Na Zlatém jezeře

• USA On Golden Pond (více)

Rodinné problémy milujících manželů Ethel a Normana Thayerových (Katharine Hepburn a Henry Fonda získali za své role Ceny Akademie) se vyhrotí během jejich pobytu na Zlatém jezeře v Nové Anglii. Jejich dcera Chelsea (Jane Fonda) přijede na návštěvu se svým novým partnerem Billem (Dabney Coleman) a jeho tvrdohlavým synkem Billym (Doug McKeon). Střet tří rozdílných generací na sebe nenechá dlouho čekat. Avšak to, co začíná jako válka tvrdých hlav mezi Normanem a Billym, pozvolna přerůstá ve vztah, který si Chelsea vždy přála se svým otcem mít. Norman objevuje, o kolik přicházel, když po léta odmítal lásku své jediné dcery. (Magic Box)

MartinNDL

Vkusný Fotr je lotr našich babiček a dědečků. Kombinace patosu a humoru v klasickém americkém poměru, kdy patos vítězí. ()

Hees

Príjemný film, ktorý vôbec nenudí a z blížiacim koncom sa dá predpovedať plač čo príde na konci. "Bručouni" (mrzút, ľudia čo všetko ofrflú a skritizujú) v tomto filme ich reprezentuje Henry Fonda si vždy nájdu lásku divákov. A prečo? Lebo hovoria vždy prvé čo ich napadne a nemusia sa báť, že povedia niečo nemiestne a každý predsa chce takúto slobodu. Lenže z veľkou mocou treba mať aj veľkú zodpovednosť, aby človek neranil druhého viac ako je treba. On Golden Pond má milé herecké obsadenie a treba povedať, že tí starší hrajú vážne dobre (Katharine Hepburn, Henrry Fonda). "Pikoška" je to, že Henry Fonda tu vlastne hrá z vlastnou dcérou Jane Fonda. Chlapec (Doug McKeon) je v tomto filme proste a jednoducho použitý, aby vyrobil určitý rozkol a aby mohla dcéra hľadať cestu k otcovi. Film veľmi rýchlo utečie a veľmi dramatický nie je, ja by som povedal skôr, že je takého rodinného charakteru, aj keď nejaké napäté situácie v ňom sú, ja som si pri ňom skôr oddýchol. Herci sú vo svojej podstate veľmi dobre vybraný všetci a perfektne sa hodia do svojich rolí. ()

Martin741

Reziser Mark Rydell mal 2 kultové filmy - Harry a Walter jedou do new Yorku a tento Na Zlatém jezere. Hlavni tahuni su dvaja - konkretne Henry Fonda /jak byl dobyt Zapad, Muj Milacek klementina, Fort Apache/ a Katarina Hepburnova /Quality Street 1937, nejprve stvoril zenu/, dlej som videl aj Jane Fondu /Komornik, Stvanice/ a Dabney Coleman /Tootsie, Bitva o midway, Sklenene Peklo/. Obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film, tempo ma perfektne. O akciu tu nejde, strhujucejsi moment snad len jden - jazero. Film skor pre artovych divakov a priaznivcov spolocenskych konzervaciek. Tej spolocenskej konzervacie je tu viac nez dost, to je ale v pohode, ja som od prirodzenia tolerantny : 100 % ()

MrPierc

Podzim života kdysi mladého páru. Jejich život je najednou u konce a přesto mají ještě tolik energie. Chtějí žít a vychutnávají si poslední doušky čaje svého života. Letní pobyt u jezera vrací vzpomínky a krásné chvíle, které spolu prožili. Je to nádherné stáří, které je jako letní pobyt na chatě, když jste byli malí. V takovém věku už netrpí touhou po dokonalosti nebo po přesném výsledku. Jsou tolerantnější, ale v něčem i tvrdohlavější. Majetek již není důležitý a žijí ze vzpomínek nebo jen z krásného dne. Je to sice smutné, ale zároveň krásné svým klidem. Mladá generace je vůči nim k smíchu, protože oni "už ví to svoje" a jsou tolerantní. Bylí také takoví, byli mladí. Ale zdá se jim to jako ve čtvrtek, kdy se poprvé naučili plavat. Kde jsou všechny ty dny, které jsem promarnil, proč jsem nežil více naplno ? Nemyslet na smrt ! Co tam bude? Budu ještě schopen uvědomit si sebe sama? Budu sám? Hlavně na to nemyslet. Hrdina je ten, kdo v tom věku překoná tu vkrádavou myšlenku a užívá se na plný plyn bez paralizování sebe sama. Nádherné herecké výkony starého páru. Katharine Hepburnová byla tak neskutečně milá, vyrovnaná, citlivá, chápavá a energická. Starala se o svého manžela a snažila se mu být oporou i partnerkou. Táhla za jeden provaz a Henry Fonda se ho držel zatrpkle a skrývající svůj strach za nesnášenlivost a slovní rýpání. Staré křivdy se snažit urovnat a mít v duši klid. Rodina je nejdůležitější a svým řetězem vás váže k ostatním členům. Dostat se někdy do tak požehnaného věku a udržet si takovou pozitivní úroveň do poslední chvilky svého zbytečného života, byl bych za to rád! ()

exitak

Krááááááása, už při prvních kamerách na potáplice a západ slunce nad jezerem při piánu naznačovalo, že půjde o nevšední zážitek. Ale poté co hlavní dva představitelé poprve promluvili,už to bylo jisté! Za celou dobu 6 herců, včetně pošťáka a přitom taková atmosféra, jejich výkony jsou strhující. Jedná se proste o nádherný film, který pohladí na duši, takové filmy se dnes již nevidí. ()

C0r0ner

Což o to, herci byli opravdu špičkoví a příběh také nebyl úplně k zahození, ale bylo to zase takové unuděné a rozvláčné, že se mi zavíraly oči a to byl jasný den. Moc mi nejde do hlavy těch zdejších 85%, ale spíš to bude mnou, že potřebuji nějaký scénář, na kterém se dá stavět a ne jen prázdný děj. 60% ()

danecek24

39. Zlatý Glóbus za rok 1981 - cena (3) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Henry Fonda, *Nejlepší scénář - Ernest Thompson + nominace (3) - Nejlepší herečka (drama) - Katharine Hepburn, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Jane Fonda, Nejlepší režie - Mark Rydell ()

zette

Jednoduchy, presto dobry scenar a vynikajici herecke obsazeni. Hezka atmosfera, vyborne komentare a vtipne pripominky Normana (posledni film Henryho Fondy). ()

laik_60

slušná kamera, výborne obsadenie, nádherná melancholicko dramatická atmosféra, excelentný Fonda ktorému excelentne sekundovala Hepburnová. Jednoducho super filmiiiik. ()

KajusaK

Naprosto oddechový film s žádnými zvláštními zvraty, docela pěkná doprovodná hudba a vynikající herecké výkony všech. ()

otík

Hezký filmový počin pro dvě postarší hvězdy a legendy filmového plátna. Rozhodně si to zasloužili. ()

moviefilm

Kráásny a veľmi príjemný film s perfektnými hereckými výkonmi (zaslúžení Oscari a nominácie). Po príchode Jane Fonda s rodinou sa to trochu zvrtlo iným smerom, ako som očakával a ako by sa mi páčilo. Ale to nič nemení na tom, že ide o nádherný a určite pozoruhodný filmíček... ()

dr.fish

Tady se asi opravdu nedá dělat nic jiného, než smeknout před výkonem všech zúčastněných. Filmy o stáří nebývají veselé, ale tenhle je vtipný, s nadhledem a přitom velmi realistický. Skvělé 85% ()

danoo

Film sa zaoberá problematikou starnutia a problémou z toho vyplývajúcich. Do dokonalosti mu chýbala väčšia hĺbka, pretože výkony hlavných predstaviteľov boli povrchné. ()

Pavlínka9

Ooooooh :) To je tak krásné - starší pár, který tráví měsíce pospolu u jezera, k tomu mladík, který s nimi měsíc stráví také, do toho shledání otce a dcery a rozdílnost staršího páru, který ale stále drží pospolu. Normálně bych řekla, že je to tak přep*čené, že mě z toho samou sladkostí bolí zuby, ale je to tak skvěle natočené, že tomu není co vytknout. Herecké obsazení - vynikající kombinace. Úžasná kamera a detailní, klidné záběry :) A pokud máte podvědomí o historii rodiny Fondových - či načtené životopisy jako já - tak víte,že to natáčení nebylo lehké ani pro jednoho. Doporučuji na pošmurné víkendové odpoledne :) ()

Master19

Henry Fonda je v tomto filmu naprosto nezapomenutelný. Několikrát mi připoměl mého dědu, ale ten nedisponuje tak břitkým humorem. Normanovy sarkastické poznámky snad ještě o řád převyšují Hawkeye Pearce z M*A*S*He a staví základ vynikajícímu filmu. Nicméně Katharine Hepburn zdatně sekunduje, čímž společně dostávají tenhle příběh o zoufale marném boji se stářím do vpravdě bezchybné podoby. Tak dokonalou oscilaci mezi smíchem a smutkem jsem už dlouho neviděl. ()

chubaka

Nádherný film, zasazený do nádherného prostředí New Hampshiru, o podzimu života a o složitém vztahu otce a dcery. Naprosto famozní herecké výkony dvou hlavních postav. Krásný pohled na 3 rozdílné generace lidí. Pro mě, o to více krásnější film, protože se odehrává v místech, kde jsem sám našel druhý domov :) ()