V roce 1965 trojice agentů z Mossadu, Rachel, David a Stephan, má ve východním Berlíně splnit obtížný úkol. Je třeba postavit před soud nacistického zločince přezdívaného Chirurg z Birkenau. Nebezpečná akce zdánlivě končí ve chvíli, kdy je válečný zločinec při svém pokusu o útěk zastřelen. Rachel, David a Stephan jsou poté oslavováni jako hrdinové. Veřejnost však nezná celou pravdu. Ta se začíná ozývat o třicet let později, kdy vysloužilí agenti stále trpí pod tíhou dávného tajemství. Zavázali se nikdy neprozradit, co se tehdy v Berlíně odehrálo. Stále mají status národních ikon, Rachelina dcera dokonce o jejich misi napsala knihu. Jednoho dne přichází muž, který o sobě tvrdí, že on je tím, po kom kdysi pátrali. (TV Nova)

higuain

Dokud se film odehrává ve východním Berlíně, je to vynikající thriller. Napjatá atmosféra, riskantní únos, po neúspěchu nebezpečný vězeň přímo v bytě a beznadějná situace plynoucí z odříznutosti od spojeneckého světa. K tomu všemu kvalitní herci v čele s Jessicou Chastain. V zápletce po 30 letech už je to horší a závěr (i přes celkovou spokojenost) budí dojem, že se z toho dalo vymáčknout více. ()

Vědma

Představuju si, že izraelští agenti jsou vycvičení o dost lépe. Ono umět někoho odzbrojit je hezké, ale o dost těžší je psychologický výcvik. Poslouchat kydy chyceného zločince, dávat jim váhu, jednoho milovat s druhým se vyspat, to je příliš moc chyb na jednu akci, aby tohle byli vážně myšlení a kvalitně vycvičení agenti Mosadu. Na začátku nám tvrdí, že si máme uvědomit, že byli tak mladí. No ale patnáct jim snad nebylo. Ale nedívalo se na to zas tak špatně. ()

Sheldra

I přes všechny trhliny v logice (pochybuju, že by agentka Mossadu v situaci, kdy je sama doma s nacistickým zločincem, který zjevně nesedí přivázaný k topení, klidně špacírovala po bytě, jako by se nechumelilo - to bych jí snad seřezala i já) se na The Debt dá koukat, aniž by měl člověk pocit promarněných devadesáti minut. Jako silnou stránku filmu vidím právě to, že se děj neomezuje jen na akční stránku, ale i na morální otázku, jestli je lepší říct pravdu a zničit si kariéru, nebo zamést stopy, když to stejně nikomu neublíží. Odpověď se nehledá tak snadno, jak to vypadá, a pochybuju, že by se našlo moc jedinců, kteří by v téhle situaci šli s kůží na trh. No a pak je tu ještě jedna silná stránka, a to obsazení, který je veskrze skvělý - kupodivu nekraluje Helen, ale Jessica Chastain, o který už nějakou dobu říkám, že je úžasná (tak a teď definitivně připomínám kolegu, kterej je se svým "já vám to říkal" krajně nesnesitelnej). Worthington je se svým valením kukadel a drbáním na hlavě aspoň roztomilej, když už ne výbornej. Předlohu jsem neviděla, ale mohlo to dopadnout mnohem hůř. To jsem, verbale, viděla větší průsery, který stojej za 2,5*... ()

Fanucci

Parodie na kvalitní špionážní drama, ve kterém se agenti vydávající za Němce ožírají v hospodě a žvaněj o životě ve svém rodné jazyce (kterým je podle scénáře angličtina s hebrejským přízvukem...). A ve svém volnu na bytě se zlepšují v Krav maga...Po 30 minutách jsem vypnul. ()

kalap

To, čo mali urobiť neurobili a potom začalo celoživotné trápenie nad dávnou slabosťou, ked bolo potrebné nemeckého fašistu podrezať ako prasa a určite, by ich to trápilo oveľa menej ako to prvé. Film odsypáva plynule ako piesok len na záver to zadrhne šuter. ()

dee-key

Film, o kterém jsem věděl minimum a tak jsem od něho zase tolik nečekal, mě příjemně překvapil. Špiónování v téhle době je moc dobré téma na film a chytání přestárlých nácků taky není špatné. Výtku bych měl asi ke dvěma věcem. Navzdory tomu, že je snímek jak akční, tak napínavý, milostný trojúhelník jsem tam vidět nemusel. A když jsem u Postradatelných psal, jak se mi líbí koukat se na bitkující se důchodce, rozhodně jsem tím nemyslel starou paní s injekcí a ještě staršího pána se střepem. Ale jinak pěkné. ()

Cl3ricK

Pro mě dost silné kafe. Tom Wilkinson se prostě na role hajzlů asi narodil. Herecké výkony se mi líbily všechny, herci se perfektně vžili do svých rolí. Ale nejvíc se mi líbil doktor v podání Christensena, takhle vystihnutý nácek se jen tak nevidí. Atmosféra hutná a hudba deprimující. Takhle stylový retro thriller jsem už nějaký ten pátek neviděl, takže lepší 4. ()

berusche

Námět je hodně dobrý, scénář je slušný, režie taky není nijak zvlášť špatná, co je ale horší, je to, že to kolísá v motivacích. První část film, retro, má docela grády, upřímně mě bavila. Pak ale přijde spousta nedovysvětlených věcí, které srážejí jeho autentičnost, stejně tak závěr není nijak zvlášť úchvatným překvapením. Chybí mi asi hlubší pojetí vztahů a důvodů, proč se něco stalo tak, jak se stalo, trochu schází tendence konec malinko natahovat a v neposlední řadě, tíha pravdy, kterou hlavní hrdinové nesou, je na můj vkus nějak moc velkou tíhou, já bych to tak dramaticky neviděla. Průměrem neurazíš. ()

Violeta

Ovšem lepší spoiler než oficiální text distributora jsme si nemohli přát! Mně už v něm chybí jen vysvětlení, co se s Rachel nakonec stalo. Jako by si John Madden řekl, že nás nebude zbytečne rušit dějem, když nashromáždil takový megaesa. Plytký drama o supertajný misi agentů Mosadu a nenaplněný příběh jedný nenaplněný lásky. Jenže já si i přesto celou dobu říkala, že koukám na docela dobrý film. Záhada... Rozluštění se zřejmě bude týkat rčení o jednoduchosti a kráse. Ale nevím. ()

Beagle

Řemeslně jde o jistě velmi dobře natočený fim, jehož obsazení je skoro bezvadné (Jessica Chastain je vynikající jako mladší verze Helen Mirren, stejně je tomu v případě herců). Mírné SPOILERY: Ale události, na nichž je celá zápletka postavená (tedy hon na nacistického válečného zločince agenty Mossadu v 60.letech) jsou vylíčeny jako otřesně amatérský podnik, během něhož se hlavní postavy nechovají jako agenti Izraelské tajné služby, ale jako parta ochotníků a nadržených puběrťáků, kteří si se svou kořistí nedokážou poradit a celou zpackanou akci se jim podaří převyprávět podle svého, aby se vyhnuli ostudě. Nechápu, jak jim někdo jejich verzi bez hmatatelných důkazů mohl uvěřit, stějně tak mi nejde na rozum proč na své lži postavili celé své budoucí kariéry a kariéru svých potomků. Takže za scénář plný děr minimálně dvě hvězdy dolů. ()

kagemush

Už zase jsem koukal na dva filmy v jednom. Oba poněkud banální co se storky týká, ovšem tomu akčnějšímu a napínacímu by i čtyři hvězdy slušely, ovšem ten fňuk žblebt plác ..... . To si zas ti ameríkánci na židy si hrající z kagemushe nehezky vystřelili. ()

M.i.k.e

old schoolový kousek,kterému nechybí dobrý příběh a slušná porce napětí.Hlavně první polovina opravdu stojí za to.Trošku škoda zbytečně "přeplácaného" konce.Finální celkový dobrý dojem ovšem nezkazí...70% ()

kaposlav

Jedna hviezdička za časť nápadu scenáru inač, kde nič tu nič. Celkom sa dá u toho nielen nudiť, ale aj zaspať. ()

Martin741

Kvalitka, pozeram, ze Sam Worthyngton si vie vyberat dobre /Avatar/, iba obcas zadrie nejaku koninu /Terminator 4/. Madden ako reziser odviedol kvalitnu pracu, akurat sa tu mohla objavit aj kozatejsia herecka nez Jessica Chastain. Zaver dost odflaknuty, co uz. 76 % ()

Skleena

Oproti mým očekáváním z traileru Madden daleko více stopáže věnoval událostem z šedesátých let, což bylo ve výsledku asi dobře - narozdíl od oněch starších postav totiž tato linie fungovala skvěle - nechybělo napětí ani dobře nakroucená akce (nejen ta zde monohrkát zmiňovaná vlaková, ale především únosová scénka z gyndy byla luxusní!). Na druhou stranu je škoda, že filmu podkopávají nohy takové ty typické scénáristické nešvary a nelogičnosti - pomineme-li ten fakt, že hrdinka po úletovém sexu ve vypjaté emoční situaci počne dceru a otce si bez jediné stopy po citech, které by k němu chovala, nakonec vezme (inu, jiná doba, no), jsou tu takové ty boty v podobě toho (pozor spoiler) náhodného setkání Helene Mirren s postavou Vogela na schodech ústavu, přičemž pak dojde jejich vzájemnému střetu, kdy hrdinka několikrát hlasitě vykřikne, navíc se nestydí temenem roztřískat zrcadlo na zdi, což taky nejde bez nějakého toho zvukového doprovodu, a i přesto, že se z předchozího záběru zdá, že je místnost, ve které se souboj odehrává, pouhých (dvacet maximálně?) pár metrů od místnosti plné ošetřovatelek a dalších chovanců, nikdo se neobtěžuje za zvuky souboje vydat podívat. O tom, že asi nebude úplně standardní, aby se pacienti psychiatrické léčebny dostali k ostrým nůžkám, se netřeba zmiňovat. Co mě ale úplně dostalo, byl ten fakt, že na záporáky patrně neplatí běh času - jinak si neumím představit, že by s takovým přehledem osmdesáti, možná spíše devadesátiletý pán (Rachel se zmiňovala, že už 30 let není agentem, navíc nikde nebylo řečeno, že skončila hned po Berlínu - kolik tedy tehdá v šedesátých mohlo být Vogelovi? Padesát, šedesát?), vyškolil daleko mladší bývalou agentku Mossadu - přeci jen, ono tam něco z toho výcviku musí zůstat, na začátku snímku jsme viděli, že Rachel Singer se s pěstmi otáčet uměla... A dalo by se pokračovat. Možná proto jsem s hodnocením tolik váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Atmosféra rozděleného Berlína a vhodná hudba však nakonec ručičky vah přeci jen převážily. Nemyslím si, že bych Dluh musel vynášet do nebes, ale peněz za kino nelituji... ()

bourec

Filmografie režiséra Maddena je hodně pestrá,ale filmů,který by mě hodně bavili,těch teda moc nenatočil.Tenhle je dobrej hlavně tehdy,když jsme v Berlíně při honbě za doktorem z Osvětimi.Ale jak se přesouváme v ději ,film ztrácí tempo,a dostavuje se nuda.50%. ()

enjoi

Skvělá kriminálka, thriller, drama nebo jak to vlastně mám nazvat. Žánry se prolínají, sice možná víc než je zdrávo, ale kupodivu to vůbec není na škodu. Ba naopak. Super příběh a vůbec všechno :). Tenhle film se povedl. ()

C0r0ner

Milostný trojúhelník na pozadí wannabe historického dramatu. Proč tedy průměr? Původně mě přilákal Matthew Vaughn jako scenárista, nicméně jsem se brzy přistihl, že mě to moc nebaví a ze začátku zajímavá koncepce vyprávění mi po čase začala být dost u prdele, takže nakonec třetí hvězdička jenom díky překvapivě dobré režii. 50% ()

sulimo

Hezky natočené, zahrané, zkrátka vcelku kvalitní podívaná, pokud se nepídíte po obsahu, kterej stojí asi za tolik, jako špatně napsaný béčkový thriller, který má po hollywoodsku všechno to nezbytné, aby mu to průměrný divák sežral. Můj problém byl v tom, že po patnácti minutách jsem přesně tušila, kam se dějově dostanu v minutě další (onen skok z roku 1965 do 90. let byl "rafinovaný" a "nepředvídatelný" asi jako jestli se Bond i tentokrát dožije konce filmu). Tohle mi zkazilo zkrátka všechno, pomyslnou smrtelnou ránu pak dodala ona stupidní romance, která by byla moc debilní snad i na to největší filmové béčko na světě, kterýmu je putna kvalita, hlavně konzumuj stupidní diváku. Pro mě, jinými slovy, selhal děj, příběh samotný. Film, který se zabývá honem na nacisty, chce poučit diváka (minimálně), do toho plete opravdu hodně nepovedenou romantiku a pár kopanci do vzduchu v jednom pokoji se snaží být akční, nemůže být kvalitní, někdy je méně více a tady to platí dvojnásob. Tohle se zkrátka mělo napsat jinak a nedělat z toho béčkovou spatlaninu snažící se o všechno, ale ve finále nic neříkající. Veliké zklamání. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Muž s obrovskou budoucností...

Muž s obrovskou budoucností...

18.11.2008