Chapadla

• Itálie Tentacoli (více)

Prehistorická chobotnice, kterou probudily ze spánku podvodní exploze, ohrožuje přímořské město. Nastává boj na život a na smrt.   Italsko-americký koprodukční snímek Chapadla byl natočen díky popularitě krvelačných mořských příšer, kterou rozpoutaly slavné Čelisti. V akčních Chapadlech se začnou hromadit nevysvětlitelná zmizení různých lodí i lidí v oblasti jedné části kalifornského pobřeží. Lidské ostatky jsou následně nalézány ohlodané až na kosti, v nichž dokonce chybí i morek. Vědci tápou a nemají tušení, které zvíře by něco takového dokázalo. John Huston zde tvárnil dr. Turnera, který pojímá podezření, že firma, jež staví pod zátokou tunel, mohla vypustit do vody jedy a způsobit, že chobotnice zmutovala do obrovských rozměrů. A právě v ten moment se vydává na moře velká skupina plachetnic se spoustou dětí, mezi nimiž je i Turnerův synovec Tommy. Dr. Turner, Tillie Turnerová (Shelley Winters) a Will Gleason (Bo Hopkins) se v doprovodu ochočených zabijáckých velryb vydávají na moře, aby příšeru našli a zničili. Ve vedlejší roli chamtivého developera, jehož stavba obrovitou chobotnici probudila, se zde objevuje Henry Fonda. (oficiální text distributora)

Aluska88

Ještě předtím, než Ovidio G. Assonitis zplodil do stále se rozrůstající, hnijící a páchnoucí jámy plné znetvořených mutantů, které se jen ztěží dá nazývat filmy, otřesnou kreaturu v podobě Piraňi 2, natočil o něco méně horší dílo o zabijákovi z vodních hlubin. Film sám o sobě je natočen poměrně snesitelně, ale jeho nejslabší stránkou je scénář a děj. Ten je totiž podáván velmi vlažně, a docela nezáživně. Chybí nějaké prvky napětí, strachu či očekávání v dalším vývoji. Spousta dialogů je pronášena zcela nezaujatě, bez prvku napětí, jakoby bylo normální a zcela běžné mít v přímořském letovisku obří chobotnici, která likviduje návštěvníky. Ten nejdramatičtější projev v Chapadlech tak zůstává pouze ve velmi vydařené hudbě. Jinak se domnívám, že tento film předvedl zcela zlomový nápad, jak nebezpečného predátora přemoci. Nepodílel se na něm totiž žádný z obvyklých způsobů, jako použití zbraní, podmořské výbuchy či lidská vynalézavost:) "Je to jen zvíře, zaskočené lidskou hloupostí." ()

tron

Chobotnice a im spriaznené tvory sú pre horor ideálne stvorenia. obludné, desivé, fascinujúce a veľmi zvláštne. Bohužiaľ, v tomto horore si ústrednej chobotnice príliš neužijete, zrejme pre nedostatočný rozpočet. Mínusom je i neujasnenosť ohľadom titulného hrdinu. Na tento post kandiduje hneď viacero osôb, no majú čudne rozmiestnený priestor. Niektorí sú z úvodu nedôležití a nakoniec im patrí akčné finále, iní od začiatku pôsobia ako ústrední hrdinovia a na konci zmiznú z deja a už sa nevrátia. Napriek tomu Chápadlám nechcem uprieť aspoň náznak atmosféry (nočný útok na loď), snahu o herecké výkony, slušné technické prevedenie a nečakané finále. ()

darkrobyk

Vcelku příjemný dobrodružný snímek nesoucí se na vlnách nejen žraločích hororů. Kde se obří chobotnice vzala, není zcela jasné. Možná za tím stála firma Trojan se svými podmořskými testy před spuštěním vrtu, možná firma Trojan s chemikáliemi, které během testů používala. Nakonec je to jedno. Jsou tu chapadla, kterých si kromě konce divák užije jen sporadicky (pouze jedna oběť je jimi viditelně omotána kolem dokola), spousta mrtvol (tedy nějak jsem nezaregistroval, že by měly vysátý morek z kostí), dětský závod plachetnic a chytré kosatky, co by mohly zasáhnout proti nevítanému hlavonožci. Ten je sice na jídelníčku především vorvaňů, ale ani kosatky chobotnicí zcela nepohrdnou. Mezi oběťmi jsou i postavy, u kterých by to divák nejspíš nečekal. Jednou z nejnapínavějších je scéna závodů. Zatímco čekající rodiče se smějí vtipům, na jejich děti útočí chobotnice. Vše divák sleduje prostřednictvím prostřihů za doprovodu temné hudby. Jasně, mohl to být masomlejn plný gejzírů krve a rozervaných těl, mně ale tentokrát náznaky a prostor pro divákovu fantazii nevadily. Snímku by však prospělo výrazné zkrácení. Dnešní divák zmlsaný digitálními efekty film možná nepobere, jako oddechovka to ale jde. ()

ClintEastwood

Na dobu vzniku natočeno celkem dobře. Film má i slušnou atmosféru a kvalitní herecké obsazení, ale to je asi tak vše, co se dá pochválit. Je to strašně hloupé, zdlouhavé, často nudné a nehodící se hudba vše jen podtrhuje. Další film, který se v polovině 70. let chtěl svézt na úspěšné vlně nedostižných Čelistí. ()

Bloody13

Tentacles byly jedním z mých prvních hororů, a do dneška platí pro mě za jeden z nejlepších filmů o vraždících chobotnicích. Vždyť kde jinde vám ihned v jeho úvodu zemře malé dítě?! Některé scény řvou umělostí (jako třeba noční útok na loď), ale nechybí jim určitá dávka napětí. Za zmínku ještě stojí silné herecké obsazení, nádherné prostředí, ale především skvěle padnoucí ústřední hudební motiv, který jsem si ještě dlouho po shlédnutí broukal. Kosatky rules! ()