Mladý král Michal jednoho dne z úst kočovných herců uslyší o vyhlášené kráse princezny Anny. Když ji poté tajně navštíví, aby se o tom přesvědčil sám na vlastní oči, okamžitě se do ní zamiluje a chce ji požádat o ruku. Jak je však princezna krásná, tak je i pyšná a bezcitná a Michala odbyde slovy, že by se raději stala žebračkou než si ho vzít. Její otec ztratí s princeznou trpělivost, a dá ji proto provdat za kulhavého žebráka. Rozmazlená princezna se rázem ocitá uprostřed bídy v rozpadlé a studené chatrči, kde musí začít pracovat a starat se sama o sebe. Netuší však, že pod rouškou žebráka se skrývá samotný Michal, který si dal za cíl se svými přáteli z družiny komediantů vzbudit v princezně lásku a obětavost pro druhého… Známý pohádkový motiv o potrestané pýše obohacený o moralizující úvahu nad tématem převýchovy člověka zpracoval dle bratří Grimmů slovenský režisér Miloslav Luther, do té doby televizní tvůrce. Ve snímku koprodukovaném slovenskou Kolibou a mnichovskou firmou Omnia Film stanul v hlavní roli Lukáš Vaculík a Adriana Romanová-Tarábková. (Česká televize)

klúčik

Celkom dobrá rozprávka, ktorá sa natočila na Oravskom hrade. Má to celkom dobrú atmosféru. Adriana Tarábková je sexi....65%. ()

janesX

Český dabing znie možno osviežujúco, no celkom nerozumiem, či to bolo tak nutné predabovávať. Originálne znenie je zrozumitelné, vtedajší herci tak nemumlali ako tí dnešní. V detstve by som tejto rozprávke dal dve hviezdy (nepáčila sa mi), teraz dávam štyri a uznávam - je to pekný film.  A musím hlavne pochváliť herečku, nie preto, že je to stále najkrajšia slovenská princezná, ale preto, ako túto úlohu zahrala. Neviem kde sa potom táto herečka vyparila, ale je to škoda, lebo podľa mňa mala celkom talent. 72,5%. ()

mira007

Variace na pyšnou princeznu, kterou nekrotí prací král s krycím povoláním zahradníka, ale král s krytím žebráka.  Je to jednoduché, předvídatelné ale působí to jako opravdová pohádka. Sympaticky spolu fungují Vaculík a nádherná Tarábková aka Borůvka z Básníků. ()

Lynx

Naprostý souhlas s komentářem Ilicky. :-) Jen bych ještě dodal, že stojí za zmínku i vynikající hudba J. Stivína, která skvěle dotváří atmosféru filmu. Škoda jen nepovedeného českého dabingu z produkce TV Nova, jenž udělal své i v dalších koprodukčních pohádkách. Snímek, na který se vždy o Vánocích těším... ()

Maryinka

Nechápu to nízké hodnocení. Pohádka byla nejen zajímavá, ale taky poučná a vyprávěla o tom, jak to na světě chodí a že by si člověk měl vážit toho, co má. Moc se mi to líbilo a místy i pobavilo. ()

Greg25

Lehce naivní pohádka s kouzelnou atmosférou, která tak nějak trochu víc než jiné pohádky moralizuje, poučuje a vychovává. Ale vcelku příjemným způsobem aspoň si člověk odpočine a připomene, že láska a dobro je to nejdůležitější na světě, pak se probudíte - no a je tu realita. Co myslíte zvítězí dobro? 70% ()

Eva_Krejcova

Tuhle pohádku mám ráda už kvůli Lukáši Vaculíkovi tomu to tam sluší i prinecezna i když ze začátku je to pěkně nafoukaná a rozmazlená holka ale pak se úplně změní a to díky žebrákovi. ()

Mortishka

Jedna z tých mojich srdcových záležitostí čo sa týka klasik rozprávok. Nádherné slovenské prostredie, majestátny Oravský zámok, sympatický kráľ Michal ktorého stvárnil Lukáš Vaculík a nádherná princezná Anna- ktorú hrala Adriana Tarábková.Pre mňa rozprávka ktorú si rada pozriem na Vianoce :) ()

lemonova

Táto rozprávka je výnimočná zvláštnou drsnou atmosférou, ktorá je však dostatočne vyvážená romantikou a úžasnou Stivínovou hudbou. Páči sa mi aj poňatie príbehu ako "divadelného predstavenia". Rozhodne ide o originálne spracovanie, ktoré patrí k tomu najlepšiemu z našich rozprávkových koprodukcií. ()

Véronique

Viděla jsem tuto pohádku poprvé a zklamaná jsem nebyla. Ačkoli nejsem fanynka Lukáše Vaculíka, tady mě mile překvapil. Své role se zhostil velmi dobře. Líbíla se mi i výprava a obehraný, leč povedený příběh o napravené princezně. Možná bych zvolila jinou hudbu, než jak ji představil Jiří Stivín. Je sice hravá, ale málo romantická - a to by této pohádce opravdu prospělo, protože svým žánrovým zařazením (tedy romanticko-dobrodružná) tak trochu předběhla svou dobu. Pohádce bych také vytkla trochu nezvládnutý konec - dlouhý, nudný a v závěru jen krátký pohled na šťastnou dvojici... 63%. ()

patroklos

Škoda, že pohádku dělali Slováci, je z toho cítit určitý chlad, stím oni vždycky mívají problém, chybí tam taková ta česká "pohádkovost"... ale pohádka je to pěkná, stojí za podívání ()

verlit

Půl pohádka, půl living history instruktáž. A víte co? Mě se to líbí. Vaculík byl sice mnohem sympatičtější ve své žebrácké podobě, ale s tím se dá žít. Na pohádku sympaticky málo cukerínu a střet s realitou dokonce málem uvěřitelný. I ten závěr potěšil. ()

Pekisan

Rozpravka s klasickou slovenskou chmurou atmosferou. Nejak ma nedostal ten koniec, ale tak rozpravka je hlavne pre deti. ()