Samurai

• Česko Samuraj - Musaši Mijamoto (více)

Dej sa odohráva v období veľkej vojny, na prelome periód Sengoku a Togukava. Mladý Takezo (Mifune) je vo svojej dedine neobľúbený kôli svojej divej a výbušnej povahe. Za účelom získania slávy a prestíže sa spolu zo svojim najlepším priateľom Matahachim vydá do vojny. Nanešťastie, sú na zlej strane a po prehratej bitke sa stávajú utečencami. Ani po návrate domov Takeza neprímajú s otvorenou náručou, naopak, odsúdia ho a snažia sa ho uveznit. Divého Takeza sa ujíma múdry mních Takuan, ktorý sa ho snaží skrotit a zaučit do samuraiského kódexu.

Herec Rentaro Mikumi, ktorý stvárnil Takezovho priateľa Matahachiho, si v tom istom roku zahral aj Miamota Musashiho vo verzii režírovanej Yasuo Kohataom. (kitano)

Inozuka

První část trilogie o slavném japonském šermíři je asi nejslabší. Jsou tady takové ty japonské pokusy o humor, které asi Evropan nikdy neocení. Příběh je tak trochu odlehčený a to mi k heroickému samurajskému eposu moc nejde. Atmosféra začne houstnout až ke konci a diváka tak připraví na následují díly. Nevím proč, ale výprava, hudba i barevné pojetí mi dost připomínalo Vávrovu husitskou epopej. ()

Godhaj

,,Podej mi ten dřevěný meč.“ ,,Ty jsi dítě.“ Jak jsem se na třídílného Musašiho těšil, tak moc jsem z prvního dílu zklamán. Nesmírně rozsáhlý román Eidži Jošikawy je otrocky přenesen na filmové plátno. Zaráží mě, že se tvůrci ani nepokusili vybrat jen část z jeho předlohy, ale pokouší se do filmu nacpat všechny postavy. Výsledkem je guláš, kdy v knize poměrně důležitá postava se ve filmu jen mihne a pronese jednu větu. Celý film tak působí uspěchaně, není čas vychutnat některé momenty, hlavně aby se toho vešlo co nejvíc. Mifune to trochu zachraňuje, ale pro ty, kteří nečetli román, musí působit docela nesympatickým dojmem. ()

DJ Kritik

Prvá časť trilógie o mužovi, ktorý sa chcel stať samurajom. Jednotlivé diely sú úzko prepojené a pre lepší zážitok je dobré ich sledovať čo najskôr po sebe. Filmy sú vystavaná najmä na obrazoch a sú presne natočené ako vtedajšie filmy. Tzn. jasne vykreslené postavy, kulisy exteriéry. V tejto časti sme svedkami, kedy hlavný hrdina hnaný hnevom, nenávisťou a hlavne neskrotnou povahou sa vrhá do vojny, aby získal slávu, postavenie a majetok. Presvedčí aj svojho priateľa, ktorý je zasnúbený, ale aby ho nezahanbil spolu s ním odchádza. Akčnosť: *** Reálnosť: ** Vtiahnutie do deja: *** Myšlienky: **** ()

darthvader77

Nenudil jsem se a Toširó je tradičně skvělý(proto čtyři hvězdy a ne tři), ale rozjezd je takový nemastný neslaný. V některých momentech až moc ubrečené a moc uřvané a to i v měřítkách japonské kinematografie. Navíc si úplně nejsem jistý, jestli by tenhle film měl nosit nálepku historický. Informace jsou docela podrobné i když o Miyamotu Musashim toho vážně moc nevíme (většinu z jeho životního díla Kniha pěti kruhů). Pokud bych se, ale rozhodl tenhle film brát, že vypráví, jak to tenkrát mohlo být, nemám problém (v tom nejspíš bude pouze odrazem předlohy). Každopádně celkově za atmosféru, akci a na tehdejší dobu velice poctivou filmařinu, která ani po víc jak šedesáti letech neztratila nic ze svého kouzla palec na horu. ()

jack_scott

Příliš jednoduché a lineární. Je to celkově moc dlouhé, zas takový fanda asi holt nejsem.... Ale jinak pěkná jednohubka, jako předkrm by se to dalo, je nto málo navnadilo na hlavní chod. Asi tak. *** ()

necrosrandist

Paráda. Mifune je prostě tvrďák a tuhle samurajskou epiku vážně můžu vždycky. Jen ta bába by si už v tomhle díle zasloužila přepůlit katanou :) Těším se na další! ()

Nobunaga

U trilogie Samuraj Mijamoto Musaši musím se zklamáním konstatovat, že filmové zpracování, i když s Toširo Mifunem, rozhodně neodpovídá kultu, jakým Musaši je. Příběh je místy tak nekonzistentní, že nemít právě rozečtenou knižní předlohu, tak ani nevím, která zrovna bije :-0 Je ovšem otázka, jestli to není pokrácené pro západní publikum. Nepíše se mi to snadno, zrovna u Musašiho, ale takhle, jak to vyšlo u nás, bych to snad označil i za nejslabší Mifuneho filmy co jsem zatím viděl (z 17-ti, jestli počítám dobře) ()

Astu.

Komentář shrnující všechny tři díly - Je toho mnoho, co dělí celou trilogii od kultovosti. V první řadě mi vadil na můj vkus až moc filmový soundtrack, dát ho do nějaký romantický kovbojky - dobře, ale Musašimu by spíš slušely bubny, osamocená flétna a tak. Je až moc přeslazený. ______ Celá trilogie má vzestupnou tendenci. Jednička nemůže za to, že je nejslabší, ona i knižní předloha se rozjíždí dost pomalu. Co se týče věčného sváru předloh a adaptací - osekávání příběhu, no, myslím, že s tím se režisér vypořádal celkem obstojně. Ikdyž mají všechny tři díly přes pět hodin, příběh byl osekán dost a spousta vedlejších příběhových linií a charakterů byla vypuštěna úplně, nebo se ve filmech objevili jenom na chvilku. Ale to podle mě zas tak nevadí, díky tomuto nutnému kroku mají všechny díly spád a nenudí. Ale zase tím trochu trpý hloubka, skutečně těch pět hodin nestačí na vykreslení obrovské, komplexní předlohy, pár desítek minut navíc by neškodilo. ____ Herecké obsazení je skvostné, hlavní postavy na své role úplně přesně pasují, k tomu není co dodávat. Stejně tak kulisy, kamera taky v pohodě. Trilogie Mijamoto Musasi může vůči své předloze stát s hlavou vztyčenou, přesto jsem čekal trochu víc. Hudba a místama až moc velká pohádkovost mě vytáčela. __ Kdo se propracuje až ke trojce, zažije ten nejúžasnější samurajský duel, co zatím byl natočen. _____________ Samurai: 6,5/10 ___ Samurai 2: 8/10 ___ Samurai 3: 9/10 ()