Muž ve stínu

Muž v tieni

Ghost Writer

Thriller / Mysteriózní

Francie / Německo / Velká Británie, 2010, 128 min

Lidský profil páně Polanského je mi zcela u řitě, ale jeho režisérský se mi delší dobu nějak nezdá. Je to sice lepší, než extra nudný Olivver Twist, ale zase taková pecka to není. Půl filmu nevíte, kdo je kdo a co se vlastně děje, furt prší, jen se mluví, nic moc. Druhá půlka je trochu lepší, ale krom řeči o frontách na letišti a závěrečné scény je to taky prázdné. Škoda, potenciál by byl(26.7.2010)

Stísněná atmosféra, limitované a "vylidněné" prostředí filmových lokalit, pocit spiknutí, velice Hitchcockovské, skvělá hudba (Alexandre Desplat), skvělá režie. Na konci jsem měl pocit, který už se o mě neotřel hodně dlouho, pocit absolutního filmového opojení, který mě již dlouhou dobu míjel. Pokud se odtrhneme od politického aspektu filmu, je třeba uznat že THE GHOST WRITER je především film pro film a funguje skvěle. Odsípá, má velmi solidní tempo, kde je divák okamžitě ponořen do děje s okamžitým rozjezdem a Polanski ho drží 120 minut v kleštích, je to svým způsobem kouzelné a je to přesně to, co podvědomě od filmu / thrilleru chci. Libil se mi i Polanskiho osobní otisk ve filmu v momentě, kdy se Lang nemůže vrátit do Británie, protože by byl souzen. Pro mě asi film roku 2010!(21.12.2010)

Pošmourná atmosféra a především skvělý vizuál, v němž je zabalen nepříliš strhující a akční příběh. Snímek je pojat velmi civilně, s přirozenými dialogy a výborným Ewanem McGregorem, na jehož charakteru a výkonu v podstatě stojí celý děj. Všichni jsme možná až příliš navyklí na hollywoodské akční a thrillerové blockbustery, kde vystřílené kulky tříští o zem, mega drsní hrdinové trousí hlášky jednu za druhou a brutality se meze nekladou. Když se nám potom před zraky dostane civilní politický thriller, podvědomě čekáme, kdy začne našlapaný děj, honičky a objeví se drsní borci s brýlemi a bouchačkou za pasem. Muž ve stínu je přesně opačný. Takže, pokud příliš očekáváte dynamický styl a ohromující podívanou, budete nejspíš zklamáni. Osobitý snímek, který však nejspíš spousta nedokáže ocenit pro jeho nenápadné zpracování a skromnost.(27.2.2012)

Polanskeho filmy mali vždy dosť ďaleko od stereotypných klišé a nechcem povedať, že tento sa k ním z jeho tvorby približuje najviac, ale má najbližšie k normálnosti. Aj keď príbehom a teda hlavne pointou a rozuzlením si určite servítku pred ústa nedáva, nemôžem sa zbaviť pocitu, že bol film natočený len pre potrebu zaujať vďaka aktuálnosti témy alebo z dôvodu dlhšej autorskej odmlky. Politická zápletka sa vykryštalizuje k thrillerovým čtám až v samotnom závere a dovtedajšie pokusy o drámu mali slušný spád len vďaka hereckým zručnostiam všetkých zúčastnených. 75%.(27.7.2010)

Tak jsem si říkal jakou skvělou detektivku Polanski natočil. Příběh zpočátku slibuje zajímavou zápletku, ale filmu spíš vévodí ponurá a izolovaná atmosféra vylidněného ostrova a počasí tak chmurného, až je z toho zima i v teple obýváku. Takovou lezavě studenou atmosféru měly staré detektivky s Sherlockem Holmesem a Polanskému se daří něco podobného navodit v kulisách přítomnosti. No a pak přijde ta dlouho očekávaná pointa, kvůli jejímuž utajení se toho muselo tolik napáchat a… nic. Když Ewan pronese ono velké zjištění řekl jsem si jen:“A to je celý?“ Ano je. Tak nic. Jinak se mi na filmu líbil ten domeček, pro mě osobně obydlí snů.(5.10.2012)

• - Ačkoliv byl Roman Polanski během post-produkce filmu zatčen, tvorba nadále pokračovala. Pokyny vydával přímo ze švýcarského vězení a v něm dokončil i závěrečný sestřih. V době, kdy si film odbyl svou premiéru, pobýval režisér Polanski v domácím vězení. (StarsFan)

• - Muž ve stínu je natočen na motivy knihy "The Ghost" od nejlépe prodávaného britského autora Roberta Harrise. Kniha vyhrála hlavní mezinárodní cenu za Nejlepší thriller roku 2008. Autor Harris se podílel i na její adaptaci na filmové plátno. (Taninaca)

• - Postava Ewana McGregora nebyla ve scénáři pojmenována, v závěrečných titulcích se objevuje pouze jako "Duch". Ewan McGregor si svou postavu pro sebe pojmenoval Gordon McFarquor. (StarsFan)