poster

Je tady někdo?

 • Velká Británie

  Is Anybody There?

Drama / Komedie

Velká Británie, 2008, 91 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radek99
  *****

  Tento komentář píši s vědomím člověka, kterému bude zanedlouho čtyřicet a který intenzivně cítí, že stárne, což je zásadní kritérium pro percepci tohoto filmu. V předlouhé tradici britské sociální tragikomedie je snímek Johna Crowleyho téměř typickým představitelem, plným primárně neatraktivních lidí, životních outsiderů a loserů, v tomto případě sociálně vyčleněného chlapce z rozpadající se a i obecně trochu zvláštní rodiny a penzionovaného iluzionisty, kterému jeho vinou ztroskotalo manželství a jemuž tak rozpadnutí vztahu přineslo nikdy nekončící řadu sebevýčitek. Je skutečně v příkrém rozporu s hollywoodskou kinematografií, jak jsou britské sociální komedie/dramata zalidněna reálně vypadajícími lidmi, v Is Anybody There? není prakticky ani jedna atraktivní osoba (vyjma snad hlavního dětského hrdiny, kde jde ovšem o univerzální atraktivnost dítěte-lidského mláděte, jelikož malý Edward je coby člověk dosti freak...). Reálné je i vyobrazení 80. let minulého století, které tu nejsou primárně zobrazeny jako sociálně a existenčně hodně obtížná doba, jak bývá v britské filmové sebereflexi zvykem, ale sociálno tu má svůj kritický rozměr v mezigeneračním odcizení a separování se. Vytěsnění problematiky lidí postproduktivního věku je také styčným pojítkem se situací u nás a všespojujícím univerzálním prvkem. Typický je dosti černý (funerální) britský humor a snaha po extatickém smiřujícím finále, které dle mého názoru nezavání kalkulem a má očistnou funkci. Jeden psychologický poznatek říká, že mladí lidé ignorují ve svém okolí starší lidi, kterým je nad čtyřicet. Přesně ti budou mít problém akceptovat i poetiku tohoto filmu. Pokud tedy ještě netušíte, co je to stárnout, nesuďte, prosím, ani tenhle film...(15.10.2009)

 • MA.KI
  *****

  Životní pravdy zabalené do černohumorných replik v příběhu z rodinného domova důchodců, v němž se mísí hořkost s dojemností, ztráta iluzí s nalezenou touhou žít. Smysluplně žít. ~ Vynikající Michael Caine v roli cynicky bilancujícího kouzelníka Clarence je středobodem hereckého ansámblu, jenž ztvárňuje postavy primárně životem otrávené, bez jiskry v oku, postavy, které ono světlo na konci tunelu ani za nic nejsou schopny spatřit. Výjimkou není ani sociálně vyloučený Edward, desetiletý Clarencův parťák, jejichž přátelství přináší nejednu nezapomenutelnou scénu. ~ V Is Anybody There? zároveň najdeme silný stmelující prvek v mezigenerační oblasti. ~ ~ Vzepři se umírání světla. (13.2.2012)

 • Radko
  ****

  Niekedy zafúka vietor. V bezvetrí. Inokedy počuť zvláštne zvuky. Racionalista, ateista alebo agnostik - tí všetcia majú svoje nespochybniteľné vysvetlenia. No dozrejú, majú vlastné rodiny. Príbehy okolo rodinného stola začnú pripomínať, čo je napísané v knihe kníh. Mnohí z nich si spomenú na bezvetrie a náhly poryv vetra v ňom. Na zvláštne zvuky. A možno ani nie. Možno sa len prekvapia, ak im pri prechádzke lesom cestu skríži šuchotavý jazvec.(7.9.2015)

 • PauloZ
  **

  Příběhově možná ne tak prázdné, jak by se podle mého hodnocení mohlo zdát, ale samotné pojetí mi přišlo zvláštní a až moc televizní. Prostě ne podle mého gusta. Michael Caine zahrál výborně, mám ho rád, ale zato Bill Milner se mi vůbec nelíbil. Vyloženě mě tam s prominutím štval, protože ztvárnil naprosto nesympatické děcko. Taky jsem podle obsahu čekal trošku duchařiny a záhadnosti, což jsem vůbec nedostal. Silná myšlenka na film ano, ale zpracování vcelku slabé.(21.10.2012)

 • predators
  ***

  Je tu někdo? Halooo?! Tak nevím, jestli má cenu psát nějaký komentář, když se nidko neozývá. Ale vždyť jsme ještě tady, na zemi a dýcháme. Michael Caine je dobrák od kosti, zde si však trochu zakřičí a zabručí. Jen na malý okamžik, než mu do žil vteče mladá krev...taky na chvíli. Is Anybody There? je citový snímek, ale nejde až tak do hloubky a sráží jej i poměrně jednoduchý scénář. Taková průměrná kouzelná pohodička... 60%(19.8.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace