Pět minut v nebi

• Velká Británie Five Minutes of Heaven (více)

Aby mohli žít, musí se nejprve vyrovnat s bolestnou minulostí.  V politicky rozbouřeném Severním Irsku se sedmnáctiletý protestant a člen ilegálních ulsterských dobrovolnických sil Alistair Little chce zapojit do dění, což si vyžádá život katolíka Jimmiho Griffina, staršího bratra Joea Griffina. Teprve jedenáctiletý Joe se nechtěně stane svědkem této sektářské vraždy a zbytek života žije pod tíhou výčitek své matky, která mu zazlívá, že dovolil, aby bratra zabili. Po více jak třiceti letech se oba muži mají setkat před televizními kamerami a hledat společně cestu, jak se s minulostí vyrovnat. Nikde ovšem není psáno, že taková cesta existuje. V komorním, dvěma cenami z prestižního filmového festivalu v Sundance ověnčeném dramatu německého režiséra Olivera Hirschbiegela excelují Liam Neeson a James Nesbitt. (Česká televize)

decay

Výborný scenár, ktorý má obrovský potenciál. Bohužiaľ režisér spravil všetko dosť povrchne, v podstate v ničom nešiel do hĺbky. Celý čas som očakával nejakú formu konfrontácie, alebo dialóg medzi oboma charaktermi a namiesto toho sa film každú chvíľu púšťa do niečoho, z čoho nič zmysluplné nevzíde na povrch. Sekvencie z minulosti a prestrihy skutočných záberov sú výborným prvkom, ale potom to padá na deji, ktorý sa odohráva v súčasnosti. Veľká škoda. ()

dormouse

Snímek o podivném vztahu dvou mužů, z nichž Allistair ve svých sedmnácti letech v rámci národnostních sporů v Severním Irsku zastřelil před očima malého chlapce jeho bratra. Tento malý chlapec Joe sebou nese celý život nenávist vůči vrahovi a Allistair zas neutišitelné výčitky. Příběh je dost nepravděpodobný, není napsán ani zahrán příliš přesvědčivě a mne osobně se nijak nedotkl. Vztek Joea v podání Diarmuid Noyese působí skoro komicky a Liam Neeson ze sebe nedokázal udělat zlomeného muže. V jednom místě dokonce film působí jako fraška, když se pracovníci televize pokoušejí o organizované setkání obou mužů v jakési britské variantě pořadu Dopis pro tebe. ()

Yoss

Liam Neeson vs. James Nesbitt. Zostava, ktorá poteší, výkony, ktoré prekvapia, atmosféra, ktorá zapôsobí, téma, ktorá neustále provokuje. Ďakujem. ()

sona123

Vynikající! Téma irského konfliktu už bylo na filmové plátno převedeno xkrát. Tento přístup je neotřelý, poctivý a velmi citlivý. Když byla tehdejší "válka" v nejlepším, mladý Alistair se rozhodl udělat něco, čím se zařadí do své "party" - a tak se ...ale nemá smysl pustit se do obsahu. Ten je důležitý, to určitě, ale mnohem cennější je způsob vyprávění. Jasně, už mockrát jsme viděli, že za bojem mezi dvěma nepřátelskými stranami je vždycky jednotlivec a jeho příběh. Tady se však dostáváme ještě dál - nejde jen o příběh, ale obecné téma, téma viny, trestu a odpuštění. Scénář - excelentní. Herecké výkony? Bravurní (zejména Nesbitt tu předvádí něco, co se málokdy vidí). Závěr? Lepší vymyslet nešlo. Proč je proboha film docela neznámý a má tak nízké hodnocení? Trestuhodné. ()

arthur.22

Velice slušné drama, které totálně popravil otřesný konec, což mě dost zamrzelo, téma je mi blízké a vypadalo to tak nadějně.. ()

agassi68

Holt aj takto sa to môže zvrtnúť, avšak povedal by som, že vo výnimočných prípadoch. A či sa dá žiť so svojim narušeným svedomím si musí zodpovedať každý sám. Výborne zvládnutá atmosféra robotníckej štvrti v Írsku v nekonečnom spore medzi katolíkmi a protestantmi. K čomu to celé smeruje, vám predstavia Liam Neeson a James Nesbitt. Chuťovka pre fanúšikov intímnej drámy. ()

Ivua

Príbeh dvoch mužov, ktorých viaže hrôzostrašná minulosť a ktorej negatívne pôsobenie na ich životy má byť konečne pretrhnuté. Prvá polovica filmu so sebou nesie obrovské očakávania, no tie ostávajú akosi nenaplnené, čo je si myslím celkom škoda, lebo nápad je super a diváka to možno trochu sklame. Koniec bol taktiež mierne nedôveryhodný, vzhľadom na prvotnú myšlienku filmu. ()

Dárius

Skoro by se hodilo říct "co se v mládí naučíš ve stáří jako bys našel"Mám rád akčnější filmy konfliktu mezi IRA a Brity.Ale takhle se celý život užírat-no to je věc. ()

kersten

Veľmi ťažký film. Námet neobvyklý. Spracovanie trošku nudné, čo však napravili herci. Výkony boli presvedčivé, precítené, klobúk dole. Možno po viacerých zhliadnutí, dám aj väčšie hodnotenie, zatiaľ môžem hodnotiť len priemerne. Je ťažké sa tomuto filmu dostať pod kožu. ()

Taffey

Debil a kulturní pahýl, dávající plný knedlík kdejaké akční sračce, by se na takový film ani neměl dívat nebo by měl mít zakázáno takový film hodnotit. Pět minut v nebi mě hluboce zasáhl, pokud někdo mluví o nudě, musí být, předpokládám, šestnáctiletý fracek, bez sebemenšího kousku empatie a historických znalostí. Nesbit vynikající. ()

subic

Tenhle film má hodně dobrou patinu, vypadá jak z osmdesátek, možná i ze sedmdesátek, teda hlavně jeho první půlka, kam se dějově i vrací. Velmi dobrý James Nesbitt je opravdu věrohodný bratr zabitého plný touhy po pomstě. Dějově by se dalo shrnout do jedné věty, takže celý film je spíš přehlídkou emocí 2 mužů a jejich setkání. Naštěstí 90 minut je tak akorát. 55% ()