Zelenáč

• slovenský

Zelenáč

Akční / Komedie / Thriller / Krimi / Drama

USA, 1990, 121 min

Než se stal z CE uznávaný, div ne artový, režisér, točil solidní béčka, za který se tehdy nemusel vůbec stydět. Ale počítaje Nesmiřitelnými svět nabyl dojmu, že CE "dozrál" a od teď už bude točit jen kvalitní, oscarový věci. Není vůbec na škodu si občas zaskočit ještě do dob, kdy si mohl dovolit točit naprosto neambiciozní a neumělecký filmy.(8.6.2012)

• Dale

Podpriemerný akčný film, ktorý neprináša nič nové. Skúsený detektív ide po vrahovi svojho parťáka, pričom dostane za parťáka zelenáča, z ktorého sa z ničoho nič stane rovnako drsný skúsený policajt. A filmu, v ktorom je scéna, keď zloduch mieri na policajta a vysloví toľkokrát otrepané "Zbohom" (to znamená, že ten kto zomrie nebude ten policajt) nemôžem dať viac ako dve hviezdičky.(6.9.2003)

Zelenáč byl dobrej v době svýho vzniku... a je dobrej pořád! Eastwood je jak za kamerou tak i před ní zase naprosto v pohodě, s přehledem vede herce a zároveň sype z rukávu jednu hlášku za druhou! Hodně se povedlo i herecký obsazení: ústřední buddy-duo Sheen/Eastwood sedí jak zadnice na hrnec a tandem Julia/Braga jsou záporáci přesně jak mají být!(17.2.2010)

David Ackerman si svůj nástup na krimińálku rozhodně představoval jinak. Jako ten nejčerstvější zelenáč je zdrojem vtípků svých nových kolegů, jeho nový parťák Nick Pulovski mu jeho nezkušenost rovněž dává znechuceně sežrat, ale alespoň ho šetrně zbavuje hanlivých cedulek přilepovaných nudícími se kolegy na jeho záda. David se může od Nicka naučit hodně z detektivní práce a již brzy bude mít možnost se pod vlivem okolností změnit z vyjukaného zajíce v chlapa s drsným sarkasmem vycházejícím z koutku jeho úst.(3.11.2009)

Buddy movie z přelomu 80. a 90. let, na kterém je hodně znát Eastwoodův podpis, nicméně nuda to rozhodně není. Clint dostane coby zkušený policajt nového parťáka - Charlieho Sheena. Ten je v pvní půli opravdu "The Rookie", ale vývoj událostí ho přinutí se radikálně změnit. Clintova hláška "Znám 100 důvodů proč tě nezastřelit, ale zrovna mi žádný nenapadá." nemá chybu a jasně pasuje k jeho typu postavy. Samotný závěr v kanceláři mě hodně pobavil.(14.5.2013)

• - FIlm měl být natočen již v roce 1988, pričemž režírovat měl Craig R. Baxley a hlavní role ztvárnit Matthew Modin a Gene Hackman. Výroba byla ale kvůli stávce SAG zastavena. (Fenk)

• - Když David v čistírně řekne: "Balíček pro pana Monga", cituje přesně řeč Cleavona Littla ze zábavné parodie Mela Brookse Ohnivá sedla (1974). (ClintEastwood)

• - Ve scéně v Sheenově domě přepne falešný Garcia televizní zprávy na film Tarantula, v němž se poprvé před kamerou objevil tehdy ještě mladý Clint Eastwood. (Javert)