Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

Brain-D

Japonci jsou svině - to jsem si myslel skoro do konce filmu, ale v půlce jsem byl zastánce toho názoru, že svině je každý, kdo úmyslně zabije cokoliv živého. Lidé zabíjejí kuřata, prasata, krávy denně, ale nad delfíny se pozastavovat ?. Pozastavovat z důvodu, že ze všech živočichů jsou jedni z nejinteligentnějších ? Konec konců lituju jich a lituju celého tohohle světa - tolik protiřečení a tolik krveprolití. ()

LEGACY

K tomu abych byl šokován by museli tvůrci použít poněkud tvrdší kalibr, jelikož po filmech jako je earthlings nebo cowspiracy musí být každý obeznámen, co lidstvo činí živočichům (chráněným/nechráněným). Nicméně musíme být vděční, že se tvůrcům podařilo odkrýt temné zákoutí tohoto zdánlivě krásného místa. Zneužíváme až přespříliš bohatství, které máme a můžeme na to pěkně doplatit - samozřejmě málokomu se chce žít na koříncích, každopádně díky myšlenkových pochodů lidí na vysokých postech se toho dost možná dočkáme. Je to mírně alarmující, že rýžozubí z východu takhle vybíjejí mořské živočichy - na východě se zkrátka o empatii nebo soucitu k jiným tvorům moc nepopovídáte, jen tak z hlavy mě napadá, víte třeba co se děje v sousední Číně na Yulin festivalu? Neuvěřitelné, že taková zvěrstva přetrvávají, no spíš smutné. ()

ghatos

Ric O'Barry nám nabízí svou sebereflexi, prostřednictvím tohoto pozoruhodného dokumentu. Dokázal jednu zásadní věc. Systém němení instituce, ale jedinec. Jeho entuziasmus mu pomáhá překonávat překážky. Dokáže i kvalitně vyargumentovávat svá stanoviska. Spektakulární akce, kde chce ukázat světu pravdu zaslouží obdiv. Japonsku asi veselo z toho filmu není. Zabíjení delfínů, vláda Japonska, korupce, IWC a rtuť...vše má širší souvislosti. Jedinou výtku bych měl k popisování inteligence delfínů. Nesporně jsou to inteligentní tvorové, ale nejsou na úrovni člověka. To však nedává lidem právo se chovat jako hovada. ()

horacko

Dávno ma film tak citovo nezasiahol. Pre mňa nielen najlepší dokument roka, ale jeden z najlepších filmov roka celkovo. ()

vyfuk

Film, který mě chytil u srdce... mám chuť je pozabíjet... náckové hnusný japonský.... opravdu s tím se musí něco udělat. ()

Dakken

Zátoka je jeden z dokumentov, ktorý ani nemáte chuť dopozerať pre ohavnosti aké dokážeme robiť. Neskutočne nechutné. Ľudia už dlhú dobu postrádajú akúkoľvek ľudskosť. Na zaplakanie ()

Vercinix

Už od poloviny dokumentu jsem měl o komentáři i o hodnocení jasno. Jako žánr tento dokument (jak je u dokumentaristů velkým zvykem a ani lupou se dobrého dokumentaristy nedohledáš) opět velmi zklamal a pro jistotu se o objektivitu ani nepokoušel. Rovněž jistým extrémismem a zároveň pokrytectvím myšlenky mě nemohl příliš nadchnout. V době kdy umírá tisíce lidí hlady, protestují proti vyvražďování stovek defínů lidé, kteří si bez menšího zaváhání davají dvojité hamburgery z miliónů krav. Zkrátka je to matemeticky nevyvážené :-D. Proč tedy toto hodnocení? Jsem vegetarián a sice nejsem extrémistický ekologický aktivista, ale domnívám se, že jak svou zemi, tak život na ní bychom měli chránit a mít v nejvyšší úctě. Problém je, že lidé co dělají tuto práci na jatkách (a že jsem jako dítě z rodiny překupníka s dobytkem měl možnost do těchto prostor nahlédnout často) si neuvědomují, že nehoblují dřevo, ale že stahují z kůže (často za položiva) něco, co má stejně vyspělou (a v mnohých případech i vyspělejší) nervouvou soustavu jako oni a že tedy cítí naprosto to stejné, jako oni. Faktem rovněž je, že každá definice, kterou bychom chtěli aplikovat na člověka, a jíž bychom jej chtěli popsat, nutně zahrne i mnoho tvorů ze zvířecí říše. Zvířata užívají nástroje, jsou schopna plánovat a (jako v případě delfínů) jsou schopna dorozumívat se i svou řečí (jíž mimochodem člověk nikdy nebyl sto pochopit, zato každý delfín se naučil mnoho povelů, které mu omezenci v akváriích tlačili, i když by je nutně, jakožto inteligentí tvor, musel považovat za blbost - proč bych měl skákat do výšky, tleskat a chechtat se..sem snad klaun?). Nechci zde vést agitku za vegetariánství, ale dávám nejvyšší hodnocení protože doufám, že díky tomu to uvidí více lidí a více se jich zamyslí a třeba i nějaký pochopí a snad kvůli tomu nějaké zvíře (a je mi srdečně jedno jestli to bude delfín nebo vepř) nebude trpět a přežije. A těm co by mi chtěli vytýkat, že to s úrovní filmu nemá co společného a co to cpu do komentáře na filmovém webu, těm bych chtěl říci, že ve filmu by (alespoň v jistém aspektu) mělo jít o to co ve vás film vyvolá a souvisí to tedy s tím, jak na film nahlížíte (z jaké pozice) a tedy i stím co jste za člověka před filmem a co po něm. Osobní hledisko, hodnoty a názory jsou při vnímání filmu stejně důležité jako režisér, herci či kamera, jelikož konečné hodnocení filmu (a tedy to o co jde především) ovlivňujeme nejvíce my a až poté všichni výše jmenovaní. Ale nechci se ospravedlňovat, to jen spíš pro dovysvětlení. Takže lidé: "Myslete, žijte a nechte žít"!!! ()

Linkyc

Je otřesné sledovat, co všechno jsou Japonci schopni a ochotni vzít do huby, jen aby mohli říct, že jsou nezávislí a dělají všechno jak chtějí oni, bez vlivu Západu. Velice smutný pohled na delfíní slaughterhouse 21. století, jaký nemá obdoby. Žijeme v civilizované společnosti, ale někdo zkrátka nedokáže přenést přes srdce, že zde existují i jiné druhy živočichů, než jen člověk, které jsou natolik inteligentní, aby si zasloužili nebýt rozřezáni dětem do sandwichů. Ba co hůře, být zabiti čistě jen pro vrtoch tamních rybářů, když se jim zamane. ()

Maynard.

Perfektně vymazlenej dokument a to nejen co se týče obsahové stránky, ale i co se týče zajímavé kamery, hudby a vlastně i příběhu. Člověk si tak jen říká, jak se něco takovýho může v dnešním Světě dít. A to v natolik pokrokové zemi jako je Japonsko. Chápu, že je to rybářská velmoc, ale tohle? Normální ryby ať si loví jak a kolik se jim zachce, ale proč zrovna delfíny? Záběry z perfektně narafičených kamer na "krvavou zátoku smrti" jsou opravdu nepochopitelné a věřím, že nejednomu člověku z nich nebude zrovna nejlíp. Říkám si, co může člověk jako já udělat pro to, aby se podobná zvěrstva neděla, odpověď - prakticky vůbec nic :o(. Ještěže jsou na Světě lidi, kteří vytvořili tento dokument, bohužel jak zaznělo v dokumentu, je jich příliš málo a ještě navíc stále ubývají (stejně tak jako delfíni). Na závěr bych použil citaci od Bohůša : Kurvy šikmovoký! ()

slovan1

Skvělé, místy i akčně natočené. Malá skupinka lidí, která se snaží udělat něco, co asi jen tak rychle nezmění... I přesto před těmito lidmi smekám a fandím boji proti japonským zabijákům delfínu. ()

alexaa

Navonok pokojná zátoka, krásna príroda a za rúškom tejto dokonalosti sa ukrýva bezcitné vyvražďovanie podľa mňa jedných z najkrajších cicavcov na planéte - delfínov a to len za účelom profitu z predaja týchto nádherných živočíchov. Veľmi vierohodne zachytená odvrátená tvár japonskej zátoky Taiji. Je veľmi ťažké opísať aké pocity som mala pri sledovaní tohto dokumentu, nakoľko som neverila a možno ani nechcela uveriť tomu čo vidím. Najlepšie by to asi vystihovalo pobúrenie, zhnusenie a hnev nad tým, ako sa také čosi môže vôbec v dnešnej dobe diať. Veľká poklona celému realizačnému štábu aj za odvahu a odhodlanie... ()

Sdoom

Ric O´Barry aspol. odvedli velký kus práce, aby lidem ukázali, co jsou Japončíci, a obzvlášť rybáři v Taiji, zač. Jen mi přijde, že se občas odklonili od toho hlavního, co si dokument vzal na paškál. Mimojiné O´Barry dle mého názoru dostatečně nepodepřel teorii o tom, že v zajetí musí nutně delfín trpět - jeden příklad je dle mého názoru málo. Tím nechci říct, že to hodlám vyvracet, jen by to asi chtělo pádnější argumentaci. Každopádně nebudu tu zabředávat do rozborů a kritiky, dokument je to vynikající a já smekám před zaruptilostí a odvahou celého týmu. ()

OughJay

Po zhlídnutí tohohle dokumentu bych se za sebe asi styděl, kdybych se rozhod navštívit nějaký delfinárium... Aneb Japonsko ukazuje (respektive ono samo ne, ono se to snaží utajit) svojí odvrácenou tvář a ta je dost krutá a pyšná... Jeden z nejděsivějších a nejsyrovějších dokumentů, co jsem měl možnost vidět. Richard O'Barry: "If you aren't an activist you're an inactivist." ()

LuciusWlk

Tohle mě zasáhlo. Mám chuť zmlátit nějakého Japonce. Tedy, většina o těch zvěrstvech pravděpodobně neví, ale alespoň ty rybáře bych nahnal do klecí a dopřál jim stejná potěšení. O´Barry má můj obdiv. Za boj, který není jednoduché vyhrát. Za sebezpytování, které je nemožné vyhrát. Přehodnotil jsem svůj pohled na delfinária. Na druhou stranu chápu, že zaplavat si v Oceánu s delfíny, není v možnostech většiny populace. Každopádně výraz zmrdí Japonští, je na místě. ()

Kracken

Takhle silně emocionálně mě ještě nikdy žádný jiný dokument nezasáhl, jako právě tenhle. Většinu filmu jsem sledoval se slzami v očích. Delfíny jsem měl vždycky rád pro jejich zvláštní smích a radost ze života. Teď si jich navíc i vážím a velmi soucítím. Velmi kruté, přesto důležité dílo. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky