Global Metal

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2008, 93 min

Sam Dunn, Scot McFadyen

"Nepřekvapuje tě, že vaše hudba spojuje tolik lidí z tolika odlišných kultur? Vždycky se najdou děti, jedno z jaké kultury, které si chtějí stoupnout a zařvat si. A my k tomu dodáváme ten doprovod." - Bruce Dickinson ...Sam Dunn, věrný, metalový fanoušek a taky průvodce po Německu, Brazílii, Japonsku, Indii, Číně, Indonésii, Izraeli Dubaji. Každá kultura má co nabídnout. Každá myšlenka vychází z duše metalových fandů. Dokument nadupaný samýma skvělýma kapelama!!(6.7.2014)

dobré, ale rozhodně z toho šlo vytřískat mnohem víc, za prvé jsem nepochopil, proč se film zabývá jenom jedním stylem metalu, já jako příznivec symfonickýho metalu, nebo folk metalu bych rozhodně ocenil pár slov třebas o vzájemném prolínání mezi žánry, nebo o co jsou ty které ukázané kapely obohaceny z místních tradic. Ovšem jakožto náhled na metalisty z některých kultur vzešlých funguje převelmi dobře.(16.2.2013)

O Global Metalu jsem se dozvěděla přes Tang Dynasty, takže zjištění, že metal se poslouchá a hraje i tam, kde by ho člověk vůbec nečekal, pro mě překvapivé není... (Čínskou rockovou a metalovou scénu pozvolna - velmi pozvolna, protože s jedním dobrým albem vydržím kolikrát týdny až měsíce - objevuju už pár let...) Nicméně jsem téhle hodince a půl filmového materiálu velmi vděčná za spoustu zajímavých tipů pro download sessions během dlouhých zimních večerů a možná ještě vděčnější za to letmé setkání s metloši celého světa. Headbangers of the world, unite!(1.8.2012)

Dokument sice začíná na Německém Wacken festivalu, ale to je jen tak okrajově. První, opravdová, zastávka je BRAZÍLIE a tamní Rock in Rio. Země pláží, fotbalu, sambi, Sepultury a Heavy Metalu. CITÁT - (MAX CAVALERA) - Tohle je má země. Tady jsem vyrostl, zde hrajeme na největším stadioně světa............. Zastávka druhá JAPONSKO - Tokyo. CITÁT - (SAM DUMM) - Vole, tohle je tedy obrovskej systém metra........... Otázka na téma, co se stane s metalovým vzdorovitým duchem, když se spojí s Japonskou kulturou ? Příkladem jsou určitě skupiny Visual K nebo X-Japan. Zastávka třetí INDIE - Mumbai - Bollywood. CITÁT - Všechny Indické děti poslouchají remixy..........- nebo Metal. Příklad skupin - Prakald nebo Bhayanak Maut. Zastávka čtvrtá Beijing - ČÍNA. Čína je domovem 20% lidské populace a asi 90% výroby Metalových triček. Vlnu Metalu tu zvedla skupina Tang Dynasty. CITUJI - V Číně jsem našel Metalovou scénu, která vytváří tu nejtemnější a nejextrémější hudbu, kterou jsem na své cestě slyšel : Sam Dumm. Příklad skupina - Ritual Day. Zastavení páté Jakarta - INDONÉSIE. Jedna z nejchudších zemí s největší muslimskou populací na světě. Ikdyž v Indii a Číně ještě nebyl žádný velký Metalový koncert v Jakartě i přes tvrdou diktaturu již několik koncertů proběhlo. Existuje i místní Metalová scéna. Příklad - Siksakubur nebo Seringai. ZAJÍMAVOST - Zatím co byl v Evropě Metal postrachem komunistů, jako kapitalistická metla je v Indonésii brán metal jako komunistická hudba. CITÁT - Po koncertě Metallici v roce 1993 diktatura zakázala všechny Metalové a Rockové koncerty. Až do roku 1998 do Velké revoluce. CITÁT - Skupina Tengkorak se snaží svou Metalovou hudbou vyjádřit nesouhlas proti kapitalistickým zemím.......... Zastávka šestá Jerusalem ISRAEL. CITÁT - Víc se bojím života........... Israelský Metal je dobře poznat ze skupin Arallu nebo Salem. Hodně se tu omílá kontroverzní píseň skupiny SLAYER "Angel of Death". Setkání sedmé mělo být v IRÁKu, ale dokumentaristi nedostali vízum ani žádné jiné povolení vstupu do země. CITÁT - (SAM PENN) Škoda, z této země jsem dostal nejvíc e-mailů od Metalovejch fanoušků.......... Setkání osmé Dubai ARABSKÉ EMIRÁTY. Desert Rock - Jediný Metalový festival na Středním Východě. Tady to žije. Zastávka poslední nás zavede zpět do Indie, kde proběhne historicky první Metalový koncert v této lokalitě. Tím poctěným jsou Iron Maiden. CITÁT - Metal lidi spojuje, nehledě na jejich kulturní, politické nebo náboženské vyznání.......... Naprosto jedinečný dokument o globálním Metalu *****.(8.7.2012)

Metal je vychytralý potvorák. Našel si cestičku i do míst, která jsou chráněna neprostupnými hranicemi, vírou či zarputilými ochránci tradic. Global metal mi nabídl víc informací, než jsem potřeboval, rozdrnčel struny míň, než jsem nadšeně očekával, ale při celkovém pohledu na věc u mne převládá spokojenost.(25.10.2011)