Zelenáč

• slovenský

Zelenáč

Akční / Komedie / Thriller / Krimi / Drama

USA, 1990, 121 min

Osmdesátkový stereotyp podle akční šablony, béčko, které nemá čím příjemně překvapit, nepříjemně pak v mnoha ohledech (za všechny motorka v kuchyni). Clint - režisér se ještě připravoval na úspěšnější budoucnost a Clint - herec byl už za zenitem. Sheen pak zahrál to, co by zvládl jakýkoliv mladě vypadající ocmrda. O pikantní erotickou vložku bych se klidně i ochudil, zatímco Charlie si dával pěknou Laru, na Clinta zbyla mužatka Sonia..(7.4.2014)

Prvních pár desítek minut jsem vážně uvažoval o tom, že to vypnu, tak nudné mi to přišlo. Pak se ale Charlie Sheen nasral a začalo to být zajímavé. Klasický průměrný akčňák své doby (ale i na klasickou eastwoodovku mi to připadalo poslabší), místy dost kostrbatý (a to režií počínaje, přes kameru, scénář až některými hereckými výkony konče - Raul Julia byl hrozný). Párkrát se pousmějete (i když to nebyl záměr), párkrát vás film překvapí - když Sheen vyplení bar, to jsem koukal. Na tři * to vyháním za Clinta a za Laru Flynn Boyle.(22.12.2009)

• lennyd

Poté co je Nicku Pulovskému (Clint Eastwood) zavražděn parťák, Nick přísahá, že se šéfovi místní mafie, Stormovi, pomstí. Jeho nadřízení mají ale jiné plány, a tak mu přidělí nového parťáka, mladíčka Davida Ackermana (Charlie Sheen), a nechají je vyšetřovat krádeže aut. Jenže Nickovi touha po pomstě nedá spát, a dál jde Stormovi po krku. Storm cítí, že se mu Pulovski blíží, a tak jej unese a žádá po policii dva milióny dolarů jako výkupné - což policie odmítá. Jediný, kdo chce Pulovskému opravdu pomoci, je jeho mladý parťák ... Měl jsem tu smůlu, že jsem film viděl v českém dabingu. A i když je obecně český dabing kvalitní, tak pro tento film to rozhodně neplatí. Hlavně dabing Ackermana se vůbec nepovedl (netuším kdo jej daboval, a ani to radši vědět nechci) - ale co mne dostalo, že si nikdo nedal práci aspoň s logikou dialogů (v angličtině se to sice neřeší, ale v češtině nechápu, že Ackerman i v nejvypjatějších chvílích svému parťákovi uctivě vykal). Ale zpět k filmu - ten tak hrozný není, chtělo by se mi říct - typická Eastwoodovina (sám si napsal, sám si zahrál) - z dlouhé řady podobných filmů ničím nevybočuje (snad jen zajímavou přestřelkou v letištních prostorách) a docela vtipnou závěrečnou scénou..(12.9.2011)

Já mám tyhle druhy filmů prostě rád. Spousta akce, trefných a vtipných hlášek, hromada výbuchů a hlavně sehraná dvojka policistů. V tomto případě Clint Eastwood a Charlie Sheen. No, čekali byste to? Zaručeně vás dostanou. Eastwood obsadil mladého Sheena do takřka hlavní role a to se ukázalo jako výborná volba. Oba herci si na plátně parádně rozumí a Clint zde natočil asi nejzábavnější akční snímek své bohaté kariéry. Nejlepší scéna je ta, kde Clint a jeho kolega potkají na křižovatce krásnou ženu v luxusním autě. To je kus, co? - Jo, takový už dneska nevyrábí! - Máš snad místo očí tachometry? Já přece mluvil o tý kočce? - To já taky...(17.11.2009)

David Ackerman si svůj nástup na krimińálku rozhodně představoval jinak. Jako ten nejčerstvější zelenáč je zdrojem vtípků svých nových kolegů, jeho nový parťák Nick Pulovski mu jeho nezkušenost rovněž dává znechuceně sežrat, ale alespoň ho šetrně zbavuje hanlivých cedulek přilepovaných nudícími se kolegy na jeho záda. David se může od Nicka naučit hodně z detektivní práce a již brzy bude mít možnost se pod vlivem okolností změnit z vyjukaného zajíce v chlapa s drsným sarkasmem vycházejícím z koutku jeho úst.(3.11.2009)

• - V scéne, kde spolu zápasia Loco a Sarah, sa v pozadí mihnú traja členovia štábu. (MAX666)

• - FIlm měl být natočen již v roce 1988, pričemž režírovat měl Craig R. Baxley a hlavní role ztvárnit Matthew Modin a Gene Hackman. Výroba byla ale kvůli stávce SAG zastavena. (Fenk)

• - Mnohé situace a scény skutečně připomínali slavnou sérii Harryho Callahana. Například scéna v luxusním hotelu, kde Nick provokuje Stroma a uhasí svůj doutník v jeho kávě, připomíná scénu ze snímku Náhlý úder (1983). Když David (Charlie Sheen) projede na motorce dveřmi svého domu, aby zachránil Sáru, divák si může všimnout podobnosti s filmem Násilník (1976), ve kterém Eastwood "zaparkoval" svoje auto do prosklené výlohy. (ClintEastwood)