Vraždy v Yorkshiru: 1974

(TV film)
  • Velká Británie Red Riding: In the Year of Our Lord 1974 (více)

Za každým velkým domem je prý zločin... Píše se rok 1974 a mladý novinář Eddie Dunford (Andrew Garfield v jedné ze svých prvních velkých rolí) se vrací na sever, do rodného Yorkshiru, kde se hodlá stát hvězdou redakce místních novin. Když se ztratí desetiletá Clare Kemplayová, Eddie společně s kolegou Barrym přesvědčí svého šéfa, aby je nechal prošetřit spojení s dvěma podobnými únosy z nedávných let. Ve chvíli, kdy je na pozemku patřícím místnímu realitnímu magnátovi Dawsonovi nalezeno dívčino zohavené tělo, se před oběma reportéry otevírá bezútěšný a násilný svět policejní korupce a organizovaného zločinu... Snímek Vraždy v Yorkshiru: 1974 představuje první část volné trilogie, kterou pro britský Channel 4 natočila produkční společnost Revolution Films. Trojice kriminálních thrillerů vznikla podle románů Davida Peace, adaptovaných renomovaným scenáristou Tonym Grisonim (Strach a hnus v Las Vegas, Krajina přílivu, Město a město). Filmy i knihy se ve svých fiktivních příbězích nechaly inspirovat atmosférou, doprovázející skutečný případ zpackaného vyšetřování zločinů sériového vraha Petera Sutcliffa, který v Západním Yorkshiru řádil na přelomu 70. a 80. let minulého století. (Česká televize)

panmroz

nejsilnější díl celé trilogie, ač s nejméně důvěryhodným průvodním hrdinou - ovšem styl vyprávění, hororový (nikoliv nejširší) prostor pro Seana Harrise, propojení hudby a obrazu (hudba si vysoký standard drží po oba další díly). Obraz i režie pak prochází trilogií určitým vývojem - první díl přepálenej hardcore, druhý pak určité uklidnění, zápletkou, nejvyrovnanějším hrdinou i jakousi opravdovou "detektivní" zápletkou, třetí pak ukusuje z obého a vše balí do celistvého, dramatického oblouku. Scénaristicky není první díl z nejrafinovanějších, pokračovaní nabírají na síle a momentech překvapení, i tak ovšem působí ze všech tří nejvíc nejvíc. ()

bolan

Blbost to rozhodně není, ale celkově se to vleklo tak pomalu, že jsem myslel, že mam jenom špatnej den, ale když jsem u toho usnul i 2 a 3 den, tak jsem to vzdal. ()

Santino7

Pomaly plynúca investigatívna kriminálka s veľmi obstojne zvládnutou dobovosťou a kvalitným hereckým obsadením, kde okrem ústredného Andrewa Garfielda (ktorý svoj part zvláda veľmi dôstojne a o jeho hereckých kvalitách po tomto kúsku už nemám najmenšie pochybnosti) vo vedľajších úlohách vyčnievajú aj Sean Bean či Eddie Marsan, pri ktorom som bol celý čas zaryto (a mylne) presvedčený, že ide o Boba Hoskinsa:). Za najväčšie plus celého tohto projektu považujem práve onu spomínanú dobovosť, kedy je šedosť danej doby s jej odvrátenými stránkami (v tomto prípade korupcia/nečinnosť v radoch polície a šikana snaživcov, ktorí sa rýpu tam kde nemajú) zachytená veľmi pôsobivo, za to naopak mínusom je z môjho pohľadu značne škrípajúce tempo, ktoré väčšinu času zvládnuté moc dobre nie je, a teda ani atmosféra snímky nefunguje zďaleka tak, ako by mala (navyše vsunutie milostných pasáží mi prišlo byť maximálne samoúčelným a zbytočným). Ocenil by som aj väčšie zameranie sa na vyšetrovaciu/investigatívnu časť, ktorá mi prišla byť tak akosi odsunutá na vedľajšiu koľaj a prílišne potláčaná - čo sa ale možno zmení v zvyšných dvoch častiach, uvidíme. Hoci mám zmiešané dojmy a hodnotenie udeľujem čisto priemerné, rozhodne tento projekt nateraz ešte nezatracujem a dám šancu i pokračovaniam. 60% ()

Mlle

Andrew Garfield ztvárňuje hlavního hrdinu jako nesympatického floutka bez jakékoliv minulosti, v jejíž prázdnotě zaniká i jeho motivace, proč se vlastně do celé detektivní eskapády na vlastní triko pouští. Celkově je zpracování na úrovni českých i světových béčkových kriminálek – důraz na různé imageové, atmosférické a stylové blbosti, děj špatně koncipovaný, bez napětí, zvratů, otázek a celkově bez důvodu sledovat příběh dál. A ještě si připomínat umělohmotné pozérské sedmdesátky a osmdesátky, z nichž nás – bohužel jen asi na 15 let – vysvobodily devadesátky… Kdepak. ()

lemonova

Vraždy v Yorkshire nie sú ani detektívkou, ani krimi. V podstate sú karty vyložené na stôl hneď od začiatku. Je to film o zúfalstve, kedy jediným spôsobom, ako potrestať zločiny a učiniť tak spravodlivosti zadosť, je spáchať ďaľší zločin. Andrew Garfield vás stále viac vťahuje do deja tak, ako sa on stále viac zamotáva do prípadu. Vďaka nemu ste súčasťou príbehu, ktorý sa vám však bude páčiť čoraz menej.. ()

Raziel_cz

Depresivní konspirační thriller, zabalený do detektivního příběhu. Víc než o zločin v něm ale jde o proměnu a rozpad ambiciózního novináře, nevyhnutelně směřující ke krvavému finále. Odmítnutím poskytnou divákovi v tragickém ději jakékoliv uspokojení to připomíná Get Carter a jiné starší britské věci. Bezradná atmosféra zachycena geniálně a Andrew Garfield překvapil. Určitě sjedu i další díly. ()

Margerie

Silně mi to připomíná městečko Twin Peaks, které opravdu nemusim. Čekala jsem skvělou, trochu tajemnou britskou detektivku, ne depresivní pseudomysteriózní nezáživný příběh, roztažený navíc do tří dílů. Další dva už vidět nemusím, tohle mi jako ukázka stačilo. 40% ()

Miagy

Také veeeeľmi slabé 4* - ale asi to až na 4 nemá. Resp. možno aj má, ale nebolo to celé presne podľa môjho gusta. Všetky tie "zaujmavé" scény boli podané akosi sucho, bez nejakého výrazného efektu na diváka. Ako "dramatická krimi detektívka" OK ale ako nejaký mystery thriller určite nie... ()

Amonasr

Novinář Eddie se po celou dobu chová poměrně nesmyslně a zbytečně bezhlavě se žene pro další nové rány.  Temná atmosféra je módně přehnaná a z příběhu se tak vytrácí racionální jádro - vše se podbízí zvrácenému vkusu diváka, který je všudypřítomným násilím a brutalitou v současné kinematografii tak přesycený a znuděný, že ho jen tak něco už nezaujme. A zbytečné sexuální scény plní zase jen tento podbízivý účel.  Zkrátka úpadkový filmařský styl. ()

Ernie_13

Velmi vazna a perfektne zvladnuta trilogia "Red Riding" nam v prvej casti "1974" nacrtne o co pojde, zoznami nas s postavami a prostredim a vo svojej vlastnej atmosfere dojde k ukonceniu plnemu otazok. Druha cast "1980" iba ziska este viac na kvalite zobrazenia pribehu, prhlbi dejovu liniu a famozny koniec zanechava opat dalsie otazniky. V zaverecnej casti trilogie "1983" dojde postupne k prepojeniu a vysvetleniu predchadzajucich udalosti a rezisersky ide o najlepsiu cast zo vsetkych. Red Riding sa na nic nehra. Je drsny a nekompromisny ako vtedajsia realita. Rozhodol som sa hodnotit RR ako celok a bez zavahania mozem dat plny pocet 100%! ()

subic

Nutné vidět jako první díl celé série, byť je z celé série nejslabší, poněkud bludný a zdlouhavý. 50% ()

ostravak30

Zatímco u nás panoval socialismus, tento film poukazuje na to, že ani v kapitalismu nebylo vše růžové. Že i v něm si policisté mohli dělat co uznali za vhodné. Něco podobného dorazilo v 90. i k nám. Policie sice nepracovala takto, ale korupce bujela do nejvyšších míst. Tvůrci si pomáhají známými tvářemi, ačkoli jde o televizní film. Opravdu by mě zajímalo, zda to bylo v Anglii až takhle drsný. A trochu mě zaráží, že mladý novinář nešel s důkazy někam dál, do jiného města, k vyšším šaržím nebo novinářům, když věděl, jak to celé funguje. ()

kolodej1

zajímavé, možná až příliš stylizované na můj vkus, i když chápu záměr vytvářet atmosféru. Ta byla opravdu výrazně temná, chování drtivé většiny postav nemilosrdné. Dobrý byl především závěr filmu, který mě donutil zvednout hodnocení oproti původnímu záměru. ()

rey17

Velmi obtížně stravitelný scénář, nicméně dobré herecké výkony. Specifický snímek pro stejně specifické publikum a způsob vyprávění (obrazový) mi moc neseděl. ()

brasek

Obrovská nuda, nepresvedčivé! Novinárske vyšetrovanie prakticky nejestvuje, sem tam sa hlavný hrdina pretĺka a potom dostane nakladačku a všetci vieme, že pravdepodobne na niečo narazil ale nikto nevie o čo vlastne ide. Špatný film. ()