Ip Man

• Hongkong Ye Wen (více)

prome

Já tenhle typ filmů prostě zbožňuju, hudba, atmosféra, dokonce i nějaký ten vtip se tam najde, herci, výprava ... atd. takhle bych to mohl popisovat ještě dlouho, ale myslím, že je to zbytečné. Lepší je se na to podívat. Při srovnání s Fearless musím uznat, že jsou na stejné úrovni. ()

Lacike

7/10. Bitky kvalitne, aj ked znova trochu zbytocne dratovane. (samovrazedni kaskaderi uz asi v HK vymreli.) Donnieho gulometne rucne techniky nezabudnutelne, ale samotny pribeh ako celok je dost neucesany. Niektore dejove linie sa tam nacrtnu a potom zaniknu bez poriadnej pointy. Napriek tomu sa ale jedna o film, ktory by ste mali vidiet, ak to s HK kinematografiou myslite vazne. ()

ScarPoul

Už od Konfúciovských čias bola v Číne prezentovaná rodina ako najdôležitejší stavebný kameň ríše. Vzťah brata k bratovi, syna k otcovi, muža k žene a človeka k človeku sa nezmenil, len sa počas niekoľkých storočí vyvinul a zmodernizoval. Ženy sa začali rešpektovať a bojové umenia, ktoré slúžili ako ukážka duchovnej a telesnej rovnováhy človeka nabrali na popularite. Medzi najznámejších bojovníkov v meste Foshan patril Ip Man. Vyslúžil si úctu svojich kolegov aj obyčajných ľudí a rovnako aj milujúcej rodiny, aj keď tá nie vždy s jeho počínaním súhlasila. IP Man je životopisný film o tejto legende bojových umení. Je o snahe zachovať Čínske hodnoty aj počas Japonskej invázie a o hrdinstve, ktoré inšpirovalo niekoľko tisícov ľudí. WIlson Yip natočil nádherný film o bojových umeniach, ktorého hlavnou výsadou je spojenie základných čínskych národných motívov, ktoré sú prezentované hlavnými postavami, a konfrontovanie týchto presvedčení a motívov s cudzou mentalitou, ktorú tu predstavujú Japonci. Herecké výkonu dosahujú vysokej úrovne. Dominuje im hlavný hrdina v podaní charizmatického Donnie Yena. Vďaka umiernenému herectvo bez veľkej štylizácie si mohol film dovoliť niekoľko vtipných scén, bez toho aby boli rušivé, ako napríklad tučná žena, ktorá pri obrane továrne mlátila všade okolo seba. Akčné scény sú aj vďaka čínskej ikone Sammo Hungovi, ktorý sa podieľal na choreografií dychberúce. Ip Man predstavuje vizuálnu a príbehovú vyspelosť východných tvorcov, ktorý prezentujú svoju legendu západnému divákovi pútavým spôsobom. Vďaka čomu si film zabezpečil veľkú popularitu. U mňa plný počet. ()

hendrich6

Ač mě asijská kultura a ty jejich bojové umění míjí značným obloukem, tak mě tenhle film překvapil a dokázal bavit po celou dobu.Možná to bylo těmi hodně dobře propracovanými souboji, možná hudbou, která u nich hrála nebo hlavním hercem, který byl v záplavě podobných obličejů přece jenom trochu rozeznatelný a sympatičtější.Každopádně jsem spokojen a dávám 75% ()

PROROK14

Spolu s Obávaným bojovníkom najlepší bojový film aký som videl. A scéna jeden proti desiatim bola za 6* Film za 85% ()

BoPo

Éru kung-fu filmom mám už dávno za sebou. Zo zvedavosti som si po rokoch pustil niečo zo súčasnej tvorby a definitívne som sa ubezpečil, že kung-fu filmy patrili a patria do môjho detstva. ()

rawen

Velmi příjemný a záživný kung-fu film, který občas balancuje na té pověstné béčkové hranici, ale celkově působí velmi pozitivním dojmem, měl jsem sice trošku vykrádací pocit (Sedm statečných, Rocky) ale hlavně jsem se celých 100 minut dobře bavil. Příjemné překvapení. Zajímalo by mě nakolik se film opírá o skutečné události a nakolik je jen uctívačskou legendou. 8/10 ()

maseer2

nadupaná přehlídka elegance čínského bojového umění wing chun (kung fu).. jenže když se nebojuje, je to místy trochu nuda.. slabší 4* ()

BigDeal

Tento film som dlho odkladal, pretože som si myslel, že ma nemá čím osloviť a pustil som si ho nakoniec len preto, lebo som sa nudil. O to však bolo moje prekvapenie väčšie, keď mi hneď z úvodu vyrazila dych úžasná výprava, kde z každého záberu dýchalo množstvo farebných čínskych predmetov. Druhá vec, ktorá ma dostala, boli perfektne natočené súboje, ktoré boli realistické a vďaka niektorým spomaleným záberom aj prehľadné (čo dnes mnohým akčným filmom chýba). Potešilo ma aj, že nešlo len o nejaké bezduché bitky (kung fu je predsa aj o filozofii :). Vojna tomu zasa dodala tú ingredienciu, ktorá sa postarala o krízu pokojného nažívania postáv- priviedla kladné postavy ku zlu, priniesla nešťastie (perfektne zobrazené pochmúrnym vizuálom) a hlavnému hrdinovi pocit bezmocnosti a hnevu (keď vyzval 10 mužov k súboju, rozšírili sa mi zreničky). Pre toto všetko som sa od obrazovky nemohol odtrhnúť a tak mi nevadila ani bezchybnosť hlavného hrdinu. ()

Hwaelos

Nevím samozřejmě, jak moc je Ip Man autobiografický (ideová zabarvenost je jasná), ale po dlouhém čase od Yimouova Hrdiny mám pocit, že je v tomto žánru děj něčím víc než jen balastem mezi bojovými scénami. Pokusy jako Fearless, nebo Klan létajících dýk se tomu nemohou rovnat. ()

Johny_fork

Komunistická propaganda, kde idál čínského mladého muže obětuje své pohodlí vyššímu cíli - zničit japonský zlořád. Tři hvězdičky dávám za dokonalou choreografii soubojů, nicméně množství absolutních hodnocení, které kolem vidím, pro mě zůstává velkou záhadou. Nejsem si jist, zda je rozumné nechat se zlákat efektním pozlátkem a přehlížet, to oč zde produkci běží. ()

Terva

CITÁT - Nikomu o tom neřeknu........ Věřím že kung-fu je uctívané, ale v naší části světa není zas tak moc populární. Filmy o kung-fu mě nikdy nějak moc nelákaly, ale prostě čas od času se na nějaký filmeček na toto téma podívám. Jenže Ip man mě nějak zvlášť neoslovil. CITÁT - Kde je ulice Kung-fu?............ Musím však přiznat, že některé souboje v tomto příběhu jsou strhující. ()

corpsy

Je tak trochu nezvyčajné, že tento minimálne nadpriemerný snímok dostal také vysoké hodnotenie. Kung-fu súboje sa mu vytknúť nedajú, ale to zase nieje všetko. Emočne nedokáže až tak strhnúť ako by sa na prvý pohľad zdalo, čo je škoda, pretože obsahuje množstvo takých scén, ktoré by sa dali citovo vyšperkovať. ()

Marek1991

Film plný boja za česť, rodinu, plný odvahy, nebojácnosti, akčná nádhera a ten záver, tak tomu hovorím vystupňovanie sa k hrdinstvu, ozajstné víťazstvo. Ip Man ako Kung-fu kráľ, toto je lahôdka, pre ľudí ktorí ešte vedia, čo je to súboj podľa starej školy, kde zbraň je vaše vlastné telo. ()

Padme_Anakin

1935, Foshan, Čína. Přiznávám, že jsem neměla nejmenší ponětí, co se tam během několika následujících let bude dít, asi jsme to při dějáku nebrali. Bojovým uměním za mák nerozumím a tak neumím posoudit, čí fu je lepší. A? Vůbec to nevadilo. Nechala jsem se chytit jako kapr na rousnice. Jakmile se objevil ten malej týpek ve tmavých skorošatech, mimochodem v těch černých byl nej, bylo vymalováno. 欽佩. ()

PauloZ

Dokonalost sama! Ostré jako břitva! Pan scénárista a režisér to měl neskutečně vymakané. Neuvěřitelně osobitě a jedinečně propojená akční wing chun řežba se skutečným dojemným válečným příběhem, kdy japonci obsadili čínu! Legenda mistra IPa (mimochodem učil Bruce Leeho) v podání sympaťáka Donieho Yena je nezapomenutelná a má dojezd ještě dlouho po filmu. Takový Jet Li se může jít stydět do koutku! V závěrečných titulkách huzí kůže jako ďas. Na tento film 5* nestačí a už se těším na druhé shlédnutí :)! ()

salisbury

Excelentní hrdinský epos dálného východu opírající se o skutečnou legendu. Jsem konečně rád za film opředený bojovým uměním kde bojovníci nelétají v korunách stromů i nevznášejí se jak ptáci v oblacích, na to máme comicsové hrdiny. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz