Global Metal

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2007, 93 min

Sam Dunn, Scot McFadyen

Dokument sice začíná na Německém Wacken festivalu, ale to je jen tak okrajově. První, opravdová, zastávka je BRAZÍLIE a tamní Rock in Rio. Země pláží, fotbalu, sambi, Sepultury a Heavy Metalu. CITÁT - (MAX CAVALERA) - Tohle je má země. Tady jsem vyrostl, zde hrajeme na největším stadioně světa............. Zastávka druhá JAPONSKO - Tokyo. CITÁT - (SAM DUMM) - Vole, tohle je tedy obrovskej systém metra........... Otázka na téma, co se stane s metalovým vzdorovitým duchem, když se spojí s Japonskou kulturou ? Příkladem jsou určitě skupiny Visual K nebo X-Japan. Zastávka třetí INDIE - Mumbai - Bollywood. CITÁT - Všechny Indické děti poslouchají remixy..........- nebo Metal. Příklad skupin - Prakald nebo Bhayanak Maut. Zastávka čtvrtá Beijing - ČÍNA. Čína je domovem 20% lidské populace a asi 90% výroby Metalových triček. Vlnu Metalu tu zvedla skupina Tang Dynasty. CITUJI - V Číně jsem našel Metalovou scénu, která vytváří tu nejtemnější a nejextrémější hudbu, kterou jsem na své cestě slyšel : Sam Dumm. Příklad skupina - Ritual Day. Zastavení páté Jakarta - INDONÉSIE. Jedna z nejchudších zemí s největší muslimskou populací na světě. Ikdyž v Indii a Číně ještě nebyl žádný velký Metalový koncert v Jakartě i přes tvrdou diktaturu již několik koncertů proběhlo. Existuje i místní Metalová scéna. Příklad - Siksakubur nebo Seringai. ZAJÍMAVOST - Zatím co byl v Evropě Metal postrachem komunistů, jako kapitalistická metla je v Indonésii brán metal jako komunistická hudba. CITÁT - Po koncertě Metallici v roce 1993 diktatura zakázala všechny Metalové a Rockové koncerty. Až do roku 1998 do Velké revoluce. CITÁT - Skupina Tengkorak se snaží svou Metalovou hudbou vyjádřit nesouhlas proti kapitalistickým zemím.......... Zastávka šestá Jerusalem ISRAEL. CITÁT - Víc se bojím života........... Israelský Metal je dobře poznat ze skupin Arallu nebo Salem. Hodně se tu omílá kontroverzní píseň skupiny SLAYER "Angel of Death". Setkání sedmé mělo být v IRÁKu, ale dokumentaristi nedostali vízum ani žádné jiné povolení vstupu do země. CITÁT - (SAM PENN) Škoda, z této země jsem dostal nejvíc e-mailů od Metalovejch fanoušků.......... Setkání osmé Dubai ARABSKÉ EMIRÁTY. Desert Rock - Jediný Metalový festival na Středním Východě. Tady to žije. Zastávka poslední nás zavede zpět do Indie, kde proběhne historicky první Metalový koncert v této lokalitě. Tím poctěným jsou Iron Maiden. CITÁT - Metal lidi spojuje, nehledě na jejich kulturní, politické nebo náboženské vyznání.......... Naprosto jedinečný dokument o globálním Metalu *****.(8.7.2012)

Dokumentarista jemných mravů mapuje současnou metalovou scénu. Poněkud kontrastní, ale dá se to prominout, protože ten dokumentarista má metal v srdci a o tom je celý tento film. Dalším plusem filmu je, že se podíváme do zemí, kde bychom nějaké tvrdé metalové jádro ani nečekali nebo resp. nečekali, že tam bují v tak širokém rozsahu. Je pravda, že indonéští metalisté propagující fašismus mě přímo konsternovali. Naproti tomu čínský nebo izraelský metal je něco, co díky filmu právě poslouchám. Nakonec bych dal jen čtyři hvězdy, ale za Maxe Cavaleru, kterého naprosto uznávám, a který zde dostal dost prostoru, dávám jasných pět hvězd a šel bych výš, kdyby to šlo. Pro rutinní metalisty povinnost, pro začátečníky naprostá povinnost. Dozvědí se pravou podstatu metalu jako boje proti různým režimům.(20.7.2011)

"Nepřekvapuje tě, že vaše hudba spojuje tolik lidí z tolika odlišných kultur? Vždycky se najdou děti, jedno z jaké kultury, které si chtějí stoupnout a zařvat si. A my k tomu dodáváme ten doprovod." - Bruce Dickinson ...Sam Dunn, věrný, metalový fanoušek a taky průvodce po Německu, Brazílii, Japonsku, Indii, Číně, Indonésii, Izraeli Dubaji. Každá kultura má co nabídnout. Každá myšlenka vychází z duše metalových fandů. Dokument nadupaný samýma skvělýma kapelama!!(6.7.2014)

Rebelie, nasranost na všechno, na život, na to, že musej vyrůstat v takový díře... a asi v ní i umřou... takže co udělají? Začnou poslouchat METAL!!!... Tento film je o postoji ostatního světa o kterém (očividně) nic nevím k HM. Pohled do Brazílie, kde je SEPULTURA vnímána stejně jako Pelé a že Japonci jsou v metalu stejně ,,švihlí“ jako ve filmech tolik nepřekvapí. Kromě toho, že je v Indii lidí jako sraček, Indonésii ,,zdobí“ 40% nezaměstnanost a v Číně (kde každej jezdí na kole) znamenají dlouhý vlasy sílu - mohou tyto kultury nabídnout taktéž tvrdou muziku. Takový TANG DYNASTY a jejich Ritual Day fakt stojí za poslech. Pravda – Irák či Dubaj už tak zajímavý nejsou, ale je třeba, aby sbírka byla kompletní. Zajímavá fakta z historických (metalových) událostí, doplněné archivními záběry plní učel: rozšířit si obzory. Třeba jednou začnu poslouchat X JAPAN.(9.3.2010)

Mám hodně rád metal, ale musí být melodický nebo nejlépe symfonický promíchaný třeba i s tradičními nástroji daného státu. Folklorní nádech já miluju stejně jako tyto kapely = Nightwish, Korpiklaani, Within Temptation, Kiuas, Hammerfall. Tady se však jednalo skoro ve všech případech o heavy nebo death metal, kde se jen řeže nesmyslně a nerytmicky do nástrojů a lidi mlátí hlavama na všechny strany. To už je podle mě na hraně hudební snesitelnosti. Pozitivně hodnotím konfrontaci metalu s politicko-náboženským vystupováním daných států. Negativně hodnotím úzkou zaměřenost dokumentu a především absenci návštěvy Finska - Mekky metalu. 60%(26.11.2011)