Vraždy v Yorkshiru: 1974

(TV film)
  • Velká Británie Red Riding: In the Year of Our Lord 1974 (více)

Za každým velkým domem je prý zločin... Píše se rok 1974 a mladý novinář Eddie Dunford (Andrew Garfield v jedné ze svých prvních velkých rolí) se vrací na sever, do rodného Yorkshiru, kde se hodlá stát hvězdou redakce místních novin. Když se ztratí desetiletá Clare Kemplayová, Eddie společně s kolegou Barrym přesvědčí svého šéfa, aby je nechal prošetřit spojení s dvěma podobnými únosy z nedávných let. Ve chvíli, kdy je na pozemku patřícím místnímu realitnímu magnátovi Dawsonovi nalezeno dívčino zohavené tělo, se před oběma reportéry otevírá bezútěšný a násilný svět policejní korupce a organizovaného zločinu... Snímek Vraždy v Yorkshiru: 1974 představuje první část volné trilogie, kterou pro britský Channel 4 natočila produkční společnost Revolution Films. Trojice kriminálních thrillerů vznikla podle románů Davida Peace, adaptovaných renomovaným scenáristou Tonym Grisonim (Strach a hnus v Las Vegas, Krajina přílivu, Město a město). Filmy i knihy se ve svých fiktivních příbězích nechaly inspirovat atmosférou, doprovázející skutečný případ zpackaného vyšetřování zločinů sériového vraha Petera Sutcliffa, který v Západním Yorkshiru řádil na přelomu 70. a 80. let minulého století. (Česká televize)

PTuranyi

Temný policajný thriller o skorumpovanosti polície. Príbeh pátrania po nezvestných dievčatách je len vábničkou do hlbšej temnoty močiara moci a korupcie, po ktorej sa vydáva novinárske ucho Eddie Dunford stelesnený začínajúcim Andrew Garfieldom. Ten však už mal za sebou úspešnú rolu vo filme Chlapec A a postava novinára Eddieho stvárnil celkom presvedčivo. Produkcia je dobrá. Temná atmosféra beznádeje sa šíri postupne ako sa divák dozvedá ďalšie informácie a preniká do chobotnice vzťahov. Tá však nie je veľmi rozsiahla a v podstate od polovice filmu tušíte, kto to tu má na svedomí. Šťastný koniec sa nekoná a zostáva beznádej. Škoda, že scenár nie je viac prepracovaný a niektoré veci sú len naznačené a zbytočne mätú diváka. Pridať trocha viac mystiky a fantazijných obrazov, vyzeralo by to ako David Lynch. 70% ()

D||X

Ponuré, syrové, surové, depresivní, skvělé + mě dokázala spousta scén emocionálně slušně poždímat. 5* ()

jizvoun

Neskutečně depresivní, ponuré a zoufalé. Po celou dobu jsem čekal na náznak obratu k lepšímu stejně jako na to, jestli ve filmu vyleze slunce. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4, ale zas tolik mě příběh nenadchnul. ()

Vindemiatrix

Hodnocení za celou trilogii: RR kombinuje drsný naturalismu, založený na fyzicky intenzivních scénách násilí, se symbolickou poetikou (motiv labutě; zvířecí přezdívky některých protagonistů ap.). Obnažuje velmi konkrétní mechanismy, které vedou k patologickému stavu jedné konkrétní komunity; zároveň však tuto konkrétnost narušuje surreálným vizuálním ztvárněním některých momentů. Konkrétní, hmatatelné zlo tak získává přízračný, metafyzický rozměr; stejně jako naděje spočívající v boji proti němu. V tomto ohledu je trilogie umělecky působivým počinem, i když některé záběry (zvl. v posledním dílu) mi přišly být na hranici kýče. Ale především: opravdu bylo potřeba k podobnému sdělení natočit celou trilogii? Druhý díl mi připadal jako slabší variace na první; třetí se malinko odlišuje - uzavírá zápletku a snaží se dát naději. Budiž. Ale podle mě šlo všechno shrnout filmem jediným; zvláště když zápletka (pokud si ji člověk srovná) nebyla až tak složitá, jak sugeruje způsob jejího podání, a když se dějové schéma film od filmu docela nudně opakuje (jedinec s pochybným morálním profilem bojuje v záblesku prozření proti nespravedlnosti, přičemž má minimální naději na úspěch). Pro mě celkově lepší tři hvězdičky. ()

Epics

Mam radeji krimi nez drama a v prvnim dile Red Riding trilogie jde predevsim o to druhe. Presto jsem se vubec nenudil! Film ma vybornou atmosferu, pokud vam tedy nevadi certifikovana anglicka sediva deprese, a Andrew Garfield, ktereho jsem ja osobne videl uplne poprve, byl v hlavni roli nejmene vynikajici. K tomu velmi solidni krimi zapletka a skvela hudba a mame tu zazivnych 100 minut o zoufalem boji za pravdu. ()

poppy75

dalsia premarnena sanca na dobry film..prvy dovod:andrew garfield-absolutne zly vyber herca do tejto ulohy...5 kilovy sladusik,ktoremu mame uverit aky je drsny?jeho teatralne zapalovanie cigariet a neustale fajcenie ci wannabe drsne zartovanie-to videl v nejakom filme? /dobrom/...a k tomu dokazal prezit aj mucenie a nakladacku,klobuk dolu..andrew vyzeral jednoducho smiesne..zrejme tam bol obsadeny kvoli mlademu zenskemu publiku /preto aj ta jeho hola rit/-ale pochybujem ze slecny pozeraju tento typ filmov...a cislo dva-prilis ale fakt prilis dlhe,zbytocne a niektore sceny aj totalne nepochopitelne...za pozretie stala len posledna polhodina filmu....skor mi to prislo ako parodia na krimi zo 70tych rokov....jednu hviezdicku so sebazaprenim predsa len dam-ale asi len kvoli rebecce hall,hudbe a tej moznosti,ktoru citim,ze aky dobry film to mohol byt... ()

PORTER44

Příběh o novináři který  jde po zmizení malích holčiček ale nakonec odhalí něco většího -korupci,město ovládá jeden boháč který má pod palcem všechny včetně policie a okusí drsné praktiky pokud nenechá svého pátrání na vlastní pěst,ponurá atmosféra staré Anglie mě moc nenadchla a chybělo svižnější tempo. ()