Film Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy autorky Waris Dirie, která vyrůstala do svých třinácti let v Somálsku a po útěku do Londýna se stala jednou z nejznámějších světových topmodelek. Když se kniha v roce 1998 objevila na pultech knihkupectví, svět byl šokován. Bývalá modelka vypráví dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola. Byl to sen a noční můra zároveň. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí život boji proti tomuto starobylému rituálu. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě. (oficiální text distributora)

90125

Pretty Woman zo Somálska. Sladučká, sentimentálna, ale príjemná rozprávka. Konzumný západný svet a príbeh Popolušky v ňom. Trošku škoda toho prílišného moralizovania v závere, ale tak nejak som im to aj tak zožral. A mimochodom. Somálska kultúra lynčuje ženy, to je hrozné. A čo tá naša, civilizovaná ? Modelka, čo hrala hlavnú rolu vyzerala akoby ju práve pustili z koncentráku. Totálne podvíživená. Lebo naša "kultúra" to teraz tak vyžaduje. 70 % ()

opiumka

Silný a krásný film. Shrnutý obsah trošku zavání ´jak Honza ke štěstí přišel´, ale rozhodně to není o tom, jak se krásná uklízečka stane hvězdou světových mol. Je to příběh sloučení dvou různých kultur v těle jedné ženy. Jak mohou obě kultury fungovat vedle sebe, aniž by se utlačovaly. A o tom, jak nesmyslné a bolestivé některé tradice mohou být. Herecké výkony Liyi Kabede a Sally Hawkins jsou výborné. Nejsem si jistá, jestli tento film zapůsobí stejně na diváky i divačky. Asi spíš ne, ale určitě si zaslouží svých 80%. ()

prostoreka

2,5*. Najskôr som videla film. Bola som nadšená. Potom som si prečítala knihu. Bola som nahnevaná, dojatá, smutná, sklamaná, veselá... film v porovnaní s knihou 3 body z 10. Možno nebyť čítania, ostanem doteraz hotová z filmu. Ale žiaľ. Alebo našťastie? ()

bl.e.cha

Citlivě vyprávěný velmi silný příběh jedné obdivuhodné ženy... Liya Kebede je navíc opravdu okouzlující, věřím, že jsou alespoň dvě hvězdičky právě za její výkon... Rozhodně si myslím, že by takový film měl vidět každý... ()

Anette3

Svět není malý. Někteří lidé vyrůstají v odlišných zemích a odlišném náboženství. Film jsem hltala minutu po minutě a nastaly i chvíle kdy jsem soucítila s hlavní hrdinkou. Opravdu výborný film. ()

Sofinek

Tento emocemi nabitý životopisný film mě vážně dostal do kolen. Knihu jsem nečetla, takže nevím, jak moc jí filmové zpracování odpovídá. Ve filmu se mi líbilo prolínání dvou rovin: Warisina života v Londýně + jejího dětství v africké pustině se všemi tamějšími kulturními zvyklostmi (i ohavnostmi), především pak to, že ta nejpodstatnější scéna byla zobrazena až na konci a že film neskončil hollywoodským happy endem, což se mi na jeho začátku zdálo, že tak skončí. Nadpozemsky krásné hlavní hrdince skvěle sekundovala Sally Hawkins coby potrhlá prodavačka, která tomu celému dodávala humor a šťávu. Oceňuji též hudbu. Zatím nejlepší film, co jsem letos viděla, takže 95 %. ()

Gyl

Určitě nic, co bych pustil ženě na prvním rande v rámci romantické předehry. Vlastně fakt je to hodně fuj. Každopádně sympaticky natočené, herecky bych řekl uvěřitelně obsazené a zahrané. Je fajn pro jednou nevidět obličeje z Holywoodu a všudypřítomného Huga Granta. Dal bych nejspíš i 4 hvězdičky, ale ten film v několika momentech tak krásně ilustruje absurditu "našeho" uvažování a našeho hodnotového systému, že to je na 5. ()

phoebinka

Dobře pojatý film. Věděla jsem, o co tam půjde, takže nějaké velké překvapení se nekonalo. Možná bych zkrátila dlouhé scény o putování pouští a ta problematika deportace byla řešena tak nějak zvláštně. Každopádně výborný film. ()

pepito25

Silný príbeh! Téma, ktorá donedávna bola tabu pre každého, koho sa bytostne nedotýkala. Tradície môžu byť neskutočne kruté, keď dokážu v mnohých prípadoch urobiť z rodičov vrahov svojich detí. Waris merala dlhú cestu. V konečnom dôsledku ju merala za nás všetkých. Najmä v mene 6000 dievčat denne, ktoré nedobrovoľne podstupujú obriezku vo veku, keď nemajú ani tú najmenšiu šancu o sebe rozhodovať. Tento film je najmä informáciou pre všetkých. Šokujúcou informáciou. Zdvihnutým prstom a prstom ukazujúcim. ()

zdenka99

Príbeh si jednoznačne zaslúži päť hviezdičiek a jeho posolstvo by malo vstúpiť do nás všetkých! Ale tvorcovia filmu mu veľmi nepomohli. Práve naopak. Rozhodne treba vidieť (ak je pre vás kniha hrubá), už len preto, aby sme vedeli. A jednoznačne treba vidieť v pôvodnom znení. Jej príšerná angličtina je zlatá. Dabing ten film určite zabije! ()

Petr Nectinec

Potíž je, že to není film jeden, ale filmy dva. První je herlekýnový rodokaps o přeměně popelky z pouště (zásluhou spolehlivě fungujícího swovbyznyzu) v kvetoucí ikonu křídových magazínových obálek a přehlídkových mol. Sen mnoha popelek. Druhý je krátký, křesťanský svět šokující dokument o ženské obřízce. Realita mnoha milionů muslimských žen. Oba filmy mají svůj význam, ale každý má jinou cílovou skupinu a jiný způsob jejího oslovení. Dokument René také není vkomponován do Románu pro muže. Užitek by přineslo věnovat 90 celovečerních minut prvnímu a 20 silných a bolestných minut druhému filmu. Zbytek je výborný soundtrack. ()

Tretina

Veľa chvály som počul na Desert Flower ešte v dobe keď išiel horlivo v kinách. Bol som trochu skeptický až som zabudol, že tento zaujímavý príbeh existuje. Dal som si načas ale myslím, že správne. Začíname v spustošenej krajine, pred ešte väčším a snímok nabéra a zároveň berie dych. Tempo je presne súbežné s nastupujúcim dejom, ktorý vtiahne aj veľkého skeptika. Totižto v prvej časti filmu divákovi naložia toľko, že nezostane na "desert". Dráma, ktorá drámou bola tak do polovice času troskotá a teraz neviem či na unáhlenosti alebo sa príbeh len potreboval dostať do osi rozprávania o barbarstvách, ktoré pretrvávajú aj v 21. storočí. Nemôžem si pomôcť ale záver (ktorý začal už v polovici) mi evokuje niečo ako hraný dokument vo vysielaní Discovery, so silným rozprávaním hlavnej predstaviteľky pred publikom zhromaždenia OSN, ktoré samozrejme musí skončiť celý film v USA. Neviem či ide o skutočný príbeh, tak isto som nečítal ani knihu ale ak áno mohla to byť skvelá predloha na skutočnú mrazivú filmovú drámu s veľkým "D". 3,5/5. ()

baronGrga

Vše, co divák může a chce očekávat od filmu, který se má podle všeho zabývat problematikou ženské obřízky, přichází až v samém závěru filmu. Zbytek byl pro mě osobně poměrně nudným, bezbarvým vyprávěním a la "jak somálská dívka ke štěstí přišla", lákajícím - když už ne na slibovanou problematiku - alespoň na atraktivní záběry z přehlídkových mol. Chce-li se někdo skrze film dozvědět více o tom, jak to vypadá v zemích, kde se ženská obřízka stále provádí, nechť si od Desert flower příliš - - nebo spíše vůbec nic - neslibuje. ()

AnezkaH

Jsou věci pro mnohé nepředstavitelné. A kdo si nedokáže představit život s obřízkou, tak ať se podívá na tento film. První polovina filmu pro mě byla obyčejným příběhem, když jsem se však začala ve druhé polovině dostávat k duši Waris, hlavní postavy, byla jsem naprosto uchvácená. Dávám 5 hvězdiček, jinak to nejde! ()