Seriózní muž

• Francie

Seriózny muž

Drama / Komedie

USA / Velká Británie / Francie, 2009, 106 min

Příjemná židovská verze filmu Americká krása v podání bratří Coenů. Sice trošku slabší než předchozí Po přečtení spalte, ale přesto dokonalá režie neokoukaných herců, povedená kamera hrající si s hloubkou ostrosti a dokonale sedící hudba spojená s přesným střihem. Ale jedno musím říct, začínají mi chybět jejich nezapomenutelné krimi příběhy. Doufám, že pro změnu udělají něco jiného.(16.1.2010)

Coeni letos dávají divákům pěkně po držce. Kompozičně né uplně nepodobné Big Lebowskému, na hlavního hrdinu se nabalují problémy a on se je za chodu snaží řešit; s tím rozdílem, že zde chybí vševědoucí kovboj, a právě hrátky s rámcem se mi na Serious Man velmi líbili, žádný zde totiž není. Film se bude odsuzovat hlavně kvůli jeho tempu. Nicméně práce s herci, s detaily a s momenty je u Coenů bezkonkurenční. Pro mě zatím nejlepší film letos.(13.1.2010)

Larry chce být seriózní muž, ba co víc, Larry si musí zachovat chladnou hlavu, aby ji neztratil ve změti absurdních situací, do kterých ho vychytralí Coeni staví. Jako emocionálně chudá ovečka, či s praktickým životem nekompatibilní podivín však nepůsobí, protože společnost kolem něj je na chlup stejná a vtip tedy vzniká až v divácké mysli při komparaci světu na obrazovce a světu, v němž žijeme. Vtip je to však velice subtilní, s Coenovským rukopisem, ale bez opravdového naboje. Film totiž na druhou stranu chce fungovat i sám o sobě (chce, aby v něm řešená témata měla svou výpovědní hodnotu), proto si udržuje bytelný kontakt s všední realitou a proto ve výsledku není příliš "ani v oko, ani v řiť"... 6/10(10.1.2010)

Coeni jsou pro mě jako krásná žena od které vždy očekáváte hodně a dokáže vás překvapit. Většinou si to fakt užiju ale jsou chvilky, kdy se přeci jen nudim. Seriózní muž je zvláštní film. Koukáte na něj, zajímá vás a baví, (převážně herci) pěkně se na nej kouká (nenápadná ale precizní kamera) po většinu stopáže vás zajímá co se bude dít (pomalá ale vtahující režie) ale na konci zjistíte, že to tentokrát bylo o ničem (nejspíše chyba scénáře). Jako občas se ženou.(12.7.2011)

Při znalosti libovolného množství coenovek bude po prvních pár minutách jasné, že to na nás tvůrčí bratrská dvojice zkouší zase podobně. Nešťastník v hlavní roli (tentokrát zase jednou doslova životní ztroskotanec) má smůlu doma, v práci i všude jinde a divák může jenom čekat, kam ho ta hromada nešťastných náhod a nehod zavede. Vyprávěcí um samozřejmě nechybí, ale záměrná nedořečenost a absurdnost je jenom příjemně originální. Výrazněji zapamatovatelná už bohužel ne.(17.2.2010)

• - Je nejasné do jakého roku byl film situován; Rabín Scott má v kanceláři kalendář roku 1967, ale výběry the Columbia House zmiňované Dickem Duttonem (Santanův "Abraxas" a Creedence Clearwater Revival's "Cosmo's Factory") byly vydány v roce 1970. (c.tucker)

• - Natáčení trvalo 44 dní. (Saku)

• - Když Larry nahlížel do archu se známkami během konce filmu, bylo poslední jméno Mary Zophres. Zophres je kostýmní návrhářka tohoto filmu. (c.tucker)