Pistolník s Gregory Peckem je přesně jeden ze dvou typů westernů, který mám vážně rád. Ze stejné doby mi to hodně připomenulo cenami ověnčený High Noon, který mi film taky hodně připomenul. Jsou tam samozřejmě diametrální rozdíly (sherif x outlaw, žádný přítel x přátelé), ale princip byl v obou případech stejný - čeká se na příjezd padouchů. Zatímco hlavní síla High Noon pro mě byla v ženském osazenstvu, Peggy Helen Westcott mi přišla zcela nevýrazná a to dítě bylo (pro mě zcela klasicky) rušivý prvek. Naopak pistolník Gregory Peck byl celou dobu sympatický a zdatně s ním působil velmi přesvědčivě i šerif Millarda Mitchella. Nakonec bylo trochu zklamáním, že namísto očekávaný přestřelky se objevil zbabělec Hunt, ale vlastně to činí tenhle western jedinečným kouskem a závěr filmu silně emotivním zážitkem.(2.5.2016)

Na zajímavý více než 60 let starý western s mým oblíbencem Gregory Peckem jsem čekala až přes půlnoc, kdy běžel v televizi. Říkala jsem si, že si ho budu muset nahrát, protože u něho zcela jistě usnu. Nestalo se, vydržela jsem až do konce, což svědčí o jeho kvalitě. Výprava a černobílé provedení odpovídalo tehdejším možnostem a jednoduchý a trošku naivní příběh představoval spíše komorní drama než akční podívanou, ale i tak měl svou dávku napětí. Jenom ten dabing mu nesvědčil.(12.8.2012)

Pro mě velmi příjemné překvapení a tak výborný western, nakolik výborný může ne-auteurský western být (ne-auteurský ve smyslu výborného scénáře, herců a řemesla, ale bez „dotyku“ osobité režijní senzitivity); pro mě především narativní hra na téma stárnutí pistolnických legend vydrží být vrcholnou zábavou až do konce, kdy neodolá a musí své téma korunovat tragickou rétorikou...(7.10.2007)

"He don´t look so tough to me" -- Filmové perly přicházejí když je nejmíň čekáte. Western bez jediného slabého nebo zbytečného místa, natempovaný (po čtvrthodině jsem si říkal, že není možný aby vydržel jet tímhle stylem celý film), dramaticky sevřený a skvostně zahraný. Autorem námětu je André De Toth, Scorseseho oblíbený béčkový režisér noirů a chlapáckých filmů. Gregory Peck mi do role tvrdých chlapů obecně moc nesedí (srovnej Pistolníka a Wylerovu Velkou zemi), ale tady jsem mu to sežral i s navijákem, koncentrovaná mlčenlivá role. Śkoda, že Pistolník není více doceněný, pro mě jeden z nejlepších westernů vůbec. 100%. P.S. Den po Pistolníkovi jsem četl článek o tom, jak nadcházející Inglourious Basterds opět zpopularizují knírek a že knírek "is badass." Pistolník je toho zářným důkazem.(6.12.2008)

Svoji minulosti nikdo neuteče, to by mohlo být motto tohoto westernového psychologického dramatu Henryho Kinga. Během sledování filmu jsem si myslel, že "Pistolník" je taková předzvěst "V pravé poledne". Ale ne tak docela. Napětí se sice stupňuje, ale nejde zde o konfrontaci dvou nepřátel kolty, ale o střetu minulosti s přítomností. Důkazem je rovněž závěr. Inu, většina legend končí takto. Gregory Peck coby charismatický pistolník Jimmy Ringo byl skvělý. Nevšední, ale kvalitní westernový zážitek.(5.8.2007)

• - Postavu Jimmyho Ringa, kterou ztvárnil Gregory Peck, byla původně nabídnuta Johnu Waynovi, ten ji však odmítl. (reich)