Film Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy autorky Waris Dirie, která vyrůstala do svých třinácti let v Somálsku a po útěku do Londýna se stala jednou z nejznámějších světových topmodelek. Když se kniha v roce 1998 objevila na pultech knihkupectví, svět byl šokován. Bývalá modelka vypráví dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola. Byl to sen a noční můra zároveň. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí život boji proti tomuto starobylému rituálu. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě. (oficiální text distributora)

MirkaP

Když jsem si tento film pouštěla, věděla jsem, do jakého tématu jdu. Úvodní šok ze zjištění, že něco takového vůbec existuje a stále se děje, už jsem měla za sebou. Ale i tak mě to dostalo. Natočené s citem, decentně a přitom důrazně. ()

natalie15

Hoci som dopredu vedela o čom tento film má byť, netušila som že ma tak zasiahne do srdca. Neuveriteľne silná téma a k tomu výborné spracovanie. Krásna hudba, krásna herečka, príbeh, ktorý chytí za srdce... o to viac, pretože je, žiaľbohu, pravdivý. Waris Dirie si zaslúži môj veľký obdiv, pretože dokázala bojovať a prežiť vtedy, kedy by sme my - rozmaznaní ľudia vyspelých štátov - asi ťažko prežiť dokázali. Nemali by sme sa na všetko sťažovať, pretože naše problémy sú mnohokedy ničím v porovnaní s hrôzami, ktoré musia denno - denne prežívať deti, ľudia v zaostalých krajinách... Možno si po tomto filme budem viac vážiť, to, čo mám. 90%. ()

Beskydka

...jo holka, to nebude jednoduchý...tradice jsou tradice a pokud v těchto zemích neproběhne osvěta a vzdělávání, bude se řezat dál a dál...ale ostatně, která země by si nechala vzít svou tradici, byť je sebevíc barbarská??? ()

chrustie

Dechberoucí drama. Liya Kebede je skvělá a na konci sem se zatajeným dechem hltal každé její slovo. Naprosto šokující závěr mě jako zástupce mužského pohlaví přikoval k pohovce, kdy sem se zatajeným dechem a slzou v oku sledoval zvěrstva, která páchají křovácké národy téhle planety. Už hodně dlouho ve mě žádný film nezanechal takhle silné pocity.. Realitou bohužel je, že tenhle snímek vyšumí a mě, stejně jako drtivou většinu lidí, co ho shlédnou, nebude zajímat, co a kde se vlastně děje, taková je realita dnešní společnosti.. ()

lobo87

Krásny film Sherry Hormanovej o topmodelke a dni, ktorý zmenil jej život. Skutočný príbeh, ktorý vyráža dych. Áno, aj dnes sa takéto veci bežne dejú a preto je dôležité, aby neboli filmy len o zamaskovaných akčných hrdinoch a podobne, ale o ľuďoch. Skutočných ľuďoch, ktorí prežívajú skutočné príbehy. Krásna Liya Kebede ma dokonale presvedčila i o svojich hereckých kvalitách. Najemotívnejší bol záber na plačúcu reportérku po rozhovore s Waris. Silný film, silný zážitok... 80% ()

p.i.t.b.u.l

Autobiografický snímky mají svá pro a proti. Ne vždy se totiž povede natočit poutavý příběh o někom slavném tak, aby to zaujalo diváka a utkvělo to v jeho paměti. Tenhle snímek mně v paměti zůstane hodně dlouho. Dostal jsem se k němu náhodou a o to více jsem byl překvapen. Příběh ženy, modelky a její cesty od útlého dětského věku kdesi v Somálské poušti až na vrchol přehlídkových mol kariéry světové topmodelky po celém světě. Strhující....takto jednoduše mohu popsat tento film. Příběh, který se opravdu stal jen umocňuje divácký zážitek. Jako malá utekla ze Somálska do Anglie. Po několika letech pomocných prací si ji všimne významný fotograf a otevře ji cestu na přehlídková mola. Jenže to není srdce příběhu. Celé se to vlastně točí kolem úplně něčeho jiného. A to když Waris Dirie ( Somálsky Květ pouště) se rozpovídá při interview jednomu významnému časopisu, který se zeptá na jednoduchou otázku, co změnilo její život. Waris se nerozpovídá o tom, jak ji náhodou objeví významný fotograf, když uklízela, ale začne mluvit o jejím dětství a nucené ženské obřízce, která je stále praktikována v několika zemích na světě a jak tato obřízka změní ženský život. A o tom je tento pravdivý příběh. Příběh ženy, která se z ničeho dostala na vrchol a příběh ženy, která se snaží prosadit zákaz těchto praktik. Film asi nebude pro každého. Mně se to líbilo a dávám 80%. ()

EVIM

Nejlepší momenty fimu jsou až na závěr, které jsou opravdu silné... až jsem se z toho zapotil, bohužel si myslím, že na těchto závěrečných scénách film stojí. Je to škoda. ()

Ruud36

Film s mnoha emotivními scénami, na druhé straně bohužel několik scén, které by v realitě museli vypadat jinak. Navíc se zde podle mého názoru bije příběh chudé dívky ze Somálska, která se stane topmodelkou, a příběh dívky ze Somálska, která má stejně jako většina dívek na černém kontinentu obřízku. ()

megajalec

Film určený primárne pre ženské publikum, ale fanúšikov si nájde aj medzi mužmi. Najmä kvôli pálčivému problému a v neposlednom rade kvôli peknej tváričke hlavnej hrdinky (mimochodom, herecký výkon na úrovni!). Silný námet, ktorý podfarbuje príjemná hudba. Toľko k pozitívam. Čo sa mi však nepáčilo, scény boli ako keby náhodne postrihané, v niektorých momentoch nezapadali do seba. Zdalo sa mi, že režisérka chce toľko toho povedať, tak si vybrala z každého niečo. Vyzerá to však potom tak, že jednotlivé problémy nie sú dotiahnuté do konca, sú len naznačené. Takisto aj hlavná téma obriezky sa občas objavila, aby sa na ňu nezabudlo a popritom sa riešili iné veci. Flashbacky mohli byť takisto lepšie použité ()

hodbodka

Dávám pět hvězdiček a to z důvodu, že když jsem přečetla knihu, která byla naprosto dokonalá, bála jsem se, že film bude propadák, nebo alespoň ani ne z poloviny tak dobrý. To se ale naštěstí nestalo a film mě velmi mile překvapil. Samozřejmě, že se 130 min nedá narvat celá knížka, ale to podstatné tam bylo. Liya Kebede se okamžitě po shlédnutí stala mou oblíbenou herečkou, protože hlavně díky ní mám tak kladný názor na film a dávám plný počet. Kdyby všechny filmy se tahle řídily knižní předlohou, bylo by to super :) ()

cervenican

Waris Dirie → Obdivujem túto ženu, musela sa prejsť strašnými vecami a dúfam že sa mi podarí prečítať si aj jej knihu. Aj keď si myslím že tento film by mohol byť lepšie spracovaný, ale je to film plný emócií spracovaný podľa skutočnosti. Waris je odvážna žena ktorá nad ktorou sa vo filme niekedy úprimne pousmejete, a niekedy sa vám tlačia slzy do očí ako keď malej "Waris" robili obriezku... Nikdy nezabudnem na vetu: Today is your lucky day :) ()

Jack.Pott

Přiznám se, že do svých 28 letech jsem zaměňoval obřízku za "sunna cirkumcize", jež nemusí mít tragické důsledky. Až díky Květu pouště jsem zjistil, co je to "klitoridektomie", a především že je prováděna "faraonská obřízka". Děsivé, denně je takto znetvořeno a zmučeno 6000 malých dívek, v současnosti musí následky nést 100 milionů žen. Amputace vnějších pohlavních orgánů ženy zrezlou žiletkou, střepem nebo mušlí a následné zašití vagíny nití, navléklou mnohdy na trn, patří k nejtemnějším okamžikům lidské historie, je pozlůstatkem nejnebezpečnějších pověr, nemá pranic společného s žádným světovým náboženstvím (ani s islámem) a vážím si filmu, který na tohle peklo upozorňuje. ()

La.Nia

Nadherne a odzbrojujuce. Jemné a pravdivé. Smiala som sa cez slzy lebo ma ten príbeh dotvorený neuveritelnou hudbou chytil za srdce. . . asi ako väčšinu žien. Bolo to nakrútené s nenútenosťou a jemnosťou a taká bola aj krása herečky (lepšie povedané modelky) ktorá to hrala. ()

xpaja

Film jehož největší silou je životní příběh Waris Dirie. Vlastní zpracování už není tak strhující a občas přípomíná spíše TV film. Ne úplně špičkovou úroveň přikládám tomu, že vychází z knižní předlohy. A téměř vždy když dochází ke zfilmování rozsáhlejšího díla, dojde ke zjednodušení a tím utrpí kvalita. Skvělé pasáže občas střídají ty o něco slabší, takže dávám ---== 75% ==--- . BTW: Knihu jsem nečetl, takže neznám pozadí, ale zarazilo mě, že během několikaletého pobytu na ambasádě jí nikdo ani trochu nevzdělal v angličtině (zvlášť když tam měla tetu). ()

smith22

Původně sem hodnotil čtyřmi hvězdami.Po pár dnech ale měním na 5.Když to tak vezmu tak kdejakej brajgl tady má 4 hvězdičky a tak nevím proč vůbec přemýšlím jestli kvalitě dát hvězd 5.Kvalitní hudba, dobrá kamera, kvalitně zahráno, poutavý příběh dle skutečných událostí, opravdu vyjímečně krásná Liya Kebede v hlavní roli.Dávám 5 hvězd a víc se o tom nehodlám bavit. ()

Lula.cz

Autobiografické knihy žen ze vzdálených zemí mě fascinují. Květ pouště mi jako kniha unikl, ale film mě přesvědčil, abych si ji přečetla. Ač ženy v Evropě (i jinde ve světě samozřejmě) jsou emancipované a mají právo říct svůj názor a jednat podle svého uvážení, existují bohužel i místa, kde má žena právo jen mlčet a poslouchat rodinu a později manžela. Květ pouště poukazuje na jeden z tradičních rituálů, který ale ničí dívkám jejich budoucí život - ženskou obřízku. Zpracování filmu je emotivní, dotkne se logicky především žen. Ale shlédnutí bych doporučila i mužům. ()

pollyx

Skutočné príbehy sa vždy ťažko hodnotia... Waris by si zaslúžila 5 hviezdičiek, ale samotný film je pre mňa, žiaľ, len na 3. ()

DR.SZ

Nádherný film o bezbranné ženě, z níž se zrodila omyly hvězda, ale v jádru zůstala její důstojnost a neposkvrněnost. Akorát bych vytčel zbytečně moc feministické zaměření jak režiséra, tak scénáristy. Taktéž tu nemuseli být dlouhé záběry z mola a z fotoografování. A hlavně si myslím, že kdyby nejprve se postupně vyvíjela hrdinka v Somálsku a pak v Británii, že by to dodalo větší napínavost. Ovšem drama se ozvláštnilo tím, že se tu promluvilo o dosud nezveřejněné věci. 78% ()