Velmi pěkná komedie s jednoduchou zápletkou, která má díky čertovi chvílemi tajemnou atmosféru a ta se mi na filmu líbí nejvíc. Momenty, kdy čert rozmlouvá nebo se hádá s plamenem ohně, což je jakési jeho spojení do pekla, mám nejradši. Vítězslav Vejražka čerta hraje výborně. Snaží se být chytrým a přísným čertem, který sice na různé panáky kolem vyzraje, ale nakonec sám podléhá kouzlu paní Aleny. Že to dobře nedopadne je jasné. Film je mým oblíbeným, jeho pohádková atmosféra a tajemno na mě mají při každém shlédnutí velmi uklidňující účinek.(22.9.2012)

Pohádkově laděná historická veselohra ve zcela jiném duchu navazuje na výjimečné výlety českého filmu do středověku. Poprvé v zestátněném filmu (připravovaná ještě za války) to byla Rozina sebranec, roce 1946 Nezbedný bakalář, a nyní společně Jan Roháč z Dubé a Alena; v obou shodou okolností hrála Miluše Zoubková. Nijak zvlášť jsem si ovšem nikdy nelebedila u příběhu s ďábelsky neotesaným Vejražkou a nevýraznou hlavní hrdinkou, jejíž výkon i půvab hravě předstihly hlavní devízy celého projektu, výprava a kostýmy architekta Štěpána Kopeckého a návrháře Josefa Matěje Gottlieba.(26.2.2009)

Krásná a vtipná komedie, ostatně jako celé Kupkovo Karlštejnské vigilie, podle jedné z jejich povídek byl film natočen. Podle mne se jedná o důstojný protějšek Boccaciova Dekameronu. Ale jen tak mimochodem.... zajímalo by mne, který *********** (bez urážky) píše ty "oficiální texty distributora". Všimli jste si, že v podstatě cokoli pohaní podle stejné žablony? Jak přišel u tohohle skvostu na značnou vypravěčskou těžkopádnost mi tedy rozum nebere .....(13.7.2006)

Nádhera. Skvěle zahraný příběh, který jako by vypadl z Balzacových Šprýmovných povídaček. Jen zábavný příběh ze středověku, který nemá žádné sociální či vlastenecké podtexty je v čs. kinematografii raritou, která měla své následovníky až v uvolněných šedesátých letech. Takže vlastně není divu, že vznikl v tom krátkém mezidobí mezi koncem okupace a převratem v r. 1948. A k tomu ta výprava laděná do burgundské módy.(22.12.2016)

Nadprůměrná historická veselohra završuje celek českého historického filmu protektorátní éry. Alegorické vlastenectví s jasným protiněmeckým apelem, dojemné i burcující, je nahraženo kratochvilným (humorně odlehčujícím) pohádkovým prvkem scénáře i syžetu. Pro režiséra i řadu hereckých představitelů bylo očividně štěstím, že celé natáčení a posléze i uvedení do kin předešlo únorový puč. Řada dnes zcela zapomenutých, a přitom nikoliv nenadějných jmen je truchlivým svědectvím této bolestné skutečnosti. Jiná se tu napak objevila takřka poprvé a stala se trvalou součástí našeho poválečného hraného filmu. Vedle potměšilé Zoubkové herecky nejvíce ční začínající Vítězslav Vejražka. I dnes má toto dobově nadprůměrné, zdánlivě "lehké" až konzumně působící dílo vnímavému divákovi co nabídnout.(12.9.2007)

• - Pre scénu pri stole bolo skutočne objednaných 40 pečených kurčiat, ktoré mohli herci následne skonzumovať. (Raccoon.city)

• - Režisér usiloval o to, aby hlavnú rolu Aleny hrala Vlasta Fabianová, ale na príkaz samotného námestníka ministra kultúry bola do roly obsadená Miluše Zoubková, ktorá si po natáčaní vtedajšieho ministra zobrala za manžela. (Raccoon.city)

• - Okrem jedného dňa sa celý film natáčal v Barrandovských ateliéroch. Jediná exteriérová scéna sa natáčala v Podbabskom údolí. (Raccoon.city)