Ip Man

• Hongkong Ye Wen (více)

Prochy38

Upřímně mě moc nezajímá ta historie a jestli byl tedy mistr Ip hrdina nebo naopak. Film to byl natočený hezky. Celkem epicky a se spoustou kvalitních kung-fu soubojů. Rozhodně smekám a tleskám. Ale nemohu si pomoct, Asiaté prostě hrají i v těch filmech jako v divadle a mně se to prostě nelíbí. Jsme zvyklý na evropský případně americký styl a tento mě irituje. Proto o * míň. Jinak spokojenost. Dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal, teď vím, že to byla chyba. Ale upřímně, fakt je to 132. nejlepší film? (08/2011).... ()

angloumene

Na Ip Manu se mi líbilo hlavně to, že i když se občas objevovaly tak trochu americké prvky, děj sám o sobě nebyl vůbec přeťatý, prostě žádný Pán prstenů v čínské verzi. Určitá skromnost provází celý film tak dobře, že ho pozvedá někam výš. Slabších 5 hvězdiček, ale bavila sem se vážně moc dobře (a to jsem od čínského kung-fu filmu vážně nečekala). ()

TERRORDROME

Takže, Donnie Yen tu má opäť raz možnosť vyprášiť kožuchy hnusným japonským utlačovateľom ktorý robia zlé veci statočnému čínskemu ľudu. Na začiatku je ešte pohodička a postavy sa priateľsky mlátia aby si dokázali kto má lepšie Kung-Fu, čo je najobľúbenejšia predkomunistická čínska zábavka ( okrem žrania rezancov ). Potom sa však dovalia bakaný japončíci a zo supermana Ip Mana urobia chudáka čo musí pracovať v bani aby mal čo do huby. Jeho však nič nezlomí pretože okrem dokonalého ovládania bojových umení je aj neskutočne dobrý, statočný, hrdý a spravodlivý. Jednoducho naozajstný čínsky mesiáš. Nepozerá sa na to vôbec zle, dokonca to napriek všetkému funguje ako má a to hlavné, teda bojové scény sú riadne vymakané. Síce ma trochu sralo nejaké to používanie drôtov, ale dá sa to zvládnuť. Ja len že veci ako keď chlapík urobí vo vzduchu nejaký premet po ktorom by sa mal logicky rozpleštiť na zemi, ale on sa jednoducho vo vzduchu vzoprie a pristane na nohách kazia celkový zážitok. najlepšou scénou je rozhodne súboj Ip Mana s desiatimi japoncami o vrecko ryže, to bol naozaj úžasný masaker. To Donnieho rýchlostné hyperboxovanie je proste úchvatné, ako tak nakladá protivníkom 50 úderov za sekundu. Celkovo je to fajn. ()

Schuldiner

No..ehm...abych tak...řekl...no...takhle...do 30.minuty jsem si říkal jestli se nejedná o parodii na kung fu filmy. Ale ty scény byly přeci jen jakože vážné.. No..každopádně...film jsem, při jeho délce 106ti minut, projel asi tak za půl hodiny. Tozn.zrychleně! Chtěl jsem jen vědět, co na tom všichni vidí. Bojové scény, které (jak už je zvykem) postrádají fyzikální zákony, jsem víceméně pak už celé přetáčel.. Na to fakt nervy nemám. Když mi bylo 10, nebo takhle...kdyby mi bylo 10, asi bych to hodnotil přeci jen lépe, protože jsem tyhle filmy v dětství měl opravdu rád...ale dnes už to opravdu není nic, co bych vyhledával. Kdyby to proboha alespoň bylo trochu realistické.. No to je fuk.. A co se týče toho zbytku, to je prostě vata, aby to bylo jakože historické drama. ()

Xavi6

Co dodat, já jsem vysoký fanda bojových umění, ale s takovým nádechem to dokážou jenom v Číně. Podle mě, kdyby tohle stejné téma se pokusili strávit i v USA, tak by to dopadlo asi céčkovým filmem, na který by se nikdo nedíval. Je parádní, když se podíváte na film konečně od někoho jiného, než od Amerických tvůrců. Rozhodně se ještě podívám na pokračování, to si nesmím nechat ujít! ()

J*A*M*A*L

Já mám rád akční filmy, historické filmy jakékoliv bojové sporty a samozřejmě jejich filmy a také miluju filmy z HongKongu či Číny a nebo Asie a především akční filmy a to se v tomto nezapomenutelném asijském snímku děje vše najednou.Opravdu jsem takový film dlouhou dobu neviděl.Neznámí herci předvádí skvělý výkon jak by se měl od herců očekávat.Opravdu jsem byl tímto snímkem unešen, tentokrát film opět z bojového umění a ty já miluju (nejlepší je když ten film je z kolébky tohoto umění), o trošku opět jiném stylu.Historie číny mě vždy šla a bavila a jejich kinematografie je skvělá především z jejich dějin a tento film z dějin žluté rasy byl jeden z nejlepších filmů tohoto oboru a jeden z nejlepších filmů vůbec.NÁDHERA.///Hodnocení 100%/// ()

lucijelucije

Bojové umění je moje slabina. Už od malička jsem tento žánr milovala. Jeden z prvních filmů, který byl a vlastně pořád je mou srdeční záležitostí 36 komnat Šaolinu ve mě zanechal úžas. Vím, že populárnější verze kung fu, wing chun, je teď populárnější i u nás. A pro mě je to vůbec neuvěřitelný sport, který má duši a elegenci. Yip Man, podle mě přesně vystihuje umění, kterým wing chun je, a to nejen tím příběhem a prostředím, ale především mužem, který nemohl být vybrán líp. D. Yen je famózní, a ten klid, který z něho vyzařuje, když začne bojovat, je naprosto neuvěřitelný. Nemohla jsem se ubránit touze vidět všechny Yip Many najednou, upoutalo mě naprosto všechno. A to že jsou tyhle příběhy podle skutečné události, jen dodává na celkovém charakteru W. Yipa, který dal do samotného příběhu snahu, duši a vlastní já. ()

Lefty86

Výborný film o bojovém umění, pravda trochu naivní z počátku, pak už byl realističtější, životní příběh mistra který učil i Bruce Lee. Na čínský film žádné létání ze stromu na strom, která nenávidím a přehnaná klišé kdy babička přepere 5 chlapů. I příběh je působivý, kostýmy a zavedení do roku 1937 uvěřitelné. Zkrátka tenhle film ve mě zanechal hluboký dojem. Jednou za čas podle žebříčku nejlepších filmů dám šanci i asijské tvorbě a podobně jako u Muže odnikud jsem nelitoval, i když je to film úplně o něčem jiném a Yip man je ještě lepší. S klidným srdcem dávám 95% ()

slouy

Ip Man mě hodně mile překvapil. Staré čínské uměni Wing Chun se udržuje i do dnešni doby a to už je co říct. A také tnhle pán učil Holywoodskou hvězdu Bruce Leeho, který natočil spoustu skvělých filmů šířicích toto umění do světa. 10/10* ()

peetriss

Přestože nepatřím v případě bojových filmů mezi cílovku, Ip Man není přes svou nespornou příběhovou jednoduchost a až úsměvně pohádkoidní heroizaci titulního hrdiny vůbec špatnou podívanou. Divácky atraktivní je efektní "antifyzikální" choreografie bojových scén a hlavní představitel Donnie Yen činí Ip Mana sympatickým a fanděníhodným. Čínská propaganda, která je cítit na pozadí, je nepřehlédnutelná - to však nic nemění na faktu, že tento film je vcelku zajímavou orientální pohádkou o boji dobra proti zlu v nenáročném provedení. ()

orkadimenza

Mé první setkání s čínskou a hongkongskou kinematografií, a hned vidím, že jsem sáhl správně. Nejlepší bojová umění se totiž předvádí na východě a jedině dobře, že právě tam se natočil tento výborný snímek. Dechberoucí boje zakomponované se slabším válečným prostředím, to celé ve škatulce "podle skutečné události" a vzniká tak počin, díky kterému na otázku čínský film? odpovídám IP MAN. ()

Rozjimatel

"Počul som, že wing chun vymyslela žena. To by sa k vám hodilo. Bojíte sa svojej ženy, Ip?" "Žiadny muž sa svojej ženy nebojí. ale muži, ktorí si ženy vážia."     Rozhodne nie som žiadnym veľkým priaznivcom kung-fu filmov, lenže tu ide o niečo viac ako len o kung-fu film. Z môjho pohľadu totiž ide o dielo, ktoré má viacero vrstiev. Je to výborná životopisná dráma, s veľmi zaujímavo podanými historickými reáliami, ktorá zároveň funguje aj ako rodinná dráma a v neposlednom rade je to film o bojovom umení, s dôrazom na to slovo umenie. Skutočne, niečo tak umelecky pôsobivého sa len tak nevidí, kam sa hrabú všetky možné druhy tanca. Je síce pravdou, že tá historická stránka je pre výsledný efekt patrične upravená, ale to ani trochu nevadí, film tým skôr získava ďalší rozmer, keďže tým pádom funguje aj ako veľmi pekná rozprávka o klasickom boji dobra so zlom. Spočiatku sa to nesie skôr v takom odľahčenom, humornejšom duchu, nedeje sa nič dramatickejšieho ako konfrontácia rôznych bojových štýlov (každý chce dokázať, že práve jeho kung-fu je najlepšie). Tvrdý dramatický obrat nastáva počas japonskej okupácie, pre domácich doby temna pod útlakom japonských parazitov, ktorí sa na nich pozerajú ako na menejcenné bytosti. A navyše sa aj v takých časoch biedy vždy nájdu nejaké hyeny v ľudskej koži (z vlastných radov!), ktoré už aj tak žobrákov ešte viac ožobračujú. A práve Ip Man, ktorý sa aj so svojou rodinou po veľkom luxuse odrazu ocitá vo veľkej biede, sa stáva symbolom vzdoru proti japonskému útlaku. Hlavný herecký predstaviteľ Donnie Yen je nesmierne charizmatický a vo svojej role nadmieru presvedčivý. Silnou stránkou filmu je i tá hudobná, veď autorom hudby nie je nikto menší ako Kendži Kawai.     "Napriek tomu, že bojové umenie súvisí s vojnou, čínske bojové umenie je svojou podstatou konfuciánske. Prednosťou bojového umenia je zhovievavosť. Ale túto zásadu vy Japonci nikdy nepochopíte." ()

Ricky_CZ

Tomu říkám rychlé ruce...Můžete tomu vytýkat skrytou propagandu a protijaponské tažení, ale jak tam Donnie, s ice cold výrazem, mydlí ty nebožáky si samo o sobě zaslouží ty 4 hvězdy :)) ()

Zombi

Tak jsme se přeci jen ještě dočkali pořádné historické kung fu řezanice bez poletujících tajtrlíků, bez jásavých barviček, přepálené stylizace a padajícího listí, ano narážím hlavně na Yimoua. Ip Man je naprosto srovnatelný s výborným Fearless, pro mě možná ještě lepší. Donnie Yen a Wilson Yip mě opravdu potěšili, protože všechny složky filmu jsou dobře zvládnuté, nechybí dobrý a zajímavý příběh, slušné herecké výkony, ano, myslím že i Donnie to zvládnul, ačkoliv střídá 3 výrazy, ve výsledku mi to vůbec nevadilo, a k tomu všemu tu kralují výborné souboje, kde především ten v dojo proti 10 protivníkům a závěrečný fight, jsou opravdu kulervoucí. Ip Man v Donnieho podání je neporazitelný a pokud ho někdo nasere nebo mu chce sáhnout na blízké, stává se z něj smrtící kung fu mašina, která láme kosti a drtí trupy účiněji než dvacetikilové kroupy. Je to mezi 4 a 5 hvězdama, ale přikloním se k těm 5. ()

Dallas

Každý fanúšik žánru určite pozná meno Bruce Lee. Väčšina z nás sa zhodne, že on bol najväčší (nielen) filmový bojovník všetkých čias. Mňa osobne však nikdy nenapadlo, že taký z neba asi nespadol a že ho to niekto musel naučiť. Tak a teraz už viem kto. Skromný, rozvážny, múdry a v svojom meste silno uznávaný majster umenia Wing Chun Yip Man, ktorého úder tisícich býkov sa vyskytuje v štatistikách ako najčastejšia príčina vzniku srdečnej arytmie minimálne v Číne. Súboje sú perfekné a ukážkové. Nie len tie hlavné ako súboj s desiatimi protivníkmi či finále, ale aj tie menšie, ako napríklad keď si to japonský plukovník pochoduje po schodoch hore za Ipovou ženou a on jeho a dvoch či troch vojakov zloží behom chvilky pár pekne hustými údermi do bezvedomia. Avšak film nie je silný len v súbojoch ale aj príbeh sa mi veľmi páčil, či postupná zmena prostredia a charakterov. Ihneď po dopozeraní (a následnom repete akčných scén) som začal googliť všetko a Yip Manovi a vôbec sa nečudujem jeho neporaziteľnému vykresleniu v tomto filme, pretože pre Číňanov bol osobnosť a legenda. Len ma zaujíma či žiak prekonal učiteľa. S chlapíkmi ako Donnie Yen nemám o martial arts filmy vôbec žiaden strach. Moje Kung fu nie je zase tak zlé, že? 85% ()

sestrad

Divím se, že málokoho v tom filmu zřejmě vadilo to komunismem střihnuté národovectví, podle mě naprosto příšerně podbarvující veškerý děj. Jinak tyhlety za všech okolností klidné duchovněakční Mistry miluju, ale ta subtilní politická omáčka a k tomu schéma naprosto zlý Japonec versus statečně vše snášející hodný Číňan mi přijde dost nesnesitelná. ()

Marys

Ako, čo sa týka bojových scén, tak paráda. Inak trošku sem-tam pokrivkáva. Mimika jednotlivých hercov mohla byť trochu prepracovanejšia. Najmä hlavný hrdina vyzeral pri každej príležitosti rovnako. Inak ale dosť dobrý film, zas som o čosi múdrejší. Akurát ten "oficiálny text distribútora" vcelku dosť spoiluje, a zároveň aj zavádza podľa mňa. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz