V tomto pořadu se každý týden scházeli umělci, aby recitovali verše. Takřka všichni recitátoři si vystačili s omezenou mimikou a minimální gestikulací, což většinou spočívalo v zamyšleném pohledu kamsi do dálky. Z obrazovky se linuly buď básně o hrdinech z fronty (té válečné, pochopitelně), nebo klasická díla Jana Nerudy a jiných velikánů. (duklak2)

ZkuKol

Některé díly by dnes zasloužily 5* nebo "deset knedlíků ve čtvrté cenové," ale upřímně, kdo to byl schopen zkouknout celé ve "své" době?! ()

Paity

Bohužel v tomto pořadu figurovala Jiřina Švorcová, která tomu dala punc propagandistického humusu. Když se ale od tohoto odhlédne, tak taková Taťjána Medvecká či Václav Postránecký nebili žádní kádři. Prostě chvilku poezie mám za snahu kulturně nenechat uschnout národ, ale ne vždy se to dařilo. Na opačném pólu je pak dnešek, kdy TV razí praxi raději nic takového nevysílat, ale zahltit lidi braky. ()

Romario odpad!

Zasloužilí soudruzi umělci a soudružky umělkyně zde s nádherným patosem oslavují tu hrdinné vojáky Rudé armády, tu kolektivizmus, tu proletáře. Odpad, ale tedy kultovní. Jako výstraha před tím, co jsou komouši (stále) zač, také použitelné. Využitelné i jako recese pro pobavení a připomenutí, jaké hrůzy se vysílaly za minulého režimu. Stanislav Kostka Neumann Rudé zpěvy-Socialistickým ženám Soudružky, zastavte proudy své výmluvnosti, zadržte řinčivé výhrůžky! Házíte hladovým ohlodané kosti, a revoluce není řečnický výlet: Učte se střílet! Pryč s feminismem! Je žena X a muž je Y, leč srdcí dvé můž zníti jako jeden zvon, když s puškou v ruce jde se za cílem. S manlicherovkou vojandy rudé ve vratech, oknech, na vozech tramwayí – s těmi to pu’de na města šampusů, vesnice keťasů. Ti, co se chechtají pak budou kvílet: Učte se střílet! Nechte si lékařské rady! Je revoluce nejlepší hygiena. Jen obvazů pro kamarády ať máte plné kapsy! Buď každá jak blesk a krvavá fena, a na psy! Kulomet bude šílet: Učte se střílet! Pryč s akademickou prací a dolů s kazatelen! Aut revolučních buďte síla hnací, by z měšťáka stal se jelen. Pryč s moralinem, maloměšťačky! Se sentimentalitou krbu! Na mračna nesete řehtačky, ctnost vidíte ve svém hrbu. Nechte si tirády proti alkoholu! Tím nevyprázdníte sklepů. Až přijde den, tak rozbijeme spolu všecko, co ničí energii molů v kožiše panstva. Zahoďte dětské trumpetky! Zbytečně piští a kvičí. Odhoďte sobectví, přijměte důsledky! Vítězem ten, kdo sebe v díle zničí. Matky a ženy, dcery a milenky, na řetěz citečky sladké i bolné! Spalte své myrty, spalte své pomněnky, soudružky, buďte volné. Jen kázeň revoluce chtějte s námi sdílet, učte se střílet! ()

arcticsky

Poměrně depresivní znělka a šedivé pozadí....takto vzpomínám na NCP já....Nicméně tu a tam zazněly i cennější verše. Již v té době jsem hodně četl a matně vzpomínám na některé světlé okamžiky z literatury, které zde byly odrecitovány. ()

Karp

V té době jsem, jako řada jiných, tenhle pořad nesnášel, zvlášť když se v něm recitovaly naprosté kraviny... Ale v dnešní době něco podobného chybí. Nemám zrovna smysl a cit pro poezii, ale když jsem v jiném TV pořadu slyšel recitovat Seifertovy nebo Krchovského verše a k tomu jely záběry krajiny či něco pěkně depresivního v případě Krchovského, říkal jsem si, že poezie má něco do sebe. Jen by se zkrátka neměla dětem ve škole zprotivit a podobnými pořady, jako byla Nedělní chvilka poezie, už vůbec ne. ()

coco.brice

dekadentní záležitost:-)velmi.-)kdo má rád Monthy Python a nebo si někdy užívá trapnost a afektovatnostjako já,je nadšen..zbytek diváctva pak musí být oprávněně zhnusen.:-)(co je to vůbec za debilní nápad číst poezii v TV?) Lenin - maják, Lenin - zvon, Lenin - maják, Lenin - zvon, Maják - zvon, Lenin!" :-) dodnes si to pamatují v přednesu Petra Haničince:-) ()

xxlch

Již dávno přeplaval tento pořad řeku Styx-proč musel zemřít Haimóne?Ten,kdo nemá rád poezii,nemohl mít nikdy rád tento,bohužel už neexistující literární pořad.Debussyho hudba zvala diváka k obrazovce každý nedělní podvečer a mnohdy to byly klenoty,které mohl divák, ať už sledovat nebo, poslouchat se zavřenýma očima.Nevím proč mi utkvěla hluboko v paměti zrovna paní Švorcová a její "Je český obzor hluboký jak džbán a jeho vzduch je čistější než víno,kdybys ty znal kdo..."Snad proto, že si přednes opravdu užívala.Škoda,přeškoda že se dostávalo téměř vždy na poezii budovatelskou a hrdinskou,kde nezbylo místo (nebo spíše nesmělo zbýt) pro jiný druh poetické tvorby.Věřím, že pokud by dnešní televize,začala vysílat obdobný pořad,našlo by se spousta fandů a já bych byla určitě v první linii.Mnohdy se vyplácá deset minut programu naprosto dementně,tak proč né třeba "10 minut poezie"? ()

knihovna odpad!

Tohle mě v mládí zhnusilo veškerou poezii. Dodnes to není můj šálek kávy, i když kamarád Arthur se snaží ze mě udělat člověka. Ovšem moc se mu to nedaří. ()

sbinda

Ojo joj. Nazval bych to zatměním Slunce - velké úsilí a výsledkem je NIC. Zde se cíl autorů pořadu minul s očekáváním socialistických pohlavárů. Navíc, v dětství jsem Nedělní chvilku poezie bral jako cílenou zdržovačku Alfréda Strejčka před milovaným Večerníčkem. Hodnocení? Nuže. Výraz: 0%, Recitace: 80%, Obsah: Nedokážu posoudit. Celkově: 10% .Umělci prominou. ()

Lockeroom

Podle mě je poezie určena ke čtení, a ne k přehnanému exhibování herců. ...... pořad mám navíc spojený s normalizací, většinou tam prověření herci recitovali prověřené, morálně zkorumpované, básníky..... Jednu hvězdu dávám za nějaké výjimky, které by se tam našly......... ()