Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

R4kosn1k

Jestli si něco zaslouží komentář, tak tohle. 23 tisíc delfinů ročně! Ale to je naše kultůra..., jak to může být japonská kultura, když ani sami japonci nevědí, že jedí delfiny?? :'-(. Těm pytlákům bych přál aby si vyměnili role s delfíny a poznali jaké to je, když umíráte bolestnou smrtí půl minuty nebo minutu. Masakry, které se odehrávají v zátoce, jsou nechutné! NO PHOTO!! Nejhorší na tom je, že vy jako obyčejný člověk s tím nemůžete nic dělat :-( ()

ellegrey

Některé dokumenty, ať už se sebe více zajímavým tématem či úmyslem, který chtějí sdělit, ke konci vyznívají buď směšně nebo zkrátka jako další věc, co se nepovedla. Zátoka (The Cove) rozhodně do takové kategorie nepatří. Naopak. Dokument je složen z několika reportáží, rozhovorů a také dost drsných záběrů, které jsou bohužel pravdivé a díky tomu o to smutnější. Já osobně asijskou kulturu, ať už japonskou, čínskou či nějakou jinou, nechápu a ani nechci chápat. Je sice hezké, že Japonsko je jednou z nejrozvinutější zemí světa, nebo že je jeho ekonomika je jednou z nejlepších, to ale neznamená, že jejich veškeré chování má být omlouváno, přehlíženo nebo dokonce schvalováno. S tímto tempem, a i s jinými státy, které se takto aktivně a produktivně na rybolovu podílejí (ať už delfínů, velryb, žraloků či jiných mořských tvorů) se některé druhy těchto živočichů brzy přesunou ze seznamu ohrožených druhů na ty vyhynulé. Možná pak, všechny zapojené, i "trkne", kde udělali chybu, ale už bude, jak tomu hodněkrát bývá, bohužel příliš pozdě. ()

KayTee

Nejsem vegetarián a vím, že se dobře nezachází ani se zvířaty, které se normálně jedí u nás. Ale nikdo mi nebude tvrdit, že vraždit a pojídat delfíny je to samé. Tenhle film dobře ukazuje, že ani v krajině, kde se to prezentuje jako normální to normální není - pro normální lidi! Ještě bych dokázala překousnout, kdyby se vybrali delfíni do delfinárií a zbytek by se pustil na svobodu, i když i to už dost zavání. Ale záběry z tohoto filmu jsou tak otřesné, že v mých očích degradují lidi, kteří se na tomto vraždění podílejí ještě na nižší úroveň, než ty krávy, které jím. Lidi z IWC bych nejraději propleskla, aby se probrali a zamysleli se. Miluji delfíny od dětství a ještě víc od té doby, co jsem je viděla naživo někdy v patnácti v delfináriu ve Francii. Pak jsem je ještě viděla v delfináriu v Německu i ve Španělsku a myslím, že už do delfinária nechci. Naivně jsem si myslela, že to jsou už všechno delfíni, kteří se v zajetí narodili a je to jejich přirozené prostředí, tak tolik netrpí...ale je to hloupost a je mi to líto. Tenhle film by se měl zařadit mezi povinné školní filmy! Ani bych nemusela psát, že jsem půlku filmu probrečela...určitě nejsem sama. Občas se vážně stydím, že jsem člověk, když vidím, jak lidé umí být krutí! Myslím, že podepsat petici je to nejmíň, co může udělat každý z nás... ()

Axident

Klobouk dolu a otevřená kudla v kapse :o/ Silná, smutná, těžko uvěřitelná pravda o lidské stupiditě a krutosti... ()

rekkky

Nepřípustné zacházení Japonských rybářů by nebylo odkryto bez snahy "aktivistů". Některé dokumenty mají sílu informovat na skutečnost, která není známá široké veřejnosti. The Cove je jedním z těch tuto vlastnost mající :) 5 x * = ***** ()

agassi68

Hm, ešteže sa stále nájdu ľudia, ktorí sú schopní zabojovať aj za niečo iné ako vlastné vrecko... Takto je to aj z politikou - zatajovať, brániť informovanosti a klamať. Naozaj sme len vírus na tele matky Zeme?? ()

crha

To je jedno jestli je to slepičárna, jatka, Osvětim nebo Taiji. Takže být naštvaný na japonce stejně nemá cenu, všichni jsme jedna pakáž ať už je to žluťák, běloch nebo negr. Lidi obecně jsou prostě hovada a to nejsem žádnej levičák nebo Greenpeacák. Nedělám si srandu, ale když jsou ti delfíni tak chytří a umějí mezi sebou komunikovat, tak nechápu že jim tam pořád do té zátoky plavou...? Fakt to nechápu, protože podle mě delfíni umí daleko chytřejší věci než si říct, že tam lézt nebudou, když je tam japonci masakrují takhle hrubým stylem. Slabší povahy by se asi dívat neměly. ()

Ukubumbahoo

Žijeme v době, ve které se pokládáme za to nejdokonalejší, co se na této planetě nachází. Naše společnost technologicky vzkvétá. Jsme schopni se přepravit z jednoho konce světa na druhý v řádu hodin. Žijeme v ekologickém světě, který je šetrný k přírodě, stará se o ni a všichni se tím pádem mají dobře, ale bobře, kdyby to tak byla pravda! Nejen, že jedinou planetu, na které žijeme, pustošíme den ode dne víc, do ovzduší vypouštíme nedýchatelné plyny a do vody toxické látky, dokonce ještě provádíme takové hnusy, jako je vraždění velryb, delfínů a dalších tvorů. A to ani nemluvíme o vraždění za účelem potravy, ale za účelem peněz. A jelikož zde všude peníze jsou, dostává se těmto "rybářům" podpory vlád a různých organizací. Jen jednou, až tu nebudeme mít NIC, si uvědomíme, že peníze, což bude to jediné co budeme mít, nám jídlo, pitnou vodu a vzduch nezaručí. Co budete dělat pak?! Vynikající dokument. ()

Rockerman

Tak to je síla!!! Tohleto Japonci uvádějí, jako součást své kultury? To je mi pěkná kultura! Degenerace lidstva to je, nic víc! Ano mají zčásti pravdu, i my vybíjíme stáda krav, prasat, kuřat a kdoví čeho ještě. Jenže je tady jeden zásadní rozdíl. Ti delfíni jsou svobodní, jsou volní, než je naženou do zátoky, odkud není úniku a tam je zmasakrují!!! Asi má pravdu ten chlápek z tohoto dokumentu. Ti Japonci nezabíjejí ty delfíny, protože to potřebují, Zabíjejí je ze vzdoru! Protože pohrdají Západem a nechtějí si nechat do toho mluvit. Oni jsou totiž císařská velmoc!!! Je to čerstvé a mluví ze mne naštvanost, věřím však, že každý aspoň trochu soudný člověk musí takovéto počínání ODSOUDIT !!! ()

Elbarto08

Neuvěřitelně silný dokument....jakožto milovník zvířat jsem zjistil, že i když je Japonsko technologicky na prvním místě, mentálně zaostávají. Jsem rád, že tenhle dokument něco na světě změnil. Oscara si zasloužil. ()

owwidius

Ako tu niekto dole pise, je to dokument, ale nesnazi sa citovo vydierat, len upozornit na jeden konkretny problem uplne zbytocnej brutality. Tazko hodnotit nieco taketo, je to natocene zrucne takze nenudi, nocne akcie su celkom napinave, ziskalo to Oscara a ujco si zasluzi rezpect, takze 8/10 [#22/2012, rip] ()

RedDuck

K dokumentu jsem přistupoval se skepticismem. Myslel jsem si že vyčítat Japoncům lov delfínů je pokrytectví a právo kritizovat to mají tak nanejvýš vegani. Po shlédnutí snímku si však už tak jistý nejsem. Upřímnost a argumenty jsou odzbrojující, důkazy pokrytectví rybářů, úředníků a politiků do očí bijící. Trochu mi chybělo že dokument nešel do hloubky za hloupé oficiální výmluvy a nezjistil proč se tedy vlastně delfíny zabíjejí. Zábavná tradice a společenská událost evidentně důvodem nejsou. Chutnost masa, ekonomický profit a regulace ryb také ne. Takže je to opravdu jen zdvížený prostředníček světu že Japonci jsou pořád jedničky? Ať už je odpověď jakákoliv, dokument mě přesvědčil že i v dnešní době tu jsou lidi co ještě pořád bojují za to v co věří. ()

issoumaila

Téma dokumentu ma vzala za srdce... samotné spracovanie už bolo o niečo slabšie. Je smutné, že aj tu na čsfd sa nájde niekto tak primitívny, že dokáže porovnávať sliepku s delfínom! ()

Trancetino

Oscarový dokument. Strašne smutné až neuveriteľné, že aj také niečo sa deje. Rozhádzanejšie povahy boxujú obrazovku. Ja som len kričal našťastie. ()

Evander

Zátoka jistě není dokumentem, který by si zasloužil plné hodnocení. Na druhou stranu záslužnost tohoto počinu a invence jeho hlavních aktérů si ho rozhodně zaslouží. ()

AnanAss

Japonští šmejdi vydělávají těžké prachy při odchytu delfínů, kteří pak putují do vodních parků, kde je dopují sedativy, aby si s nimi kdejaký návštěvník mohl udělat selfíčko. Ono už tohle se mi hnusí. Když však vyjde na povrch, že mnohonásobně větší podíl delfínů je při tom pobit na maso, které nikdo nechce a navíc je ještě i pro člověka docela jedovaté, tak je to už vážně síla. Hodně vydařený dokument (o hodně hnusných věcech) o partě aktivistů a lidí, kteří toho dělají opravdu spoustu a hlavně je jejich boj záslužný. Ne jako ti pošuci, co se lepí Kanagomem k vozovce nebo chrstají kýble barvy na umělecká díla. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

Knight12

S delfíny nikterak emočně spjatý nejsem, ale drezuru a pokusy na zvířatech obecně nechvaluji ať už se jedná právě o delfíny v seeworldech nebo jiná zvířata v cirkusech. Koloběh potravy je všeobecně zajímavý. Podle dokumentu, v Tokiu někteří lidé neví, že se delfíni zabíjí i pro jídlo stejně tak jako u nás někteří neví, že králík domácí byl ještě nedávno klasickým nedělním obědem a jak je při tom roztomilý když si pěkně vesele hopsá. O způsobu rybolovu a přímo usmrcování ryb větší velikosti moc nevím, ale jak by jste to chtěli jinak dělat než harpunou? Skočit za ním do vody s nožem? "Proč je všechny nepustí? Tato otázka mi ležela v hlavě několik dní." - Řekl Ric O'Barry. Jo, když jdou jehňátka na porážku, taky to není veselý pohled, ale maso je dobré. A je to tady - maso z delfínů. Kontaminované rtutí z půmyslu. Je přinejmenším divné, že američtí aktivisté na tento fakt upozorňují, když přáně oni odmítly ratifikovat Kjótský protokol, který omezuje splodiny z průmyslu a právě Amerika je TOP 1 v jejich produkci. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky