• Historik
  ****

  No tak je to klasika, takže to nám k hodnocení moc nepomůže. V tomto případě má člověk sklony k určitému pietnímu nadhodnocení, protože se třeba bojí být zbytečně přísný. Já to řeším těmi čtyřmi hvězdičkami. Ten film je nesporně nadprůměrným westernem, na druhé straně je poněkud tezovitý, mravoučně jednoduchý. Takže jo, jsem rád, že jsem to viděl, ale na to, abych si to pustil ještě jednou, by to muselo mít trochu větší šťávu.(15.8.2007)

 • classic
  *****

  Film,ktorý je radosť pozerať,a to myslím úprimne,lebo režisér KING je vlastne de facto kráľom! V prvom rade má režisér geniálneho herca GREGORYHO PECKA a excelentný štáb od kamery Arthura C.Millera,hudby Alfreda Newmana,strihu Barbary McLean.Ostanem pri Barbarinom strihu,keď ženy boli výdobytkom klasického hollywoodu a ich práca na filmoch je markantná! Vôbec miloval som tak príchod Jimmyho Ringa do malého mestečka,v ktorom bol taký veľký milý chaos,že škola sa tým pádom zatvorila,lebo miestni chlapci sa išli pozrieť na povesť najrýchlejšieho pištoľníka,pričom medzi týmito chlapcami je aj Ringov syn,ktorého nikdy nevidel,má už 8 a pol roka,a taktiež chce presvedčiť svoju zrejme ex manželku,aby sa k nemu vrátila,ktorá učí v tej škole a má zmenenú identitu,žije inkognito... Sem prišiel aj kvôli tomu,že ho provokoval mladík,ktorého musel jednoducho zastreliť,a tak jeho ostatní traja bratia sa mu chcú za to pomstiť,ale Ringo je o krok pred nimi,odzbrojí ich,vezme im zbrane a kone,aby mal náskok v mestečku Cayenne,kde sa jeden mladík menom Hunt do neho neustále naváža,Ringo zatiaľ vyčkáva v krčme,jeho starý priateľ,šerif Mark Street dohliada nad poriadkom v meste a vraví mu,že radšej sa odtiaľto pober kade ľahšie,Ringo sa zmenil,nezmenili sa protivníci,ktorí si myslia,že sa mu môžu postaviť a stať sa slávnymi,že ja som zastrelil Jimma Ringa,teraz mám prívlastok,najostrejší hoch,no štvanica sa sprístupní práve na toho,kto do neho rýpal! BORCI si mali dopredu premyslieť,čo ich čaká v prípade konfliktu s Ringom,že dostanú rýchlu guľku do teľa,ktorú si nestihnú ani uvedomiť! Fascinovalo ma na tejto postave,že si to o ňom nikto sprvoti nemyslel,že je taký dobrý,veľký sympaťák,ktorý by dal zo seba aj tú košeľu,skrátka dobráčisko ako HROM! V skutočnosti je v ňom rýchly dravec,ktorý tasí kolt extrémne rýchlo a pohotovo a udalosti v malom zapadnutom mestečku sa budú prudko vyvíjať! Okrem Jimma je druhou perfektnou postavou zmienený šerif so zmyslom pre humor a so zmyslom pre detail. Tento geniálny western odporúčam všetkým potenciálnym divákom najpresvedčivejších predstaviteľov divokého západu,kde na Ringa nikdy viac nezabudnete!(27.3.2015)

 • Deverant
  *****

  Western, který se obejde téměř bez přestřelek (vystřelí se tu vlastně jen dvakrát), a který je v podstatě takovou sebereflexí žánru. Standartně poměrně neproblematický statut pistolníka je tu rozebírán ve stylu slavné věty Yula Brynnera ze Sedmi statečných:"...ženu nemáš, děti nemáš, přátele nemáš...". Ringo sice ženu má, ale ta ho nechce vidět. Má i dítě, ale neviděl ho osm let a ono neví o jeho existenci. A šerif je sice jeho přítel, ale vlastně se snaží ho co nejdříve dostat z města. A psancem tak je ne proto, že by musel prchat před zákonem, ale proto, že kamkoli přijde jeho pověst ho předešla, a tak ho tam nikdo vlastně nechce a sebevědomí mladíci by si rádi vyzkoušeli jestli je opravdu tak ostrý hoch jak se říká."Vypadá vlastně pořád stejně, jen trochu starší a unavenější."(5.8.2007)

 • monolog
  ***

  Je to takové domácky komorní drama o muži, který nedokáže utýct svýmu stínu. Kolikrát jsme to už viděli? Bezpočtukrát. Pravda, Gregory Peck ho asi hrál málokdy. Jenže, Gregory Pecka v tom případě nedaboval Jan Šťastný (nic proti němu, nepřekonatelně sedí k Banderasovi nebo doktoru Kovaczovi z Pohotovosti a mnoha dalším), ale ke GP je českýmu diváku už desítky elt zažitý hlas Jiřího Bartošky. On vůbec dabing nestál za nic (hlavně nesedícím obsazením). Když se od toho odpoutám, dostanu zdlouhavé drama, naivní drama, neskutečné drama o muži, kterýho vyzývá jeden mladej blbec za druhým, aby si dokázali, že jsou lepší. V první řadě je tu až příliš náhod - v každým městečku je někdo, kdo Jimmy Ringa znal za jeho pistolnické kariéry, dále, když někdo nechce neustále zabíjet mladý haranty v únavných depresivních soubojích, nemusí nosit "proklatě nízko zavěšený" kolt. Tenhle film stojí a padá s GP, protože příběh je únavně zdlouhavý, bez nějakých větších zábavnějších momentů. Vlastně i ty dva souboje jsou natočeny dost nudně. Ovšem konec, dneska už takhle filmy naneštěstí nekončí, ale ten konec to (i když průběh by byl ve skutečnosti úplně jinej) vytahuje nahoru.(22.9.2007)

 • RHK
  ****

  Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Legendární pistolník Jimmy Ringo (kníratý Gregory Peck v nejlepších létech) se stává štvancem, když musí v každém městě čelit novým vyzyvatelům. Sám by už nejraději vedl spořádaný život, ale jeho pověst mu to nedovolí. Krásně vystavěný děj vede k dopředu tušenému finálnímu střetu, tenhle film je podobně jako Sedm statečných labutí písní pistolníků, kteří by se nejraději svého řemesla vzdali. Trailer: http://www.videodetective.com/movies/gunfighter/688(19.11.2012)

 • Gregory Peck

 • - Postavu Jimmyho Ringa, kterou ztvárnil Gregory Peck, byla původně nabídnuta Johnu Waynovi, ten ji však odmítl. (reich)