Film Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy autorky Waris Dirie, která vyrůstala do svých třinácti let v Somálsku a po útěku do Londýna se stala jednou z nejznámějších světových topmodelek. Když se kniha v roce 1998 objevila na pultech knihkupectví, svět byl šokován. Bývalá modelka vypráví dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola. Byl to sen a noční můra zároveň. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí život boji proti tomuto starobylému rituálu. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě. (oficiální text distributora)

Xavi6

Dalo by se toho rozhodně natočit víc, aby to byl kvalitnější film. Strašně málo času bylo vypotřebováno, takový film má mít minimálně dvě a půl hodiny, škoda. Ono to samo o sobě není špatný film, ale rozhodně svůj potenciál z hluboka nenaplnil. ()

lucijelucije

L. Kebede je nádherná, její duše zářila ještě pár hodin po skončení snímku. Její příběh je děsivý, smutný a obdivuhodný. Ne všichni měli takové štěstí v neštěstí. Možná bych ubrala pár minut, jinak výborná práce. Hlavně ten začátek byl srdcervoucí, když se Waris snažila o jakýkoliv kontakt s někým, kdo by ji pomohl najít lepší život, a možná i lepší svět. ()

Milodar

Kritici na ČSFD evidentně hodnotí námět filmu místo filmu samotného. Věřím tomu, že předloha a příběh Waris je opravdu důležitý a působivý. Nicméně, Sherry Horrorman není absolutně způsobilá uchopit takové závažné téma. Na to je třeba skutečný mistr a už jen nepochopení tohoto faktu činí z filmu řádnou sračku. Začátek, který měl zřejmě ukázat tvrdý život v Somálsku, vypadá jako vysněný ráj. Pak nastává jakési nesrozumitelné přesouvání hlavní hrdinky do Evropy. Následuje karikatura západní civilizace, pravděpodobně komediálně laděná, a k vážnosti tématu dost nevhodně. Pak je to catwalk klip a nakonec hezký projev Liyi Kebede. Ten by samotný stačil, pokud by se orámoval titulky před a po, tak dám 5* ()

Rozjimatel

3,5  Film je viac dokumentárny ako umelecký, ale to veľmi nevadí. Jeho prínosom je upozornenie na ženskú obriezku, čo je hnusné zverstvo, o ktorom som nemal ani potuchy. Táto barbarská tradícia, rozšírená prevažne v Afrike, sa praktikovala už v starovekom Egypte (pred viac ako 3000 rokmi), takže nemá s náboženstvom nič spoločné. Liya Kabede v roli Waris je veľmi pôvabná a milá, pôsobí láskyplným dojmom, skvelá Sally Hawkins v roli Marylin je zase správnym spôsobom strelená drzaňa. Ich zbližovanie patrí k tomu najlepšiemu z filmu. Ide o stret dvoch úplne odlišných bytostí (vzhľadom, povahou, kultúrou) a napriek tomu medzi nimi vznikne silné priateľstvo. Veľkou devízou filmu je kamera, obraz je skutočne podmanivý. Krásne obrázky z Afriky, či z Londýna sú sprevádzané príjemnou hudbou. Miernym nedostatkom sú skratkovito podané africké scény, Afriky sa jednoducho pýtalo trochu viac. Napríklad návšteva matky po 20 rokoch bola iba spomenutá medzi rečou, brat sa z príbehu úplne vytratil, hoci jeho linka bola začatá, bolo naznačené, že bude pokračovať, ale ostala akási neukončená. Tiež tá linka s Haroldom Jacksonom bola taká romanca-neromanca a pôsobila trochu divne. ()

dehlie

dychberúci príbeh Waris Dirie na filmovom plátne dopadol nad moje očakávania. nemám čo vytknúť, naopak tlieskam hlavne Liye Kebede za výborný výkon. ()

gumolit

Tak oproti skvelej knihe skrátené a úplne tie najlepšie scény z príbehu vo filme neuvidíme čo je veru to čo ma sklamalo.Ale na nemecký film od televízného režiséra to nakoniec celkom ušlo !! ()

bohemia_regent

Zklamání. Silné téma je znehodnocené tuctovým scénářem, neinvenční režií, barvotiskovou kamerou a velmi špatným herectvím. Čestnou výjimku představuje Timothy Spall v roli fotografa Donaldsona; oproti tomu rádoby baletka Marylin a šéfka modelingové agentury Lucinda jako by se do filmu zatoulaly z nějakého „za každou cenu komediálního“ sitcomu. Jediná opravdu silná scéna je ta s obřízkou, ale obávám se, že to může být jen díky tomu, že možná nebyla inscenovaná. ()

mira007

Story somálské uprchlice, která se vypracovala z absolutní nuly na úspěšnou modelku a ještě při tom řeší nejen svou ženskou obřízku. Ikdyž to má televizní formu, tak je to působivé. ()

Salmayo

Neuvěřitelná pohádka o popelce ze Somálska s krásnou ústřední písničkou a jednou nehezkou scénkou. "Poslední velbloud v řadě jde tak rychle jako první, co se stane tomu nejmenšímu z nás ovlivní i všechny ostatní." ()

Vesecký

Tohle byl úžasný film. Začíná v Somálsku útěkem malé Waris k babičce do Mogadiša a po vyřízení formalit exil v Londýně, kde si její nevšední krásy všimnou fotografové a dívka prožívá těžký přerod snědé chudé analfabetky v mladou ženu, kterou obdivují módní časopisy i mola celého světa. Trošku jako pohádka, možná spíš film pro ženy, ale skutečně mi přirostl k srdci, především jeho sociální a politický apel k boji proti bezpráví v bývalém třetím světě... Rád bych si jednou tuhle biografii přečetl. ()

beniczech

Ano, jsou zde drobné chyby, místy mi příběh přijde jako nedovyprávěný (rád bych zjistil, jak dopadly další postavy), některé části a události jsou ukázány jen z jedoucího vlaku, navíc ke konci jsem nevěděl, co bylo hlavním posláním filmu (nejspíše toho je jednoduše více), ovšem i přes všechno tohleto snímek zanechá hlubokou stopu. Ať už se jedná o silné téma obřízky, či o děvče ztracené ve velkoměstě v cizí zemi bez jakékoli znalosti jazyka, utrpení v rodné zemi (pouť), utrpení v nové zemi (imigrační, „manžel“, atp.). Pochvalu si zaslouží postupné odkrývání dětství, sekvence byly dobře rozvrstveny a umístěny. K tomu je nutno přičíst nádhernou africkou scenérii, povedenou hudbu, krásu hlavní postavy a hlavně její čistotu, přirozenost, sympatie… Je to jeden z těch filmů, který vás i přes určité nedostatky nechá bezduše civět na závěrečné titulky, aniž byste vydechli… /80%/ ()

ashtangi

Nelíbilo se mi, jak to bylo zpracované. Špatný a chaotický scénář a střih zapříčinily, že se mi ten film zas až tak moc nelíbil. Byly tam i scény, které jsem nechápal, co tam dělají. Jsem docela dost zklamaný :-( Nemůžu dát hodně jen kvůli tématu, které film zprostředkovává. ()

Saur.us

Tento film má jeden velký problém a tím je žánrová rozpolcenost. Pohybuje se mezi sociálním dramatem, komedií, melodramatem nejhoršího rázu, road movie a klasickým dramatem. I když nejsem zasažen knižní předlohou, stejně mě vadilo, že retrospektivní návraty do jejího dětství autorka dá se říct ostříhala jen do toho nejnutnějšího a dostatečně nevylíčila všechny útrapy malé Waris. Velký plus tohoto filmu je její úplný závěr, popisující tu inkriminovanou noc s rezavou žiletkou a srdcervoucí proslov Warie Dirie na zasedání OSN, kde o tomto barbarském, stále trvajícím rituálu přednášela. ()

vtelenie

5 nedavam kvoli tomu, ze by sa jednalo o nejaky extra dobry film, ale kvoli odkazu ktory je pre mna osobne velmi silny. Zaverecny epilog (a hlavne naturalisticky zobrazena brutalita spachana na malom dievcatku) vo mne vyvolal take silne emocie ako zatial ziadny iny film. Pricom neslo o lacny sentiment. ()

Azuko

Příběh, který jistě zaujme a donutí člověka pořádně se zamyslet, jak to funguje jinde než v jeho domovině... ()

hazaba

Samotný příběh, respektive téma si rozhodně zaslouží pozornost, ale kromě toho mě spíš oslovila hudba než scénář a režie... ()