Vraždy v Yorkshiru: 1983

(TV film)
  • Velká Británie Red Riding: In the Year of Our Lord 1983 (více)
všechny plakáty

Vlk v rouše beránčím má pořád ostré zuby... Píše se rok 1983 a v západním Yorkshiru se ztratilo další dítě, jedno z mnohých za posledních čtrnáct let. Do případu je tak trochu proti své vůli zatažen nepříliš úspěšný právník John Piggott, který ve své snaze domoci se spravedlnosti naráží na neprostupnou hradbu mlčení, strachu a překážek ze strany místní zkorumpované policie. Zdá se však, že alespoň v jednom z detektivů se pohnulo svědomí... Snímek Vraždy v Yorkshiru: 1983 představuje třetí, závěrečnou část volné trilogie, kterou pro britský Channel 4 natočila produkční společnost Revolution Films. Trojice kriminálních thrillerů vznikla podle románů Davida Peace, adaptovaných renomovaným scenáristou Tonym Grisonim (Strach a hnus v Las Vegas, Krajina přílivu, Město a město). Filmy i knihy se ve svých fiktivních příbězích nechaly inspirovat atmosférou, doprovázející skutečný případ zpackaného vyšetřování zločinů sériového vraha Petera Sutcliffa, který v Západním Yorkshiru řádil na přelomu 70. a 80. let minulého století. (Česká televize)

Caminzind

Komiksově naivní kriminovela, kde jsou všichni vlivní zkorumpovaní, policisté z loajality vraždí, vraždu pak zakrývají další vraždou, navzájem si jistí zadky, aby se nakonec raději postříleli. Problém celé trilogie (alespoň pro mě) je v tom, že se tváří až moc vážně, tedy neadekvátně vzhledem k tomu, jak silně je přitažená za vlasy. Žánr drama se k příběhu nehodí, jako giallo by se sice příliš nevymykal, ale celý počin by působil jistě přirozeněji. Podle mého má trilogie spíše stoupající kvalitu. Třetí díl určitě nejlepší, a ten druhý lepší než první. Skvělí Morrisey, Addy a Considine. 65% A nejezděte na sever. ()

okkac

Léta páně 1983 a zmizela další holčička. Tentokráte jsou hlavní postavy právník a jeden ze zkorumpovaných policistů, ve kterém se hnulo svědomí. Třetí díl se hlavně věnuje vysvětlování a ukončování dějových linek z roku 1974. Rok 1980 tu ani není zmíněn a tak, byť je to skvělý díl, působí trochu jako výplň. Zde se nám dostane vysvětlení, co bylo na počátku toho všeho, ale jak dopadnou všechny postavy, to už si musíme domyslet. ()

nineweh

Podle místních hodnocení by se zdálo, že nejlepším dílem trilogie je 1980. Není tomu tak. První díl (1974) táhne skvělý Andrew Garfield, kterému vehementně pomáhají Rebecca Hall a Sean Bean. Hlavní hrdina dílu druhého (Paddy Considine) není dost výrazný ani dost sympatický na to, aby mě jeho příběh víc zaujal, a totéž platí o zbytku obsazení. Třetí díl, rok 1983, trilogii krásně završuje a uzavírá, dovysvětlí některé nejasnosti z předchozích filmů, i když ve všem jasno taky neudělá a mezi současností a flashbacky je tak neostrá hranice, že v podstatě není jasné, co se děje teď, co je vzpomínka a co si hrdinové jen představují. Celkově mi tedy přijde nejlepší díl první, který je nejpřímočařejší a má největší spád. Především ale nechť tato trilogie slouží jako důkaz toho, že i v Británii umí natočit retro, a jak! ()

filmmovier

Druhý díl zůstal nepřekonán, první díl ano. Tato část je herecky rozhodně nejlepší ze všech, Mark Addy i David Morrissey jsou vynikající, atmosféra opět naprosto perfektní, změna režie opět znatelná (což je rozhodně dobře, co díl, to jiný styl). Až skoro do konce nejzajímavější epizoda, rozplétání zápletek bylo fajn, korupce mezi policajtama se rozrůstala... ale finále to podle mě naprosto zabilo, nebylo špatné, to vůbec ne, jen mi to celé nějak nesedlo (ale to je jen a jen moje chyba). Jak asi tušíte, k těmhle třem filmům je potřeba přistupovat jako k celku - a jako celek je to parádní detektivní drama, poctivě natočené i zahrané, tak je u Britů zvykem a na výsledek si rozhodně nemůžu stěžovat. Ale taky je to jaksi... nekonzistentní, vyrovnanější kvalita jednotlivých epizod by tomu rozhodně slušela více, takže celkové hodnocení je ve výsledku spíše horší. Ale Rok 1983 je jinak výborným detektivním dramatem, který je tak na půli cesty mezi jedničkou a dvojkou, i když po herecké stránce je rozhodně nejzajímavější. A taky to všechno uzavírá, že jo... Takže ve výsledku je tenhle díl za 75%, celá trilogie s odřenýma ušima za 70% (ale to je tím, že je to britské a já britské prostě miluju). ()

ecceHOMMO

No kto by to bol povedal, že záverečná časť trilógie dokáže ešte niečim prekvapiť. A že prekvapila! A nielen to! Ohúrilo ma ako excelentne boli poskladané jednotlivé skladačky, ako všetko do seba zaklaplo a ako aj predchádzajúce časti zrazu dostali nový význam a rozmer. Trilógiu hodnotím nesmierne pozitívne ako celok, ale neodporúčam niekomu vynechať čo i len jednu časť (lebo jednotlivo ma to tak nedostalo ako celok). ()

Antek

"Na sever, kde si děláme, co chceme." Stylové zakončení , ve kterém se všechny předešlé dějové linky dočkají svého zakončení (a vysvětlení). Korupce je na vrcholu, začínají opět mizet malé holčičky a někde tam venku ... někde tam venku je pořád vrah. Zpověď poldy, ve kterém se hnulo svědomí a který se na všemu tomu svinstvu už prostě nedokáže jen nečině přihlížet. Jedna z doposud vedlejších postav se tak dostává do jiného světla a Red Riding tím získává status události, která vám rozechvěje filmovou duši. Vážně. Bez keců. ()

Mishqo

veľmi zaujímavá krimi trilógia - každý diel bol niečím výnimočný, atmosféra sedela, hudba tiež dobrá, vyvrcholenia každej jednej časti perfektné a nečakané ale najviac na mňa zapôsobil práve posledný film ()

Eleanor05

První díl jednoznačně nejlepší, pak to šlo tak trochu do háje. Čím dál nudnější děj a stále méně a méně charismatičtí herci... ()

ZkuKol

Závěr přinesl dvě zásadní sdělení, dílo se podařilo až do konce a scénáristé se hodně inspirovali Volavkou. Skládáním příběhu, rozdělením na části, způsobem vyprávění a i proměnou tempa a vyzněním jednotlivých dílů. Tucker se většinou pohybuje na pomezí emocionálních dramat a romantiky a na 3. dílu je to vidět. Vlastně se zde vše uzavírá ve velmi melancholickém duchu a i ten Yorkshireský pochcaný popelník dostává lyrické rozměry. Skvělý tvůrčí tým drží vysoký standard, vyvrcholení nezklame, ale televiznost je tu asi nejzřejmější. Každopádně různorodost režisérů, herecký manšaft a kvalitní scénář dali dohomady vybornou temně-kriminální sérii, od které by se mohli ostatní učit. Rok 83 je rokem, kdy svědomí zvítězilo a my se konečně dozvíme, jak to dopadlo s malými holčičkami a kdo je onen pověstný vlk... 75% ()

klukluka

Magořina nejhrubšího zrna. Zamýšlím se nad tím, kolikrát bych to musel vidět, abych tomu porozuměl. Věřím, že se to dá rozklíčovat, ale je to zaneřáděný takovým množstvím různýho balastu, že po třech dílech vlastně nevím, o co tady šlo. Pochopil jsem, že Yorkshire má být pekelný místo prostý alespoň náznaku lidské normality. Ďábel se ale podle mě ukrývá ve scénáři a režisér tomu nasadil korunu. Pejsek s kočičkou by tam toho nemohli dát víc. ()

cab

Tretim a zaverecnym dilem se uzavira kruh nad celou vypravou do nekompromisnich vod reality denodenniho pocinani korupce napric spektrem. Zaverecna zpoved a odhaleni, ktere objasni radu mnohaletych nesrovnalosti si dava nacas, ale i pres svou nekolikahodinovou obsahlost obstojne zakonci pout do sladkeho ocekavaneho konce. 65% ()

Lionheart

Epické završení této excelentní trilogie. Snad všechny dějové linky uspokojivě uzavřeny, všichni protagonisté se opět aspoň v retrospektivách objeví a nechybí ani nové zločiny. Už to není až tak o strachu, kdo za tím je, ale spíše o tom, jak se vypořádat s krutou pravdou a vlastním svědomím a jak to svinstvo aspoň trochu napravit. ()

woodsman

fuj tak toto bol masaker mne to prislo ze tam bola proste skupina ludi sekta ktora unasala deti zneuzivali ich a potom zabija a ze podla skutocnosti kokos fuj ten farar zmrd pekne dostal ()

Movie Gourmet

Tý "brďo"! Tomuhle říkám thriller/drama jak má být. Bez nadsázky lze říci, že se svou těžkou, pochmurnou a napínavou atmosférou vyrovná i těm nejlepším thrillerům, jako je u prvního dílu trilogie zmíněné Mlčení jehňátek. Drsné vyšetřovací praktiky zkorumpovaných policajtů a ta atmosféra, kdy v hloubi duše víte, kdo je oním vrahem, jen ne a ne si to připustit, že. Všem příznivcům thrillerů a dramat vřele doporučuji. Dlouho jste sháněli kvalitní a napínavý thriller, jak má být? TADY JE! Verdikt: 5* a 85 až 90 %. ()

Santino7

Zavŕšenie trilogického cyklu o pomeroch v yorkshirskom policajnom aparáte (a veciach okolo toho, ako napr. prípady vrážd), kde sa konečne dočkáme rozuzlenia. Tento diel sužujú zhruba rovnaké nedostatky ako tie predošlé - a teda najmä príšerná pomalosť, kedy možno nájsť až príliš veľa hluchých miest a z toho dôvodu nefunguje jednak atmosféra, a takisto ani scenár ako celok. Plusom opäť dobovosť, to je snáď najsvetlejšia stránka v rámci celého projektu. Vzhľadom na moje očakávania je to však žalostne málo a priznám sa, od tejto trilógie som čakal sakramentsky viac, a teda to hodnotím za pomerne veľké sklamanie. Priemer. 60% ()

krvavamera

Trilogie Red Riding bezesporu náleží k zástupcům "kvalitní televize", nicméně tenhle díl byl zajímavý zejména po formální stránce (a to hodně hodně, sláva Britům a čtvrtému kanálu), na rozdíl od prostředního dílu jsem se tady ale místy dost ztrácela (a to hodně hodně). Nejspíš proto, že jsem vynechala díl první, takže hlavně skoky v časové souslednosti (ve kterých se člověk orientoval díky odlišnému typu brýlí) mi dávaly pořádně zabrat. Takže rada: dívejte se pěkně od začátku. ()

crozet

Horkou jehlou šitý pokus o žánr (investice do výpravy zdaleka nepostačuje) zachraňuje doslova na poslední chvíli závěr, pro který nakonec nelituji vynaloženého času. ()