Ledová smrt II

Fritt vilt II

Cold Prey 2

Horor / Thriller / Mysteriózní / Drama / Romantický

Norsko, 2008, 86 min

Naprosto důstojný pokračování jedničky. Opět tu funguje budování napětí a tentokrát se přidává hra s divákem. Chci pochválit finále s malou dávkou spoilerů. Když tlačíme postavy k tomu, aby záporáka několikrát zabily, jinými slovy, sereme se tvůrcům do jejich práce, dostane se nám odpovědi skrz tu nejtrapnější smrt vůbec. Jinak nám tentokrát tolik nezáleží na vedlejších postavách a tvůrci to dělají záměrně, třeba tím, že opravdu pouze chvilinku pracují na sympatii k první oběti, tý nám je líto a na další postavy už serou. Zajímá je (nás) hlavní hrdinka, která to táhne velmi dobře a nemusí se k tomu moc hýbat.(27.12.2010)

Fajn pokračování suprovýho norskýho slasheru. Tentokrát se skoro vše odehrává ve městě v nemocnici, kam přivezou promrzlou ultrasympaťandu Jannicke, oběti a taky zmrzlýho vraha. A vše se může rozjet znovu, personál a pacienti nemocnice (nahlédneme samosebou i do psychologie a vztahů dějových postav), pár poldů a Jannicke čelí šílenýmu polárníkovi v opuštěné noční nemocnici. Nemocniční atmosféra se povedla, tohle je super, zvlášt pro ty co v nemocnicích rádi šmejdí po různejch jejich sklepních zákoutích, strojovnách, suterénech a dalších skvělejch ambientních prostorách. Jinak je pokračování opět solidní slasher po všech stránkách, amtosféra tajemna je teda samozřejmě o něco slabší protože už jednak polárníka známe (i když je tady pár vyšetřovacích prostřihů, rozhovor s doktorem kterej jej rodil atd., což šperkuje atmošku) a jednak jsme přeci jen ve městě a ne v pustém hotelu v horách. Ale i tak, slušné. Gradace děje možná ne až tak tradiční, což je plus, akorát potom ten závěr, to už mi abych řekl pravdu nesedlo, mělo to (SPOILER) skončit ve špitále nějakým efektivním zlikvidováním polárníka a ne se kýčovitě vracet na místo činu prvního dílu, pronásledovat vraha a ještě psát do návštěvní knihy kdo tam byl atd., to už je trochu melodrama a klišé, atmosféra fuč a musím říct že mi závěr dojem trošičku pokazil. Ale jinak je to velice kvalitní dílo, doporučuju, série drží hodně slušný standard. 8/10(17.5.2011)

No vida. Jednička přinesla víc nudu než zábavu, ale byl to spíš takový pomalý rozjezd - teď teprve se tenhle norský horský masakr pořádně rozjel. Jak víme, snowboardový trip z minule dopadl pro pětici přátel katastrofálně - přežila z nich jediná Jannicke. Dvojka řeší události hned následující. Holka je dopravena do místní nemocnice, ale kromě mrtvol jejích kamarádů tam za ní doputuje i tělo toho prašivýho zachumlance. Zbytek jasný. No atmosféra je dobrá, je to i kvalitně natočené. Tak trochu to tím nemocničním prostředím a návazností připomíná HALLOWEEN 2, ale nijak na škodu. Nakonec, celé se to neodehraje jen v té nemocnici... Vrah, ten v jedničce utrpěl tím, že dostal prostor až v závěru. Tady nastoupí mnohem dřív a můžeme tak být svědky jeho nevybíravých, krutých způsobů (hasičák, lámačka, krumpáč, dokonce jedna lovecká vychytávka). Dokonce se dozvíme něco málo z jeho minulosti. Jedná se prostě o poctivě odvedený kus práce, s tou výhodou, že nemusel nutně trumfovat první díl za pomoci většího množství krve, mrtvol a nahotinek. Stačilo na to chytře a s lepším rozvržením navázat. Kdovíjaká originalita se sice nekoná, ale s tím já nemám problém. (Zajímavost: za první víkend promítání se na tenhle film přišlo podívat něco málo přes 100 tisíc Norů, což tam znamenalo nový rekord, co se týče návštěvnosti domácích filmů. To dělá z 'abominable snowmana' národního hrdinu a snad nám to zaručí další pokračování... nebo ještě lépe rovnou boom severského slasheru.) (screeny)(10.3.2009)

• Mr.Apache

Možná jsem hodnotil až příliš tvrdě, ale tyhle severské záležitosti holt už nejspíš nikdy nebudou mojí sklenicí ledového piva. Já radši horké letní noci než klepat kosu někde na sněhu. Snad proto mám ke všemu severskému (kromě přírodních blondýn) vrozený odpor. K tamním produktům bývám krajně nespravedlivý a ještě z toho mám radost. Takže tu máme Rubikovu kostku (!), norského Jasona s cepínem a nějaké ty houževnaté akční hrdinky. Aha. No, tak pro někoho to může být hodně fajn (ani já jsem se zas tak úplně nenudil), ale půjdeme radši o dům dál.(21.7.2009)

Dvojka je skoro stejně dobrá jako první díl, ale tentokrát jsem zde objevil několik prvků, které mi vadili. Nejvíc mě asi štvala absence skvělé hudby z předešlého dílu, dále pak přítomnost několika nelogických scén či prvků a časté kopírování ze slavnějších slasherů. To mi však nezabrání v tom, abych označil Fritt vilt 2 rovněž za nadprůměrný filmeček, který mě pobavil, zaujal a přinutil si jej napsat na seznam filmů, které si budu pouštět rozhodně častěji. Už se těším na další pokračování, které se bude natáčet letos.(24.1.2010)

• - Spoiler: Ve filmu bylo zabito 7 lidí. (Stoka)