Hrbáč

On Guard!

Hrbáč

Drama / Dobrodružný / Romantický

Francie / Itálie / Německo, 1997, 123 min

PRO MUŽE:Po 140 letech od prvního vydání románu Paula Févala a téměř 40 od jeho posledního slavného zfilmování s Jeanem Marais v hlavní roli byl Hrbáč opět přiveden na filmové plátno. Nesdílím názor místních kritiků, protože tento remake je naprosto důstojným nástupcem předchozí verze a jak Vincent Perez, tak především Daniel Autreuil ve svých rolích válí. Slabším místem je záporák, protože v podání Fabrice Luchini nemá démonické charisma, ale je jen uboze slizkej. Vynikající šermířské souboje, úžasné exteriéry, bohatá výprava, výborná kamera a scénář zachovávající původní předlohu. Drama to samozřejmě není ani omylem, dobrodružné – budiž, spíš bych to řadil do pohádek s dobrým koncem bez pohádkových kouzel. Být to o půl hodiny kratší, mohlo to být za 5*, takhle je to rozvleklejší záležitost pro děti a mládež.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Na rozdíl od mnoha žen a bukviček, madame, dávám před urostlým kuřbuřtem, Jeanem Marais, s ksichtem retarda po mrtvičce s obrnou přednost mrňavému Auteuilovi s naturelem foxteriéra. Velmi vydařená adaptace, jen občas to sklouzává do bezbřehé romantické sr*čky. Přesně to pravé pro vás. Doporučuji.          HLÁŠKA:1 Myslel jsem, že jste voják, na sedm let. 2 Propuštěn, pane vévodo, zabil jsem plukovníka.1 Blahopřeji. 2 Svého plukovníka.1 Ale.. 2 Byla v tom žena. 1 Omluvitelné. 2 Jeho žena..//Pařížané se nikdy nesmějí? Pařížané se smějí všemu, kromě komedií.(3.3.2013)

Philippu de Brocovi se podařil malý zázrak. Téma, mnohokrát oprášené, dokázal nadat novými tóny, promítnout do něj všechny přednosti své režisérské filmové řeči a zásluhou kvalitního scénáře z mlžin, oblečených do historických kostýmů, vytvořit živé lidi s jejich vášněmi a smutky i radostmi. Kvalitní herecké obsazení, jež si v ničem nezadá se špičkami francouzské filmové múzy, dotváří tento zdařilý posun od dobrodružného k realistickému žánru. Za zmínku stojí i plastický obraz francouzské společnosti a politiky v posledních letech před nástupem Ludvíka XV. Aniž bych chtěl jakkoliv shazovat klasickou verzi s Jeníkem z Bažin (Marais), nemohu nedodat, že úspěch, který se Brocovi poštěstil, je v tomto ohledu ojedinělý a divácky zvlášť vděčný.(24.1.2013)

Klasická francúzska šermiarska kostýmovka, až som sa v prvej časti dosť nudil. Ale v druhej časti o šestnásť rokov neskôr prišla na scénu Aurora v podaní Marie Gillain, do ktorej som sa niekedy veľmi dávno zamiloval. Pokračuje to síce podobne, ale oveľa radostnejšie sa na to pozerá. A za ten záver by sa nemusela hanbiť ani Angelika. Prekvapivá bola tá brutalita majstrovského šermiarskeho zamordovania aj s detailným záberom, dokonca niekoľkorát vo filme, to by dnes asi len tak neprešlo. –––– Ty! Kolikrát tě musí člověk zabít, abys opravdu chcípnul?(14.1.2018)

Mnó (stručný přibližný překlad - nevím, jak začít). Bála jsem se toho dost a byla jsem si téměř jistá, že svého rozhodnutí budu litovat. Ale protože každého zbabělce čeká zasloužený trest, rozhodla jsem se býti udatnou a zkusit to. A nemohla bych s čistým svědomím tvrdit, že toho lituju. Možná také proto, že filmům nezřídka připočítávám k dobru, když si na nic nehrají a nesnaží se být ani velkým uměním, ani nástupcem původní verze. Když jsou celkem poctivou šermířskou podívanou s pohlednou výpravou a hlavní hrdinkou, nekomplikovaným příběhem, který beztoho všichni dávno známe, a slušnými herci. I kdybych chtěla, nemohla bych být na Auteila ošklivá a říct, že Maraisovi nesahá ani po kotníky. Řekla bych, že ke kolenům to dotáhl. Potíž je v tom, že Marais byl docela vysoký.(27.7.2007)

Tento film je v oblasti historických a dobrodružných snímků můj favorit! :) Původní verzi jsem viděla až mnohem později a i když byla příjemná (a mám moc ráda starší francouzské filmy), neměla dle mého názoru vůbec lehkost tohoto zdařilého, vtipného a dojemného zpracování. Vynikající Daniel Auteuil (toho jsem jako Lagardéra děsně milovala), správně aristokratický Vincent Perez jako Nevers, půvabná Marie Gillan a skvěle slizký zrádce Fabrice Luchini :) a nakonec NÁÁÁDHERNÁ HUDBA MISTRA SARDEHO...třeba ten záběr když jde Lagardére s malou Aurorou po zasněžené pláni, poté co došlo ke zradě Neverse. Děkuji ČT, že ho vysílala.(13.7.2016)

• - De Brocův snímek je již šestým filmovým zpracováním historického románu Paula Févala. (Olík)