Muž ve stínu

Muž v tieni

Ghost Writer

Thriller / Mysteriózní

Francie / Německo / Velká Británie, 2010, 128 min

Je to zvláštní, zatímco někdo dokáže dokončit velmi dobrý film i z vězení, jiní točí tak, že by zasloužili do něj zavřít.. Číst "duchem" napsaný životopis nějakého českého ministerského předsedy, pravděpodobně zemře můj dávivý reflex po pár stránkách vysílením. To americký zločinec Polanski poslal E.McGregora lovit memoáry do ostrovního "Šangri-La naruby", kde v hitchcockovském stylu představuje MacGuffina tajemství původního rukopisu a plachta ponurého tajemna je důmyslně rozprostřena přes vlastně zcela normální věci. Ve snadno rozpoznatelné paralele se současnými osobními problémy autora pak nechybí vhodně zakomponovaný humor, postupné zahušťování atmosféry či nepokrytě protiamerický a protiblairovský podtext, načež vše vyvrcholí vskutku netradičním (ale nejpravděpodobnějším) koncem, připomínajícím nejen svou fatálností úvodní znělku Večerníčku. A teď mě omluvte, jdu si vygooglovat na stránky CIA, kdo ve skutečnosti zavraždil Kennedyho, co přistálo 1947 v Roswellu a kolik ročně posílá americké ministerstvo obrany na účet Míši Baye. Kdybych pak dlouho nic nenapsal, poslali mě za Polanskim..(9.6.2011)

Od Polanského mám nejradši právě tyto napínavé thrillery, protože navodit paranoidní atmosféru neznámého nebezpečí umí z režisérů asi nejlíp. Pochmurné počasí a bezůtěšná příroda dodává tomuto filmu taky hodně, stejně jako parádní hudba. Herecky taky zvládnuté, no prostě nevím co vytknout.(7.8.2010)

Až na podivný a nedomyšlený konec (což se už ale dostatečně rozebralo v diskuzi za přítomnosti několika chytráků, kteří mudrovali, ale nic nevysvětlili) výborný evropský komorní thriller s ověřeným McGregorem (který se už stal mým osobním oblíbencem - není nad jeho angličtinu a opravdu dokonale prosté herecké výkony) a Brosnanem v roli, u které bych nečekal, že mu tak padne. Vše se odehrává na "krásném" depresivním upršeném východním pobřeží USA, místě, které mně svojí vyzařující aurou tajemnosti a neodhalených záhad okamžitě zcela dostalo a hned bych se tam nastěhoval (ještě, že se něco takového dá najít i blíže - Normandie či Anglické slapy a skalnaté pobřeží). Díky tomuto faktoru KDE tak film dostává přirozenou atmosféru, Polanskiho styl ji jenom podporuje a do toho ještě hraje Desplatova vynikající muzika. I takto lehce se rodí dobré filmy, a Polanski nám přestírá nebezpečný svět politiky, plný zrad a intrik. Nakonec se dostavuje dost překvapivá pointa a.... blbý konec (aspon ty titulky byly stylové). A taky jedna dobrá scéna posílání papírku. Možná i kvůli tomuto mínusu "jen" 4. Jinak nadmíru spokojen(27.12.2010)

Pomalé a dějově poněkud prázdnější, avšak jinak velice intenzivní drámo, ve kterém Obi-Wan fuckuje, Olivia Williams nalézá sex-appeal a Brosnan sbírá sympatie poztrácené svými posledními bondovkami. Polanski stále umí... 7/10 P.S.: Zajímalo by mě pojetí Kevina MacDonalda. Co takhle remake? ;)(24.6.2010)

Jedna se o Polanskiho, takze samozrejme kvalitka a po mizernym Twistovi se zase vraci ve velkym. Film nastesti neni prilis politickej, zameruje se hlavne na pana ghost writera, coz je jedine dobre. No a samozrejme postupne zacina na povrch vyplouvat spina a napeti houstnout. A to se nastesti dari Polanskimu udrzovat po celejch tech trochu zbytecnejch 130 minut. Navic vsichni herci bezchybny. Mel jsem s filmem jedinej problem, proste jsem tak nak moc nepobral, co to tam vlastne tak zasadniho resi, kdo co teda vlastne proved a co melo bejt tak zlomovyho na zaverecnym odhaleni. Coz ale zas tak nevadi, jelikoz je film zkratka skvele natocenej, paradne zahranej a po celou dobu napinavej a to, ze to je z myho pohledu lehce o nicem, je detail, kterej mi nezabranil se tech 130 minut dobre bavit.(21.7.2010)

• - Jelikož nemohl režisér Polanski vstoupit na území Spojených států, za stát Massachusetts se ve filmu vydává Německo, ve kterém natáčení 3 měsíce probíhalo. Aby záběry vypadaly důvěryhodně, použila se řada detailů, například americká auta, značení, dřevěné domy či komparz pocházející z USA. (StarsFan)

• - Langův pobřežní dům byl celý natočen ve studiu. Pohled na Cape Cod z okna byl dotvořen počítačově. (StarsFan)

• - Hokejový zápas z NHL, ktorý je vysielaný v televízii, bol stretnutím medzi Vancouverom Canucks a St. Louis Blues z 23. januára 2008. Komentátorom bol hokejovým fanúšikom dobre známy Jim Hughson, ktorý menoval švédskych hráčov, a to Markusa Näslunda, Mattiasa Öhlunda či dvojičky Henrika a Daniela Sedinovcov. (MikaelSVK)