Reklama

Reklama

VOD (1)

Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

poz3n 

všechny recenze uživatele

Film se dá rozdělit na tři části. První (obsahující celou první polovinu filmu) se odehrává ve výcvikovém táboře a v podstatě sleduje jen souboje mezi dvěma jednotkami vojáků (trochu nuda). Druhou částí je útok na italskou vesnici, kdy film nabírá na spádu, ale celá akce působí chvílemi až komediálně a rádoby drsně. Třetí částí je pak závěrečný útok na německé jednotky na italské hoře, kde se film pokouší nahnat nějaké ty emoce usmrcením pár hlavních postav. No popravdě znám spoustu lepších válečných filmů z 60. let. Ďábelská brigáda by se mohla učit například od o 4 roky dříve narozeného válečného sourozence Vlaku. ()

progression 

všechny recenze uživatele

Výborný válečný film, který za pomoci hvězdného hereckého obsazení a atraktivního skutečného příběhu vytváří moc zajímavý mix válečného dramatu střihnutý velkou mírou nadsázky i všudypřítomným humorem. Tucet špinavců to sice není, ale obzvláště druhá polovina filmu stojí za vidění a scéna střídání stráží nemá chybu :-) ()

Reklama

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Klasický válečný film, o kterém jsem se dozvěděl teprve nedávno. A už podle herců jsem tušil, že půjde o válečňák v tehdejší době hitový. A opravdu tomu tak je. Půlka filmu se odehrává ve výcvikovém táboře, ta druhá je už ve válečné vřavě v Itálii. A nutno podotknout, že válečné scény jsou velmi hektické, hlavně ta na skále. Někdy to na mě ale působilo dost legračně, a to na vážnosti vůbec nepřidalo. Třeba přepad města, kdy vše šlo jak po másle, Němců zajato jak mravenců a přitom žádná ztráta. A dost mě udivila i mapa která byla několikrát v záběru, byla totiž někdy z padesátých let, kdy Německo bylo rozděleno. Ale i přes tyto zkraty je to po válečné stránce povedený film, na který se dívá svižně, proto dám vyšší hodnocení, také i za herce, kteří se mi velmi páčili. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Už dlouho jsem neviděl tak průměrný film ve všech směrech. Naplňuje přesně svoji škatulku válečného dobrodružství, ale nic nepřidává. Postavy povětšinou matné, a až na bromanci dvou seržantů, bez nějakého pozadí či příběhu. Akce typická pro daný typ filmů, tj. Němci se chovají jako naprostí idioti, a tak mají Amíci s Kanaďany lehkou práci. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

První hodina a čtvrt je strašně nudná podívaná na výcvik nevychovaných vojínů v táboře. Pak najednou nastane obrovský skok, když se děj ocitá v Itálii. Závěrečná bitva je už skvělá podívaná. Přesto to nemění mé pocity z počátku filmu, kdy asi 70% filmu jsou nezáživné. [794. hodnocení, 63. komentář, 72%] ()

Galerie (124)

Zajímavosti (7)

  • Kromě zmiňovaného názvu Ďábelská brigáda si po svém nasazení v Itálii vysloužila společná americko-kanadská jednotka také přezdívku Černí ďáblové, Brigáda černých ďáblů nebo Freddiovi bojovníci. Vojenské označení Ďábelské brigády bylo 1st Special Service Force, tedy 1. brigáda zvláštních služeb. Do boje se sice poprvé dostala v Itálii, ale její první bojové nasazení bylo předtím v rámci vylodění na ostrově Kiska v Aleutském souostroví u Aljašky, který okupovali Japonci. Ti se z něj ale bez boje ještě před vyloděním Američanů v naprosté tajnosti evakuovali. (Dzin01)
  • Mapa Evropy visící v plukovníkově kanceláři ve skutečnosti zobrazuje poválečnou Evropu. Dobře viditelné je na ní například Československo bez Podkarpatské Rusi nebo nově ustanovené polské hranice. (Arccos)
  • Hlavný hrdina Robert v podaní Williama Holdena nosí hodinky značky Longines Admiral Automatic. (dyfur)

Reklama

Reklama