V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

doughnut

Mimořádně kvalitní drama zpestřené několika vtipnými momenty, vyzdvihnout bych chtěl hlavně výkon Michaela Stuhlbarga a skvělou kameru. ()

Baroon

Sorry Ethane a Joeli, ale pro mně to byla jedna velká nuda a asi nejhorší film od Vás. Co se týče a herců a filmu vubec - Couldn't hurt, podívám se na to znova - Don't know. ()

JoudaCZ

15.7.2010 *** Úsek ze života jednoho muže. V podstatě náhodně vybraný úsek, vzhledem k tomu, že na konci nacházíme úplně stejného člověka jako na začátku. Jasně, v mezidobí přišel o ženu, přivedl syna k bar micva, získal definitivu, ztratil neúplatnost, prošel rukama právníků, doktorů i rabínů, ale vlastně se nic neděje. A "neděje" se to hrozně intenzivně. Sled anekdotických příhod ze židovského prostředí baví, i když nepřináší klasický příběh. Prostě Coenové trochu jinak.// 2011 ***** Po druhém (a třetím) shlédnutí mám pocit, že jsem poprvé viděl jiný film. Jeho vyznění teď bylo natolik jiné, že to muselo být prostředím - ve Světozoru v rámci ozvěn KVFF, kdy se např. v situacích budících hořký úsměv spousta lidí nahlas řehtala ("tohle byl totiž VTIP, tak aby všichni věděli, že já jsem to poznal..."), což bylo dost rušivé. Až v klidu domova jsem si vychutnal intimnost filmu, zakusil s hrdinou drtivou sílu osudu a... a vůbec, jasný útok na mou osobní coenovskou jedničku. I když, to bude ještě boj... ()

m-Jan

No já se sakra bavil:) Už dlouho jsem se tak nezasmál. Dlouho se mi nestalo že bych nevnímal čas a neříkal si kdy to asi skončí a kam to asi spěje. Mělo to malé i velké vyvrcholení které, člověk ani vnímat nemusí, protože to tu může být i vedlejší. Melancholické i tvrdé. Tupé i chytré. o já chrochtal a říkal si co příjde teď. A ono tornádo .) ()

jabbo123

Jednoznačně jeden ze slabších kousků mých oblíbených bratří Coenů. Ale i tak to nebyl špatný film. Jenom není určitě pro každého a odkazy na židovskou víru si užijí zejména ti, kteří k ní mají nějaký vztah. Tak trochu podobenství Jobova osudu je divákovi předkládáno poněkud vlažně, někdy až zdlouhavě a autoři nejspíš chtějí, aby se člověk nad konkrétními scénami zamýšlel. Mezi nejsvětlejší body celého snímku jednoznačně patří dialog mezi hlavním hrdinou a dvěma rabíny, ale bohužel jde o minoritní část celého filmu a kdyby byl právě na těchto sezeních postaven snímek celý, mohlo by jít o mnohem kvalitnější zážitek. Problém je v tom, že Seriózní muž je všude uváděn jako drama, ale člověk by na něj měl pohlížet spíše jako na komedii. Coenům nelze upřít schopnost vytvořit ze zcela banálních lidských situací humornou podívanou. Konec, který nechá na divákovi aby si vše domyslel sám nemusí rovněž sednout každému. Pro mě osobně to bylo příjemně strávených 106 minut, ale mezi mnohonásobně kvalitnějšími snímky od Coenů se nejspíš docela ztratí. ()

Calvus77

Musím říct, že mě má oblíbená režisérská dvojka zklamala a nevěřil bych, že toto někdy napíšu. Kašlu na všechny ty řečičky o postmoderně, o tom jak jsou originální apod. Já se prostě nudil. Netvrdim, že ty všechny figurky nebyly košer, že to nebylo vtipný a coenovský... Pro mě ale ukecaná nuda! ()

Abigail

Výborná sonda do života americké židovské rodiny, vtipně podaná. Milé, krásně se u toho odpočívá - ostatně to u cizích problémů skoro vždycky. Scénka ze synagogy s pozvedáváním Tóry , kde její váhu dotyčný komentuje slovy "Jesus Christ!"----přesně ukazuje na "stav" současného amerického židovstva. ()

stuj

O lidech na pěst a díky nim borcení jednoho života. Celkem dobře natočeno, ale lehce zdlouhavé. Podruhé už vidět tedy nechci. ()

omega_SK odpad!

O5 som sa presvedčil, že Oscar sa dáva aj za takéto čudá. Nie som rasista, ani konzerva, ale tých židov, černochov a buzíkov vo filmoch, začína byť priveľa. Ja si takto zábavu rozhodne nepredstavujem. ()

Necrophobic

Na tento film jsem dlouho čekal a protože mám filmy bratří Coenů rád očekával jsem mnoho. Bohužel zklámání bylo velké.Židovská tématika mě nazasahuje a jelikož je jí film nasáklý jak houba ,byla to pro mě velká nuda.Nesnížím se k lepšímu hodnocení jen kvůli jménu autorů a zároven zde některé jedince za vysoké hodnocení trochu podezřívám ze zaujatosti. Nebo je to má chyba a jen jsem to nepobral. ()

symbiotic

Bratři Coenové použili už i v minulosti ve svých filmech prvky judaismu, ale tentokrát se rozhodli pro explictní formu jeho "prezentace". A tak formou kartikatury představují židovský svět "gojům". Perfektní herecké obsazení, ztvárnění postav a dobové provedení dává tématu razítko autenticity. Jsem rád, že tvůrci nepodlehli sociálnímu tlaku příběh "učesat holywoodským hřebenem" a to i za cenu ztráty hlasů=peněz od mainstreamového publika. ()

Lukoh

Tuctový židovský fyzik a jeho denné problémy, ktoré sa zvhrnú na absolútnu katastrofu. Žena ho opúšťa a deti si ho v podstate nevšímajú. Začne teda bývať spolu so svojim skrachovalým bratom v malom hoteli v meste, kde bude mať možnosť si všetko urovnať v hlave. Náhle sa ale do jeho života vracia svetielko nádeje... ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky