Film Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy autorky Waris Dirie, která vyrůstala do svých třinácti let v Somálsku a po útěku do Londýna se stala jednou z nejznámějších světových topmodelek. Když se kniha v roce 1998 objevila na pultech knihkupectví, svět byl šokován. Bývalá modelka vypráví dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola. Byl to sen a noční můra zároveň. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí život boji proti tomuto starobylému rituálu. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě. (oficiální text distributora)

UniqueNett

Na tohle by se měli povinně podívat všichni. Nevím, jestli to bylo Liyou Kebede a jejím prázdným pohledem, ale pro mě byl film neskutečně silným zážitkem. Fandila jsem Waris od začátku až do konce, v závěru jsem si i pobrečela. Parádní snímek, překrásná Liya Kebede, pět hvězd a to bez debat. ()

Charlie84

Po Deliver us from Evil nejsilnější film z kategorie svět-je-plný-svinstva-pojďme-natočit-film-ať-se-o-tom-všichni-dozví. Pomineme-li skutečně silné poselství, nabízí se otázka. Byl by to kvalitní film, i kdyby nebyl o ženské obřízce? Odpověď - ano, byl. Liya Kebede je takový Daniel Day – Lewis (Ther will be blood) v sukních – ona tu holku nehraje, ona tou holkou je. Už jen proto plný počet. Komu toto zdůvodnění nestačí, určitě si pro tu spoustu hvězd bez problémů najde důvody v libovolné z dalších kategorií - scénář, kamera, režije, atd. Doporučuji všem. ()

katmandzoo

vynikajúca hudba a krásna Liya Kabede v hlavnej role..to je však asi to jediné, čo dokážem na tomto filme vyzdvihnúť..na jednej strane uznávam, že ide o veľmi silný, smutný a celosvetovo známy príbeh o ženskej obriezke, ktorá patrí podľa môjho názoru k najväčším svinstvám a nechutnostiam akými si žena dokáže prejsť a vyjadrujem hlbokú ľútosť všetkým postihnutým ženám, na strane druhej ma však vyprávanie tohto príbehu až tak za srdce nechytilo, po väčšine času som sa nudil a trvalo mi 3 dni než som ten film konečne dopozeral..pôvodne som chcel dať 2*, avšak druhá polovica filmu bola kvalitnejšia, preto nakoniec dávam 3*.. ()

redwik

Pripadalo mi to príliš zaujímavé na to, aby to celé mohla byť pravda. I keď to bol celkom zaujímavý príbeh, vadili mi flashbacky do Warisinej minulosti, ktoré boli jednak hrozne dlhé (lepšie by bolo buď celý film natočiť chronologicky, alebo porozdeľovať flashbacky do kratších úsekov) a ani sa mi do príbehu nejako nehodili. Záver tak isto žiadny, teraz neviem či si našla chlapa či nie. Tento film ma nijako extra neoslovil, chýbalo mi tak čosi, čo by viac dokázalo upútať moju pozornosť. Zdá sa mi, že teraz sa už životopisné filmy točia len tak, nech sa z toho zarobí, a celá produkcia a ostatné veci sa odfláknu (napríklad King's Speech, tiež podľa mňa hrozne nezaujímavý pribeh). ()

divjak

Tí, čo čítali knihu môžu byť sklamaní - udalosti sú trochu prekrútené a hlavne nedokrútené. Podľa toho, čo som čítala, si myslím, že sa dalo z filmu vyťažiť viac... škoda. ()

Bludicka.Julie

Novodobá, exotická Gia, jen ne drogy, ale obřízka. Skvělý svižný příběh, sympatická hlavní hrdinka a super hudba, ale za, řekla bych, trochu ufiknutý konec, snižuji na 4*. ()

lubomir91

Příběh který si hodně oponuje. Na jednu stranu ukazuje, že člověka může potkat i velké štěstí a z nuly se vyšplhá do ráje a na druhou stranu ukazuje na problém, o kterým sice lidé slyšeli, ale skoro nikdo o něm nic neví. ()

Oonika

Emočně hodně silný a hodně drsný film, bohužel až příliš roztahaný. Některé scény mi přišly naprosto zbytečné, jiné jsem naopak postrádala. Doplněno skvělou hudbou. ()

Petulka88

Těžce uvěřitelný příběh somálské dívky, která se z kočovnice stala světovou topmodelkou. Pravda, přibližně v polovině jakoby filmu došel dech a začne ztrácet tempo. Závěrečná scéna obřezávání na mě ale zapůsobila jako rána kladivem a probudila mě z mírné letargie. Tenhle kousek si 4* zaslouží plným právem. ()

Primavera

Čítala som knihu, videla som film. Snažila som sa to príliš nestotožňovať, lebo v tomto prípade sa mi to nezdalo také dôležité. Je dôležitejšie, že aj formou filmu, pri ktorom si váľate riť v kresle západného sveta a ste žena, ktorej najväčší problém je pekný vertikálny piercing klitorisu ako najnovšia vychytávka a hovno viete o utrpení žien vo svete, tak vás to vyfacká a preberie do reality. Takto to nesmie ísť ďalej ... ()

Colour

Nebyť dotknutá knihou, zrejme by som to tu docela pochválila. Množstvo situácii nesedelo s realitou, iné boli zbytočne načnuté a nevysvetlené (načo tam dávali toho Harolda či manžela, keď o nich viac nepovedali?). Z filmu značne cítiť, že chce zapôsobiť na city za každú cenu, zároveň sa snaží zobraziť život komplexne a výsledkom je veľa ukázaného a málo vysvetleného. Preskakovanie udalostí nie je na škodu. Film chce poukázať na zlo obriezky a zároveň na zbytočnosť súčasného materializmu, no na to potreboval viac ukázať život Somálska. Vykreslenie ťažkého osudu Waris bolo pomerne úspešné, i keď ju mnohokrát vykresľovali ako naivku, ktorou nebola. Veľké plus pre Liyu Kebede. Hudba bola výborná, scenár ušiel, herci sympatickí. Výsledkom je rozpoltený film, na jednej strane ide o zdarilý pokus o kvalitnú drámu, inokedy prehnaná snaha ťahá film dole. 71% ()

Luckyman

Nádherný film, ktorý ukazuje mladú africkú ženu ako sa dostane z afrického Somálska na predvádzacie móla a stane sa svetovou topmodelkou. Je neskutočné aká hrozná je ženská obriezka a koľko odvahy musela nabrať, aby o tom začala hovoriť. Bohužial si veľa vytrpela a ako jedna z mála prežila, keďže jedna jej sestra vykrvácala a druhá dostala infekciu a tak zomrela. Tento problém tu je už stáročia a spoločnosť s tým nič nerobí. Takto sa o tom dozvie viac a môže patrične zakročiť. ()

markotter

Tenhle film měl pro mě hodnotu pouze informační z pohledu ženské obřízky. Poměrně realisticky popsané a je zajímavé, jak na takovém malém prostoru jako Země je, mohou vedle sebe žít různé kultury s tak odlišnými zvyklostmi. Jinak film samotný byl dost velká nuda o popelce, jak čirou náhodou ke štěstí přišla a to celé trvalo přes dvě hodiny. ()

gemi

Zajímavé, jak přehledně jde natočit složitý scénář a jak citlivě jde pojmout tak strašně drsnou látku, jako je ženská obřízka. Měl by to být z podstaty feel-bad film, ale není. Skvělá práce. ()

mira.l

Příběh je to velice zajímavý, dal bych snad i plný počet, kdybych neměl pocit, že to v několika místech (a řekl bych dějově i docela ne tak nezajímavých) nebylo takové zkratkovité, nedotažené. Schyluje se k nějaké scéně, která je pro Waris docela zásadní, už na ní jde a ... a ... střih, jsme o kus dál. To jsem tam pozoroval několikrát. ()

junxi91

Na tento film jsem se chystal celkem dlouho, až jsem si jej pustil. Očekával jsem životopisný snímek o jedné ženě z chudé africké země, která se rozhodla hledat nový život na bohatém Západě a že se to bude točit kolem kulturních rozdílů. Ve skutečnosti to však bylo mnohem naturalističtější, více traumatizující, pobuřující a šokující, než jsem si myslel. Hlavní hrdinkou je Waris Dirie, která vyrůstá v kočovné somálské komunitě a na začátku je svědkem narození telete. Vypadá to, že v této přírodní komunitě je šťastná a spokojená, až jí jednoho dne rodiče prodají jako čtvrtou manželku jednomu starému páprdovi. S tím se ona nesmíří a tak uteče nejprve do hlavního města Mogadiša, kde se setká se svou babičkou, a pak odletí do Londýna, kde sotva přežívá ve svém tradičním růžovém oděvu. Setkává se však s trochu potrhlou běloškou Marylin, která ji vezme k sobě na ubytovnu a pomůže ji najít si práci. Waris tak uklízí v kavárně a zde si ji všimne bohatý fotograf modelek Terry Donaldson. Waris je podle něj nádherná a tak jí dá vizitku, čímž odstartuje její kariéra fotomodelky. Bohužel má díky svému starému somálskému pasu problémy s imigračním oddělením a nemůže cestovat na focení do jiných zemí. Proto se musí vdát za podivínského údržbáře na ubytovně, který toho zneužívá a chce, aby s ním žila jako žena. Na jedné diskotéce se potkala s hodným černochem Haroldem Jacksonem, ale při jeho pokusu o polibek vyděšená uteče. A pročpak? No protože byla v pěti letech obřezána na kusu skály starou bábou obřezávačkou. Díky tomu jí to trvá dlouho na záchodě, a nemůže žít intimně, dokud jí ideálně její manžel po svatbě nerozpáře. A o tom je především tento film: o krutosti, nehumánnosti a bolestivosti ženské obřízky, která způsobuje infekce, vykrvácení a dlouhodobé psychické a fyzické problémy. Vrcholem bylo, když jí v nemocnici jeden somálský asistent falešně překládal sdělení od lékaře, který ji chtěl nechat operovat. Naléhavě ji říkal, že tím, že prodělá operaci svého obřezaného přirození zradí svůj lid, svou rodinu a svou kulturu. Tihle afričtí muslimové jsou totální hovada a ženská je pro ně na úrovni proradné hříšné děvky, kterou je třeba držet zkrátka tím nejkrutějším způsobem. Naštěstí se Waris díky své kariéře v modelingu a bolestivé vzpomínce na to, jak jí v pěti obřezali stane tak slavnou, že o tom začne veřejně mluvit na OSN. Musím podotknout, že ta scéna, kde Varis vzpomínala na své obřezání byla tak odporná, že jsem se málem pozvracel, a to v ní nebyly ukázány žádné detaily. No, je to prostě náročný životopisný dramatický snímek, po kterém jsem se necítil moc dobře, hlavně při uvědomění si, že tohle se pořád děje a že tento odporný zvyk tahají migranti z Afriky do Evropy. Většina filmu je vyprávěna v přítomném čase, ale několikrát se vrací do minulosti, ke vzpomínkám ze Somálska. ()

boo-boo

Film čerpá z veľmi zaujímavého a naliehavého posolstva, obsadený je prinajmenšom skvelo, no na môj vkus príliš veľa hluchých miest ho robilo nekompaktným. Nech mi nikto netvrdí, že to nešlo vyrozprávať pútavejšie, potenciál to malo obrovský. Takto len 60%. ()