Seriózní muž

• Francie

Seriózny muž

Drama / Komedie

USA / Velká Británie / Francie, 2009, 106 min

Židovskí muži to majú fakt ťažké, ak sa chcú stať serióznymi, alebo film o tom, že ak židovské anekdoty prevediete do reálnych životných situácií, tak sa vám vôbec nebudú zdať smiešne, skôr naopak. Trochu netypický Coenovci, ktorí však mňa osobne znovu veľmi potešili. Mám rada to ich požmurkávanie na diváka, tu napríklad útekom Larryho brata Arthura do Severnej Dakoty. Niekedy stačí naozaj odrobinka na vyčarenie úsmevu na mojej tvári.(17.3.2016)

Coeni jsou zase jednou docela originální a neotřelí, o to víc proto zamrzí, že je taková nuda se na to dívat. A Serious Man je vyzrálý pokus o film, řešící velké otázky, jenže tak činí způsobem, který asi sedne málokomu. Proč chybí uspokojivé pointy je sice úplně jasné, nic to však nemění na tom, že by ve filmu na tohle téma mělo být alespoň něco, o co se lze opřít. A místní sbírka podivných postaviček ani těch pár lepších fórů na to zdaleka nestačí, i když se Coeni sympaticky nezdráhají sem tam shodit sami sebe. Anebo mi ta genialita vážně unikla? [Londýn](17.12.2009)

Před zhlédnutím filmu jsem o něm vlastně nic nevěděl. Možná proto je pro mě o to větším a příjemnějším překvapením. Sledovat rozpadající se život jednoho slušného učitele fyziky byla opravdu sranda, Michael Stuhlbarg mě opravdu překvapil. Ještě větší překvapení ale pro mě bylo, když jsem pohlédl na kolonku režie, protože filmy od bratří Coenů nejsou mým šálkem kávy.(7.2.2010)

Pro mě ze všeho nejvíc film o subjektivním vnímání světa a důležitosti perspektivy, s jakou se diváme na vlastní realitu. Minipříběh v jidiš toto téma uvozuje a právě představuje rozdíl dvou naprosto odlišných pohledů na jednu věc a drastické následky, jaké jejich konfrontace může přinést. Pravdu se ale nedozvíme. Stejně jako Schrödingerova kočka, je i stařík/dybbuk zároveň živý a mrtvý (podle toho, čím pohledem se na něj díváme). Podobně nejednoznačné vyznení má i finále vlastního filmu. ______ Coeni opět bravurně režírují panoptikum pinožících se postaviček, jejichž marná snaha najít v tomhle zatraceném světě nějaký řád a smysl, vyznívá směšně. Larryho problém se nachází v pasivitě, s jakou přistupuje ke všem jobovkám ("But I didn't do anything!"), na které se snaží hledat odpověď, místo aby je řešil. Přitom klíč k porozumění je mu neustále předhazován přímo pod nos ("Accept the mystery"), ale jelikož nejde o odpověď na jeho otázku, je ignorován. Závěr vyznívá značně černohumorně, protože v momentě, kdy se Larry k nějakému činu konečně odhodlá (a opět u něj převládne ješitnost), zasáhne Bůh/osud ranou tvrdší než předtím. Čím dál banálnější rady do života se nakonec v Dannyho příběhu ztenčí na "buď hodný chlapec a poslouchej Jefferson Airplane", což lze s trochou fantasie přeložit jako "nedělej nic, za co by ses musel stydět a měj koho milovat". Jednoduché poselství, ale takhle trefně a nápaditě mi ho už dlouho nikdo nepodal.(17.1.2010)

Slabší povahy může podobný film pěkně zdeptat. Ale to už by měl zkušenější divák od Coenů očekávat. Opět více drama, než komedie, dodotlačované ad absurdum(což právě dělá z dramatických scén komické), přitom nevybočující z hranice možného. Více než kdy jindy se ale tentokrát Coeni přibližují skutečnému životu. Já ten jejich styl tolik nemusím. Pousměju se občas, ale to je tak vše. Jejich filmy mi žádný zážitek nepřináší.(26.2.2010)

• - Rozpočet: 13 000 000 dolarů. (Saku)

• - Natáčení trvalo 44 dní. (Saku)

• - Je nejasné do jakého roku byl film situován; Rabín Scott má v kanceláři kalendář roku 1967, ale výběry the Columbia House zmiňované Dickem Duttonem (Santanův "Abraxas" a Creedence Clearwater Revival's "Cosmo's Factory") byly vydány v roce 1970. (c.tucker)