poster

Seriózní muž

 • USA

  A Serious Man

 • Velká Británie

  A Serious Man

 • Francie

  A Serious Man

 • Slovensko

  Seriózny muž

Drama / Komedie

USA / Velká Británie / Francie, 2009, 106 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sobis87
  *****

  Po dvou knižních adaptacích přišli Coeni opět s něčím osobitějším- v A Serious Man se vracejí k tématu židovství, přičemž židovské tradice zde mají hodně prostoru a samotný příběh se opírá o židovskou historii a náboženství – konkrétně se jedná o parafrází na Příběh o Jobovi, jehož „serióznost“ vůči bohu byla pokoušena skrze neštěstí, co na něho byla bezdůvodně snášena a to samé se děje i samotnému hrdinovi tohoto filmu, který je učitelem stejně jako oba rodiče Coenů. ___ Z formálního hlediska není o čem debatovat, film je skvěle natočený a hlavně má vypiplaný střih. Z narativního hlediska si Coeni opět zahrávají s diváckým očekáváním, jako tomu bylo například u Bartona Finka (nikdy odhalený Mcguffin v podobě balíčku) nebo Tahle země není pro starý (úplný závěr), tentokrát jsou ale k divákovi podstatně krutější - stejně jako Ďábel trápil Joba skrze bezdůvodné tresty, tak i Coeni divákům předkládají příběh, který je nedokáže uspokojit (protože nechce), neboť nenabízí odpovědi na kýžené otázky – rezignuje se zde na kauzalitu. Pokud Coeni v předešlém filmu Po přečtení spalte divákům neustále nabízeli vodítka, která později našla své užití v příběhu, zde naopak spousta vodítek za ničím nevede a některé linie končí ve slepé uličce, přičemž těm pozornějším své vypravěčské úmysly tvůrci odhalí už v polovině filmu – ve scéně u druhého rabína.___A Serious Man je možná tím nejméně sdílným filmem pro mainstreamového diváka, ovšem ten, kdo chce číst mezi řádky a přistoupí na hru bratří Coenových, tento film určitě docení. 100%(18.1.2010)

 • Kryšpín
  ****

  Příjemná židovská verze filmu Americká krása v podání bratří Coenů. Sice trošku slabší než předchozí Po přečtení spalte, ale přesto dokonalá režie neokoukaných herců, povedená kamera hrající si s hloubkou ostrosti a dokonale sedící hudba spojená s přesným střihem. Ale jedno musím říct, začínají mi chybět jejich nezapomenutelné krimi příběhy. Doufám, že pro změnu udělají něco jiného.(16.1.2010)

 • dopitak
  ****

  Coeni se toho nebojí, fakt ne. Jejich schopnost rozvinout třeba i marginální téma a co do formální stránky ho potom dotáhnout do detailní (a detailové) dokonalosti, není v dnešním mainstream filmovém světě zase tak běžná. Považuju se spíš za kritika než jejich příznivce, ale Seriózní muž, jakkoliv třeba vyhodnotíte dějovou linku jako nezajímavou, je povedeným retrem, kterému nechybí moc dobrá kamera, hudba ani celková atmosféra.(24.2.2011)

 • Payushka
  ***

  Oproti starsim filmum od Coenu je tohle velka slabota... Vtip minimalni, nasilnosti a krve jeste mene (coz me, zaryteho uchyla, trapi jeste vic). Musim ale vzit v potaz, jak osobni je tento film a ze holt ne kazdy den je posviceni. Hvezdicka navic za genialne absurdni konec, ktery je takovym typicky "coenovskym" zableskem v nudne sedi. Taky pouziti pisnicky Somebody To Love od Jefferson Airplane je hodne retro a hodne...hodne.(10.7.2010)

 • Popluh
  ****

  Z diváckého hlediska silně nekošer podívaná, která rozhodně není určená novějším (Tahle země, Po přečtení spalte) fanouškům režisérského dua. Nějaký ten děj aby člověk pohledal ve všech těch židovských narážkách, ale jako tak trošku nezvyklý příběh o člověku, kterého semele nahodilost života to také funguje víc než dobře. Zde žánrově avizovanou komedii ale nečekejte ani v nejmenším, A Serious Man jí totiž rozhodně není. 75 %(19.1.2010)

 • - Rozpočet: 13 000 000 dolarů. (Saku)

 • - Natáčení trvalo 44 dní. (Saku)

 • - Když Larry nahlížel do archu se známkami během konce filmu, bylo poslední jméno Mary Zophres. Zophres je kostýmní návrhářka tohoto filmu. (c.tucker)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace