Reklama

Reklama

Chapadla

  • Itálie Tentacoli (více)

Prehistorická chobotnice, kterou probudily ze spánku podvodní exploze, ohrožuje přímořské město. Nastává boj na život a na smrt.   Italsko-americký koprodukční snímek Chapadla byl natočen díky popularitě krvelačných mořských příšer, kterou rozpoutaly slavné Čelisti. V akčních Chapadlech se začnou hromadit nevysvětlitelná zmizení různých lodí i lidí v oblasti jedné části kalifornského pobřeží. Lidské ostatky jsou následně nalézány ohlodané až na kosti, v nichž dokonce chybí i morek. Vědci tápou a nemají tušení, které zvíře by něco takového dokázalo. John Huston zde tvárnil dr. Turnera, který pojímá podezření, že firma, jež staví pod zátokou tunel, mohla vypustit do vody jedy a způsobit, že chobotnice zmutovala do obrovských rozměrů. A právě v ten moment se vydává na moře velká skupina plachetnic se spoustou dětí, mezi nimiž je i Turnerův synovec Tommy. Dr. Turner, Tillie Turnerová (Shelley Winters) a Will Gleason (Bo Hopkins) se v doprovodu ochočených zabijáckých velryb vydávají na moře, aby příšeru našli a zničili. Ve vedlejší roli chamtivého developera, jehož stavba obrovitou chobotnici probudila, se zde objevuje Henry Fonda. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Na dobu vzniku natočeno celkem dobře. Film má i slušnou atmosféru a kvalitní herecké obsazení, ale to je asi tak vše, co se dá pochválit. Je to strašně hloupé, zdlouhavé, často nudné a nehodící se hudba vše jen podtrhuje. Další film, který se v polovině 70. let chtěl svézt na úspěšné vlně nedostižných Čelistí. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Chobotnice a im spriaznené tvory sú pre horor ideálne stvorenia. Obludné, desivé, fascinujúce a tajomné, teda veľmi zvláštne. Bohužiaľ, v horore Chápadlá si ústrednej chobotnice príliš neužijete. Zrejme kvôli nedostatočnému rozpočtu. Mínusom je i neujasnenosť ohľadom titulného hrdinu; na post kandiduje hneď viacero osôb, no majú čudne rozdelený priestor. Niektorí sú z úvodu nedôležití a nakoniec im patrí akčné finále, iní od začiatku pôsobia ako ústrední hrdinovia a na konci zmiznú z deja a už sa nevrátia. Napriek tomu Chápadlám nechcem uprieť aspoň náznak atmosféry (nočný útok na loď), snahu o herecké výkony, slušné technické prevedenie a nečakané finále. Ale na tretiu hviezdu to fakt nevidím. ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Mám rád animal horrory. Rád pozerám na filmy, kde na ľudí útočia krvylačné zvieratá. V poslednom čase sa tento špecifický horrorový subžáner zvrhol do brakových nepodarkov. Otrasné digitálne animácie, hlúpe scenáre a nízky rozpočet. No i takéto snímky si občas pozriem. Omnoho radšej však mám staré klasiky. Naposledy som si pustil titul "Chápadlá" (Tentacoli) z taliansko-americkej produkcie. V roku 1977 ho natočil egyptský režisér Ovidio G. Assonitis. V neveľkom prímorskom meste v slnečnej Kalifornii sa začínajú strácať ľudia. Nachádzajú sa len ich zohavené pozostatky. Časom vyjde najavo, že sa stali obeťami prehistorickej chobotnice. Je očividné, že tento snímok sa chcel zviesť na vlne popularity Spielbergovho horroru "Čeľuste" (Jaws), ktorý bol natočený o dva roky skôr. Moc sa to však nepodarilo. ** ()

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Tentacles byly jedním z mých prvních hororů, a do dneška platí pro mě za jeden z nejlepších filmů o vraždících chobotnicích. Vždyť kde jinde vám ihned v jeho úvodu zemře malé dítě?! Některé scény řvou umělostí (jako třeba noční útok na loď), ale nechybí jim určitá dávka napětí. Za zmínku ještě stojí silné herecké obsazení, nádherné prostředí, ale především skvěle padnoucí ústřední hudební motiv, který jsem si ještě dlouho po shlédnutí broukal. Kosatky rules! ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Ještě předtím, než Ovidio G. Assonitis zplodil do stále se rozrůstající, hnijící a páchnoucí jámy plné znetvořených mutantů, které se jen ztěží dá nazývat filmy, otřesnou kreaturu v podobě Piraňi 2, natočil o něco méně horší dílo o zabijákovi z vodních hlubin. Film sám o sobě je natočen poměrně snesitelně, ale jeho nejslabší stránkou je scénář a děj. Ten je totiž podáván velmi vlažně, a docela nezáživně. Chybí nějaké prvky napětí, strachu či očekávání v dalším vývoji. Spousta dialogů je pronášena zcela nezaujatě, bez prvku napětí, jakoby bylo normální a zcela běžné mít v přímořském letovisku obří chobotnici, která likviduje návštěvníky. Ten nejdramatičtější projev v Chapadlech tak zůstává pouze ve velmi vydařené hudbě. Jinak se domnívám, že tento film předvedl zcela zlomový nápad, jak nebezpečného predátora přemoci. Nepodílel se na něm totiž žádný z obvyklých způsobů, jako použití zbraní, podmořské výbuchy či lidská vynalézavost:) "Je to jen zvíře, zaskočené lidskou hloupostí." ()

Galerie (30)

Reklama

Reklama