Den zvířat

Something Is Out There

Horor / Thriller

USA, 1977, 97 min

• tron

Napriek pravidelnému striedaniu všetkých možných zvierat (pokus o ultimátny nature amok á la o 7 rokov mladšia talianska Divoká zver) poskytuje bohužiaľ Deň zvierat zúboženému divákovi monotónny a zbytočne dlhý dej, príliš jednoduché a nie veľmi sympatické postavy (nakoniec najpozitívnejší dojem zanechá asi Leslie Nielsen v brutálne nekomediálnej úlohe) a nezaujímavé útoky zvierat (čo je pozoruhodné, keď uvážime, koľko živočíšnych druhov sa tu stretlo). Plusy? Páčilo sa mi, že sa film odohráva vo vysokých horách, kde je skupinka turistov a sprievodcov napadnutá polovicou existujúcej živočíšnej ríše. Pozdávala sa mi aj nepredvídateľnosť ohľadom likvidácie postáv, o ktorých som si myslel, že na 99% prežijú. Niečo do seba mala tiež samotná živočíšna ríša, jej scény sú však v samotnej snímke dosť nešťastne nakrútené a zostrihané. Síce oceňujem, že ide o reálne zvieratá, dnes by sa to zrejme riešilo formou CGI, no možno by to tak bolo lepšie. Počítačom vytvorené zvieratá by v útočiacich scénach pôsobili realistickejšie a nie iba ako vycvičené krotké zvery, majúce strach zo svojho prísneho cvičiteľa, stojaceho meter za kamerou. Svojrázne pôsobí aj priebeh útoku – hoci sú zvieratá v presile, iba raz za čas vyskočia z tmy, zaútočia na osobu X, plno revu a kriku a zrazu zviera bezdôvodne útok ukončí a stratí sa v tme, pričom oblečenie osoby vôbec nie je roztrhané a na tvári má dva škrabance. A scénu s „lietajúcimi“ krysami radšej nechám bez komentára.(1.4.2017)

• dobytek

Tento zvířecí "horor" mě v první polovině málem unudil k smrti, ale přečet jsem si tady, že si to ve filmu rozdá Leslie Nielsen s medvědem, takže jsem to nevypnul. Ze začátku sledujete pouze skupinku výletníků, která chodí lesem a do toho melou nějaký kraviny. Později se občas přidá i nějakej ten zvířecí útok, ale je to všechno natočený nějak bez nápadu - řev, zběsilej střih, zvířata se daj na útěk a člověk má z toho nakonec jenom krvavej škrábanec na xichtě a je úplně jedno, jestli ho napad vlk, pes, krysa nebo sova (jako pták, né doktor Sova). Aby to nebyla úplná nuda, tak občas nějaká postava i chcípne (dokonce i postavy, o kterejch jsem si myslel, že to určitě přežijou), ale opravdu jediný, co tady stojí za zmínku, je část filmu, kdy poněkud rupne v bedně Lesliemu Nielsenovi a ten se svlíkne do půl těla a následně začne mlátit ostatní výletníky klackem. Jeho postava v tomto filmu mě snad pobavila víc, než postava Franka Drebina v Bláznivý střele, i když to asi nebyl úmysl. Pokud by se později Leslie Nielsen neproslavil jako vyloženě komediální herec, asi bych to hodil rovnou do odpadu. Jo a ještě jedna věc stojí za zmínku... V jedný scéně chlápek otevře dveře od náklaďáku a na silnici vypadne mrtvola se zohavenym xichtem. George Miller zřejmě tenhle film musel vidět, protože úplně stejná scéna se odehraje na začátku Šílenýho Maxe 2.(11.11.2008)

Já mám tyhle staré kousky prostě rád... To byly ještě doby, kdy se na každý záběr nepoužívaly digitální, ale opravdová zvířata... Neříkám, že Day of the Animals je nějak přehnaně originální, napínavý nebo krvavý a částečně souhlasím i se zdejšími názory, že je docela nudný a nechtěně komický, ale na druhou stranu se mu nedá upřít určité kouzlo... Prostě slušný kousek, lehce zaostávající za svým předchůdcem Grizzlym, na který nebudu mít problém se znovu v budoucnu podívat...(8.4.2011)

Abych tu uvedl na pravou míru to rozdávání s medvědem. To znamená, že se s ním začne Leslie prát, nic jinýho. A vlivem toho záření se ty instinkty neprobudí jen v lidech, ale taky ve zvířatech, který jsou potom hodně agresivní, pokud se nepletu, tak hlavně zvířata typu jedovatí hadi a vlci a psi. No a ten medvěd, se kterým si to Leslie rozdával. A hádejte, kdo vyhrál? Problém tohoto filmu byl, že jsem tehdy ještě nevěděl, že Leslie hrál někdy i vážný role, takže jsem pořád čekal, kdy konečně udělá nějakou srandu. Jinak je to standardní horrorový béčko, přirovnal bych to k Piraním. A to jak zábavností, tak stylem vyprávění.(11.12.2005)

Wow! Já jsem nadšenej takovej nářez jsem nečekal. Můžete opět jít a nacpat si svoje debilní hodnocení do řiti. Říkal jsem si, že by to nemuselo bejt špatný, ale nečekal jsem, že to bude až takhle hustý. Jo jo těžkotonážní béčkovej oldschol horůrek s perfektním námětem, atmosférou a fakt drásavou hudbou od Schifrina. Ozonová díra je svinstvo a ultrafialový záření není žádná prdel. Nejdřív zmagoří zvířata potom lidi. Jo přiznávám jsem asi neobjektivní mám totiž rád faunu obzvlášť když zabíjí lidi. Navíc je to další ukázka poctivý starý filmařiny. Dneska by každej debil šel a udělal ty zvířata digitální zatím co v roce 1977 bylo všechno real a cvičitelé dokázali se zvířaty neskutečný věci. Nečekejte nějakej velkej krvák nebo masakr spíš strhující nervák, kterej vás chytne od první minuty a nepustí až do konce. Jo a vypsychovanej Leslie Nielsen stojí fakt za to a jeho souboj z medvědem je fakt krutohustej. Doporučuju a udílím zcela neobjektivních 95%(3.6.2014)