usilovali sdělit, ale i kdyby nic, je to nic vyšperkované jedním z nejlepších soundtracků posledních let (první skladba působivě variuje první tóny Mechanického pomeranče) a účastí herce (ve vedlejší roli), který vypadá trochu jako Peter Bogdanovich. Něco takového už se slyšet a vidět vyplatí. 65% Zajímavé komentáře: Cival, genetique ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Charles Bronson ve vězení skutečně tvořil. Některá jeho díla byla vystavena v londýnském metru a bylo mu vydáno i několik knih. Jedna z nich popisuje, jak posilovat v malém prostoru bez jakýhkoliv prostředků. (JardaBauer)
  • Herec Tom Hardy nabral kvůli roli skoro 20 kg svalové hmoty. Dělal 2 500 kliků denně po dobu 5 týdnů. (Zdroj: empireonline.com) (Snorlax)
  • Pravému Charlesu Bronsonovi nebylo dovoleno se na film podívat, ale říkal, že se líbil jeho matce, což mu prý stačí. Jeho matka byla filmem přímo nadšena. (akisha)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama