Vraždy v Yorkshiru: 1974

(TV film)
  • Velká Británie Red Riding: In the Year of Our Lord 1974 (více)

Za každým velkým domem je prý zločin... Píše se rok 1974 a mladý novinář Eddie Dunford (Andrew Garfield v jedné ze svých prvních velkých rolí) se vrací na sever, do rodného Yorkshiru, kde se hodlá stát hvězdou redakce místních novin. Když se ztratí desetiletá Clare Kemplayová, Eddie společně s kolegou Barrym přesvědčí svého šéfa, aby je nechal prošetřit spojení s dvěma podobnými únosy z nedávných let. Ve chvíli, kdy je na pozemku patřícím místnímu realitnímu magnátovi Dawsonovi nalezeno dívčino zohavené tělo, se před oběma reportéry otevírá bezútěšný a násilný svět policejní korupce a organizovaného zločinu... Snímek Vraždy v Yorkshiru: 1974 představuje první část volné trilogie, kterou pro britský Channel 4 natočila produkční společnost Revolution Films. Trojice kriminálních thrillerů vznikla podle románů Davida Peace, adaptovaných renomovaným scenáristou Tonym Grisonim (Strach a hnus v Las Vegas, Krajina přílivu, Město a město). Filmy i knihy se ve svých fiktivních příbězích nechaly inspirovat atmosférou, doprovázející skutečný případ zpackaného vyšetřování zločinů sériového vraha Petera Sutcliffa, který v Západním Yorkshiru řádil na přelomu 70. a 80. let minulého století. (Česká televize)

kareen

Je až s podivem s jakou horlivostí se Eddie hnal do nových průšvihů, když pokaždé dostal takovou nakládačku. Občas jsem ty drsné scény rozdýchávala, ale příběh byl natolik zajímavý, že jsem vydržela do samého konce, který byl skvělý, úplně jsem se dokázala vcítit do Eddieho naštvanosti. Trochu mě zklamalo, že můj oblíbenec David Morrissey měl opravdu jen miniaturní roličku, ale Andrew Garfield byl v hlavní roli opravdu výborný. Atmosféra byla příjemně strohá a chvílemi opravdu mrazivá a strašně se mi líbila hudba, zvlášt' nádherný hlavní motiv. ()

slunicko2

Pochmurné krimi drama. 1)  26letý přitažlivý Andrew Garfield (novinář Dunford) byl pro mne hlavním lákadlem filmu. Jeho postava sice příliš inteligence nepobrala a film sám se pyšní dalšími nelogickými prvky, ale vcelku to Andrew drží._____ 2)  Bohužel, jak se postupně kontury ďábla (záporáka) vyjasňují, klesá (!) současně i napětí._____ 3)  Možná názor upravím, až uvidím celou trilogii. Zatím si počkám._____ 4)  Zajímavý koment: Radek99****. ()

Martin741

Podpriemerna detektivka od rezisera Juliana Jarrolda, ktory podla svojej filmografie nema zatial nic schopne na konte. Tematika unosov deti je fajn, ale herecke vykony su tragicke, dejova linia je popretkavana kopou zbytocnych a matucich scen, a dialogy taktiez dementne a podpriemerne. Nuda a strata casu, cely tento film. Zbytocne precenena zalezitost. 35 % ()

Elyssea

Zmatené vyprávění, ale o čem vlastně? Vrahovi malých holčiček, investigativní žurnalistice či korupci? Vraždy dívek jsou jen poměrně nedůležitým kamínkem, který ovšem strhl lavinu Eddieho zájmu. Veškerou novinářskou práci za Eddieho odvedl jeho kolega a fakta mu naservíroval na stříbrném podnose (tedy v bílé igelitce). A korupce? Jediná podána syrově a bez okolků. Ale proč Eddie půlku filmu pobíhá od ničeho k ničemu (dobře, od ničeho do postele), když je jasné kdo, kdy a jak? Zbytečně pomalé tempo, které vytrhne jen závěrečných deset minut. ()

okkac

Hodně temné a těžce depresivní detektivní drama, kdy se mladý novinář pátrající po okolnostech smrti malých holčiček zjistí, že zde na neustále zamračeném Severu si můžou zkorumpovaní policisté mohou dělat co chtějí. A pokud se někdo s nimi zaplete, krutě na to doplatí. ()

filmmovier

Původně jsem dal lepší hodnocení, ale po roce 1980 jsem usoudil, že musím nechat hvězdy tři - a ono je to vlastně tak akorát. Herecky je to samozřejmě perfektní, poctivá britská záležitost, kterou poměrně překvapivě dobře táhne Andrew Garfield a mrzelo mě na tom snad pouze poměrně málo prostoru pro Warrena Clarka (kterého má v tomhle díle ale ještě docela hodně). Jinak děj je ve výsledku docela nuda, zas tak moc se tam toho vlastně neděje a tempo je nes..mírně... po...malé. Není to špatné, film upoutá, námět je boží (taky aby ne, když je to podle skutečnosti) a atmosféra je nesmírně fascinující. Jako úvodní film trilogie to ovšem mohlo (a mělo) být mnohem lepší. Nicméně, až se tou spoustou postelových scén a osobních problémů dostanete na konec, rozhodně to nevzdávejte, minimálně druhý díl je mnohem lepší. A ano, asi jsem mohl dát hvězdu navíc za herce a atmosféru, ale ne, to je dobrý. 65%. ()

Antek

První kolo kriminální ságy, ve které jsou hozeny kostky a postavy rozestaveny na své místo. Mladý novinář zjišťuje, že svět kolem něj je něco, v čem rozhodně nechce žít. Zkorumpovaní poldové, zoufalé vdovy a ztracené holčičky ... základní kameny ostrovního noiru, který zalézá pod kůži a zůstává tam jako neřídnoucí cigaretový kouř. Jako samostatný film za tři, ovšem jako součást perfektně běžícího stroje je tenhle rok páně 1974 skvělou předehrou. ()

Mishqo

veľmi zaujímavá krimi trilógia - každý diel bol niečím výnimočný, atmosféra sedela, hudba tiež dobrá, vyvrcholenia každej jednej časti perfektné a nečakané ale najviac na mňa zapôsobil práve posledný film ()

VanTom

Měla to být depresivní, sychravá detektivka, kde víc než o zmizení malých holčiček jde o zkorumpovaný systém (byznys, policie, tisk), ale takhle bez emocí, napětí, atmosféry, dramatu? Tedy režisér se o ně viditelně snaží, ale zoufale mu to nevychází. Laxní pátrání v archivu, neprůkazné rozhovory, výhrůžky a nevhodná romance vyústí v boj proti větrným mlýnům tak nějak bez zájmu a vlastního přičinění. Sice v závěru přituhává, ale i tak zůstanu u přísných **. ()

bobiša

nebavilo mě to,nudilo a hlavní představitel mě přímo štval,vůbec jsem mu nevěřila tu jeho zapálenost hnát se tak urputně za pravdou i přesto jakou dostal pokaždé nakládačku,nejspíš to bude hereckým výkonem o ničem,což tady platilo bohužel z mého pohledu u všech,navíc dost zmatený děj a hodně nelogičnosti. ()

ZkuKol

V Británii televizní série umí a Red Riding je další z mnoha. Yorkshire 70. let vypadá jak přeplněný popelník po dešti a tak není divu, že tam vládne smrad a bordel na všech frontách. Jarrold trpělivě uvádí do děje, těží s atmosféry i výborných herců. Zprvu mi trochu vadilo televizní tempo, ale postupně jsem ho přijal a v nouzi je tu Rebecca, která umí nejen válet slova po jazyku. Seanovi part záporáka sedí, Andrew nemá problém výzvu průvodce dějem přijmout a policajti jsou tu snad nevrlejší než probuzený medvěd. Kdyby byl závěr míň zkratkovitý a trochu míň vypjatý, poblikávala by vedle čtvrté ještě jedna hvězda, ale i tak jde o doporučenívhodný vzor pro ČT. V okolí Stoke se strácejí malé Karkulky a mladý reportér chytí stopu, žel vlk není připraven spolknout ani kámen, natož padat do studny... 75% ()

cab

Prvni dil ambiciozni anglicke skladanky korupce uvnitr samotne policie. Pribeh zacina v roce 1974, kde mlady novinar Eddie (vyborna mlada nadeje Andrew Garfield) je posedly odhalit unosce malych deti. Cim bliz je pravde, tim vice lidi umira a sam se vystavuje velkemu nebezpeci. 65% ()

ti88na

Tak to bola kravina ako svet a predstava na uzretie ďalších pokračovaní ma absolútne neláka. Naposledy mi takto ledabolo zo života ukrojila Čierna Dhalia, ale tá ešte o ničo viac. Bolo to nudné, blbé a natočené ako v zahmlení mozgu všetkých zúčastnených. Hlavný hrdina totálne nesympatický a nepresvedčivý. Človek sa teší na kriminálku a dostane uspávanku, ktorá ho akurát neuspí ale iba naserie. ()

dopita

Strašlivá nuda. Zhruba ve třetině filmu jsem byl už úplně mimo, jak mě to nebavilo. Závěr mě trošku probral, ale to nic nemění na tom, že je tenhle biják nestojí za řeč. ()

kolemjdouc

nevím proč tam dali filtr na kameru.V té době jsem žila a nevím ,že by vše bylo zahaleno do tmava.Scénář dobrý i režie.Výkony herců byly dosti přepálené.Chaotické záběry kamery plus ten nemravný filtr to byla katastrofa. ()

Lionheart

Deprese, temná atmosféra, špinavost charakterů a prohnilost policie. Pomenší tempo a místy tvrdá brutalita... prostě vše, co dělá Evropskou drsnou školu tak rozdílnou oproti škole Americké. Andrew Garfield příjemně překvapil... doufám, že se tato série někdy prosadí a stane kultovní - zaslouží si to.____ Po zhlédnutí celé trilogie zvedám hodnocení na plný počet. Společně je to nádherně komplexní dílo (i přes malinkou rozdílnost stylů jednotlivých filmů). ()

Movie Gourmet

První díl trilogie s názvem Red Riding: In the Year of Our Lord 19XY je dílem nejslabším, nicméně zajímavý úvod do problematiky a navození temné atmosféry a intrik britské policie při vyšetřování zmizení malých holčiček. Ne nepodobné thrilleru Mlčení jehňátek nebo Sběratel kostí. Velmi pochmurná atmosféra, dobrý scénář a režie a Andrew Garfield v hlavní roli reportéra. Verdikt: 3* a 75 %. ()