Chapadla

Tentacoli

Tentacles

Horor / Thriller / Sci-Fi

Itálie / USA, 1977, 102 min

Pravděpodobně druhý nejlepší film o přerostlých nebo masožravých chobotnicích. Pravdou je že jich nějak moc není. Máme tu Beast z roku 1996 kterej byl dobrej ale značně nedodělanej. No a pak tu máme asi nejlepšího zastupitele žánru It came from beneath the sea. Pak už tu jsou většinou průjmy typu Octopus či Kraken. No a jelikož umě chobotnice zatím nijak extrémně nezabodovaly tak jsem do tohohle šel s tím že to bude zábavný nicméně zapomenutelný béčko. Ono to nemá k tomu daleko. Ale je to celkem sympatické. Klasickej příběh, a klasická naháněčka ke konci. To je prakticky všechno co jsem si dokázal z tohohle zapamatovat. Rozhodně mluvím jinak vidět to v 10 letech, ale dneska to nijak moc nezapůsobí. Ale chobotnička je celkem pěkná, a její rozkousání je celkem úsměvné. Co musím zmínit je parádní hudba která neměla chybu.(5.3.2012)

• Aluska88

Ještě předtím, než Ovidio G. Assonitis zplodil do stále se rozrůstající, hnijící a páchnoucí jámy plné znetvořených mutantů, které se jen ztěží dá nazývat filmy, otřesnou kreaturu v podobě Piraňi 2, natočil o něco méně horší dílo o zabijákovi z vodních hlubin. Film sám o sobě je natočen poměrně snesitelně, ale jeho nejslabší stránkou je scénář a děj. Ten je totiž podáván velmi vlažně, a docela nezáživně. Chybí nějaké prvky napětí, strachu či očekávání v dalším vývoji. Spousta dialogů je pronášena zcela nezaujatě, bez prvku napětí, jakoby bylo normální a zcela běžné mít v přímořském letovisku obří chobotnici, která likviduje návštěvníky. Ten nejdramatičtější projev v Chapadlech tak zůstává pouze ve velmi vydařené hudbě. Jinak se domnívám, že tento film předvedl zcela zlomový nápad, jak nebezpečného predátora přemoci. Nepodílel se na něm totiž žádný z obvyklých způsobů, jako použití zbraní, podmořské výbuchy či lidská vynalézavost:) "Je to jen zvíře, zaskočené lidskou hloupostí."(19.7.2011)

Ač to tak na první pohled nemusí vypadat, Chapadlům se nedá upřít dost zajímavý přístup ve vyprávění příběhu a řešení některých scén... Je to sice subžánrová vykrádačka a samotná chobotnice je na obrazovce opravdu tristní kombinací detailů živého zvířete, pár gumových chapadel se kterýma někdo plácá do vody a nebo prostě jen cákající vody, ale relativně nápaditý přístup z toho udělal vcelku koukatelnou jednohubku.(17.10.2014)

Tentacles síce zďaleka nedosahujú mieru zábavnosti Assonitisovho o štyri roky mladšieho, žalostne nedoceneného a nepochopeného Piranha Part Two: The Spawning, stále však ide o sympatický béčkový animal horor, kupodivu aj s veľmi slušným hereckým obsadením. Dobré momenty sa tu striedajú s tými slabšími - keď som videl, ako divná maketa hlavy chobotnice, vytŕčajúca z morskej hladiny úctihodnou rýchlosťou prenasleduje jachtu, pričom je evidentné, že je ťahaná povrazom za motorovým plavidlom neveriacky som krútil hlavou, ale na druhej strane napríklad záverečná scéna s kosatkami celkom ušla.(28.7.2011)

Na dobu vzniku natočeno celkem dobře. Film má i slušnou atmosféru a kvalitní herecké obsazení, ale to je asi tak vše co se dá pochválit. Je to strašně hloupé, zdlouhavé, často nudné a nehodící se hudba vše jen podtrhuje. Další film, který se v polovině 70. let chtěl svézt na úspěšné vlně nedostižných Čelistí.(26.7.2014)