Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Platnéřský mistr Tomáš má mladou ženu Alenu, na kterou velmi žárlí. Jednoho dne Alenu spatří pán města a rozhodne se, že ji získá pro sebe. Aby měl volnou ruku k milostným pletkám, pošle mistra Tomáše na zkušenou do Flander. Žárlivý manžel si neví rady jak zajistit počestnost půvabné manželky po dobu své nepřítomnosti a nakonec přijme pomoc čerta, kterému za odměnu upíše duši. Čert v podobě mistra Ondřeje pracuje v Tomášově dílně a pilně hlídá Alenu před různými nápadníky a před pánem města. Nakonec se však do Aleny zamiluje sám a stane se jejím milencem. Za svou lásku je potrestán ztrátou nadpřirozených schopností, a proto Alenu přestane zajímat. A když se po třech měsících Tomáš vrátí, Alena přísahá, že dala čertovi tělo a duši jen proto, aby zachránila vlastního muže. Tímto přiznáním osvobodí Tomáše od smlouvy s ďáblem, ale zároveň se sama odsoudí do pekla. Ďábel získal její duši náhradou za Tomášovu a může se vrátit mezi pekelníky. Po paní Aleně zůstala jen černá díra ve stropě. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (58)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Adaptace jedné z Karlštejnských vigilií Františka Kubky je v jistém slova smyslu na dlouho posledním historickým filmem, který nebyl ještě poznamenán dobovým ideologickým schematismem. Vejražka jako pekelník je vynikající, rovněž někteří další ve vedlejších rolích, ale... Miluše Zoubková prostřednictvím vlivné ministerské protekce nahradila Vlastu Fabianovou, kterou prosazoval režisér Cikán, a díky tomu šel celý film do kopru. Škoda, mohla to být jinak vkusná středověká zábava. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Komedie zasazená do prostředí středověkého městečka, kam si výrobce zbroje, nožů a mečů Tomáš přivedl krásnou ženu, a protože kolem je spousta nápadníků, hlídá si ji jako oko v hlavě. Jenže musí odjet za prací do Flander a tak požádá samotného čerta, aby mu ji hlídal. Smlouva zní - uhlídáš-li mou ženu od nápadníků, dám ti svou duši. Jenže žena je žena a ta když chce, tak na ni ani čert nestačí. A když je žena ještě k tomu krásná, i čert její kráse podlehne. Velice příjemná, dobově kostýmová komedie, která sice nevyrazí dech, ale příjemně pobaví v zimní sychravé večery. Hudba: Dalibor C. Vačkář ()

Reklama

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Skvělá historická komedie o smlouvě s čertem, který je však na ženskou krátký, ne nadarmo se říká, že žena je plémě čertovské. Jak to tak vypadá, i naši dávní předci měli problémy jako dnešní muži, ženy zahýbaly a zahýbaly :-) U tohoto filmu se člověk nudit nemůže a den se mu jistě bude stát o poznání hezčí, i když bude venku lejt jak z konve :-) ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Nadprůměrná historická veselohra završuje celek českého historického filmu protektorátní éry. Alegorické vlastenectví s jasným protiněmeckým apelem, dojemné i burcující, je nahraženo kratochvilným (humorně odlehčujícím) pohádkovým prvkem scénáře i syžetu. Pro režiséra i řadu hereckých představitelů bylo očividně štěstím, že celé natáčení a posléze i uvedení do kin předešlo únorový puč. Řada dnes zcela zapomenutých, a přitom nikoliv nenadějných jmen je truchlivým svědectvím této bolestné skutečnosti. Jiná se tu napak objevila takřka poprvé a stala se trvalou součástí našeho poválečného hraného filmu. Vedle potměšilé Zoubkové herecky nejvíce ční začínající Vítězslav Vejražka. I dnes má toto dobově nadprůměrné, zdánlivě "lehké" až konzumně působící dílo vnímavému divákovi co nabídnout. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Nádhera. Skvěle zahraný příběh, který jako by vypadl z Balzacových Šprýmovných povídaček. Jen zábavný příběh ze středověku, který nemá žádné sociální či vlastenecké podtexty je v čs. kinematografii raritou, která měla své následovníky až v uvolněných šedesátých letech. Takže vlastně není divu, že vznikl v tom krátkém mezidobí mezi koncem okupace a převratem v r. 1948. A k tomu ta výprava laděná do burgundské módy. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • Pre scénu pri stole bolo skutočne objednaných 40 pečených kurčiat, ktoré mohli herci následne skonzumovať. (Raccoon.city)
  • Režisér usiloval o to, aby hlavnú rolu Aleny hrala Vlasta Fabianová, ale na príkaz samotného námestníka ministra kultúry bola do roly obsadená Miluše Zoubková, ktorá si po natáčaní vtedajšieho ministra zobrala za manžela. (Raccoon.city)
  • Okrem jedného dňa sa celý film natáčal v Barrandovských ateliéroch. Jediná exteriérová scéna sa natáčala v Podbabskom údolí. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama