Vraždy v Yorkshiru: 1974 (TV film)

Red Riding: In the Year of Our Lord 1974

Vraždy v Yorkshire

Krimi / Mysteriózní / Thriller / Drama

Velká Británie, 2009, 102 min

Vynikajúca trilógia. To musíte vidieť ! Herecky je to samozrejme perfektné, poctivá britská záležitosť, ktorú pomerne prekvapivo dobre ťahá Andrew Garfield a mrzelo ma na tom snáď iba pomerne málo priestoru pre Warrena Clarka (ktorého máme ale i tak v tomto diele ešte celkom veľa). Inak dej je vo výsledku celkom bomba, ale je pravda že zas tak moc sa tam toho vlastne nedeje a tempo je niekedy miestami pomalé. Nie je to až tak zlé, film upúta od začiatku, námet je božský (tiež aby nie, keď je to podľa skutočnosti) a atmosféra je nesmierne fascinujúca. Ako úvodný film trilógie to ani nemohlo byť oveľa lepšie. Avšak, až sa tou kopou posteľných scén a osobných problémov dostanete na koniec, rozhodne to nevzdávajte, druhý diel je síce trošku slabší, ale tretí zase na maxime.(8.12.2019)

Zajímavě depresivní. Hodně neobvyklý projekt, který určitě nezasáhne masovější publikum. Andrew Garfield ve své první velké roli podává velice přesvědčivý výkon, co mi na něm však vadilo byl fakt, že pořád ječel hůř než jakákoliv hrdinka z několika posledních vyvražďovaček. Ve svých šestadvaceti letech vypadal stále jako odrostlejší dítě (čili pro nového Spidermana jasná volba). To mi zabránilo se plně ponořit do příběhu, ale zážitek to byl i přesto silný, s hutnou atmosférou a výbornou hudbou. K dalším dvěma dílům se ale v nejbližší době nepohrnu.(18.9.2010)

První kolo kriminální ságy, ve které jsou hozeny kostky a postavy rozestaveny na své místo. Mladý novinář zjišťuje, že svět kolem něj je něco, v čem rozhodně nechce žít. Zkorumpovaní poldové, zoufalé vdovy a ztracené holčičky ... základní kameny ostrovního noiru, který zalézá pod kůži a zůstává tam jako neřídnoucí cigaretový kouř. Jako samostatný film za tři, ovšem jako součást perfektně běžícího stroje je tenhle rok páně 1974 skvělou předehrou.(13.4.2009)

Zmatené vyprávění, ale o čem vlastně? Vrahovi malých holčiček, investigativní žurnalistice či korupci? Vraždy dívek jsou jen poměrně nedůležitým kamínkem, který ovšem strhl lavinu Eddieho zájmu. Veškerou novinářskou práci za Eddieho odvedl jeho kolega a fakta mu naservíroval na stříbrném podnose (tedy v bílé igelitce). A korupce? Jediná podána syrově a bez okolků. Ale proč Eddie půlku filmu pobíhá od ničeho k ničemu (dobře, od ničeho do postele), když je jasné kdo, kdy a jak? Zbytečně pomalé tempo, které vytrhne jen závěrečných deset minut.(26.6.2013)

Šedivá doba, nedůvěra, nejistota a hlavně ranec prohnilosti uvnitř policie. A do toho série únosů malých holčiček. Novinář Andrew Garfield má své mladické ambice, jisté kruhy jsou však zásadně proti. Začíná to zastrašováním, končí lámáním kostí. Výsledkem je poměrně solidní retro, které má pomalé tempo, negativní nádech, ale také závěr, který na mě nijak emočně nedolehl. Stejně jako jiné, na první pohled silné momenty. Viděl jsem jen tuhle třetinu trilogie, netuším, jak by se mohlo hodnocení s dalšími pohnout. Ale o zbývající díly bohužel nestojím. Andrew Garfield v posledních letech vyhlíží poměrně zajímavým dojmem, jako drzý mladík s jednoznačným názorem k autoritám je docela přesvědčivý. Jen s cigaretou vypadal naopak docela úsměvně.(31.5.2016)

• - Název trilogie vystihuje jak její rovinu vražedného thrilleru o místní korupci, tak tu (temně až hororově) pohádkovou. Severní, východní a západní „Riding“ jsou územní části Yorkshiru - v západním se děj odehrává. „Red“ jako barva krve. Red Riding odkazuje na Červenou Karkulku a prvky této pohádky, včetně zlého vlka, se v trilogii skutečně objevují. Ztracená holčička z Red Riding 1974 má červenou bundu s kapucí, po Yorkshiru pobíhá zlý vlk a my nevíme, v čí podobě se skrývá. (EastWicka)