Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem cosi jako variaci Aronofského Wrestlera, ale Bronson je spíše něco mezi britskou sociální komedií a stylizací v duchu ulítlé poetiky Tristrama Shandyho, dokonce s animací jako z Monty Pythonů... Charles Bronson jako člověk byl skutečný magor a ani Bronson coby film nepostrádá tento přídomek. Životopisný film to příliš není, i když přesto je, a o vězeňské drama v pravém slova smyslu se také nejedná. Bronson je skutečným originálem, i když cesta se k němu hledá docela těžko... Fyzické herectví Toma Hardyho ovšem rozhodně za vidění stojí... ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Zajímavý je, že jsem o tom magorovi nenašel žádný informace na internetu. Ale je dost možný, že jsem prostě jenom blbě hledal. Takhle se to totiž tváří jako dost zajímavý film, o bláznovi, kterých lítá po světě tisíce. Jenže tenhle má trošičku větší ambice. Na druhou stranu tvrdit, že by se neměli točit filmy o masových vrazích a psychopatech, je blbost. Vždyť on žádnýho hodnýho člověka ve svým životě nezabil a vesměs ho ve vězeních měli rádi, tak co. Možná by se mi to ale líbilo i víc, kdyby to nebylo tak moc umělecké. Některé scény tam jsou totiž fakt úplně na hlavu, přesto že je Tom Hardy svým geniálním výkonem zachraňuje, jak nejlíp umí. Pořád je to na mě ale moc umělecky natočený. ()

Reklama

HAL 

všechny recenze uživatele

Michael Peterson aka Charlie Bronson je agresivní blbeček se sekanou místo mozku, britský soudní a vězeňský systém nefunguje protože ho nedokáže zvládnout a režisér tohoto filmu má Charlieho asi fakt moc rád a je jeho tak velký fanoušek, že se rozhodl pokusit se mu splnit jeho největší přání a to učinit ho slavným. To je asi tak všechno co si lze z filmu odnést, protože ať už Charlieho maluje jako kabaretního baviče, pouličního rváče, oběť jakéhosi systému, či šášu co pro pobavení davu mlátí lidi, nikdy se přitom ani na okamžik nepokusí o nic hlubšího a zajímavějšího. Je tedy záhadou proč by to někoho vůbec mělo zajímat, protože popis života onoho zoufalce z vězení není ani dostatečně zábavný na to, aby i na velmi krátké ploše 88 minut nezačínal nudit. Aspoň že na hudbu měl autor vkus, na elektronice osmdesátých let není co zkazit, a tak alespoň na některé úseky filmu se dá dívat jako na vcelku zábavné videoklipy. 5/10 ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Hodně zvláštní film o nejslavnějším Britském vězni všech dob. "Charles Bronson" se proslavil zejména tím, že seřezal všechny a všechno kolem sebe, nedalo se mu vůbec věřit, vystřídal ty nejtvrdší věznice, podstoupil ty nejtvrdší tresty a přitom napadal stráže a všechny, kdo se mu dostali do cesty. Dostal zřejmě tolik ran, kolik v životě dostal. To vše snad pro nějakou pochybnou slávu, možná radost z mlácení lidí ... těžko říct. Každopádně mi film, který vychází ze skutečných událostí ... skutečného života slavného vězně, připomínal paradoxně zcela vymyšlené a ujeté kulty, jako je Klub rváčů (1999) a Mechanický pomeranč (1971). Zřejmě opravdu existují na světě lidé, které nezlomí žádný trest, žádná nakládačka, kteří budou rozdávat rány tak dlouho, dokud vůbec budou cítit, že jsou na živu ... Zajímavé, zajímavě pojaté a vykreslené, bohužel pro mne až příliš "Britské" ... ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Filmy Nicolase Windinga Refna jsou jako jeho jméno; zajímavé, nevšední, ale taky krkolomné a snadno zapomenutelné. Říkám ti upřímně, Nicu, že ty o mně film točit nebudeš. Všechno tady tak stojí a padá s výborným Tomem, který předvedl polohu, jakou bych nečekal ani od své holky v posteli. Jen mě v souvislosti s těmahle asociálními psychopatickými hulváty napadá, jaký smysl má snažit se je vychovávat v lochu? Možná by pro všechny bylo přínosnější, kdyby se začali používat třeba jako pilíře mostních oblouků... (Litoměřice 2013, 1/14) ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Před natáčením se režisér filmu chtěl osobně setkat s pravým Bronsonem. Rozmyslel si to však a namísto toho dostal od pravého Bronsona milý dopis a pozdějí s ním uskutečnil i dvacetiminutový telefonát. Nakonec pravý Bronson zaslal svůj hlasový záznam, který chtěl Nicolas Winding Refn zařadit do scénáře, do kterého se dostala třeba tato věta: "Bylo to naprosté šílenství ve své nejlepší podobě." (dinamit_1)
  • Pravému Charlesu Bronsonovi nebylo dovoleno se na film podívat, ale říkal, že se líbil jeho matce, což mu prý stačí. Jeho matka byla filmem přímo nadšena. (akisha)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama