Těsně před únorovým pučem u nás vznikla tato krásná, milá, vtipná historická komedie na kterou se rád podívám vždy. Není obsazena naší absolutní špičkou a je na ní vidět i po 60 letech od vzniku, že neměla ani moc velký rozpočet. Za to má humor a ponaučení pro diváky: ŽENSKÉ JSOU POTVORY A ANI ĎÁBEL JE NEUHLÍDÁ:-)(26.10.2007)

Adaptace jedné z Karlštejnských vigilií Františka Kubky je v jistém slova smyslu na dlouho posledním historickým filmem, který nebyl ještě poznamenán dobovým ideologickým schematismem. Vejražka jako pekelník je vynikající, rovněž někteří další ve vedlejších rolích, ale... Miluše Zoubková prostřednictvím vlivné ministerské protekce nahradila Vlastu Fabianovou, kterou prosazoval režisér Cikán, a díky tomu šel celý film do kopru. Škoda, mohla to být jinak vkusná středověká zábava.(13.6.2009)

Vynikající historická fraška s tradičně kvalitním hereckým obsazením. Historická/historizující látka byla po válce vděčným filmovým tématem. Zde se však povedlo vytvořit opravdu nadčasové dílo, které je svěží i po tolika letech. Vyzdvihla bych také dobové kulisy, které atmosféru filmu posouvají ještě o něco výše. Škoda jen toho "nepohádkového konce". Lstivá Alena sice neprozřela, ale byla po zásluze potrestána.(18.1.2008)

Jednoznačně dávám plný počet hvězdiček. Alena s Vejražkou byli oba spravedlivě potrestáni za svůj jeden velký hřích. Vejražka ztratí svou kouzelnou moc a Alena ho nakonec pustí k vodě a nakonec srdce Aleny nebude už patřit nikomu. Bude spáleno v jednom z pekelných kotlů. Určitě doporučuji všem kdo nechce prvorepublikovou klasiku aneb. červenou knihovnu.(18.6.2018)

Nádhera. Skvěle zahraný příběh, který jako by vypadl z Balzacových Šprýmovných povídaček. Jen zábavný příběh ze středověku, který nemá žádné sociální či vlastenecké podtexty je v čs. kinematografii raritou, která měla své následovníky až v uvolněných šedesátých letech. Takže vlastně není divu, že vznikl v tom krátkém mezidobí mezi koncem okupace a převratem v r. 1948. A k tomu ta výprava laděná do burgundské módy.(22.12.2016)

• - Režisér usiloval o to, aby hlavnú rolu Aleny hrala Vlasta Fabianová, ale na príkaz samotného námestníka ministra kultúry bola do roly obsadená Miluše Zoubková, ktorá si po natáčaní vtedajšieho ministra zobrala za manžela. (Raccoon.city)

• - Okrem jedného dňa sa celý film natáčal v Barrandovských ateliéroch. Jediná exteriérová scéna sa natáčala v Podbabskom údolí. (Raccoon.city)

• - Pre scénu pri stole bolo skutočne objednaných 40 pečených kurčiat, ktoré mohli herci následne skonzumovať. (Raccoon.city)