VOD (1)

V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Chermy

Slabší povahy může podobný film pěkně zdeptat. Ale to už by měl zkušenější divák od Coenů očekávat. Opět více drama, než komedie, dodotlačované ad absurdum(což právě dělá z dramatických scén komické), přitom nevybočující z hranice možného. Více než kdy jindy se ale tentokrát Coeni přibližují skutečnému životu. Já ten jejich styl tolik nemusím. Pousměju se občas, ale to je tak vše. Jejich filmy mi žádný zážitek nepřináší. ()

dobytek

Takže to máme zase další film bez konce od mejch oblíbenců. Coeny mam prostě rád, film se mi líbil (i když viděl jsem od nich už výrazně lepší filmy), ale čekal jsem na nějakou pointu nebo rozuzlení a vono hovno. Ten "konec" mě prostě nasral. Bohužel mam takovej pocit, že Coeni už všechny svoje geniální nápady vyčerpali a úroveň jejich filmů jde v posledních letech dolu... Když jsem viděl Tahle země neni pro starý, tak jsem byl zklamanej. Teď už ani zklamanej nejsem, protože si začínám pomalu zvykat na to, že ty časy, kdy Coeni točili filmy, kterejm jsem tady bez váhání dával 5 hvězdiček, jsou dávno pryč... 60% ()

Hal_Moore

Bratři Coenovi mají svůj styl. Co tento styl zahrnuje je hodně těžké napsat. V každém novém filmu jde o něco jiného, jiného od předchozí tvorby bratrské dvojice stejně jako od mainstreamové tvorby jako takové. A nejen to. Film samotný má dvě části, které se od sebe liší jako Jekyll a Hyde. Hlavní dějová linie je protkána židovskými narážkami, suchým a sarkastickým černým humorem a hlavně pomaličku sílící depresí hlavního hrdiny, který se však se vším statečně pere. A na úplně opačném konci stojí předtitulková sekvence, ve které se mísí humor s nepříjemnou a až děsivě klidnou atmosférou. Kdyby takto vypadal celý film, asi bych byl velmi spokojen. Poté se však na scéně objeví Larry a můj pocit už není tak skvělý. V novější filmografii bratrů, pokud chtějí diváky hlavně bavit, chybí od dob Big Lebowskiho ten správný humor. Naposledy jsem Coenovic závan pocítil u Bratříčku, kde jsi? (Tahle země není pro starý ten feeling neměl, i když šlo o setsakramentsky dobrý film). Bratrská dvojice by si měla vzpomenout, jaké točila filmy v minulosti. Nebo se vydat cestou té země, co není pro starý. Ale nic mezi tím. Více na etparadise. ()

Kryšpín

Příjemná židovská verze filmu Americká krása v podání bratří Coenů. Sice trošku slabší než předchozí Po přečtení spalte, ale přesto dokonalá režie neokoukaných herců, povedená kamera hrající si s hloubkou ostrosti a dokonale sedící hudba spojená s přesným střihem. Ale jedno musím říct, začínají mi chybět jejich nezapomenutelné krimi příběhy. Doufám, že pro změnu udělají něco jiného. ()

viperblade

Upřímně, s bratry Coeny jsem na štíru. Jejich Tahle země není pro starý se mi zdála průměrná, Bratříčku, kde jsi? zase bez pardonu debilní, zato Lupiči paní domácí a Po přečtení spalte považuju za vynikající komedie, kterým k dokonalosti chyběl jen kousíček. A Seriózní muž se v mých očích řadí (bohužel) k Bratříčkovi. Protože celých 106 minut jsem se doslova nudil a ačkoliv jsem se snažil přijít na to, co by se mi na tom mělo líbit nebo proč tohle bylo nominováno na Oscara, na nic jsem nepřišel. Teda, s těmi Oscary jsem na to možná kápl, protože je známo, že v Hollywoodu je mnoho Židů a jak se zdá, ještě víc je jich v akademii… Ne, fakt nemám nic proti Židům, ale mám hodně věcí proti tomuto filmu. Co tohle vlastně mělo být? Tohle nudné nic? Sonda do života Žida, kterému se z ničeho nic posere život, on s tím nic nedělá a pak se to vyřeší samo a všichni jsou spokojeni (např. milencova smrtelná nehoda atd...) Co se mě týče, dávám tomu jedinou hvězdu za skvělou roli, kterou zde měl Simon Helberg (alias Wolowitz z The Big Bang Theory) která mě alespoň na chvíli vytrhla z letargie. Jinak jsem zde nenašel nic, co by mě donutilo k vyššímu hodnocení. P. S. A mnohem raději bych místo tohohle viděl v nominaci mnohem lepší The Last Station. Ale co já, obyčejný divák nadělám, že… ()

• Když Larry nahlížel do archu se známkami během konce filmu, bylo poslední jméno Mary Zophres. Zophres je kostýmní návrhářka tohoto filmu. (c.tucker)
  • Je nejasné do jakého roku byl film situován; Rabín Scott má v kanceláři kalendář roku 1967, ale výběry the Columbia House zmiňované Dickem Duttonem (Santanův "Abraxas" a Creedence Clearwater Revival's "Cosmo's Factory") byly vydány v roce 1970. (c.tucker)
  • Právník přes trestní právo, kterého si Larry najal, Ron Meshbesher, je skutečný oblastní právník z Minneapolis. Je z firmy Meshbesher and Spence. Adresa na obálce Larryho účtu je skutečná aktuální adresa jeho praxe. (c.tucker)

Související novinky

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky

08.03.2010

Většina filmových fanoušků bude nejspíš z “prohry” Avatara zklamaná. Není ovšem na škodu, že dala Akademie přednost filmu, který nejenže nebyl ani v nejmenším zamýšlený jako \"oscarový\", ale jeho… (více)