Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. (oficiální text distributora)

voleman

Sice pěkně zrežírovaný a příběhově velmi originální, ale na konci se mi zdálo že filmu docházel dech a začal mě pak i trochu nudit. Ewan McGregor je jako obvykle vynikající a Brosnan je také dobrý, i když se ve filmu opravdu na moc dlouho neobjeví. Hudba je sice poměrně nenápadná, ale zato dosti podařená. Kdyby si i konec dokázal udržet mojí pozornost stejně jako začátek, určitě bych šel už jen kvůli zajímavému a originálnímu námětu s kvalitní režii mnohem výš. 65% ()

bloodvomit

Promyšlený i když ne úplně dotažený příběh (záměrně?). Snímek má téměř všechno je tajemný, napínavý, záměrně matoucí s kvalitní kamerou a velmi dobrou atmosférou. McGregor, Brosnan i jeho žena hrají výborné drama (Belushiho bych nepoznal!!!) a navzdory stopáži uteče film jak voda a po zosobnění se s postavami je člověk napnutej jak struna u piana jak to všechno dopadne. Po retrospektivním přemýšlení o filmu jsme s přítelkyní došli k závěru, že chybí odpovědi na pár otázek, ale těžko říct kde je zakopanej pes. Kažodpádně se jedná o kvalitní film, kterej doporučuju milovníkům tajemnejch thrillerů ;-) ()

ZkuKol

Polanskimu točení filmů z domácího vězení poměrně jde. Ne, že by ohrožoval vlastní klasiky, ale rozhodně se mu daří být zajímavý a zábavný vypravěč. Tenhle politický thriller sice mohl být o něco kratší, Polanski si mohl odpustit některé "wtf obsazení" (nevím jak to popsat, ale jde o divné nebo vyloženě špatné herce v pro ně naprosto nesedících charakterech, je možné to vidět i v Deváté bráně), ale pořád je příběh napínavý, má mnoho zákrutů (i když některé jsou předvídatelné) a hlavně typickou Polanskiho nervózní atmosféru (kamera, soundtrack, téma). Takže pokud máte chuť na trochu špíny z Downing Street 10, doporučuju. Novou Čínskou čtvrť však nečekejte (už proto, že starému pánovi dělá trochu potíže uvěřitelnost a logika). Mladý spisovatel přijme zakázku přepsat paměti bývalého premiéra, netuší ovšem, že ho čeká zástup kostlivců, supů a banánových šlupek, na kterých je těžké neuklouznout... 75% ()

Ploutev

Jestli ty nezletilé společnice pana Polanskiho byly tak "suché" jako tenhle politický thriller tak si zřejmě moc neužil. ()

skinnee

Po filmovej stranke a atmosfericky vypracovane dielo ale co sa deja tyka nuda...pre mna bol podany takym sposobom, ze sa ma nedonutil rozmyslat nad konspiracnymi teoriami ako kto a s kym. Uplny zaver bol jasny lebo tomu "akoze" zaveru s proste nedalo verit. ()

BMAJTZ

Je třeba ocenit vizuální stránku celého filmu, která na mě od začátku do konce působila velice depresivně, což celému filmu dodává jenom na kráse. Mno a co se celého zbytku filmu týče připouštím, že tohle asi nebyl úplně šálek mého čaje. Nějak mi to nesedělo, neorientoval jsem se a bez nerušeného sledování bych se i ztrácel. Herecky je to samozřejmě na nadprůměrné úrovni a to obou hlavních protagonistů. Jednou z velkých mínusů je i spousta prázdných míst a hromada nicneříkajících dialogů, u kterých jsem se mnohdy docela nudil. Musím ještě zmínit závěr, který jsem opravdu nečekal, mno a to je asi tak všechno. Příběhově mi to přišlo nevýrazné proto mě to nijak zvlášť neoslovilo, ale chápu, že mnoha lidem se to bude líbit víc než mě. ()

slovan1

Tady plně souhlasím s Malarkeym. Na thriller poměrně nulové napětí, mysterioznost to jakousi mělo ale celkově nudné. Nervozně jsem pokukoval jak film putuje ke svému konci a nějaké pořádné vysvětlení nebo spíše překvapivé vyústění se nedostavovalo. Takže napnutý jak kšandy jsem vůbec nebyl a koncem jsem zklamaný. Jistě, že pro některé to bude "lahůdka" a kdo ví co, ale já měl o filmu představy, ve kterých jsem se zmýlil a mé "oko divákovo" nebylo potěšeno. Když už se něco mohlo začít dít, tak to vyšumělo do prázdna a já si povzdechl... Polanski je zde dobrým manipulátorem, ale u mě neuspěl. Za dobré herecké výkony a depresivní počasí si to 2 hvězdy zaslouží. ()

LuciusWlk

Očekával jsem více, než jsem v tomto případě dostal. Nemůžu si pomoci. Politické téma může být zajímavé, ale nemělo by být nudné. Celkově se film táááhl a očekávané drama se nekonalo. Pointa žádná, závěr sice překvapivý, ale nijak zvlášť zajímavý. P. Brosnan navíc pro mě nebyl v tomto případě uvěřitelný. Role politika mi k němu nějak nesedí a měl jsem pocit, že přehrává. Chybělo mi jakékoli napětí a pronásledování "stína" na trajekt to zrovna nezachránilo. Pro mě zklamání! ()

Cejny

Že bych z toho byl dvakrát moc odvázanej, to se rozhodně říct nedá, ale své kouzlo tento snímek rozhodně má. Musím se přiznat, že to na mě bylo až moc dlouhé a roztahané, stále ve stejném tempu. Naopak se mi moc líbila pochmurná atmosféra na ostrově i celá vizuální a hudební stránka filmu. Stejně tak i fakt, že na rozuzlení příběhu jsem si musel počkat až do samotného závěru. 65 % ()

Marty89 odpad!

Kdyby se jednalo o epizodu 20 minutového seriálu, řekl bych si, že je špatná a v duchu jí udělil 2*. Natáhnout ale námět na dvě hodiny, to už vyžaduje od autorů pořádnou porci masochismu. Z místních hodnocení pak musím usuzovat, že je něco špatně se mnou nebo většinou populace. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tak hloupoučký film, jako je tenhle, si prostě hodnocení nad 70% ani omylem nezaslouží. Proč? Jednoduše proto, že zhruba 100 minut se naprosto nic neděje a nakonec dojde k rádoby šokujícímu odhalení, u kterého jsem si jenom řekl: No a co?. A co proboha to označení thriller/mysteriózní? To si snad někdo dělal srandu, ne? Odpad jak vyšitý a už to nebudu rozmazávat. ()

sedm.1

Rozhodně zajímavý a zvláštní film, kde je znát Polanskiho filmový um té nejvyšší kvality, především pak co se navozením podmanivé, zároveň ale i syrové a nevlídné atmosféry týče, ale jistě hodně zabodoval i skvělým castingem a rafinovaným odvyprávěním zápletky, která i přes chvilkově až neúnosně zbytečné natahování udrží diváka v napětí až do závěrečného nečekaného rozuzlení. Bohužel, výsledný dojem mi ale nakonec nejvíce srazila právě závěrečná pointa, která sice byla dost překvapivá, zajímavá a jistě ne nesmyslná, ale prostě pro mě neměla tu správnou údernost, funkčnost a přesvědčivost. Jinak, jak příliš nevyhledávám filmy s politickým podtextem, příběh bývalého britského premiéra mě hodně oslovil a i přes poměrně širokou politickou angažovanost a hantýrku to bylo celé odvyprávěno velmi sympaticky, tedy polopaticky a srozumitelně i pro diváky neholdující této společenské "disciplíně", což u tohoto druhu filmu vnímám jako hodně velké plus. Na Muži ve stínu je zkrátka znát, že ho natočil mistr oboru, chvílemi to možná bylo až příliš profesorsky chladné a nezáživné, ale jako celek tento snímek rozhodně nenudí, ovšem pro masové publikum rozhodně určen není. Ale vlastně který Polanskiho film je, že? ()

kenkaku

Ano, začátek se jevil jako celkem nudná blbina (a prakticky zapnul jsem ho jen proto, že Ewan). Postupem času se ale děj začíná příjemně (tedy na mou mozkovou kapacitu dostatečně zřetelně) a dostatečně rychle posouvat kupředu v něco co upoutalo mou pozornost na celé dvě hodiny a ani jedno jsem se přitom nepodíval na hodinky (u mě známka že mě to co vidím nebaví). Za mě je The Ghost Writer nádhernou ukázkou filmu pro normálního diváka co chce vidět zajímavý film (takového co nepotřebuje k popisu co právě viděl tunu bonmotů ani spoustu cizích slov nebo psychologický rozbor ;)). Z pomyslného maxima u mě film ztratil jet naprostým závěrem. Ne tím "rozuzlením" (to se dalo čekat už dřív), ale tou úplně poslední scénou. Nějak jsem nepochopil proč (buď to mělo být naivně pitomoučké celé, nebo tvrdě logické... každý kdo film viděl pochopí co myslím: buď povím že vím a povím to všem - ne jednomu nebo nepovím vůbec, protože už kvůli tomu nějaká ta mrtvolka padla). ()

Lukoboss

R. Polanski samozřejmě ví, jak na to, a na filmu je znát, že měl v rukách otěže zkušenej režisér. Co se týče zápletky a příběhu, tam je to o něco horší, protože když jako divák jsem schopnej do půlky filmu odhadnout, co z toho asi vyleze a kde je jádro pudla, není to dobře. Se stopáží se nešetřilo, mohla být klidně o 15-20min kratší, o to víc se ale tvůrci mohli vyžívat ve svých pochmurných obrazech (prostředí ostrova i dům). Jedna věc mě tam ale otravovala hodně - hudba. Někoilkrát jsem si v průběhu řekl: "Sakra, proč je tam soundtrack jak z Harryho Pottera???" A hle, A. Desplat dělal hudbu k tomu malýmu čarodějovi hned 2x, jenže sem se to nehodilo prostě. 3,5/5* ()

herr_carter

Nebýt toho rozvleklého a nekončícího plácání jater zhruba od 10. do 110. minuty, dám víc - takhle prostě ta hezká pointa v závěru a místy napínavý průběh prostě zaniká v propadlišti dějin a pouze se připojuje k desítkách a stovkám dalších filmů, kde je podtext CIA, či vysoké politické kruhy, či obojí naráz - navíc McGregor na mě v každém snímku působí jako rychle zabírající prášky na spaní...................moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Maynard.

Hodně zdařilej, hodně napínavej a hodně mysteriózní kousek. Přiznám se, že Polenského tvorbu nemám nijak hodně zmáknutou, cca 5 filmů sem viděl. Topka je jednoznačně Pianista. Není to uplně rejža pro moje oči. Ale tenhle kousek se mu vydařil. Asi je to tím, že tady hraje Ewan, což je můj velkej favorit. Od začátku divák neví na čem je, jen ví, že něco není uplně v pořádku. A tenhle pocit si sebou neseš po celej film až do uplnýho konce, kterej se hodně povedl. PS. Za všecko můžou ženy :o) ()

Spike23

Při sledování jsem si celou dobu připadal mezi všemi těmi obrazy, luxusním barákem u moře, pochmurnou atmosférou, napětím a politikou, která se jako téměř základní element filmu nakonec ani tak moc důležitou nezdála být, jako bych hrál nějakou adventuru. Všechno sedělo - vychutnával jsem si snad každý dialog, kterých tu bylo mimochodem opravdu dost, ani trochu mi nevadilo pomalé tempo, za které jsem byl naopak velmi rád, Ewan McGregor, vzhledově i chováním jako učebnicový příklad hlavního hrdiny, neúspěšného spisovatele, který se z naprosté relaxace dostane hluboko do konspirace, o které se mu v životě nemohlo ani zdát a každou minutou čelí většímu nebezpečí. Úžasný film, u kterého stojí za to se zamyslet a vychutnávat si vše co nabízí. ()

DavidS.

Politický thiller, kterému prosklený dům na pláži dodává rozměr neskutečna a tajemna...Přidejte náznak femme fatale, výborného McGregora, kameru i hudbu, ale bohužel také zcela za vlasy přitažené vyústění, které snad nemohl brát nikdo vážně...Že by si Polanski vyřizoval osobní účty s Amerikou? :) ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (více)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (více)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor