Na Zlatém jezeře

• USA On Golden Pond (více)

Rodinné problémy milujících manželů Ethel a Normana Thayerových (Katharine Hepburn a Henry Fonda získali za své role Ceny Akademie) se vyhrotí během jejich pobytu na Zlatém jezeře v Nové Anglii. Jejich dcera Chelsea (Jane Fonda) přijede na návštěvu se svým novým partnerem Billem (Dabney Coleman) a jeho tvrdohlavým synkem Billym (Doug McKeon). Střet tří rozdílných generací na sebe nenechá dlouho čekat. Avšak to, co začíná jako válka tvrdých hlav mezi Normanem a Billym, pozvolna přerůstá ve vztah, který si Chelsea vždy přála se svým otcem mít. Norman objevuje, o kolik přicházel, když po léta odmítal lásku své jediné dcery. (Magic Box)

Neotom

Kvalitní herecké obsazení, jímavý příběh, poklidné tempo, krásné prostředí, klavírní skladby v pozadí. Kombinací těchto faktorů vznikl film tak pozitivní, až se dotýká samotné hranice kýče- naštěstí ji ale nikdy nepřekročí. Mám snad jedinou výraznější výtku: Občas se mi nezamlouvala psychologie postav (zvláště radikální změny nálad během několika sekund bez zjevné příčiny). 80% ()

derryl

Rozhodně film stojí za to! Nevím proč, ale mě se zdá po druhém shlédnutí ještě lepší a dokonalejší. Jsem tomu velmi rád. Všichni herci hrají naprosto fenomenálně a Fonda i Hepburn) si Oscara právem zasloužili. ()

Rozjimatel

"I'm glad I got to spend so much tíme with this beautiful woman. What's your name again?"     Komorná psychologická dráma postavená na skvelých hereckých výkonoch (predovšetkým trojice Henry Fonda, Katharine Hepburn a Jane Fonda) a na výbornej konverzácii takmer ako od majstra Bergmana. Film srší parádnym sarkastickým humorom (najmä na tému starnutia), hlavne Norman (Henry Fonda) púšťa jednu hlášku za druhou ("Well, how does it feel to turn eighty?" "Twice as bad as it did turning forty.") a jeho manželka Ethel (Katharine Hepburn) mu veľmi dobre sekunduje ("That son of a bitch happens to be my husband."). K výslednému zážitku prispieva i idylické prostredie chaty na brehu nádherného Zlatého jazera.     "You know, Norman, you really are the sweetest man in the world, but I'm the only one who knows it." ()

lukasd

Hodně příjemný film, především díky skvělým výkonům ústřední herecké dvojice. Především Henry Fonda je hvězdou snad v každém záběru a každé slovo je klenotem. 85% ()

alenka

Nic jsem o tom filmu nevěděla, náhodou se mi dostalo do ruky dvdcko, a úplně sem zírala, jak sem si ho mohla nevšimnout. Úžasná Hepburn a sexy Jane Fonda to spolu s Henrym opravdu rozbalí. Vlastně komorní rodinný drama je povýšeno lehkým a milým humorem. Překvapivě nevzniká žádná fraška, jako u většiny podobných filmů, ale silnej film s problémama, jako může mít každej z nás. Je to film o odpuštění, takže mu všichni musíme rozumět... ()

neneka

Krásný film a jak tu poznamenává Kleopatra "zajímavý prvek: Fondová - Fonda"... Mám sice pocit, že se v osobním životě nenašli, ale v období natáčení tohoto filmu jistě udělali, co mohli. A že jsou oba, a nesmím zapomenout na skvělou Katharine Hepburn!!!, skvělí herci, o tom jsem nepochybovala nikdy. ()

Milwa

jeden z posledních filmů dvou velkých herců o stáří, generačních rozdílech, rodičovství a o Alkách na Zlatém jezeře.....zlatý fond!! ()

mirliflore

Krásný film a ....nenucený. Všechno, humorné i dramatické scény jsou pojaty velmi uvolněně, rozhodně jsem u filmu necítil snahu diváka za každou cenu rozesmát nebo tak. Henry Fonda byl skvělý a toho Oscara nedostal jen "za zásluhy" - musel jsem přemýšlet, jestli to výtečně jenom zahrál nebo byl ke stáru fakt tak nerudnej dědek :) - , stejně tak kouzelně vitální Katherine Hepburn. Vřele doporučuji. ()

JohnFarst

Na Zlatom jazere je prekrásny príbeh o hľadaní strateného vzťahu medzi dcérou v strednom veku a otcom osemdesiatnikom v nádhernom prostredí amerického vidieku. Prostredie robí v tomto filme veľa, skoro celý film sa odohráva v exteriéroch a príroda dokonale púta našu pozornosť a jej krásu zachytáva výborná kamera. Herecké trio Hepburn - Henry Fonda - Jane Fonda je tým tajným receptom, ktorý z tohto filmu pre mňa robí nezabudnuteľný zážitok. Ich herecké koncerty sa navzájom krásne prekrývajú a nám sa stačí len pozerať a vychutnávať si toto pravé filmové dielo. Katherine zahrala Ethel s nenormálnou energiou a vášňou a jej láskavosť ma totálne odrovnala. Spolu s Fondom tvoria krásny pár, ktorý spolu prežil celý život a nič ich už nemôže prekvapiť, dokonca ani mladý pubertiak vo výbornom podaní Douga McKeona. Ten spolu s Fondom prejde vo filme najväčšou charakterovou zmenou - samozrejme k lepšiemu. Najlepší (a smutné je, že aj posledný) herecký výkon tu však zďaleka predvádza Henry Fonda v úlohe večne ufrflaného a nespokojného, cynického Normana, o ktorom v skrytom význame tento film je. Jeho ironické hlášky sú odzbrojujúce a napr. scéna s novým manželom svojej dcéry je jedna z najlepších aj najvtipnejších zároveň. Počas filmu sa režisér Rydell venuje hlavne zbližovaniu sa Billyho s Normanom a ukazuje nám akoby si Norman našiel v Billym syna, ktorého nikdy nemal. Konečné udobrenie sa Chelsea a Normana trochu pripomenie ´klasiky´ v štýle Steelová a Pilcherová ale je to vážne krásne a dojímavé. Posledná scéna je nádherná aj smutná zároveň. Ako sa to vezme. Aj sme radi, že sa ´to´ nestalo ale sme smutní, že Norman a Ethel znova ostali sami bez nikoho, len sami pre seba. Chcel by som zostarnúť ako oni... Je to film plný užitočných ponaučení do života zabalených do prekrásneho celku s neobyčajným a dojímavým záverom. Zlatý fond svetovej kinematografie. ()

TomasKotlant

Skvělí herci, poměrně realisticky natočeno, skrývající emocionální okamžiky a přitom mi přišlo, že tomu něco zásadního chybí. Konflikty postav mizí do ztracena, závěr pak nenabízí žádnou hlubší pointu, jen pohled na milý příběh vyzývající k zamyšlení. Někde mezi 3 a 4 hvězdičkami. *** Ve zkratce: Milé, poučné, krásné. Ale trochu prázdné jezero. - Musíme chytit Waltera. ()

Narciska

Dlouho jsem se filmu vyhýbala, komorní rodinné drama, navíc jsem si říkala, že to bude nuda. Ale mýlila jsem se. Nebylo třeba žádných dramatických scén, jen rodinná atmosféra, hezké prostředí, závan letních prázdnin, lidé, co se nebojí být sví, v tomhle případě celkem svérázní, jsou inspirací. Do toho se nebojí dotknout hlubokých témat a starých ran, pohodové a očistné současně. ()

SkyCaptain

Nádherné vtipné i vážné drama o stárnutí a problémech v rodině, film obsahuje spoustu úžasných hlášek a výborných hereckých výkonů, jednoznačně doporučuji. ()

Floydie

Perfektní Henry Fonda v působivém filmu o stáří. Škoda toho sentimentálního konce, jinak se jedná o vynikající podívánou. ()

Rokle

Několikrát jsem se přesvědčoval, že nemohu k Normanovi navázat vztah, abych ho dokázal pochopit. O to víc jsem byl překvapen, když jsem při scéně rybaření se svým skoro-vnukem byl upřímně dojatý. Osobně bych ale změnil konec. ()

agassi68

Nuž viem, že takéto príbehy sa páčia najmä ženám, no toto bolo trošku mimo reality. Uhundraný a večne nespokojný starec, ktorý mal namiesto syna dcéru a tej to dal za to vyžrať, sa prostredníctvom nevlastného vnuka vracia do mladých čias. Dcéra to nevie zniesť, jej manžel radšej utečie a všetko sa snaží tak po "americky" zastrešiť stará mama, ktorá namiesto štrikovania skáče šipky do jazera a je stále pozitívne naladená. Slepačia polievka pre dušu.. ()

efim

Nádherná přírodní scenérie, výborná hudba, vynikající herecké výkony obou hlavních představitelů, to jsou záruky kvality tohoto výjimečného snímku. ()