Celovečerní hraný debut a autorský film F. Feniče byl natočen v roce 1984, ale do distribuce byl po zákazu uveden až v roce 1989. Vypráví jednoduchý příběh obyčejné venkovské dívky, vstupující do života jen s velmi mlhavou představou o své budoucnosti. Nespokojena s jednotvárnou prací na vesnici dojíždí každé ráno do města, kde si našla zaměstnání stejně stereotypní a ubíjející. Rýsuje se jí pouze jediný prostý cíl: mít kluka, pak se vdát a založit rodinu. Na osudu své průbojnější kamarádky ale vidí, že i splnění tohoto cíle ma své stinné stránky. Sama prožije první milostné zklamání a první drsnou životní zkušenost... (oficiální text distributora)

klúčik

Realistický pohľad na 80 roky. Mladé dievča , stereotip života, hľadanie lásky... Všetko je ukázané až dokumentárne....Výborná Alena Mihulová.... dávam 75%. ()

wosho

Ve své doně docela silná káva o problémemech mladých lidí na venkově ostře rozbíjí v našem filmu několik tabu-potrat jako únik od problému s nechtěným dítětem.Film ukazuje to co zajímá normálního člověka a rozhodně to není plán pětiletky a podobné blbosti,kterými jsou tehdejší dramata plná. ()

Hanys_

Feničova pocta 60kovému Formanovi a jeho kámošům o tom, že ne všechny dívčí sny mají šťastné konce. 5.5/10 ()

Paity

Fero Fenič přišel zase s jednou dramatickou záležitostí stříklou trochou melancholie. Typická 80. léta, chtělo by se říci. ()

prezdivaka

Tak jsem dnes viděl díky České televizi tento Feničův debut a musím říci, že se mi líbil snad víc než před téměř 30 lety. Hned jsem se šel podívat, jak si stojí na ČSFD a opět jsem nebyl překvapen. Není ani mezi 300 českými filmy. Ale tam nenajdu ani jiné podle mě kvalitní celovečeráky. Není smutné, že v žebříčku nejlepších filmů jsou nejvýše až Pelíšky, ale ani ty se nevejdou do první desítky? V celé stovce jich je jen 14. Nic proti filmu Grand Torino, Smrtonosná zbraň nebo 12 úkolů pro Asterixe. Jsou to určitě dobré filmy, ale kde je proboha Markéta Lazarová, Holubice, Postel, Jako jed, Starci na chmelu, z těch novějších třeba Občanský průkaz, Želary, A bude hůř, Poupata nebo Ve stínu. Takže asi těžko čekat, že více z vás ocení tento vytříbený snímek. Skvělá práce s hudbou a její textovou paralelou s příběhem. Neskutečný záběr ze svatby, kdy si steadycam přebírá v jediném dlouhatánském záběru postavy a já si jen v duch představoval tu souhru jednotlivých profesí na place, protože takhle dlouhý záběr se v komunistickém Československu setsakra prodražil. Na titulcích najdeme osobnosti ve svých profesích - Jaroslav Brabec, Miki Jelínek, Jiří Zavřel, Petr Nikolajev... Režie a scénář je tak, jak se to někdy povede v rukou jedné osoby a na filmu je to znát. Režisérova dokumentární zkušenost, výtvarná kamera a skvěle vybraná místa natáčení. Dalo by se o tomto filmu napsat mnoho. Bohužel zapadl a tak musím souhlasit s kamarádem bohemia regentem, ža doma není nikdo prorokem, protože na IMDB má 80%. My se ke svým tvůrcům chováme velice podivně. ()

ClimbVibe

Film přímo odkazující na Lásky jedné plavovlásky. Normálně moc postsynchrony nevnímám, ale tady přímo tahaly za uši. Herecké výkony docela nevyrovnané, ale atmosféra se podařila vystihnout na jedničku. Zejména "odchod" borce z místa činu byl natočený bravurně. A Mihulové oči dokázaly vyjádřit vše podstatné. ()

Marys

LFŠ 2011: Jedna z vecí, na ktoré ma presvedčili kamaráti, aby som išiel a ja som im to potom vyčítal. Nebyť obnaženej hlavnej predstaviteľky, ktorej telo malo na tú dobu priam úchvatné proporcie to bola jedna strašné konina. ()

krvavamera

Mít kluka, dítě, postavit barák a koupit auto. Co víc by mohla od života chtít? Hlavní hrdinka ale nemá tak jasno, jako její kamarádka. Fatalisticky a pasivně se protlouká neutěšenou krajinou zařazení se do pracovního procesu / dospělého života. Tak nějak "osově" se jí do cesty připlete, nejspíš 'ten pravý' kluk. Na auto a barák to ale nevypadá. Happyend se nekoná, spíš hořká dávka realismu. Svým způsobem humorné prvky, jako každodenní dobíhání autobusu, nátlak okolí na hrdinku, aby si už konečně našla kluka a vdala se, hromadný zájezd pracovnic omylem místo operety na kulturistickou soutěž, nesmělá snaha o projevení přízně obézního brílatého nápadníka kontrastují s atmosférou neutěšenosti, zbytečnosti a bezcílnosti. Zvuková stopa výborným způsobem komentuje a ironizuje obraz (všimněte si zejména písniček z rádia, které mají přímý vztah k obrazu). Výborný snímek, který divákovi všechno polopatě nepředkládá, ale vede s ním dialog. Nenudí, ani když je o hrdince, která příliš nemluví a je dost pasivní. Doporučuji ()

holga

Výborný film. Styl nové české vlny v podobě neherců a celkové atmosféry tady skvěle funguje. Dobové hity film umocňují. Jistě se jedná o jeden z nejlepších českých snímků osmdesátých let a je škoda, že Fenič se po revoluci hraným filmům dále nevěnoval. ()

Jaroslaf

Hrůzná realita socialistického československa v tomto snímku prosakuje více než je zdrávo, vše je umocněno neustálým (většinou falešným) zpěvem, u kterého jsem si především "na zábavě" říkal, jestli už je to cílené mučení diváka nebo se Fero Fenič snaží o podobnou atmosféru jako u Formanových raných filmů. Navíc příběh moc nedává smysl, koitus se očividně spíše nestal, přesto se všichni chovají jako že ano. Vše zachraňuje jen krásná Alena Mihulová, přičemž dojde i na full frontal. Bez Alenky by to bylo na dvě hvězdy s jejími perfektními vnadami jsou to poctivé tři. ()

gonga

Docela slušné zachycení totálně vypatlaných buranů z českého venkova 80.let. Zejména mužské "charaktery" jsou výživné. Alena Mihulová je ale skvělá herečka a již tehdy to bylo poznat. A prsa měla výstavní, pravda.Jinak film vcelku o hovně. ()

MickeyStuma

Film o životě takovém jaký je, a ne o jakém sníme. Osudy mladých lidí ani za socialismu nebyli jednoduché, a o tom vypráví tento snímek, který svou tvrdou kritikou tak pohněval tehdejší funkcionáře, že byli opět využity cenzurní nůžky. A hodně, což dokládá i krátká stopáž filmu a kostrbaté nedotažené vyprávění. Škoda, mohl to být vcelku zajímavý příběh o vesnické dívce, která má svoji představu o životě, a jede ho realizovat do města. Šeď a zákeřnost reality ji však dá co proto a vygraduje až ke kruté ráně osudu. Nejhorší film to ale na druhou stránku také není. To, že se hlavní postava neustále naivně tváří má jistou logiku. Život ve městě je přeci jen jiný než na vesnici a zorientovat se ve všem těch vymoženostech dá někdy dost zabrat. Vyprávění příběhu jde svým tempem a nevybočuje ze svého schématu. Určitě má co říct i v dnešní době a tak je určitě škoda, že je televizemi opomíjen. ()

Olík

Viděl jsem Waterloo po česku, viděl jsem Babovřesky, viděl jsem Party Hard, viděl jsem toho hodně, ale marně přemýšlím, jestli jsem doposavad měl tu čest s bizarnějším tuzemským kouskem. Prapodivné postavičky jako z Hoří, má panenko (ona to asi celkově má být reakce na ranou tvorbu tria Forman, Papoušek, Passer) nebo od Čtvtníčka se jako figurky z orloje točí kolem primárního příběhu přerodu dívky v ženu a vy si jenom kladete otázky: Myslí to ten Fenič vážně? Nedělá si z nás jenom prdel? Frčí si na něčem? Jde o chyby, z kterých se časem poučí? Ale kdo má rád všechno české, kdo si ujíždí na specifičnosti osmdesátých let, kdo se před rokem zamiloval do křehké Aleny Mihulové a znovu si chce zopakovat, kterak přišla o nevinnost a vůbec kdo si ujíždí na podivnostech, tak ten se vlastně docela pobaví. A jelikož některé z podmínek splňuji i já, tak nemůžu jinak, než za dvě. ()

kluzo

Přirovnávat tohle k rané Formanově tvorbě je jako srovnávat škodovku s mercedesem (obě auta mají přeci taky 4 kola). Tenhle film je prostě taková zbytečnost o 100x omílaném ničem. Nudní herci, až na Alenu (ta byla pesimisticko depresivní), nudný depresivní scénář, nudná kamera, zbytečně prvoplánově nudná depresivní režie, nudná hudba. Prostě nuda a deprese kam se člověk podívá. Bylo mi asi tolik co Aleně v té době a určitě jsme neřešili takové "životní důležitosti" a už vůbec ne tak vážně. Spíše jsme si ze všeho dělali srandu. Pokud ale chtěl pan Fenič ukázat, jak mu bylo za komoušů špatně, pak se mu to povedlo. ()

Schlierkamp

Československý film, jenž nahlíží do života dospívající venkovské dívky. Nikterak výjimečný, téměř banální příběh milostného zklamání zaujme především pohledem do života s nalinkovanou budoucností socialistické mládeže. Snímek obsahuje několik scén z klasické lidové zábavy, zejména svatební hostina s velmi mizernou kapelou byla přímo typická ukázka venkovské kultury 80.let. Kromě stěžejní svatební scény se ve filmu odehrává řada komických scén, například místní olympiáda byla poměrně originální. Herecké výkony byly však zklamáním, ač půvabná, tak značně pasivní A. Mihulová a nevýrazné výkony množství neherců diváka nenadchnou. Režijní debut F. Feniče si tak budu spíše pamatovat jako přehlídku bizarních účesů a oděvů. ()

GlamourCat

Slušný film. Ano, je možné, že je to celé o idiotech, co jsou stejní za každého režimu. Ale o to jde. Film měl výbornou atmosféru, herci byli perfektní! To, že to nebyli skuteční "herci" jen dopomohlo pocitu opravdovosti. Žádná velká filozofie, jen realita. Takové filmy mám ráda, ale možná těch realit mohlo být trochu víc a některé scény zbytečně neprotahovat. ()

GIK

Už se nedivím, že Fero natočil dva hrané filmy a pak už ho nechali dělat jen dokumenty. Z odpadu a úplného dna film vytahuje jen Mihulová, která se zde ocitla nějakým omylem. Jinak "herce" snad museli vybírat po zvláštních školách někde v pohraničí. Jedna z nejhorších je kámoška Mihulové - místní sexbomba. Reprezentanti ústavu pro choromyslné se pro změnu vyskytují na firemní sportovní akci. Nábory zaměstnanců pro fabriku zas prováděli asi v jedličkárně. Kapela na svatbě hraje lidovky tak otřesným způsobem, že by všude dostali po hubě. Malé plus je úvodní docela hezká píseň a jisté varování pro dospívající dívky, aby se neoddávaly nahodilému sexu. Ale jinak je to tak nudný až nepříjemný film, že Fero tady snad musí mít těžkou protekci, když má takovýhle veledílo 64 %. ()

Theker

Najprv prebehlo stotožňovanie - áno vstávať zavčasu do fabriky to poznám, potom prišlo potešenie - spomienka na Novú Vlnu, no a potom prišlo znechutenie - abortus... Taký hraný dokument o reálnom socializme 80. rokov - 80%. ()

Tamdydam

Tak to byl vážně román jak stehno. Bylo mi tý holky líto. To hnusný prostředí, rodičovská moudrá výchova ("Tak co mi na to řekneš?! No tak co mi na to řekneš?!! "- jak mi to bylo povědomé:-) ), tupý okolí, vlezlý otázky ostatních,... Prostě příběh ze života bez příkras. Ale dívalo se na to dobře a v první polovině jsem se i dost zasmál ( V té části to tak trochu připomíná tragikomické pojetí série Slunce seno ) . ()