Muž ve stínu

Muž v tieni

Ghost Writer

Thriller / Mysteriózní

Francie / Německo / Velká Británie, 2010, 128 min

Muselo to přijít.. Polanski si mě tentokráte až tak moc nezískal.. Tenhle chlapík nikdy neskončí v poli poražených, nikdy nebude rutinérem, ale v tomhle případě (i když všechno vypadá zajímavě a záhadně) šlápnul vedle. Po formální stránce nelze než chválit, ale dějově jednoduše nestačí. Muž ve stínu nevykazuje tvůrcovu předešlou rafinovanost a mysterióznost, chybí nápad i tempo a jakákoliv intenzita a doznívání po samotné projekci!!(12.2.2011)

Polanski natočil další ze svých úchvatných kousků. Působivá studiu síly textu, kvůli kterému je někdo ochoten i zabíjet se současným pohledem na proměnlivé politické vody, v kterých je politik závislý na schopnostech lidí okolo něho. Působivá atmosféra, která dává divákovi pocítit podstatu osamění a všudypřítomná paranoie, se z filmu ani na minutu neztrácí. Je úžasné sledovat, jak Polanski úmyslné volí obrazy (kontrast člověka čekající na svůj osud se studeným a depresivním počasím, budovami), architekturu budov, ladně na ně navazuje a neuhýbá. Chladná vypočitatelnost a vybroušená schopnost manipulace s divákem a jeho myšlením. Kdyby tu nebylo okatě digitální okno nebo zbytečné hledání v googlu, den po uvedení je to klasika. Takhle, si na to Muž ve stínu chvíli počká... PS:schválně, kdo jste si celou dobu víc všímali Ewana a jeho spisovatele, než samotného (což dokazuje i závěrečný záběr) nosného prvku příběhu, memoárů? PPS: je to celé "jen" deprese, z beznaděje k systému, kde vyhrává ten, co víc obětuje nebo chce více získat?(25.8.2010)

Velmi kvalitní mysteriózní thriller, který drží diváka v neustálém napětí a nabízí mu zajímavou a nenudící 2 hodinovou podívanou. Nechybí také výborná, skoro hravá hudba, ze začátku i trochu humoru a pak hlavní postava, které snad nejde nefandit, přestože riskuje a vystavuje se nebezpečí o 106. Na druhou stranu, je zde i slušná porce naivity v podobě až poněkud úsměvně snadného vyhledávání a získávání informací (za to 1* dolů), no a pak až trochu moc stylový konec, ale z tohoto chvilkového opojení je divák velmi rychle a ostře probuzen (alespoň já jsem to nečekal). Celkově silné 4*, příjemné překvapení.(2.7.2013)

Je to zvláštní, zatímco někdo dokáže dokončit velmi dobrý film i z vězení, jiní točí tak, že by zasloužili do něj zavřít.. Číst "duchem" napsaný životopis nějakého českého ministerského předsedy, pravděpodobně zemře můj dávivý reflex po pár stránkách vysílením. To americký zločinec Polanski poslal E.McGregora lovit memoáry do ostrovního "Šangri-La naruby", kde v hitchcockovském stylu představuje MacGuffina tajemství původního rukopisu a plachta ponurého tajemna je důmyslně rozprostřena přes vlastně zcela normální věci. Ve snadno rozpoznatelné paralele se současnými osobními problémy autora pak nechybí vhodně zakomponovaný humor, postupné zahušťování atmosféry či nepokrytě protiamerický a protiblairovský podtext, načež vše vyvrcholí vskutku netradičním (ale nejpravděpodobnějším) koncem, připomínajícím nejen svou fatálností úvodní znělku Večerníčku. A teď mě omluvte, jdu si vygooglovat na stránky CIA, kdo ve skutečnosti zavraždil Kennedyho, co přistálo 1947 v Roswellu a kolik ročně posílá americké ministerstvo obrany na účet Míši Baye. Kdybych pak dlouho nic nenapsal, poslali mě za Polanskim..(9.6.2011)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $15,541,549Tržby Celosvetovo $63,241,549Tržby za predaj DVD v USA $4,211,788 //počet predaných kusov 255,571Roman Polanski dokáže z nijak prevratne húževnatého príbehu žmíchať maximum, hlavnou devízou sa tu stáva napätie a celé to stojí na veľkej hereckej opore v podaní "spisovateľa" Ewana McGregora ten je brilantný, úloha mu fakt sadla, samozrejme že ostatný známi herci tiež využívajú svoj priestor na to aby vniesli do svojich úloh to najlepšie a darí sa im to po celý čas. Tento komorný thriller sa nesie po celý čas v jednej vlnovej dĺžke bez väčších výkyvov, diváka drží na dištanc a len po kúskoch objasňuje o čo sa jedná, poctivo natočený film. /videl v kine: 80%/ (videl na festivale Art Film Fest 2010)(19.6.2010)

• - Ačkoliv byl Roman Polanski během post-produkce filmu zatčen, tvorba nadále pokračovala. Pokyny vydával přímo ze švýcarského vězení a v něm dokončil i závěrečný sestřih. V době, kdy si film odbyl svou premiéru, pobýval režisér Polanski v domácím vězení. (StarsFan)

• - Langův pobřežní dům byl celý natočen ve studiu. Pohled na Cape Cod z okna byl dotvořen počítačově. (StarsFan)

• - Hokejový zápas z NHL, ktorý je vysielaný v televízii, bol stretnutím medzi Vancouverom Canucks a St. Louis Blues z 23. januára 2008. Komentátorom bol hokejovým fanúšikom dobre známy Jim Hughson, ktorý menoval švédskych hráčov, a to Markusa Näslunda, Mattiasa Öhlunda či dvojičky Henrika a Daniela Sedinovcov. (MikaelSVK)